Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Ο Γιωργάκης (γ@μω το μ@ι που τον πέταξε) έλεγε δε θα γίνουμε Ινδία... Άλλο το να γίνουμε Πορτογαλία...

Επίσης, αυτό το ποιηματάκι "ζήτησε η Τρόικα" μην το ακούω/διαβάζω γιατί μου ανάβουν τα λαμπάκια... ΤΙΠΟΤΑ από αυτά δε ζητάει η Τρόικα. Αυτοί ζητάνε μόνο μείωση δαπανών στο δημόσιο κι αύξηση των εσόδων. Αν μου μειώσουν εμένα το μισθό θα συμβούν τα εξής:

Μείωση της αγοραστικής μου αξίας -> λιγότεροι φόροι για το κράτος

Μείωση των κρατήσεων (αφού πάνε αναλογικά) -> λιγότεροι φόροι για το κράτος

Μείωση των εισφορών σε ΙΚΑ και λοιπά ταμεία -> λιγότερα έσοδα για τους οργανισμούς αυτούς.

ΟΛΑ αυτά τα μέτρα είναι απλά και μόνο για να βοηθήσουν τα τσιράκια τους, όλους αυτούς που τους στηρίζουν με τα λεφτά τους και βρίσκονται σήμερα εκεί που είναι, γιατί διαφορετικά είναι τόσο άχρηστοι όλοι τους που ούτε περίπτερο δε θα είχαν.

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει πλεον Ουγγαρια μετα την γνωστη ανακοινωση (2010) μειωσης του ελλειματος μεσω φορολογησης τραπεζων, χρηματιστηριακών και ασφαλιστικων?

το προσπαθησαν?

τους αφησαν?

καταφεραν τπτ?

Link to comment
Share on other sites

και το χειρότερο είναι ότι τα παραπάνω τα καταλαβαίνει ένα 15χρονο παιδί. Αλλά αυτοί μας τα παρουσιάζουν ως "μέτρα σωτηρίας της πατρίδας", και κάποιοι -από αυτούς που πλήττονται μάλιστα- τους πιστεύουν...

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις καμια ιδεα τι παιζει πλεον Ουγγαρια μετα την γνωστη ανακοινωση (2010) μειωσης του ελλειματος μεσω φορολογησης τραπεζων, χρηματιστηριακών και ασφαλιστικων?

το προσπαθησαν?

τους αφησαν?

καταφεραν τπτ?

Νομίζω είχα βάλει κάποια σχετική είδηση εδώ, πριν μερικές ημέρες. Αν ρίξεις μια ματιά πιό πίσω, θα τη βρεις.

Edit: Σε γλίτωσα από τον κόπο:

http://www.thelab.gr/off-topic/xrewkopia-elladas-74533-107.html#post1063094491

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

και το χειρότερο είναι ότι τα παραπάνω τα καταλαβαίνει ένα 15χρονο παιδί. Αλλά αυτοί μας τα παρουσιάζουν ως "μέτρα σωτηρίας της πατρίδας", και κάποιοι -από αυτούς που πλήττονται μάλιστα- τους πιστεύουν...

πόσες φορές έχω ακούσει από κοντινούς ανθρώπους "...θα τα φτιάξει ο Γιώργος..." και εχω χαλασει την ζαχαρένια μου...Ελπίς δεν υπάρχει ...γιατί αυτά τα ζώα θα πάνε να ξαναψηφίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Το περιοδικό επίκαιρα της εβδομάδας αυτής, κυκλοφόρησε εχθές νομίζω, έχει πολλά έγραφα που αποδεικνύουν γιατί είναι ο Γιωργάκης στην εξουσία. Δείτε το βίντεο που συζητάνε αρκετά από αυτά:

!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλο, δεν ειναι για τον καθενα αλλα πιστευω εξηγει καλυτερα τον βουρκο στον οποιο ζουμε μαζι με το οποιοδηποτε zeitgeist/money masters/etc.

Πραγματικα δεν ξερω αν εχουμε ελπιδα σαν ανθρωποτητα. Οποιος ξυπνησει, ας παλεψει να σωσει τον εαυτο του.

Human Resources Video - Films | Openfilm

Link to comment
Share on other sites

απολαύστε υπεύθυνα:

Η κυβέρνηση βλάπτει σοβαρά τα συμφέροντά μας | ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ

Οι αναγνώστες του έντυπου «Π» είδαν από χθες δημοσιευμένες τις πληροφορίες που ανέφεραν ότι αυτή που ζήτησε την αναβολή του Eurogroup της 13ης Οκτωβρίου – για να αποφασιστεί η εκταμίευση της έκτης δόσης προς την Ελλάδα – ήταν η ίδια η... Ελλάδα.

Η αιτιολογία ήταν ο κίνδυνος «είτε να μην περάσει ο προϋπολογισμός από τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ – ενδεχόμενο μάλλον απίθανο – είτε, ακόμη χειρότερα, να προκληθεί κοινωνική αναταραχή από τη βαρβαρότητα των μέτρων». Συνεπώς «η κυβέρνηση θέλησε να αργήσει η εκταμίευση, ώστε να υπάρξει αποτελεσματικότερη πίεση στο εσωτερικό».

αλητεία ??

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Στην επόμενη παρέλαση θα έχουμε μεγαλύτερη ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

NewsIt.gr: Ποιοί και γιατί διαρρέουν σχέδιο Παπανδρέου για κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας

ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ;;;

ΣΗΜΙΤΗΣ;;;

ΣΩΤΗΡΙΑ;;;

Ευτυχώς πλάκα πλάκα που δεν θέλουν να αφήσουν κάποιοι υπουργοί, όπως λέει, το άρθρο, τις καρέκλες τους. Βρε που φτάσαμε...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ;;;

ΣΗΜΙΤΗΣ;;;

ΣΩΤΗΡΙΑ;;;

ΜΠΕΛΛΟΥ;;;

"Μ'ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΚΑΙ ΒΑΠΟΡΙΑ"

ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΔΩ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.