Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εγω ειμαι ξεκαθαρα μαζι με τον Petrossortep παντως.Ρε παιδια,μιλατε με ορους δημοκρατιας ετσι οπως την εφηυραν στην Αθηνα οταν εμεις ειχαμε χοληστερινη και οι υπολοιποι λαοι τρωγανε βελανιδια.Εχει αλλαξει η ζωη κ εχει γινει περιπλοκη,δεν μπορει ο καθενας να αποφασιζει για τα παντα.Η λυση του σωτηρη ειναι δηλαδη να διαλεξουμε ποιος θα ψηφιζει για τι?Δηλαδη ποιος θα το βγαλει αυτο το κριτηριο?Εκει δεν υπαρχει προβλημα?"Ειναι αδυνατον να τεθουν τετοια κριτηρια και να ειναι αντικειμενικα,να ειναι λιγοτερα απο 500 σελιδες (το καθενα) ,και να υπαρχει ενας που να τα ξερει καλα και να μπορει να τα εφαρμοσει.

Επειδη εχω καρτα γραφικων nvidia,δεν σημαινει οτι μπορω να εχω γνωμη για το πως θα γραφτει ενας driver.Εγω μονο το αποτελεσμα (εικονα) μπορω να δω και να κρινω.Προγραμματιστης δεν ειμαι,οπως και ο προγραμματιστης,επειδη πχ θα δικαστει απο δικαστηριο αν παρανομησει,δεν μπορει να εχει γνωμη για το ποσους βαθμους δικαιοδοσιας πρεπει να εχουμε.

Κανένας δεν θέλει να βαράει οχτάωρα ψηφίζοντας νόμους και αποφάσεις.

Όμως πέντε με δέκα δημοψηφίσματα σε μια τετραετία για πολύ σοβαρά ζητήματα είναι εκ των ων ουκ άνευ.

Δεν είναι δυνατόν να παίρνει "λευκή επιταγή" ο "μάνατζερ" και να νοικιάζει τον πάτο μας για τα επόμενα 50 χρόνια τσεπώνοντας τα νοίκια!

Σε κανένα επάγγελμα δεν παίρνεις "λευκή επιταγή" για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα

Επειδή έχεις κάρτα nvidia σίγουρα δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη για τους οδηγούς της κάρτας.

Αν ήσουν βέβαια μέτοχος τις εταιρίας, φαντάζομε στο συμβούλιο των μετόχων θα άκουγαν την άποψη σου με μεγάλη προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν θέλει να βαράει οχτάωρα ψηφίζοντας νόμους και αποφάσεις.

Όμως πέντε με δέκα δημοψηφίσματα σε μια τετραετία για πολύ σοβαρά ζητήματα είναι εκ των ων ουκ άνευ.

Δεν είναι δυνατόν να παίρνει "λευκή επιταγή" ο "μάνατζερ" και να νοικιάζει τον πάτο μας για τα επόμενα 50 χρόνια τσεπώνοντας τα νοίκια!

Σε κανένα επάγγελμα δεν παίρνεις "λευκή επιταγή" για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα

Επειδή έχεις κάρτα nvidia σίγουρα δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη για τους οδηγούς της κάρτας.

Αν ήσουν βέβαια μέτοχος τις εταιρίας, φαντάζομε στο συμβούλιο των μετόχων θα άκουγαν την άποψη σου με μεγάλη προσοχή.

Αν μιλάμε για πολύ συγκεκριμένα θέματα με ξεκάθαρη διατύπωση και πιθανές συνέπειες όπως ένα νέο διακρατικό δάνειο, ή την εκμετάλλευση του φυσικού πλούτου εκεί μπορεί να προβλεφθεί δημοψήφισμα στο Σύνταγμα ή και αυξημένη πλειοψηφία στη Βουλή.

Και πάλι όμως ο λαός μπορεί να δει π.χ. στην τελευταία περίπτωση την ξένη πολυεθνική σαν εισβολέα και όχι σαν έναν στρατηγικό εταίρο με σπάνια τεχνογνωσία και να πει όχι.

Εγώ είχα προτείνει δημοκρατία κληρωτών, κατευθείαν από το λαό, με τετραετία θητεία για να μη δημιουργούνται "τζάκια" με ιστορικό παράνομων συνεργασιών. Αν βελτιώσεις λοιπόν αυτό και την "αστυνόμευση" της δημοκρατίας ίσως και να μην χρειάζονται τα δημοψηφίσματα πέραν του πολύ σοβαρού θέματος του δανεισμού.

Σχετικά με την ηλεκρονική διακυβέρνηση και το ηλεκτρονικό χρήμα:

Βενιζέλος: "I HAVE A DREAM"

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=4zwtvDtMIxM]Βενιζέλος για ηλεκτρονικό χρήμα 27/6/2011 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΛΛΛΛΛΕΕΕΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣ!!!!

δεκτη αγαπητε Σωτηρη η αποψη σου και σεβαστη !!

αλλα για πες μου ...σ αυτο το μαυρο χαλι μας εφεραν οι αμορφωτοι και οι αναξιοι??? (να ζουν? ν αναπνεουν?...μηπως μυριζουν κι ασχημα?)

οι 300 εχουν βγαλει δημοτικο?? ολοι αυτοι οι λεμεδες της μιζας και των δις ειναι τσοπανηδες ??

Ναι, πιστεύω ότι υπαίτιοι για την κατάσταση μέχρι ενός σημείου είναι και όσοι ψήφιζαν όλα αυτά τα χρόνια τα 2 κόμματα αυτά, για τα δικά τους πιστεύω ο καθένας. Πάντα τους το έλεγα ότι κοροϊδεύουν τον εαυτό τους, και κατ'ιδίαν, δεν το λέω μόνο τώρα.

Η δημοκρατία, ακόμη κι αυτή που έχουμε σήμερα, είναι ένα πολίτευμα που χρειάζεται λαό μορφωμένο. Αυτό το πρόβλημα είχαμε και έχουμε στην Ελλάδα. Μόρφωση δεν είναι το Πανεπιστήμιο, είναι να έχεις μια αίσθηση του τι συμβαίνει γύρω σου.

Αν ήταν έτσι βρε παιδιά δε θα υπήρχαν οι δικηγόροι να με αντιπροσωπεύσουν ενώπιον του δικαστηρίου,δε θα υπήρχαν οι λογιστές να με βοηθήσουν στα οικονομικά μου και δε θα υπήρχε ο γεωπόνος να μου πει πώς και τί πρέπει να κάνω με την x,y σοδειά.

Όπως δεν χρειάζεσαι ηλεκτρολόγο για να αλλάξεις μια λάμπα, έτσι δεν χρειάζεσαι και οικονομολόγο για να ανοίξεις ένα λογαριασμό. Υπάρχουν κάποια πράγματα που ο μέσος άνθρωπος θεωρεί ότι είναι δουλειές εξειδικευμένες, ενώ δεν είναι. Απλά απαιτούν μια εμπειρία. Δεν μπορείς να με πείσεις ότι π.χ. ο Λοβέρδος είναι ικανός για το υπουργείο υγείας ενώ δεν έχει καν γιατρός. Να μού 'λεγες ο π.χ. Κρεμαστινός (παληό Πασόκ με Παπανδρέο) να σου πω εντάξει, με Λοβέρδο δεν με πείθεις. Αντίθετα με ατάκες τύπου δεν υπάρχει σάλιο, θά ταν ένας πολύ καλός ηλεκτρολόγος.

Και κατά τ'άλλα θα αποφασίζει η γιαγιά μας και ο αμόρφωτος για θέματα που χρειάζονται σοβαρές γνώσεις. (με την άμεση δημοκρατία) .Μάλιστα....καθόλου παράδοξο. :/

Και αυτοί που λες ότι θα πρέπει να διαγραφούν από λίστες κομμάτων,συνδικαλιστές κτλπ θα είναι που θα παίρνουν τις άμεσες αποφάσεις...Όχι ότι είναι αμόρφωτοι,αλλά να σου δώσω ένα παράδειγμα του ποίοι θα αποφασίζουν "άμεσα".

Δεν έχω πει πουθενά ότι η άμεση δημοκρατία είναι η λύση. Η στροφή σε κάτι ΠΙΟ άμεσο, είναι ΜΙΑ λύση, αλλά άλλο αυτό, άλλο αυτό που παρουσιάζεις ως άμεση. Επίσης δεν λέω ότι ξέρω κάποια λύση, δεν είμαι ούτε παντογνώστης ούτε φωστήρας της πολιτικής. Απλά βλέπω ότι το παρόν μοντέλο δε δουλεύει. Καλώς ή κακώς, δεν δουλεύει. Κι όταν κάτι δεν δουλεύει, ή το φτιάχνεις (=ποινές πολιτικών, ενίσχυση άμεσων ψηφοφοριών τουλάχιστον για απτά θέματα κλπ.) ή το αλλάζεις (=δεν ξέρω με τι μπορείς να το αλλάξεις, χούντα, βασιλιά, κομμουνισμό, you name it).

Υ.Γ: Το ότι συγχέουμε τις εποχές είναι σύνηθες φαινόμενο τελευταία.Εκτός της αμεσοδημοκρατίας που θέλουμε να ζήσουμε σαν αρχαίοι Αθηνάιοι,για παράδειγμα βγαίνει ο καθένας και λέει άλλα τόσα για την εποχή εκείνη ,με τα πρίσματα και τα δεδομένα της δικής του. Οι αρχαίοι ήταν μισογύνηδες,οι αρχαίοι ήταν στρατόκαβλοι,οι αρχαίοι ήταν φούστες,οι αρχαίοι ήταν παιδεραστές....

Όλα αυτά τα έχουμε πλέον στις δυτικοευρωπαϊκές κοινωνίες, ως ένα βαθμό :) Ας αποκτήσουμε λοιπόν και λίγη από την αμεσοδημοκρατία των Αθηνών :)

και ελεγα τι μου θυμιζει το παραπανω ποστ ..... :hmm::hmm:

http://www.thelab.gr/off-topic/ekloges-2009-poll-and-thread-67665-32.html#post1062694984

Let's make a deal shall we ? Οταν θα εχουμε παλι εκλογες ΕΣΥ θα γυρισεις σουμπιτος με το πρωτο αεροπλανο απο Αγγλια και εγω θα σου δωσω τα δικα μου σταυρουδακια για να μην λες οτι αισθανεσαι αδικημενος γιατι δεν εχεις παραπανω "βαρυτητα" ψηφου απτους υπολοιπους κοινους θνητους, που ετυχε να μην σπουδασουν να μην γινουν επιστημονες/γιατροι/δικηγοροι να μην βγαλουν πανω απο 140 σε IQ test κλπ, τωρα αμα δεν σου φτανουν τα δικα μου σου δινω και τα σταυρουδακια της φουκαριαρας μανας μου, στην τελικη θα ψησω και το υπολοιπο σοι, πατα λιγο Ελλαδα και τα βρισκουμε :getlost:

Δεν χρειάζεται να μου μιλάς στα Αγγλικά, καταλαβαίνω και τα ελληνικά.

Προφανώς αυτοπροσδιορίζεσαι ως βλάξ, διότι βλέπω ότι η δημοσίευσή μου σε έθιξε. Σαφώς και δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά (εν αντιθέσει με σένα, που το ύφος σου είναι τουλάχιστον αγενές) όταν λέω ότι η δημοκρατία απαιτεί μορφωμένο λαό (που απ'ότι καταλαβαίνω από το ύφος σου, αδυνατείς να εντάξεις εαυτόν στην ευρεία αυτή κατηγορία - τουλάχιστον έχεις αυτογνωσία).

Η γνώμη μου δεν αλλάζει καλώς ή κακώς με την πάροδο του χρόνου, έχω αρκετά σταθερές απόψεις και 'πιστεύω' για τα τεκταινόμενα, που απέχουν αρκετά από την -από πολλούς αγαπειθήσα- ρήση και x-blockbuster 'Όπου φυσάει ο άνεμος'.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν θέλει να βαράει οχτάωρα ψηφίζοντας νόμους και αποφάσεις.

Όμως πέντε με δέκα δημοψηφίσματα σε μια τετραετία για πολύ σοβαρά ζητήματα είναι εκ των ων ουκ άνευ.

Δεν είναι δυνατόν να παίρνει "λευκή επιταγή" ο "μάνατζερ" και να νοικιάζει τον πάτο μας για τα επόμενα 50 χρόνια τσεπώνοντας τα νοίκια!

Σε κανένα επάγγελμα δεν παίρνεις "λευκή επιταγή" για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα

Επειδή έχεις κάρτα nvidia σίγουρα δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη για τους οδηγούς της κάρτας.

Αν ήσουν βέβαια μέτοχος τις εταιρίας, φαντάζομε στο συμβούλιο των μετόχων θα άκουγαν την άποψη σου με μεγάλη προσοχή.

το "Θελετε να πουλησουμε δημοσια περιουσια ναι η οχι" ,ειναι απλο ερωτημα και μπορουν να απαντησουν φυσικα ολοι οχι.Το δυσκολο ειναι στους επιμερους ορους της καθε αποφασης.Πχ εστω εχουμε μια προβληματικη δημοσια υπηρεσια.Θελετε να την πουλησουμε ΝΑΙ/ΟΧΙ .Θελετε να την εξυγιανουμε ΝΑΙ/ΟΧΙ .Φυσικα στο πρωτο θα παει ΟΧΙ παμψηφει και στο δευτερο παμψηφει ναι.Το τι και πως θα εξυγιανθει ,με ποιον τροπο μπορει να τεθει στην κριση ολων,χωρις να μπερδευτουν με την μανατζερικην?Φυσικο είναι να θελεις να φτιαχτει κατι ,αλλα πρεπει και να ξερεις να πιανεις το katsavidi και τα λοιπα εργαλεια...Γιατι φανταζομαι να ρωταμε με επιθυμητα αποτελεσματα,ειναι ευκολο.Θες να γινεις πλουσιος ΝΑΙ/ΟΧΙ.Το δυσκολο ειναι στις επιμερους αποφασεις για το πως θα το πετυχεις αυτο...

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

το "Θελετε να πουλησουμε δημοσια περιουσια ναι η οχι" ,ειναι απλο ερωτημα και μπορουν να απαντησουν φυσικα ολοι οχι.Το δυσκολο ειναι στους επιμερους ορους της καθε αποφασης.Πχ εστω εχουμε μια προβληματικη δημοσια υπηρεσια.Θελετε να την πουλησουμε ΝΑΙ/ΟΧΙ .Θελετε να την εξυγιανουμε ΝΑΙ/ΟΧΙ .Φυσικα στο πρωτο θα παει ΟΧΙ παμψηφει και στο δευτερο παμψηφει ναι.Το τι και πως θα εξυγιανθει ,με ποιον τροπο μπορει να τεθει στην κριση ολων,χωρις να μπερδευτουν με την μανατζερικην?Φυσικο είναι να θελεις να φτιαχτει κατι ,αλλα πρεπει και να ξερεις να πιανεις το κατσαβιδι και τα λοιπα εργαλεια...Γιατι φανταζομαι να ρωταμε με επιθυμητα αποτελεσματα,ειναι ευκολο.Θες να γινεις πλουσιος ΝΑΙ/ΟΧΙ.Το δυσκολο ειναι στις επιμερους αποφασεις για το πως θα το πετυχεις αυτο...

Έχεις στο μυαλό σου θέματα που χρίζουν τεχνοκρατικής επίλυσης, και δεν επιλύονται με δημοψήφισμα.

Να σου φέρω ένα παράδειγμα:

Ο Καραμανλής αλληθωρίζοντας γεωπολιτικά συμφώνησε με τους Ρώσους την κατασκευή του αγωγού Μπουργκας Αλεξανδρούπολης.

Ανεξάρτητα αν συμφωνεί η διαφωνεί κάποιος με την παρούσα απόφαση, οφείλει να αναγνωρίσει ότι ήταν ένα τεράστιο βήμα που μας έβαλε σε μπελάδες και θα έπρεπε να ερωτηθούμε με δημοψήφισμα.

Ένα δημοψήφισμα που θα έκανε νόμο την απόφαση και δεν θα επέτρεπε στον επόμενο πρωθυπουργό να την πάρει πίσω σαν να ήμαστε περίπτερο που σταμάτησε τα δέλτα παγωτά για να βάλει έβγα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι περισσότερες ερωτήσεις που θα μπορούσαν να τεθούν σαν δημοψήφισμα στις μέρες μας έχουν μία τεχνοκρατική φύση, που τις καθιστά δύσκολες να απαντηθούν. Φοβάμαι ότι η πλειοψηφία θα απαντήσει με βάση κομματική γραμμή ή πληροφόρηση από τον Αυτιά με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι η πλειοψηφία θα απαντήσει με βάση κομματική γραμμή ή πληροφόρηση από τον Αυτιά με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Αυτό είναι η ρίζα του απολυταρχισμού. Η θεώρηση ότι ο κόσμος δεν ξέρει τι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε υποθετικό δημοψήφισμα κύρωσης της συμφωνίας της 26ης Οκτωβρίου, τι ποσοστό των ψηφοφόρων θα κάτσει να αφιερώσει 2 ώρες να την διαβάσει; δεν σου λέω να την μελετήσει, μια απλή επιφανειακή ανάγνωση να κάνει

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον δεν μπορούμε να ψηφίσουμε, γιατί κουραζόμαστε με τη δημοκρατία?

Με αυτό που λέτε, ότι ο λαός δεν μπορεί να αποφασίσει κλπ., γιατί να έχει ο λαός κάθε 4 χρόνια δικαίωμα να αλλάζει την κυβέρνηση? Θεωρητικώς ο νομοθέτης (διόρθωσέ με Τσάκο) προβλέπει υποθέτω πολλά κόμματα (=διαφορετικές πολιτικές κατευθύνσεις). Όταν οι 10-20-50 μικροκαταστάσεις εκφυλίζονται σε 2, θετική - αρνητική, ανάλογα με το σύστημα αναφοράς, λογικό είναι να μην υπάρχει στην ουσία έλεγχος. Ξαφνικά το σταυροδρόμι γίνεται μονόδρομος, απλά εδώ ο μονόδρομος έτυχε να είναι και αδιέξοδο.

Δεν είναι ελληνικό το πρόβλημα, σε πολλές χώρες υπάρχουν μόνο 2 κόμματα = μόνο 2 απόψεις που συνήθως πλέον είναι και προς την ίδια κατεύθυνση (US για παράδειγμα).

Εγώ επιμένω πάντως, με το να με θεωρούν βλάκα και ηλίθιο, δεν προάγεται η δημοκρατία. Ούτε μπορώ σε καμία περίπτωση να πιστέψω στα managerial skills από τσιράκια που το μόνο που κάνουν και ενδιαφέρονται είναι το πώς θα ανέβουν στον κομματικό μηχανισμό, ώστε να αποκτήσουν εξουσία. Λυπάμαι, αλλά δημοκρατία σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τσιράκια τύπου ΕΣΣΔ, Ναζι-άρας Γερμανίας κλπ. Όταν το ΜΟΝΟ που βλέπω είναι τσιράκια, ε είναι λίγο απελπισία. Καλύτερα στο UK να μην ασχολούμαι και με τα πολιτικά, να ασχολούμαι με το αν το χτενίζει η Λαίδη.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και ένα διεθνές κίνημα προ boyle νομίζω,

που σε κατεβάζει εύκολα σε απόσταση 25μιλίων (απόσταση που μπορείς να διανύσεις προκειμένου να δανειστείς ή να βοηθήσεις)

justfortheloveofit.

δηλώνεις εργαλεία δεξιότητες και σε βρίσκει όποιος έχει ανάγκη.

Στους 2-3μήνες που είμαι φαίνεται να πηγαίνει άπατο.

Έχω ζητήσει 3 φορές πράγματα,δεν πήρα απάντηση απο κανέναν και ένα shout που είδα να γίνεται ήταν έκκληση για

δάσκαλο κιθάρας σε στέκι στα εξάρχεια αν θυμάμαι καλά.

Πιστεύω πως είναι δύσκολο να οργανώσεις τους πολύ ταλαίπωρους ή ιδιαίτερα ελεύθερους μέσω ιντερνετ.

από την άλλη η φυσική παρουσία είναι δύσκολο να μαθευτεί.

έχω μια κούτα φάρμακα,υπερηλίκων, που δεν ξέρω που να δώσω, σε ποιο κοινωνικό παντοπωλείο/κατάστημα whateva....

αξίζουν προβολής τέτοιες ενέργειες πάντως.

Υπάρχει πολύς κόσμος που μπορεί να βοηθηθεί και πνίγεται λόγω αδιαφορίας....

Για το δημοψήφισμα δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα, θεωρώ οτι έπρεπε να ερωτηθούμε για διάφορα πράγματα

αλλά όλοι φοβόντουσαν οτι ένα ΟΧΙ σε μια ερώτηση μπορεί να απαξιώσει το πολιτικό σύστημα

και να αδειάσει τις κομματικές φαρέτρες στις επόμενες εκλογές.

Νομίζω οτι δεν ρωτάνε, για να έχουν απλά δικαιολογία οι αντικυβερνήσεις (αντιπολίτευση δεν κάνει κανείς)

να δοκιμάσουν το δικό τους haircut στου κασίδη το κεφάλι

Link to comment
Share on other sites

Ο Καραμανλής αλληθωρίζοντας γεωπολιτικά συμφώνησε με τους Ρώσους την κατασκευή του αγωγού Μπουργκας Αλεξανδρούπολης.

Ανεξάρτητα αν συμφωνεί η διαφωνεί κάποιος με την παρούσα απόφαση, οφείλει να αναγνωρίσει ότι ήταν ένα τεράστιο βήμα που μας έβαλε σε μπελάδες και θα έπρεπε να ερωτηθούμε με δημοψήφισμα.

Ένα δημοψήφισμα που θα έκανε νόμο την απόφαση και δεν θα επέτρεπε στον επόμενο πρωθυπουργό να την πάρει πίσω σαν να ήμαστε περίπτερο που σταμάτησε τα δέλτα παγωτά για να βάλει έβγα.

Μπαρδόν;;;

Δηλαδή να απαντήσει ο κόσμος στο ερώτημα...."Θέλετε να τα έχουμε καλά με τους Αμερικάνους που μας κοστίζουν τόσα ή με τους Ρώσους που θα μας κοστίσει πιο φτηνά, αλλά θα τσατιστούν οι αμερικάνοι και μετά θα μας κόψουν την καλημέρα;".

Ε τότε να ερωτηθούμε αν θέλουμε και την μπούρδα της "πράσινης" ανάπτυξης εντός Ελλάδας (φωτοβολταικά και @@ριές)....που ούτε λύνει το ενεργειακό, αλλά και υποβαθμίζει ακόμα περισσότερο την αγροτική παραγωγή της χώρας για χάρην τρίτων συμφερόντων. Δηλαδή... "Θέλετε κτηνοτροφία/καλλιέργεια γης, ΑΛΛΑ θα πάρετε τον πούλο λόγω πλαφόν στις εξαγωγές ΛΟΓΩ συμφωνιών Ευρωπαική ένωσης (γεια σου ρε Σημίτη) ή θέλετε να παράγετε ενέργεια*, να σας δίνουμε κάποια ψίχουλα, ώστε να πλουτίζουν κάποιοι άλλοι;

*Θα δικαιούστε και επιδότηση βρε..."

Συγνώμη δηλαδή αλλά αν είναι να κάνουμε δημοψήφισμα για παρόμοια θέματα, δεν χρειαζόμαστε κυβέρνηση. Απλά μια επιτροπή που θα αναλαμβάνει να μοιράζει τα ερωτηματολόγια στα σπίτια...είται σε έντυπη είτε σε ηλεκτρονική μορφή.

Και άντε και τα κάνουμε τα δημοψηφίσματα. Η ενημέρωση του κόσμου πριν απο αυτά δεν θα γίνεται από τα υπάρχοντα "ουδέτερα" και "πλήρως ανεξάρτητα" ΜΜΕ; Ο μέσος άνθρωπος στην χώρα δεν μπορεί να αντλήσει πληροφορίες από πραγματικά ουδέτερη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η λύση είναι άνθρωποι με γνώσεις,αξιοπρέπεια,πατριωτισμό,σοβαρότητα,ανιδιοτέλεια και λογική.

Ο λογικός και ο έχων τη γνώση ,θα σκεφτεί πιο σωστά για μια απόφαση.

Σιγά μη βάλω τον κολλημένο που αμφισβητεί ότι είναι Ελληνική η Μακεδονία να ψηφίσει αύριο για τον τόπο. :hang3:

Με την άμεση δημοκρατία θα έχουμε φαινόμενα όπως να υπερισχύουν ακροδεξιές και ακροαριστερές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο έχων την άδεια θα νομιμοποιείται να παρέχει εργασία και θα απολαμβάνει –με κάποιους περιορισμούς – ίση μεταχείριση με τους υπηκόους του κράτους-μέλους. Συγκεκριμένα, θα απολαμβάνει των ίδιων εγγυήσεων για τις συνθήκες εργασίας και υγιεινής στον εργασιακό χώρο, θα έχει το δικαίωμα συμμετοχής σε συνδικαλιστική ένωση των εργαζομένων της επιχείρησης και θα του αναγνωρίζονται τα διάφορα διπλώματα και πιστοποιητικά από τη χώρα προέλευσης.

Τι να σημαίνουν οι περιορισμοί; Ακούγεται εντελώς λάθος αυτό το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.