Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μακάρι οι μισοί μας πολιτικοί να ήταν το ίδιο σπουδαγμένοι

Τα ακαδημαϊκά προσόντα του σημερινού Αρχηγού ΓΕΣ, του Στρατηγού Φραγκούλη Φράγκου, δύσκολα μπορεί κάποιος να τα αμφισβητήσει. Γεννημένος στην Κομοτηνή το 1951, μιλάει άψογα την τουρκική γλώσσα. Γνωρίζει άπταιστα αγγλικά και ρώσικα, είναι τελειόφοιτος της Νομικής Σχολής Αθηνών, έχει μεταπτυχιακά στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο και στις Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές από το Πάντειο Πανεπιστήμιο. Επίσης είναι διδάκτωρ Γεωπολιτικής στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο

Link to comment
Share on other sites

και οι πολιτικοι ειναι σπουδαγμενοι, οι περισσοτεροι...

πως αλλιως θα μπλεχτεις με το κομμα? απο τα φοιτητικα σου χρονια..

για αυτο λεω η σαπιλα ξεκιναει απο τα πανεπιστημια.

σπουδες δεν λειπουν, ηθικη, και αγαπη για αυτον τον τοπο λειπει κτλ

Link to comment
Share on other sites

μετά από πάρα πολλές συζητήσεις με πάρα πολλά άτομα σε 2 στρατόπεδα έχω καταλήξει στο εξής:

μόνη λύση είναι να ξεσηκωθεί η νέα γενιά. οι άνω των 30 (στην πλειοψηφία τους) τα φάγαν τα ψωμιά τους σε αντοχές και ελπίδα για κάτι καλυτερο. το σύστημα τους ρούφηξε και τους πέρασε αλυσίδες τόσο ισχυρές που είναι ανίκανοι για οτιδήποτε απο μόνοι τους.

ποια είναι η νέα γενιά λοιπόν?

μαθητές, σπουδαστές και γενικώς οι κάτω των 30 που έχουν δει ΠΡΟΣΦΑΤΑ ιδιοις όμμασι τις αλλαγές την τελευταια δεκαετία.

πώς μπορεί να ξεσηκωθεί αυτή η μερίδα του κόσμου? δύσκολο...πολύ δύσκολο. κυριως γιατί έχουν γνώση οι φύλακες και πολέμησαν την διακίνηση ιδεών και απόψεων μέσα στο χώρο της Παιδείας από πολύ παλιά με τις νεολαίες των κομμάτων. αυτή τη ρημάδα την πληγή που αντί να κλείνει κάθε χρόνο σαπίζει περισσότερο τα σχολεία και τα πανεπιστήμια.

άρα? αδιέξοδο?

δε ξέρω για σας...εγώ πάντα ήμουν και θα είμαι άνθρωπος με αισιοδοξία για το αύριο.δε μπορώ να το βάλω κάτω όσο και αν προσπαθούν να μου κάνουν βούτυρο τον εγκέφαλο.

πιστεύω οτι κάποιο λάθος θα γίνει από τη μεριά των ξεφτιλισμένων.....κάποια σπίθα θα ανάψει από το λάθος και θα ξεχυθούμε στους δρόμους και θα τους πάρει σβάρνα όλους.

επανάσταση?μάλλον λέξη που ταιριάζει στο παρελθόν.....για τους γραφικούς......εγώ προτιμώ το ΞΕΣΗΚΩΜΟΣ.

και τι γίνεται με τις ανθρώπινες απώλειες - θυσίες ?

λυπάμαι αν χρειαστεί να φτάσουμε εκεί....η βία ποτέ δε μου άρεσε σαν λύση αλλά όταν σου κόβουν όλες τις άλλες μορφές διαμαρτυρίας και η φωνή δε μπορεί να εισακουστεί....΄μόνο η βία μένει.

άλλωστε πότε ξανάγινε στην σύγχρονη αλλά και παλαιότερη ιστορία του ανθρώπου να δικαιωθεί ο κόσμος και να ξαναδεί άσπρη μέρα μόνο με παρακάλια λέηζερ και μούτζες απέναντι σε κτίρια?

είμαι 28χρονών και δε βρίσκω νόημα να φτιάξω οικογένεια.....μου απαγόρεψαν να ονειρεύομαι.και είναι κάτι που δε τους το συγχωρώ.όσο πιο γρήγορα συνειδητοποιήσει η νέα γενιά οτι τους στέρησαν το δικαίωμα να ζουν και το δικαίωμα να ονειρεύονται τόσο πιο γρήγορα θα δούμε άσπρη μέρα.

deja vu η ιστορία.......ο πατέρας μου ανεβασμένος στα κάγκελα του πολυτεχνείου τότε...\

τώρα ήρθε η σειρά μας να αποδείξουμε οτι μπορούμε να σκαρφαλώσουμε στα κάγκελα, αλλά να αποδείξουμε οτι μπορούμε να το κάνουμε και καλύτερα από τους πατεράδες μας.

αυτά τα ολίγα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι οι μισοί μας πολιτικοί να ήταν το ίδιο σπουδαγμένοι

Τα ακαδημαϊκά προσόντα του σημερινού Αρχηγού ΓΕΣ, του Στρατηγού Φραγκούλη Φράγκου, δύσκολα μπορεί κάποιος να τα αμφισβητήσει. Γεννημένος στην Κομοτηνή το 1951, μιλάει άψογα την τουρκική γλώσσα. Γνωρίζει άπταιστα αγγλικά και ρώσικα, είναι τελειόφοιτος της Νομικής Σχολής Αθηνών, έχει μεταπτυχιακά στο Ευρωπαϊκό Δίκαιο και στις Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σπουδές από το Πάντειο Πανεπιστήμιο. Επίσης είναι διδάκτωρ Γεωπολιτικής στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο

Τον αποστρατευσαν..μεσα σε μια μερα..πρωι ανακοινωσαν ΚΥΣΕΑ το βραδυ του ειπαν μαζευτα..και βαλανε για αρχηγους των ενοπλων δυναμεων καθως και Α/ΓΕΕΘΑ τους πατους των επιτηριδων αλλα τερμα κομματοσκυλα να αποκεφαλισουν το αντιβαρο που υπηρχε..τωρα δεν θα κρατανε ουτε τα προσχηματα..

Link to comment
Share on other sites

greekfragma ηττοπαθεια εινα αυτη αγορι μου? σε χει παρει απο κατω?ολους μας εχει παρει....τι παει να πει οσοι ειναι πανω απο 30 εχουν φαει τα ψωμια τους?πας καλα?ολοι μαζι πρεπει να αγωνιστουμε.

Link to comment
Share on other sites

καμία ηττοπάθεια.....ίσα ισα....

απλά το point μου είναι οτι η νέα γενιά θα ξεκινήσει και θα παρακινήσει όλους τους υπόλοιπους (άνω των 30)

ότι ακριβώς είχε γίνει στο Πολυτεχνείο.......οι νέοι μπροστά.....και σιγά σιγά όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

σιγά μην σπρώχνετε :)

έχει σκάλες μπροστά!

δεν εντοπίζεις ηλικία στο σύνταγμα νομίζω,

και αν οι δημόσιοι που οι όλοι βρίζουμε δεν ξεσηκωθούν

χαλασμός δεν γίνεται!

επίσης θεωρώ οτι ανατροπή μπορούν να κάνουν μόνο οι Πασόκοι,ως αντιπολίτευση

όπου ΓΣΕΕ ΑΔΕΔΥ ΟΛΜΕ και κολοκύθια ρίγανες θα αφηνιάσουν.

οι ΝΔαίοι είναι πιο σκληροί ως εξουσία αλλά πιο λαπάδες ως αντιπολίτευση( ίσως επειδή μασάνε πάντα και είναι κατα κανόνα και πιο ματσό στυλάτοι κλπ).

Αν τώρα υποθέσουμε οτι όντως τα βρίσκουν όχι προ εκλογών,

αλλά μετά

πού-ο! μαύρο φίδι που μας έφαγε!

έρχεται ένα δίμηνο,τρίμηνο

μέχρι εκλογές φουλ αντισυνταγματικό

φουλ ανατρεπτικό

με μπόλικο χημικό και γκλοπιές!

ας ελπίσουμε να ΜΗ χαθεί ένα δίχρονο σε φάση αργεντινής με ψευδοκυβερνήσεις

αντιλαϊκές(όχι δεν είμαι Κουκουές) εννοώ που να βλάπτουν τους πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Η ότι η κυβέρνηση μου στέλνει μήνυμα στα GREEKLISH!!! Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!!

αυτοποιημενο Mail ειναι, τα greeklish, ειναι για να μπορει να διαβαστει το μαιλ σε περιπτωση του τα ελληνικα δεν μπορουν να διαβαστουν σωστα(code page κτλ)

εγω λεω να τους απαντησεις. :p

Link to comment
Share on other sites

αυτοποιημενο Mail ειναι, τα greeklish, ειναι για να μπορει να διαβαστει το μαιλ σε περιπτωση του τα ελληνικα δεν μπορουν να διαβαστουν σωστα(code page κτλ)

εγω λεω να τους απαντησεις. :p

Τι λες.... :wassat:

ουτε καν.

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να τους απαντησεις.
Τι λες.... :wassat:

ουτε καν.

Μετά κατηγορείτε την κυβέρνηση ότι παίρνει αποφάσεις χωρίς τον λαό.

Γιατί γυρνάς την πλάτη σου στον δημόσιο διάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.