Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Πήγα για βόλτα στο Σύνταγμα με την κοπέλα μου και για άλλη μια φορά κατάλαβα ότι είμαστε άξιοι της τύχης και του χάσματος που θα ακολουθήσουν.

Στην πρώτη φωτό του DarkSaga βλέπεις τα άτομα να λάμπουν απο χαρά και αναρωτιέμαι...

Γιατί λάμπετε ΡΕ ;

Για τί παλεύεις και πώς παλεύεις; Είμαι 18 χρονών και βγαίνω με 5 ευρώ στην τσέπη για Σάββατο και υποτίθεται αυτό είναι κάτι που πρέπει να αλλάξω,με αγώνα,κόπο και αίμα,όχι να στήνω συναυλίες ,για να με τραβήξουν τα κανάλια και να δημιουργήσω ένα όμορφο ΨΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΙΚΟ προφίλ - επαναστάτη ,που αγανάκτισε για να με δουν μετά έξω και να βγάλω βιντεάκια HD στο youtube με ένα κάρο καραμέλες και μετά "Ο μόνος αγώνας που χάθηκε είναι αυτός που δεν δόθηκε ποτέ".Τέλος παιδιά,πάνε αυτά....

Ειλικρίνα τα έχω σιχαθεί όλα αυτά.Εδώ πεινάμε και περιμένουμε να πάρουμε 3 κέρματα των 2 ευρώ να βγούμε έξω -και ΑΝ μας φτάσουν- και ο άλλος στήνει χέντμπάνγκινγκ τίλ ντέθ συναυλία ,για να κάνει τον αγώνα του κούλ και να μαζευτούν οι αραχτάδες να διαμαρτηρηθούν που ο μπάφος δεν πωλείται και νόμιμα.

Κρίμα ,γιατί νιώθω την ντροπή του τόπου και την ειρωνία να καταβάλει την ψυχή μου.Ειρωνία προς εμένα και κάθε μακάκα που αλήθεια δεν την παλεύει οικονομικά.

Ε όχι λοιπόν ,ούτε ταινίες πια ,ούτε συναυλίες,ούτε ημέρα ανταλλαγής δίσκων Funk και Soul ούτε λογίδρια ιδεολατρών για "Θρησκεία - πατρίδα - οικογένεια" και "αλληλεγγύη" . :hmm:

Υ.Γ:Όσοι πήγαν και περάσαν καλά στη σημερινή συναυλία των αγωνιστών ας με πουν και μ____α ,τουλάχιστον έχω ένα δίκιο που με πνίγει και επειδή δεν έχω την άνεση να κάνω headbanging ,νιώθω από μόνος μου μ___ας προκαταβολικά ,που ζω με τα μυρμήγκια!!! :whip:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0p6r9a6ibfQ]ΜΑΝΟΣ ΛΟΪΖΟΣ - Ο ΜΕΡΜΗΓΚΑΣ - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πήγα για βόλτα στο Σύνταγμα με την κοπέλα μου και για άλλη μια φορά κατάλαβα ότι είμαστε άξιοι της τύχης και του χάσματος που θα ακολουθήσουν.

Στην πρώτη φωτό του DarkSaga βλέπεις τα άτομα να λάμπουν απο χαρά και αναρωτιέμαι...

Γιατί λάμπετε ΡΕ ;

ΔΙότι πήγαν σε συναυλία ala dalara...δεν πήγαν να διαμαρτυρηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην τα βάζετε και με τα παιδιά που πάνε στο Σύνταγμα!!

Έχετε γεμάτη τη φαρέτρα για τους πολιτικούς!

Βλέπω κάθε φορά που γίνεται εσωτερική υποτίμηση μεγάλης έκτασης (πάμε τώρα από τα 700-800 -> 500-600 πρώτο μισθό σύμφωνα με αυτά που λέγονται π.χ. για τους καθηγητές) βγαίνουν οι τσίροι (Διαμαντοπούλου - Ραγκούσης - Λοβέρδος) και κάνουν "διάγγελμα". Δεν μπορούν να πάρουν τηλέφωνο το μαλάκα να του τα πουν κατ'ιδίαν?

Μας δουλεύουν 30 χρόνια τώρα.

Κορπορατισμός... Προσέχτε μη σας πάρουν το ΣΚΑΛΠ στο τέλος και μείνουν τα ΚΟΡΠΣΙΣ να θυμίζουν το παλιό βο(υ)λευτικό μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λάμπετε ΡΕ ;

Η "επανασταση" και καθε τι δυσκολο και κοπιαστικο,δεν ειναι οπως την διαβαζεις στα βιβλια και την ακους στα τραγουδια του Θεοδωρακη φιλε χυτρα,με μαυροντυμενους καταθλιπτικους που κοιτανε το απειρο.

Αυτες οι δουλειες απαιτουν συναισθηματικη δυναμη,ηθικο,"κεφι" αυτου που αγωνιζεται για να μιλησω χοντρα.Για αυτο οι δικτατοριες,ο στρατος τα συστηματα προπαγανδας,και ολα τα συστηματα που απαιτουν ενα επιτευγμα από μια ομαδα, καλλιεργουν την "ομαδικη" διασκεδαση (εκδηλωσεις κλπ).Πηγαινε πχ σε συναυλια του ΚΚΕ να δεις τι ωραιο κλιμα που καλλιεργειται,πρεπει να εισαι αναισθητος για να μην περασεις καλα,ανεξαρτητως αν συμφωνεις η οχι.

Ο δυστυχισμενος και ο μιζερος δεν μπορει να αγωνιστει...Καλα κανουν και λαμπουν στο συνταγμα αυτοι οι ανθρωποι,ειναι το πρωτο βημα αποκτησης συλλογικης συνειδησης.Μια μαζα καταθλιπτικων δεν μπορει να καταφερει τιποτα παραπανω απο μια ομαδικη αυτοκτονια.

Link to comment
Share on other sites

Τσακ. δεν ειπα οτι ο αγωνας ειναι αυτα που ακουμε στα τραγουδια του Μικη κτλπ.

Αλλά δεν γίνεται να είμαστε τόσους μήνες σε αυτό το πρώτο στάδιο για της απόκτηση της συλλογικής συνείδησης.

Δε γίνεται κάθε μέρα για 3 μήνες να μιλάμε για διοργάνωση ταινιών αντί να πάρουμε λίγο μπρος.

Ο δυστυχισμενος και ο μιζερος δεν μπορει να αγωνιστει.

Μου κάνει εντύπωσει που το τονίζεις,θές να μου πεις για κάποιον αγώνα που έκανε ένας λαός γεμάτος ευτυχία;

Ο λόγος που είμαι "δυστυχισμένος" είναι όλοι αυτά τα πρόσωπα και οι καταστάσεις που πρέπει να αλλάξω προκειμένου να μη ξαναγίνω.

Δεν είναι απόφαση/στάση,ούτε ξύπνησα ένα πρωί και είπα να το παίξω δυστυχισμένος.

Απλά σε αντίθεση με κάποιους νιώθω το λούκι και επειδή μερικοί το νιώθουμε νωρίς,βλέπουμε ότι θα πάει πολύ βαθιά ακόμα αν συνεχίσει έτσι ο λαός....

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Η "επανασταση" και καθε τι δυσκολο και κοπιαστικο,δεν ειναι οπως την διαβαζεις στα βιβλια και την ακους στα τραγουδια του Θεοδωρακη φιλε χυτρα,με μαυροντυμενους καταθλιπτικους που κοιτανε το απειρο.

Αυτες οι δουλειες απαιτουν συναισθηματικη δυναμη,ηθικο,"κεφι" αυτου που αγωνιζεται για να μιλησω χοντρα.Για αυτο οι δικτατοριες,ο στρατος τα συστηματα προπαγανδας,και ολα τα συστηματα που απαιτουν ενα επιτευγμα από μια ομαδα, καλλιεργουν την "ομαδικη" διασκεδαση (εκδηλωσεις κλπ).Πηγαινε πχ σε συναυλια του ΚΚΕ να δεις τι ωραιο κλιμα που καλλιεργειται,πρεπει να εισαι αναισθητος για να μην περασεις καλα,ανεξαρτητως αν συμφωνεις η οχι.

Ο δυστυχισμενος και ο μιζερος δεν μπορει να αγωνιστει...Καλα κανουν και λαμπουν στο συνταγμα αυτοι οι ανθρωποι,ειναι το πρωτο βημα αποκτησης συλλογικης συνειδησης.Μια μαζα καταθλιπτικων δεν μπορει να καταφερει τιποτα παραπανω απο μια ομαδικη αυτοκτονια.

Τσακ imho τα υπεραπλουστευεις τα πραγματα

αλλο πραγμα το περατζαδα, μουσικουλα και σουβλακι

κι αλλο η συλλογικη συνειδηση

Ο δυστυχισμενος και ο μιζερος σαφως και μπορει να αγωνιστει οταν ξερει τουλαχιστον τι θελει να κανει

το μονο σιγουρο κατ εμε ειναι οτι "επανασταση" χωρις στοχο δεν νοειται

και δυστυχως εγω τουλαχιστον αδυνατω ακομα να βρω κατι συγκεκριμενο σε αυτη την κινηση

πλην του τοπου συγκεντρωσης

για να μην παρεξηγηθω μ'αρεσει σαν ιδεα, την στηριζω οσο με παιρνει

αλλα θεωρω οτι ακομα εχει δρομο μπροστα της μεχρι να μπορεσει να διεκδικησει κατι ουσιαστικο

δρομο που δυστυχως ομως, δεν νομιζω οτι εχουμε διαθεσιμο στον οριζοντα μας,

οπως αυτος εχει διαμορφωθει πλεον

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ο κοσμος δεν εχασε την αξιοπρέπεια του, ωστε να βγει εξω και αν τα κανει Γης Μαδιαμ. Βεβαια, ειμαστε στο τσακ. Ζω στην επαρχια και βλεπω οτι παρα τα οσα εγιναν οι ανθρωποι, αν και μαζεμενοι πλεον, αντεχουν. Αλλα ειμαστε στο χειλος τους γκρεμου. Μεσα στο χειμωνα θα εχουμε εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να είναι όλα μαυρα Hydra και θα συμφωνήσω με τον Τσάκωνα.

Είμαστε στο χείλος της καταστροφής, όλοι μας, και για να γίνει κάτι πρέπει να αντισταθούμε όλοι μαζί. Σε αυτό το "όλοι μαζί" κολλάει η βράση, πρακτικά είναι δύσκολο να έρθουμε όλοι μαζί στο αμήν και να γίνει το μπαμ. Ας δούμε τους κλάδους που βλάπτηκαν τελευταία, ταξί, λεωφορεία, γιατροί, συνταξιούχοι παλιότερα, δημόσιοι υπάλληλοι, φοιτητές, σκουπιδιάρηδες χθες, ιδιωτικοί υπάλληλοι και δικηγόροι τώρα... Και ενώ οι αγώνες τους πολλές φορές ήταν δίκαιοι, όλοι έφαγαν κράξιμο από την κοινωνία και ποτέ κανείς δεν ένωσε τον αγώνα του με κάποιον άλλο κλάδο.

Δεν κατεβαίνουμε όλοι μαζί στους δρόμους.

Για μένα το χθεσινό ήταν ίσως η αρχή των αγανακτισμένων ξανά. ένα κρας τεστ να δούμε αν υπάρχουν ακόμα. Πήγα, όχι για τις συναυλίες (έφυγα και νωρίς), αλλά για να δω κόσμο, να δω τι υπάρχει γιατί χρειαζόμουν να δω κόσμο.

Η επανάσταση θέλει κέφι, αίσθημα, χαρά, δύναμη, σκοπό.. Την τετάρτη και την Πέμπτη λένε θα γίνει χαμός, θα έρθετε στην πορεία?

Υ.Γ.

Χθες δεν είχε καθόλου εμφανή αστυνομία. Είναι να μπαίνεις σε σκέψεις για το τι θα γίνει την Τετάρτη και την Πέμπτη.. Βάλε και ότι το ΚΚΕ καλέι σε περικύκλωση της Βουλής (ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που κατήγγειλε όταν το έκαναν οι αγανακτησμένοι), και προβλέπεται εκρηκτικό διήμερο.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Με σεβασμό στις απόψεις σου και σε όσα λες,θα πω ότι δεν βρίσκω πουθενά νόημα στα λόγια σου.

Είμαστε στο χείλος της καταστροφής, όλοι μας, και για να γίνει κάτι πρέπει να αντισταθούμε όλοι μαζί.

Μη χρησιμοποιείς φράσεις με τέτοια βαρύτητα,γιατί όπως προείπα αν είμασταν ένα βήμα απ'τον γκρεμό ,δε θα διοργανώναμε συναυλίες.

Σε αυτό το "όλοι μαζί" κολλάει η βράση, πρακτικά είναι δύσκολο να έρθουμε όλοι μαζί στο αμήν και να γίνει το μπαμ.

Είπα κάτι άλλο; Όλοι μαζί φυσικά,αλλά στον αγώνα!

Και έχω πει χίλιες φορές ,όταν τα πράγματα είναι δύσκολα,ο αγώνας δεν θα γίνει με ταινίες. Και δεν πιστεύω ότι είμαι υπερβολικός,αντ'αυτού λογικός και είμαι και λάτρης της τέχνης ,σε διάφορες μορφές της.Αλλά όλα τα πράγματα έχουν ένα όριο.

Δεν κατεβαίνουμε όλοι μαζί στους δρόμους.

Κάθε μέρα πήγαινα στους Αγανακτισμένους μέχρι τον Ιούλιο,ήταν καλά ,το υποστήριζα και είμαι και υπέρ της "Ανοικτής συνέλευσης" ,άλλο που ο καθένας ακόμα και τώρα λέει απο μια βλακεία,βγάζει έναν λόγο γεμάτο αίσθημα ,να τον χωρτάσουμε χειροκροτήματα και αυτό ήταν όλο.

Α! Και πώς θα κανονίσουμε να φτιάξουμε άυριο ένα οικολογικό πανό από πατάτες.

Ελάτε βρε παιδιά...

Μέχρι να αλλάξουν αυτά ,να σου πω δεν βρίσκω λόγο να είμαι εκεί πλέον κάθε μέρα,ούτε βρίσκω και κοινά ανάμεσα σε εμένα και αυτούς,που δεν ξέρω πια τί άνεση έχουν για να τους νοιάζει μόνο το οικολογικό πανό.Ήμαρτον!

Η επανάσταση θέλει κέφι, αίσθημα, χαρά, δύναμη, σκοπό.. Την τετάρτη και την Πέμπτη λένε θα γίνει χαμός, θα έρθετε στην πορεία?

Τώρα τα πιστεύεις; Κέφι και χαρά; Ξέρω τι είναι,που δεν βιώσαμε τον πόλεμο ή τη Χούντα και λέμε τέτοια.

Πες τα στον παππού που πολέμησε να σου πει αν ένιωθε κεφάτος να παίζει τη ζωή του κορόνα - γράμματα ή αν ήταν χαρούμενος που δεν έβλεπε την οικογενειά του και προσπαθούσε στη ζούλα απο τους δικτάτορες και τους εξουσιαστές να τη δει.

Τι χαρά θα είχαν οι αγωνιστές που έβλεπαν τις γυναίκες και τις κόρες τους να τις βιάζουν...

Αυτά βέβαια απέχουν πολύ από 'μας και μάλλον γι αυτό έχουν παρεξηγήσει πολλοί τον αγώνα.Ούτε εγώ τα έζησα,αλλά δεν με κόβω να πηγαίνω -όταν έρθει αυτή η μέρα- με χαρά στο πεδίο του πολέμου.

Είναι να μπαίνεις σε σκέψεις για το τι θα γίνει την Τετάρτη και την Πέμπτη..

Το σκέφτομαι και λάμπω από χαρά! :confused:

Υ.Γ: Ειδικά όταν ακούω "ο αγώνας θέλει κέφι" ,μου ανάβουν τα λαμπάκια. :/

Να οργανωθούμε,ποιός θα κανονίσει για γαρύφαλα!!!

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

αναμεταδίδω από άγνωστη πηγή

Η Μιλένα Αποστολάκη, είναι ...65 χρόνων;;;!!!

Συνταξιούχος η Μιλένα Αποστολάκη - Σε πρόωρη σύνταξη από την Ολυμπιακή

Όχι, απλά.... ανήκει στους εκλεκτούς "εθνοσωτήρες" αυτού του τόπου. Κι όμως αποτελεί γεγονός, η Μιλένα Αποστολάκη είναι πλέον συνταξιούχος !!!

Η τέως υπουργός του Σημίτη που μας έκανε Ευρώ-κατόχους και πρώην «ιδιαιτέρα» γραμματέας του μακαρίτη Ανδρέα Παπανδρέου βγαίνει στη σύνταξη πρόωρα από την Ολυμπιακή με το νόμο που έφτιαξε η ΝΔ και που τροποποίησε πρόσφατα ο κολλητός της υπουργός, A. Λοβέρδος...

Η σύνταξη της εκτιμάται ότι θα φτάνει τα 2.500 ευρώ/μήνα, με 21 χρόνια «υπηρεσίας» στην Ο.Α. Τώρα, πόσο συχνά επισκεπτόταν τη δουλειά... κανείς δεν καλοθυμάται, αφού η κ. Αποστολάκη χρόνια τώρα ασχολείται αποκλειστικά με τα της πολιτικής ζωής του τόπου.

Όταν όλοι εμείς οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί με 40 χρόνια υπηρεσίας θα πάρουμε -αν ποτέ πάρουμε- 850 Ευρώ κι αυτά στα 65... Τέτοια μάλιστα ήταν η λιγούρα της, που πίεζε συνεχώς το Λοβέρδο να «τακτοποιήσει» τους συμβασιούχους της Ολυμπιακής όσο πιο γρήγορα γίνεται... --->>>

Το σχετικό νομοσχέδιο, βέβαια, το συνέταξε ο νεοφιλελεύθερος Χατζηγάκης ο οποίος, στα πλαίσια του πνεύματος του «νεοφιλελευθερισμού», έκρινε ότι πρέπει να ονομάζονται συνταξιούχοι των 2.500 ευρώ εργαζόμενοι που μετά βίας έχουν πατήσει τα 40 τους!

Γι' αυτά φταίει πάλι το ΔΝΤ, ή τα λαμόγια που μας κυβέρνησαν μαζί με τους βολεμένους χειροκροτητές τους, αυτούς που έχουν τώρα το θράσος να κατεβαίνουν και να κλείνουν τους δρόμους για να υπερασπιστούν τα «κεκτημένα» τους;

Αλλά βέβαια, όπως πολύ σωστά κάποιος είχε πει, "Ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό".

Τέτοια ξελιγωμένη γενιά ανθρώπων δεν έχει ξαναεμφανιστεί στην Ελληνική ιστορία. Κάπως έτσι καταλήγουν με τρεις και τέσσερις συντάξεις ο καθένας!

Αφού έφαγαν το καταπέτασμα και μας φέσωσαν για διακόσια χρόνια, να δείτε που στο τέλος θα πουν ότι εμείς τους διαφθείρουμε!

Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διαδίδουμε τα ρεζιλίκια τους!!

Και πρέπει να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τι χαρά θα είχαν οι αγωνιστές που έβλεπαν τις γυναίκες και τις κόρες τους να τις βιάζουν...

Να δεις εμείς τι χαρά θα πάρουμε όταν ξεκινήσεις να κατανοείς τα συμφραζόμενα του συνομιλητή σου και πετάξεις τις κομπλεξικοεπαναστατικές τάσεις που σου μετέδωσαν στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο δυστυχισμενος και ο μιζερος δεν μπορει να αγωνιστει.

Σωστά. Οι αγωνιστές του '21 ήταν μες την τρελλή χαρά, με rave party, διακοπές το καλοκαίρι, μπάφο για να ξεχνάνε τα προβλήματα, καφέ στο Γκάζι τα απογεύματα, εκπτώσεις και φυσικά με πολύ καλή πλύση εγκεφάλου από τα παράθυρα και τις εφημερίδες.

Ακομα ο κοσμος δεν εχασε την αξιοπρέπεια του, ωστε να βγει εξω και αν τα κανει Γης Μαδιαμ. Βεβαια, ειμαστε στο τσακ. Ζω στην επαρχια και βλεπω οτι παρα τα οσα εγιναν οι ανθρωποι, αν και μαζεμενοι πλεον, αντεχουν. Αλλα ειμαστε στο χειλος τους γκρεμου. Μεσα στο χειμωνα θα εχουμε εξελίξεις.

Ακριβώς αυτό. Ακόμα τα βγάζουμε πέρα. Όταν αρχίσουν να βγαίνουν μαζικά σπίτια και επιχειρήσεις στο σφυρί, θα δούμε αλλαγές. Μέχρι τότε συνεχίζουν να πιέζουν όσο πάει.

Επίσης, όπως ανέφερε ο [MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION], δεν υπάρχει στόχος. Μίλαγε πριν με τη μητέρα μου και μου έλεγε για έναν γνωστό που ήταν βαμμένος ΠΑΣΟΚος, ότι τους έβριζε και βλαστημούσε την ώρα και τη στιγμή που τους ψήφισε. Και μου λέει, να φύγει, να πάει στο δι@. Ωραία, λέω, να πάει... Και ποιός θα κυβερνήσει; Ο Αντωνάκης; Το Αλεκάκι; Ο Καρατζαφύρερ; Το Τσίπουρο;

Δεν υπάρχει κανείς αξιόλογος και κανένας στόχος. Δεν υπάρχει κανένας ηγέτης να οδηγήσει τον κόσμο σε μια λύση. Και επαναστάσεις χωρίς ηγέτες δεν γίνονται. Ποτέ.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.