Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Όσον αφορά στο δημοψήφισμα, διαβάστε εδώ τι ισχύει: E-Lawyer: Ο νόμος για το δημοψήφισμα

Δεύτερον, πριν λίγο άκουσα το Μπένυ να αναφέρει το ερώτημα που θα τεθεί... Γελοίο το λιγότερο. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι "σας χρεώσαμε μέχρι το λαιμό, θα καταστραφείτε σα χώρα και τώρα που δεν υπάρχει γυρισμός, ψηφίστε για να πάρετε την ευθύνη εσείς"

Επίσης, όσοι υποστηρίζουν ότι μαζί τα φάγαμε και ότι φταίμε κι εμείς, διαβάστε κι αυτό: On-News: Η μεγάλη ληστεία της Ελλάδας από την συμμορία Σημίτη με συνεργούς τους νταβατζήδες των ΜΜ”Ε”

Link to comment
Share on other sites

Ο Καστανιδης ειχε πει καποια στιγμη οτι επ'ουδενι ενα δημοψηφισμα θα ηταν δεσμευτικο για την κυβερνηση......

Θα δωσουμε 115 μυρια € για ενα μεγαλης εκτασης κρατικο γκαλοπ στην ουσια....

Link to comment
Share on other sites

Ο υπουργός εμφανίσθηκε βέβαιος ότι η κυβέρνηση θα λάβει τη στήριξη της κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας και είπε ότι στη συνέχεια «ο ίδιος ο πολίτης θα κληθεί να απαντήσει με μια λογική συνοχή και συνέπεια, με αρχή, μέση και τέλος», θέτοντας μια σειρά από ερωτήματα που διαγράφουν ενδεχομένως το πλαίσιο στο οποίο θα κινηθεί το δίλημμα που θα τεθεί με το δημοψήφισμα.

«Είμαστε υπέρ της Ευρώπης; Είμαστε υπέρ της Ευρωζώνης; Είμαστε υπέρ του ευρώ; Θεωρούμε ότι το ισοζύγιο είναι θετικό; Θεωρούμε ότι πρέπει να μείνουμε σε αυτήν την ομάδα των ανεπτυγμένων κρατών και δεν πρέπει να γυρίσουμε πίσω στην Ελλάδα της δραχμής ή στην Ελλάδα του '60 ή του '50; Θεωρούμε ότι πρέπει να είμαστε συνεπείς και υπεύθυνοι; Θεωρούμε ότι είναι καλό να χρωστάς στις τράπεζες διεθνώς 100 δισ. λιγότερα και όχι 100 δισ. περισσότερα; Είναι καλό το χρέος σου να τείνει προς το 120% και όχι προς το 240% του ΑΕΠ;» είπε ο κ. Βενιζέλος.

Και πρόσθεσε: «Εάν λοιπόν η απάντηση είναι πως 'ναι είναι καλύτερο', αυτή η απάντηση πρέπει να διατυπωθεί. Και όταν θα έρθει η στιγμή των εκλογών, βεβαίως ο καθένας πρέπει να δει ποιος εγγυάται πραγματικά την προοπτική και την ελπίδα του τόπου αυτού. Όχι μέσα από την ανακύκλωση των πιο παλιών και φθαρμένων υλικών. Αλλά μέσα από μια ριζική και ριζοσπαστική ανανέωση θερμών, ιδεών ναι και προσώπων. Ανανέωση όχι επιστροφή στο πιο παλιό και φθαρμένο παρελθόν».

in.gr - Το νέο έτος το δημοψήφισμα, μόλις ολοκληρωθούν οι διαδικασίες, λέει ο Ευ.Βενιζέλος - Ειδήσεις - Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5181]winters[/MENTION] +1

o "ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ" και τα "ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΚΙΑ" του δεν θα προλάβουν να κάνουν δημοψήφισμα. Ουτε εχουν και σκοπό να κάνουν. Με τις "εντυπώσεις" παίζουν για τις παραστάσεις των 8μμ

Θα πάρει ψήφο εμπιστοσύνης μια χαρά... Ο λόγος είναι απλός: Με τα ποσοστά που έχει τώρα το μΠΑτΣΟΚ, στις εκλογές θα έχει 50-60 βουλευτές. Άρα οι 100 που είναι μέσα τώρα θα χάσουν τη θεσούλα τους, το μισθό τους, την ασυλία τους, τα πλεονεκτήματά τους γενικότερα. Κάποιοι από αυτούς που ετοιμάζονται να συμπληρώσουν 2η τετραετία, θα χάσουν και τη σύνταξή τους (που δικαιούνται μετά από 4 τετραετίες).

Δεδομένων λοιπόν των παραπάνω και φυσικά ότι ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς δεν ενδιαφέρεται για τη χώρα και το λαό της, παρά μόνο για την πάρτη του, θα του δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης μια χαρά για να παραμείνουν στην καρέκλα 2 χρονάκια ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιώργης παίζει να είναι ο ποιο περιζήτητος χρηματιστής αυτή την στιγμή στον πλανήτη. Προβλέπει με απόλυτη ακρίβεια το 99% των χρηματιστηριακών καταστροφών αφού με εξαίρεση τις φυσικές καταστροφές (βλέπε τσουνάμι στην Ιαπωνία) όλες τις άλλες τις έχει προκαλέσει ο ίδιος. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πω πολλά για το συγκεκριμένο θέμα γι'αυτό και δεν ανοίγω νέο thread.

Θέλω απλά να πω πόσο πολύ λυπάμαι που είμαι πολίτης σε αυτή τη χώρα.

Χθες το μεσημέρι ο γαμπρός μου...........

...........Αυτό που εύχομαι σε όλους είναι να μην σας τύχει ή ακόμα και να σας τύχει (χτύπημα ξύλου 3 φορές) να έχετε κάτι στην άκρη ή κάποιον για βοήθεια γιατί αλλιώς....

Να αναφέρω απλά πως το "ξύρισμα" ήταν μόνο 2.500€ και αυτό, τιμή φιλική λόγω γνωριμιών. Δηλαδή αν δεν είχαμε και γνωριμίες θέλαμε ένα 4χίλιαρο μέσα στο νερό.

Μέσες-άκρες, με αυτά που έχω δει και σε άλλα περιστατικά, τόσο εκτιμάτε περίπου η ανθρώπινη ζωή σε αυτή τη χώρα... Νομίζω καλά είμαστε ακόμα... σε άλλες χώρες εκτιμάτε όσο ένα πιάτο φαί, ένα λίτρο νερό ή ένα εμβόλιο... οπότε πλέον ας κοιμάμαι ήσυχος, δεν έχουμε πέσει αρκετά στη λίστα της αθλιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο Γιωργάκης ανακοίνωσε δημοψήφισμα, όλα τα χρηματιστήρια ανά τον κόσμο έχουν πάρει την κάτω βόλτα. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει αν γυρίσουμε στη δραχμή.

Υπάρχει περίπτωση (ξέρω μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας) να το γυρίσει όλο αυτό υπέρ μας;

Link to comment
Share on other sites

Ειτε ειναι η υπερτατη βλακεια ενος ανθρώπου, ειτε πονταρει στο να διαγράψουν μονομερώς οι πιστωτές το μεγαλυτερο μερος του χρεους οικιωθελως, φοβούμενοι την καταρρευση του ευρω.

Ξερω τραβηγμένο απο τα μαλλια, αλλα παιζει. Ο ανθρωπος ισως κατα λαθος, εβγαλε τελικα το οπλο πανω στο τραπέζι.

Παντως προσωπικα δεν με χαλαει (πολυ) η δραχμη. Απο την αλλη σημερα ξαφνικα εχουν σφιξει τοσο πολυ οι κωλοι των απανταχου χρηματοικονομικων στελεχων, που ουτε να κλασουν δεν μπορουν και ολο ρευονται :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ο Γιωργάκης ανακοίνωσε δημοψήφισμα, όλα τα χρηματιστήρια ανά τον κόσμο έχουν πάρει την κάτω βόλτα. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει αν γυρίσουμε στη δραχμή.

Υπάρχει περίπτωση (ξέρω μοιάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας) να το γυρίσει όλο αυτό υπέρ μας;

μόνο αν του βγει κατά λάθος. Ούτε θέλει, ούτε είναι πραγματικά ικανός να σκεφτεί το πως μπορεί να γυρίσει το όλο σκηνικό υπέρ της Ελλάδος.

πάντως, όπως έγραφε κι ένας στο τουίτερ εχθές: "Εγώ είμαι με τον ΓΑΠ. Είναι ο μόνος Έλληνας πολιτικός που έχει δύναμη να διαλύσει την Ε.Ε. Αύριο θα δείτε τα CDS Γαλλίας Ιταλίας"

Link to comment
Share on other sites

μόνο αν του βγει κατά λάθος. Ούτε θέλει, ούτε είναι πραγματικά ικανός να σκεφτεί το πως μπορεί να γυρίσει το όλο σκηνικό υπέρ της Ελλάδος.
Και μην ξεχνάμε ότι μνημόνιο1/δανειακη σύμβαση/μηνμονιοΧ/μεσοπρόθεσμο (τα οποία παραχωρούν εθνική κυριαρχία) πέρασαν από την Βουλή με λιγότερους από 180 ψήφους πράγμα που τους κάνει "διάτρητους" συνταγματικά (ήδη υπάρχουν προσφυγές).

Λέτε στο τέλος να του στήσουμε και άγαλμα not ; :hang3::tomato:

Link to comment
Share on other sites

ο Βενιζελος ειναι στο νοσοκομειο....

θα εφαγε κανενα χαλασμενο πατσα....

Σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο;

-----------------------------------------------------------------------------------

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION] Το λινκ σε Kim Kardashian βγάζει!

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο;

-----------------------------------------------------------------------------------

[MENTION=1298]WizarD[/MENTION] Το λινκ σε Kim Kardashian βγάζει!

ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ: Μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο με πόνους στο στομάχι

οσο για το λινκ wizard δεν μα χαλαει καθολου.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ο Καστανιδης ειχε πει καποια στιγμη οτι επ'ουδενι ενα δημοψηφισμα θα ηταν δεσμευτικο για την κυβερνηση......

Θα δωσουμε 115 μυρια € για ενα μεγαλης εκτασης κρατικο γκαλοπ στην ουσια....

Κι έτσι μετά που λεφτά για εκλογές! ''Ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε'' ΜΑΖΙ! ΔΕ ΤΟ ΚΟΥΝΑΩ ΡΟΥΠΙ ΑΠΟ ΤΗ ΚΑΡΕΚΛΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.