Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Δε συμφωνώ με το φόρο και όσο μπορώ, θα αποφύγω να τον πληρώσω.

Όμως, όταν ο Χ δε δηλώνει εισοδήματα αλλά έχει ένα σπίτι 500τμ² που δεν το εκμεταλλεύεται και μένει εκεί, δεν είναι δίκαιο να μην φορολογηθεί για αυτό, γιατί εκτός αν είναι από κληρονομιά, 99% το έχει αγοράσει με μαύρα ή κλεμμένα/ματωμένα χρήματα. Ακόμα κι αν είναι από κληρονομιά βέβαια, πρέπει να δικαιολογήσει πως το συντηρεί, όπου για αυτό θα έπρεπε να ισχύουν τα "Πόθεν έσχες" και "τεκμήριο" και στην πρώτη κατοικία.

Σε ένα τόσο ακραίο παράδειγμα αυτό μπορεί να ακούγεται λογικό. Αλλά ποιος είναι αυτός που θα ορίσει τα μέτρα και τα σταθμά σε αυτό το τομέα? Μπορεί για εμάς τα 500τμ να ακούγονται πολλά, για κάποιον άλλο μπορεί να ακούγονται τα 200τμ και για κάποιον που μένει στο νοίκι μια ζωή μπορεί να ακούγονται πολλά τα 100τμ.

Γιατί να είναι απαραίτητη προϋπόθεση ότι η απόκτηση ενός τέτοιου σπιτιού έγινε με αθέμιτο τρόπο? Ας φορολογείται (που έτσι κι αλλιώς γίνεται) η ιδία η πράξη της αγοροπωλησίας.

Από εκεί και πέρα το ότι έχεις στη κατοχή σου ένα ακίνητο χωρίς να το εκμεταλλεύεσαι δε σημαίνει ότι σου δίνει αυτόματα το status του λεφτά.

Στη τελική πριν από 30 χρόνια ο τάδε είχε την οικονομική δυνατότητα να πάρει ένα σπίτι… Από τότε τα πράγματα πήγαν στραβά-έχασε τη δουλειά του- και τώρα φυτοζωεί. Δηλαδή είναι λογικό να υποχρεώνεις τον άλλο να πουλήσει τη στέγη του επειδή εσύ θεωρείς ότι δε μπορεί να τη συντηρήσει? Τα κριτήρια του τι χρειάζεται συντήρηση και τι όχι διαφέρουν... ο λεφτάς μπορεί να θεωρεί ότι είναι λογικό να βάφει το σπίτι κάθε 5 χρόνια και να σκάει 15K στο βάψιμο. Εγώ μπορεί να γουστάρω να το βάφω μόνος μου ή στη τελική να κάτσω μέσα μέχρι να αρχίσουν να πέφτουν τα ντουβάρια.

Και ας μην αναφερθώ καν σε περιπτώσεις κληρονομιάς όπου ήδη με τους φόρους που μπαίνουν κατά την αποδοχή, τρως ένα γερό χαστούκι.

Όλη αυτή η προσπάθεια ποινικοποίησης της ιδιοκτησίας έμενα μόνο ύποπτη μου ακούγεται… Το μόνο λογικό για εμένα είναι η φορολόγηση του εισοδήματος. Αλλά φαίνεται τους πονάει όπου ένα μεγάλο μέρος της μικρομεσαίας τάξης μπορεί να έχει στη κατοχή του κάποιο ακίνητο. Γουστάρουν σε μια περίπτωση πραγματικού κραχ να γεμίσει ο τόπος άστεγους…

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όλα όσα λέτε αλλά θεωρώ ότι συλλογισμός είναι σε εντελώς λάθος βάση. Κανένα "αντικειμενικό" τεκμήριο δεν είναι αντικειμενικό. Έχει προκύψει (όπως έγινε και με το τέλος που θα πληρωθεί μέσω ΔΕΗ) με βάση τον εξής συλλογισμό - υπολογισμό:

Τι ισχύει για τον μέσο φορολογούμενο; Έστω ότι ζει σε ένα σπίτι 90 τ.μ. έχει ένα αυτοκίνητο 1400κ.εκ. και είναι παντρεμένος. Βάζουμε 2500 € βασικό τεκμήριο διαβίωσης τεκμήριο σε κάθε σύζυγο, 5200 € για το αυτοκίνητο και 3850 για τα 90 τ.μ. σε οποιαδήποτε τιμή ζώνης κάτω των 2800€. Σύνολο 11550€. Αφορολόγητος μέχρι πέρσι. Τι μπορούμε να κάνουμε για να μην ξανανεβάσουμε τα τεκμήρια τα οποία ήδη ανεβάσαμε σε σχέση με πέρσι? Αφορολόγητο στις 8000 ευρώ και όλοι πληρώνουν εφορία....

Κανένα τεκμήριο δεν είναι αντικειμενικό. Η μοναδική αντικειμενικότητα που έχει είναι όσον αφορά τα ποσά που θέλουν να εισπράξουν!

Link to comment
Share on other sites

Kάπως θα πρέπει να ζήσουν και αυτοί οι άμοιροι οι δικηγόροι.

Μακριά από γιατρούς και δικηγόρους μου έλεγε ο παππούς μου

Ρε παιδια μα την παναγια (σορρυ victor, μου βγαινει καμμια φορα :p) νιωθω οτι σαν ανθρωποτητα εχουμε μαθει να μην λυνουμε ποτε το προβλημα! Εχουμε μαθει να αντιμετωπιζουμε το προβλημα και να τιγκαρουμε απλα την πληγη και τον ασθενη στα χανζαπλαστ και στα φαρμακα... Η κλασσικη αρχη λειτουργιας ολων των φαρμακοβιομηχανιων "don't cure the illness! it's more profitable to treat it", ειναι αντιγραφη της κοινωνιας μας.

Πιανουμε εναν τυπο να κλεβει και αντι να ψαξουμε να βρουμε γιατι εκλεψε και πως θα γινει να μην ξανακλεψει αλλος, δημιουργουμε ολοκληρη αστυνομια για να πιανει τους κλεφτες. Τελειως παραλογο. Τυπικα αν καποιος κλεψει ή σκοτωσει imho 2 λογοι υπαρχουνε. Ή απο αναγκη ή απλα ειναι ψυχοπαθης. Καταπολεμησε την φτωχεια και φτιαξε τρελλοκομεια. ΤΕΛΟΣ!

Εμεις θα φτιαξουμε ολοκληρη αστυνομια και μετα θα φτιαξουμε ολοκληρο σωμα απο δικαστες και δικηγορους για να δικαζουνε και να αθωωνουνενενενενε αυτους που συλλαμβανουνε οι εξ'αρχης αχρηστοι... Λυση πουθενα στον οριζοντα... Απλα κι αλλα προβληματα γιατι το αρχικο προβλημα (φτωχεια/τρελλα) που ποτε δεν λυθηκε απο την κοινωνια μας απλα παραμενει και εξαπλωνεται και στα υπολοιπα σωματα που καλουνται να το αντιμετωπισουν με τις γνωστες συνεπειες χρηματισμου αστυνομιας/δικαστων/κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τα δράματα είναι στην Γερμανία, όπου είναι έτοιμη να πέσει η κυβέρνηση πράγμα που σημαίνει αποσταθεροποίηση όλης της Ευρώπης.

Εμείς εδώ (κυβέρνηση) πιόνια είμαστε, βαράνε το ντέφι και χωρέυουμε

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μα την παναγια (σορρυ victor, μου βγαινει καμμια φορα :p) νιωθω οτι σαν ανθρωποτητα εχουμε μαθει να μην λυνουμε ποτε το προβλημα! Εχουμε μαθει να αντιμετωπιζουμε το προβλημα και να τιγκαρουμε απλα την πληγη και τον ασθενη στα χανζαπλαστ και στα φαρμακα... Η κλασσικη αρχη λειτουργιας ολων των φαρμακοβιομηχανιων "don't cure the illness! it's more profitable to treat it", ειναι αντιγραφη της κοινωνιας μας.

Πιανουμε εναν τυπο να κλεβει και αντι να ψαξουμε να βρουμε γιατι εκλεψε και πως θα γινει να μην ξανακλεψει αλλος, δημιουργουμε ολοκληρη αστυνομια για να πιανει τους κλεφτες. Τελειως παραλογο. Τυπικα αν καποιος κλεψει ή σκοτωσει imho 2 λογοι υπαρχουνε. Ή απο αναγκη ή απλα ειναι ψυχοπαθης. Καταπολεμησε την φτωχεια και φτιαξε τρελλοκομεια. ΤΕΛΟΣ!

Εμεις θα φτιαξουμε ολοκληρη αστυνομια και μετα θα φτιαξουμε ολοκληρο σωμα απο δικαστες και δικηγορους για να δικαζουνε και να αθωωνουνενενενενε αυτους που συλλαμβανουνε οι εξ'αρχης αχρηστοι... Λυση πουθενα στον οριζοντα... Απλα κι αλλα προβληματα γιατι το αρχικο προβλημα (φτωχεια/τρελλα) που ποτε δεν λυθηκε απο την κοινωνια μας απλα παραμενει και εξαπλωνεται και στα υπολοιπα σωματα που καλουνται να το αντιμετωπισουν με τις γνωστες συνεπειες χρηματισμου αστυνομιας/δικαστων/κλπ κλπ.

τρελοκομειο διαθετει το καταστημα απο εποχης καραμανλη...the big one. :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με ξεμπερδέψει σε σχέση με τα πρόσφατα (και παλαιότερα χαράτσια)?

Βλέπω στο ΤΑΧΙS προχτές το γνωστό κιτάπι που μιλάει για:

1. Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης (άρθ. 29, ν.3986/2011) (το γνωστό 2%)

2. Έκτακτη Εισφορά σε Αντικειμενικές Δαπάνες (άρθ.30, ν.3986/2011

3. Τέλος Επιτηδεύματος (άρθ. 32, ν.3986/2011) - ήμουν ελεύθερος επαγγελμ. το 2010

Ερώτηση: Για ποιο έτος είναι αυτά? Το χαρτί πάνω αριστερά λεει Οικονομικό Έτος 2011, άρα αφορά σε εισοδήματα του 2010, σωστά?

Ρωτάω γιατί από την μισθοδοσία της υπηρεσία που εργάζομαι (τριτοβάθμια εκπ.) ήρθε ακόμη ένα φιρμάνι που μιλάει για κρατήσεις από το μισθό για το 2011, σχετικά με:

Α. Εισφορά Αλληλεγγύης 2% αναδρομικά από 1/1/2011

Β. 1% ειδική εισφορά υπέρ του ΤΠΔΥ αναδρομικά από 1/1/2011

Γ. 1% ειδική εισφορά υπέρ ΟΑΕΔ αναδρομικά από 1/1/2011

Δ. 20% μείωση του ερευνητικού επιδόματος αναδρομικά από 1/1/2011

(ευτυχώς δεν έχω ακίνητα)

Βλέπετε τίποτε λάθος που δε βλέπω? Το χαρτι του ΤΑΧIS είναι για το 2010 ενώ για το 2011 θα με καθαρίσει η μισθοδοσία με συνοπτικές διαδικασίες (μέχρι το Δεκέμβριο) και αναδρομικά για όλο το 2011?

Συμψηφισμό με επιστροφή φόρου που εκρεμεί μπορώ να απαιτήσω για το λογαριασμό που ήθρε από το ΤΑXIS?

Link to comment
Share on other sites

Έχει ήδη αναφερθεί ως αντισυνταγματικό το μέτρο της έκτακτης εισφοράς για βεβαιωμένα εισοδήματα προηγούμενου έτους (όπως και για την εισφορά των ακινήτων). Από εκεί και πέρα, το αν θα πάει ο καθένας να το πληρώσει είναι δικαίωμά του. Εγώ προσωπικά δε θα πάω.

Συμψηφισμό με επιστροφή φόρου που εκρεμεί μπορώ να απαιτήσω για το λογαριασμό που ήθρε από το ΤΑXIS?

Όχι, πήγαν ήδη δύο φίλοι και απαίτησαν να εξοφλήσουν πρώτα το φόρο και μετά, κάαααποια στιγμή, να τους δώσουν την επιστροφή. Μιλάμε για τη μέγιστη αλητεία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Σαμαρά φιλόσοφε... Θα κάνω μία προσευχή για χάρη σου.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_eu3K-sNTnM]ΣΑΜΑΡΑΣ: "ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΘΕΟΙ"! - YouTube[/ame]

Σχόλιο που βρήκα.

ρε, το ύφος του είναι όλα τα λεφτά. κοιτάει το κοινό με βλέμμα ύφους "τι ατάκα ξεστόμισα ο φούστης!"
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Σαμαρά φιλόσοφε... Θα κάνω μία προσευχή για χάρη σου.

...

Σχόλιο που βρήκα.

Τουλάχιστον αυτός τον έχει τον λόγο και δεν κρατάς μαργαριτό-ασπίδα....

Ο "δικός" μας (για τον Γιωργάκη μας λέω βρε) όταν έχει απέναντι άλλον.....άστα....κλαίνε και οι ρέγγες....

Βέβαια οι ... "ρέγγες" τον ψήφισαν επειδή έλεγε ότι θα έβρισκε ΕΚΑΝΟΝΤΑΔΕΣ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ....

Ούτε αντίληψη της τάξης μεγέθους που είπε, είχε ο τύπος....Αλλά τις έπεισε τις "ρέγγες" με τον "ορθό" του λόγο.

Link to comment
Share on other sites

ελα ας μην διαμαρτυρομαστε και πολυ. δεν ειμαστε αθωες περιστερες και εμεις. οταν μου λεει για παραδειγμα ο αλλος ειναι χ ευρω +το φπα του λεω χωρις το φπα. ειμαστε και εμεις λαμογια.δεν φταινε μονο αυτοι οι αχρηστοι που ψηφισαμε...φταιμε και εμεις.

υ.γ. αυτο που ειπε πιο πανω ο sln ειναι παρα πολυ σωστο.

υ.γ2. αν και δεν θυμαμαι ποτε να το χω κανει ποτε αυτο με το φπα. εχω δουλεψει με μαυρη εργασια και επαιρνα και το...

υ.γ3. ο ΣΑΜΑΡΑς βρισκετε σε πολεμο επιβιωσης!βαζει 1ο πληυθντικο αρα βρισκετε και αυτος ο κακομοιρης σε πολεμο επιβιωσης, το κακομοιρη να κανουμε εναν ερανο να τον βοηθησουμε. δωσε ρε καραγκιοζη το μισθο σου μην δεχεσε να πληρωνεσαι (οπως κανει ο σβατσενειγκερ) και μετα μιλα σε 1ο πληθυντικο,

Έγινε επεξεργασία από gio102004
Link to comment
Share on other sites

vaselinek.jpg
Ρε, οταν ακούμε άσxημα μαντάτα, δεν τρέχουμε στα supermarket για βαζελίνες, για κολόχαρτα γάλατα και ζάχαρη τρέχουμε. pure s&m Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.