Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αρκετά σίγουρος φίλε μου. Θέλω να πιστεύω ότι δεν έχεις καταλάβει αυτά που γράφεις, και επίσης, μην μπερδεύεις τον όρο ''κοινοβουλευτική δημοκρατία'' με το τι συμβαίνει στην χώρα αυτή την στιγμή που μιλάμε. Όσο για το ''ατυχές μέτρο σύγκρισης'', δεν είναι καθόλου ατυχές, είναι η ωμή πραγματικότητα, μήπως θες να σου θυμίσω και τα υπόλοιπα; τα βασανιστήρια, τις εξορίες; μήπως θες να υπάρχει κάποιος που για το κομμάτι ψωμί που σου δίνει, να σου λέει τι και πώς να σκεφτείς, καταργώντας σου την ελευθερία, την έκφραση, την σκέψη; Αν το θές αυτό για τον εαυτό σου, πραγματικά, είναι επιλογή σου και την σέβομαι, αλλά προσωπικά, χίλιες φορές στα 6 βήματα, παρά αυτό. Τώρα, το κατά πόσο μπορεί η παρούσα κυβέρνηση, (πιστεύω ότι σε αυτή αναφέρεσαι, όπως και παραπάνω, συγχέεις τους ορισμούς με την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα), όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ, καμία σχέση δεν έχει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία, με το τι επικρατεί στην Χώρα.

Και έχω καταλάβει φίλε μου τι γράφω...(δεν ήπια σήμερα...) και δεν μπερδεύω τίποτα..

Δυστυχώς αυτήν την συγκεκριμένη δημοκρατία έχουμε στην Ελλάδα, αυτήν θα σχολιάσω. Μπορεί η Δημοκρατία στην Νιγηρία ή στα Νησιά του Πάσχα να έχει εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά. Ο ορισμός στο wikipedia δεν μου λέει κάτι. Έχουν αλλάξει πολλά από εφευρέσως της έννοιας "Δημοκρατία" μέχρι σήμερα... ;)

Και για να συνεχίσω την "σύγκριση" αυτών που περιγράφεις...

" μήπως θες να υπάρχει κάποιος που για το κομμάτι ψωμί που σου δίνει, να σου λέει τι και πώς να σκεφτείς, καταργώντας σου την ελευθερία, την έκφραση, την σκέψη;"

Να την πάλι η κ. Δημοκρατία ...η τέλος πάντων...αυτό που ισχύει στην χώρα σήμερα. ;)

Και για να κλείσει αυτό το κεφάλαιο...(που λέει και ο Άλκης Παναγιωτίδης στα Φτηνά τσιγάρα) δεν συγκρίνω το τότε με το τώρα...Δεν το έζησα προσωπικά. Το τώρα ζω.

Link to comment
Share on other sites

οκ εκλογες... αυτη η κυβερνηση που θα ναι μεχρι το φελβαρη...ποιος την ψηφισε?η μερκελ και ο σαρκοζι?τι να πω ρε γ@μοτο?τι να πω?δεν εχω μεγαλωσει ακομα αρκετα?πρεπει να συμβιβαστω με δαυτους?να παω σε ψυχιατρειο να κλειστω μεσα?πρεπει να καταπιουμε αυτο το καταπτυσμα για το μελλον μας την δανειακη συμβαση?αλλο παραδειγμα. τωρα που μου ρθε.εκατσα και εκανα εναν υπολογισμο. ποσα καλαμακια χοισρινα αγοραζα με το μισθο του ανιδεικευτου εν ετη 99 (120000δρχ βασικος)?1200!ναι 1200 καλαμακια!ποσα τωρα με 600 ευρω?3,5 φορες λιγοτερα!ποσα μετα την δανειακη συμβαση?πολυ λιγοτερα....θα πεινασουμε ακομα πιο πολυ....δραχμουλα ηταν ωραια ειχαμε να φαμε!!!! και να φαμε απ εξω και να κερασουμε το φιλο μας. τωρα οι γκομενες πλεον αν τις κερασεις (φαι) σου καθεται απο το πρωτο ραντεβου!που παμε ωρε?και δεν θα χουμε να φαμε και θα χουμε μεγαλυτερες πιθανοτητες να πεσουμε σε ξελιγωμενες γκομενες?:wall:

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αστυνομια....καθονται και πινουν καφεδακια στις πλατειεσ....με τις ωρες η ΔΙΑΣ στα everest...με τις ωρες. !

Καφέ ας πίνουν,κλήσεις να μη κόβουν:p

Link to comment
Share on other sites

η δουλεια της ΔΙΑΣ φιλε μου konservas ειναι οι διαρκεις περιπολιες!οχι να πινουνε καφεδακι απεναντι απο γνωστη πλατεια των βορειων προαστειων και να κοζαρουν τα γκομενακια! ειμαι ως εδω και αν κανεις χιουμορ,,, συγνωμη αλλα δεν το αντιλαμβανομαι....:wall::wall::wall:

υ.γ εχω αγανακτησει... σορρυ αν σας ξενερωνω.ουτε διαθεση για πλακα εχω ουτε να χαλαρωσω!σορρυ,,,,

Link to comment
Share on other sites

τωρα οι γκομενες πλεον αν τις κερασεις (φαι) σου καθεται απο το πρωτο ραντεβου!

???...:jump:...Καληνύχτα ,φεύγω για το σουβλατζίδικο:neo::D

----------------------------------------------

(δεν έχουνε βενζίνη μη τρελαίνεσαι :-) )

Έγινε επεξεργασία από konservas
Link to comment
Share on other sites

η δουλεια της ΔΙΑΣ φιλε μου konservas ειναι οι διαρκεις περιπολιες!οχι να πινουνε καφεδακι απεναντι απο γνωστη πλατεια των βορειων προαστειων και να κοζαρουν τα γκομενακια! ειμαι ως εδω και αν κανεις χιουμορ,,, συγνωμη αλλα δεν το αντιλαμβανομαι....:wall::wall::wall:

υ.γ εχω αγανακτησει... σορρυ αν σας ξενερωνω.ουτε διαθεση για πλακα εχω ουτε να χαλαρωσω!σορρυ,,,,

Ρε συ πετάξου μια Μιχαλακοπούλου οπως είσαι να φας 2 ψητα με TABASCO.

Κι γω ανεργος έμεινα με τις μ@λ@κιες τους........αλλα δυστυχώς δεν εχω 20 Hummer και καμιά 50άρια φορητά Stinger.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ιδεα εφυγα asap! δεν μιλαω μονο για μενα αλλα νομιζω οτι σκεφτονται ολοι σαν και μενα. και ας μην ειναι ανεργοι και ας ειναι ''βολεμενοι'' και ας ειναι φοροφυγαδες. νομιζω οτι ολοι σκεφτονται ετσι.εφυγε η δικτακτιρια και ηρθε χειροτερη!και θα ρθει ακομα χειροτερη!για τι δεν νομιζω να πληττονται μονο οι ανεργοι και οι νεοι. της γιαγιας μου γιατι της κοψανε κι αλλο τη συνταξη?τι φταιει?γιατι δεν κοψανε τις δαπανες της βουλης?γιατι οι υπουργοι δεν αρνηθηκαν μισθο?γιατι γαμοτο κερ@:wall:το μου?ΓΙΑΤΙ?:triniti:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ιδεα εφυγα asap! δεν μιλαω μονο για μενα αλλα νομιζω οτι σκεφτονται ολοι σαν και μενα. και ας μην ειναι ανεργοι και ας ειναι ''βολεμενοι'' και ας ειναι φοροφυγαδες. νομιζω οτι ολοι σκεφτονται ετσι.εφυγε η δικτακτιρια και ηρθε χειροτερη!και θα ρθει ακομα χειροτερη!για τι δεν νομιζω να πληττονται μονο οι ανεργοι και οι νεοι. της γιαγιας μου γιατι της κοψανε κι αλλο τη συνταξη?τι φταιει?γιατι δεν κοψανε τις δαπανες της βουλης?γιατι οι υπουργοι δεν αρνηθηκαν μισθο?γιατι γαμοτο κερ@:wall:το μου?ΓΙΑΤΙ?:triniti:

Το πιο γαμάτο δεν το ανέφερες όμως.

Γιατί δεν πειράξανε ποτέ τα ταμεία των δημοσιογράφων ?

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

η δουλεια της ΔΙΑΣ φιλε μου konservas ειναι οι διαρκεις περιπολιες!οχι να πινουνε καφεδακι απεναντι απο γνωστη πλατεια των βορειων προαστειων και να κοζαρουν τα γκομενακια! ειμαι ως εδω και αν κανεις χιουμορ,,, συγνωμη αλλα δεν το αντιλαμβανομαι....:wall::wall::wall:

υ.γ εχω αγανακτησει... σορρυ αν σας ξενερωνω.ουτε διαθεση για πλακα εχω ουτε να χαλαρωσω!σορρυ,,,,

Εσύ αν ήσουν στην ομάδα ΔΙΑΣ, ανεκπαίδευτος, τι θα προτιμούσες; Να κοζάρεις γκομενάκια; ή να κυνηγάς οπλισμένους κακοποιούς και να καταλήγεις ανάσκελα;

Το "δουλειά τους είναι", μας τελείωσε θαρρώ. Άλλαξε το ισοζύγιο μισθού-απειλών μπορείς να το πεις....

Και άντε πες ότι όλους αυτούς τους απολύουν λέμε για πλημελή εκτέλεση καθηκόντων.

Ποιος ακριβώς νομίζεις θα τρέξει να πάρει την θέση τους;;;Στην συγκεκριμένη πόλη κιολας;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αν ήσουν στην ομάδα ΔΙΑΣ, ανεκπαίδευτος, τι θα προτιμούσες; Να κοζάρεις γκομενάκια; ή να κυνηγάς οπλισμένους κακοποιούς και να καταλήγεις ανάσκελα;

Το "δουλειά τους είναι", μας τελείωσε θαρρώ. Άλλαξε το ισοζύγιο μισθού-απειλών μπορείς να το πεις....

Και άντε πες ότι όλους αυτούς τους απολύουν λέμε για πλημελή εκτέλεση καθηκόντων.

Ποιος ακριβώς νομίζεις θα τρέξει να πάρει την θέση τους;;;Στην συγκεκριμένη πόλη κιολας;

Εδώ διαφωνώ.Εάν δε τους αρέσει να πάν να γίνουνε delivery-σχεδόν τον ίδιο κίνδυνο θα έχουν και θα είναι και άοπλοι...

Όσο για το ποιός θα πάρει τη θέση τους το μοναστήρι (ΟΑΕΔ) να είναι καλά!Δες πόσοι δίνουν κάθε χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

19 Φεβρουαρίου 1956: Η ΕΡΕ με 26.000 ψήφους λιγότερες από την "Δημοκρατική Ένωση" γίνεται κυβέρνηση λόγω εκλογικού συστήματος.

Από το twitter account του doleros

Link to comment
Share on other sites

Zougla online - ΣΥΡΙΖΑ: Απολύτως απονομιμοποιημένη η νέα κυβέρνηση

ωραια μας τα λες τσιπρα.αποδειξε οτι θες εκλογες.συννενοησου με την υπολοιπη αντιπολιτευση και κανε προταση μομφης για τη νεα κυβερνηση.αλλα πουου!Μερος του συστηματος εισαι και συ.φωναζεις για να φωναζεις.ο μισθος σου πεφτει καθε μηνα.ε?τσιπρακο?αν εισαι μαγκας μομφη στην νεα κυβερνηση να παμε για εκλογες.κοτα ε κοτα.χειροτερος εισαι απο αυτους!:wall:

υ.γ.

το ονομα μου σε προηγουμενα ποστς.αν νομιζεις οτι σε θιγω κανε μου μηνυση.αν εισαι αντρας....

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

Λουκάς Παπαδήμος: Πρωθυπουργός της Ελλάδας. Βιογραφικό « Φήμες

Στα θετικα:

Ειναι μεσα στα πραγματα.

Σιγουρα δεν τον ενδιαφερει το πολιτικο κοστος (μιας και δεν ειναι πολιτικο προσωπο και δεν εχει γινει εως τωρα και ουτε ηθελε να γινει απ'οτι διαβασα)

Τεραστια εμπειρια στα οικονομικα/διοικητικα

Στα αρνητικα:

Συμβουλος του Jeffrey τα δυο αυτα χρονια.

Για να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Είχε καιρό να ακουστεί το παπαδολόϊ. Τώρα επιτέλους (lol) με αυτήν την κίνηση ΜΑΤ στα θεία, πιστεύω πως δεν έχουμε λόγο να ανησυχούμε πλέον. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.