Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αρα δεν αλλαξε κατι απο τη μερια της ΔΕΗ. Τα οποια δημοσιευματα λοιπον, του τυπου "θα κοπει το ρευμα σε οσους δεν πληρωσουν" ειναι καθαρα θεμα φοβισμου (εκ της κυβερνησεως βεβαιως-βεβαιως).

Link to comment
Share on other sites

Και μετά δε θα πληρώσει η ΔΕΗ το πρόστιμο και θα τους βάλουν πρόστιμο που δεν πλήρωσαν το πρόστιμο και μετά δε θα πληρώσει η ΔΕΗ το πρόστιμο και θα τους βάλουν πρόστιμο που δεν πλήρωσαν το πρόστιμο και μετά δε θα πληρώσει η ΔΕΗ το πρόστιμο και θα τους βάλουν πρόστιμο που δεν πλήρωσαν το πρόστιμο και μετά δε θα πληρώσει η ΔΕΗ το πρόστιμο και θα τους βάλουν πρόστιμο που δεν πλήρωσαν το πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πια να πω τίποτα...

Μπράβο μας. Να μας χαιρόμαστε και πάλι....(όχι που δεν θα βρίσκαμε λύση!). Τετοια μεθοδικότητα και αποφάσεις-αστραπή δεν μπορούν να υπάρξουν για άλλα πιο σημαντικά ζητήματα της πολιτείας. Για την "είσπραξη" γίνονται όλοι Αινστάιν ξαφνικά....

Οι κύριοι στην φωτογραφία, φαντάζουν πια ένα τίποτα μπροστά στις μεθόδους του Ελληνικού κράτους...

hitler1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί άλλο εννοώ, άλλο καταλάβατε.

Α) Η ερώτηση ήταν ρητορική.

Β) Στο 2ο ποστ εξηγώ το πως βλέπει το κράτος την κατάσταση. Δεν είναι δική μου απόφαση!

(Ίσως απάντησα σε ερώτηση που δεν έγινα και τα μπλέξαμε...)

Και μετά δε θα πληρώσει η ΔΕΗ το πρόστιμο και θα τους βάλουν πρόστιμο που δεν πλήρωσαν το πρόστιμο και μετά δε θα πληρώσει η ΔΕΗ το πρόστιμο και θα τους βάλουν πρόστιμο που δεν πλήρωσαν το πρόστιμο και μετά δε θα πληρώσει η ΔΕΗ το πρόστιμο και θα τους βάλουν πρόστιμο που δεν πλήρωσαν το πρόστιμο και μετά δε θα πληρώσει η ΔΕΗ το πρόστιμο και θα τους βάλουν πρόστιμο που δεν πλήρωσαν το πρόστιμο...

Και όταν θα φτάσουμε στο μνημόνιο 7, θα βγάλουν μια λίστα με μεγαλοφειλέτες και πρώτη πρώτη η ΔΕΗ με 1Β χρέη!!! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από winters
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πια να πω τίποτα...

Μπράβο μας. Να μας χαιρόμαστε και πάλι....(όχι που δεν θα βρίσκαμε λύση!). Τετοια μεθοδικότητα και αποφάσεις-αστραπή δεν μπορούν να υπάρξουν για άλλα πιο σημαντικά ζητήματα της πολιτείας. Για την "είσπραξη" γίνονται όλοι Αινστάιν ξαφνικά....

Οι κύριοι στην φωτογραφία, φαντάζουν πια ένα τίποτα μπροστά στις μεθόδους του Ελληνικού κράτους...

hitler1.gif

CapitalTax - Και οι καταθέσεις θα μετρούν για το τεκμαρτό εισόδημα

Δήλωση και των κινητών αξιών μέσω του εντύπου Ε10 δήθεν για να πιάσουν αυτούς που φοροδιαφεύγουν.

Πραγματικός Στόχος:

Τωρινός: Είσαι άνεργος και τόλμησες να έχεις καταθέσεις από τον πατέρα σου που δεν μας τις δήλωσες, φάε ένα 10%.

Μελλοντικός: "Τα επιδόματα ανεργίας, συντάξεις κτλ. θα δίνονται με εισοδηματικά κριτήρια", όπως δήλωσε ο εν Ελλάδι Γκαουλάιτερ κύριος Ράιχενμπαχ στη συνέντευξη τύπου.......

Μετάφραση: Φάε τα έτοιμα, πούλα το σπίτι που κληρονόμησες(ή έφτιαξες ο ίδιος πληρώνοντας και φόρους) από τον φάδερ και μετά έλα να πάρεις επίδομα/σύνταξη.

() 15, , . 210-3228500

1980: Ο Φόρος Ακίνητης Περιουσίας...

κρίνεται ως αντισυνταγματικός από το ΣτΕ

Διαβάστε το πινακάκι με την θλιβερή ιστορία του ΦΑΠ. Από την παλιά δεξιά, το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα μέχρι και σήμερα.

Τί πιο αντισυνταγματικό από το να φορολογείς την απλή κατοχή περιουσίας αντί των χρημάτων που αυτή αποδίδει. Αντιβαίνει ενάντια στην λογική, όχι μόνο στο Σύνταγμα.

Συμπέρασμα: Είναι αυτό που άφησε να εννοηθεί παλιότερα ο Τσάκωνας. Στην Ελλάδα εκλέγονται κυβερνήσεις με λευκή επιταγή. Δεν υπάρχουν δικλείδες ασφαλείας για να προστατεύουν τον πολίτη απέναντι σε αυθαιρεσίες, αρχικά επιθυμητών κυβερνήσεων. Αυθαιρεσία=Έκφραση της λαϊκής βούλησης. Δημοκρατία στα χαρτιά και χωρίς ξεκάθαρους όρους λειτουργίας.

Όταν φτάνουν μέλη του ΣτΕ, που πέρα από νομικά ζητήματα δεν ξέρουν την τύφλα τους, να αποφασίζουν αν το μνημόνιο είναι διεθνής σύμβαση(λες και δεν υπάρχει ορισμός) και αν η χώρα είναι σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης και αν τα μέτρα του μνημονίου θα ωφελήσουν την χώρα και είναι αποδεκτά, τότε καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, κι ας μας εξηγήσει ο [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION], για ποιό λόγο όταν βγαίνει κάποιος νόμος που είναι αντισυνταγματικός, πρέπει εγώ ο κακομοίρης να δίνω ένα σκασμό λεφτά, να τρώω τη ζωή μου στα δικαστήρια για να το αποδείξω. Δε θα έπρεπε αυτομάτως να ακυρώνεται; Δε θα έπρεπε να γίνεται αυτεπάγγελτα; Το ίδιο το Σύνταγμα απαιτεί από εμένα να φροντίζω για την εφαρμογή του, αλλά όταν το παραβαίνει ο νομοθέτης ο ίδιος, εγώ πρέπει να είμαι πλούσιος και με ελεύθερο χρόνο για να το αποδείξω.

Link to comment
Share on other sites

Μελλοντικός: "Τα επιδόματα ανεργίας, συντάξεις κτλ. θα δίνονται με εισοδηματικά κριτήρια", όπως δήλωσε ο εν Ελλάδι Γκαουλάιτερ κύριος Ράιχενμπαχ στη συνέντευξη τύπου.......

Μετάφραση: Φάε τα έτοιμα, πούλα το σπίτι που κληρονόμησες(ή έφτιαξες ο ίδιος πληρώνοντας και φόρους) από τον φάδερ και μετά έλα να πάρεις επίδομα/σύνταξη.

True Dat. Στη Γερμανία δε δίνουν επιδόματα ανεργίας, εάν πρώτα δε "φας" το σπίτι σου. Θεωρείται φυσιολογικό εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, κι ας μας εξηγήσει ο @Tsakonas, για ποιό λόγο όταν βγαίνει κάποιος νόμος που είναι αντισυνταγματικός, πρέπει εγώ ο κακομοίρης να δίνω ένα σκασμό λεφτά, να τρώω τη ζωή μου στα δικαστήρια για να το αποδείξω. Δε θα έπρεπε αυτομάτως να ακυρώνεται; Δε θα έπρεπε να γίνεται αυτεπάγγελτα; Το ίδιο το Σύνταγμα απαιτεί από εμένα να φροντίζω για την εφαρμογή του, αλλά όταν το παραβαίνει ο νομοθέτης ο ίδιος, εγώ πρέπει να είμαι πλούσιος και με ελεύθερο χρόνο για να το αποδείξω.
Kάπως θα πρέπει να ζήσουν και αυτοί οι άμοιροι οι δικηγόροι.

Μακριά από γιατρούς και δικηγόρους μου έλεγε ο παππούς μου

Link to comment
Share on other sites

*****@********.com

to contact[MENTION=7877]dpa[/MENTION].gr

date Sat, Sep 17, 2011 at 11:46 AM

subject Σχετικά με τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων του πειραματικού σχολείου πατρών

Αξιότιμοι κύριοι

Όπως πιθανώς έχει πέσει στην αντίληψή σας, ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του πειραματικού σχολείου πατρών έχει προχωρήσει εδώ και καιρό σε δημοσιοποίηση στο διαδίκτυο των οφειλών μαθητών του σχολείου για τα έξοδα μετακίνησης αυτών.

Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο αποτελεί κατάφωρη παραβίαση προσωπικών δεδομένων και σας παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας.

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Πειραματικού Σχολείου Πανεπιστημίου Πατρών

Με εκτίμηση

από εμένα την φάγαν την καταγγελία! feel free to copy/paste/send

Link to comment
Share on other sites

True Dat. Στη Γερμανία δε δίνουν επιδόματα ανεργίας, εάν πρώτα δε "φας" το σπίτι σου. Θεωρείται φυσιολογικό εκεί.

Αυτά πες τα στον Τσακ που δηλώνει πολέμιος του Κομμουνισμού. Δεν το ανέφερα τυχαία αυτό στο προηγούμενο ποστ.

Στον κομμουνισμό φορολογείσαι γιατί στα παρέχει όλα τα κράτος. Στον "καπιταλισμό" της ΕΕ φορολογείσαι σαν να βρίσκεσαι σε κομμουνιστικό καθεστώς και κάθε φορά που έχεις ανάγκη κάτι το κράτος σε παραπέμπει στις πανάκριβες υπηρεσίες και αγαθά των ιδιωτικών επιχειρήσεων.

Σημειωτέον: Το επίδομα ανεργίας δεν δίνεται από το κράτος, αλλά από κρατήσεις σε εργαζόμενους. Καθαρή ληστεία δηλαδή.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Αυτά πες τα στον Τσακ που δηλώνει πολέμιος του Κομμουνισμού. Δεν το ανέφερα τυχαία αυτό στο προηγούμενο ποστ.

Στον κομμουνισμό φορολογείσαι γιατί στα παρέχει όλα τα κράτος. Στον "καπιταλισμό" της ΕΕ φορολογείσαι σαν να βρίσκεσαι σε κομμουνιστικό καθεστώς και κάθε φορά που έχεις ανάγκη κάτι το κράτος σε παραπέμπει στις πανάκριβες υπηρεσίες και αγαθά των ιδιωτικών επιχειρήσεων.

Σημειωτέον: Το επίδομα ανεργίας δεν δίνεται από το κράτος, αλλά από κρατήσεις σε εργαζόμενους. Καθαρή ληστεία δηλαδή.

δεν θα διαφωνησω ,αλλα απο την αλλη δεν ειναι δυνατον να εχουμε 'επαγγελματιες' ανεργους που εκμεταλλευονται τις επιβαρυνσεις του εργαζομενου (ειτε φαμπρικα,ειτε γραφειο)....

πολλοι ειναι αυτοι που δουλευουν 4 μηνες και μετα μαυρα!.....+ την ανεργια....

κι αν μου πεις οτι δεν θα εχουν συνταξη στο τελος , ελα να δεις εμενα που εχω 2,5 δεκαετιες ενσημα ΠΟΣΗ συνταξη ΘΑ παρω ΑΝ ζησω μεχρι τοτε..........

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις εισοδήματα από ακίνητα-μετοχές κτλ. σαν "επαγγελματίας" άνεργος-εισοδηματίας ας φορολογηθείς όπως όλοι. Όχι όμως να μπαίνει φόρος στην απλή κατοχή πράγματος.

Εδώ θα πληρώσουν άνθρωποι με φρεσκοαγορασμένο ακίνητο που απέκτησαν με δάνειο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι όμως να μπαίνει φόρος στην απλή κατοχή πράγματος.

Δε συμφωνώ με το φόρο και όσο μπορώ, θα αποφύγω να τον πληρώσω.

Όμως, όταν ο Χ δε δηλώνει εισοδήματα αλλά έχει ένα σπίτι 500τμ² που δεν το εκμεταλλεύεται και μένει εκεί, δεν είναι δίκαιο να μην φορολογηθεί για αυτό, γιατί εκτός αν είναι από κληρονομιά, 99% το έχει αγοράσει με μαύρα ή κλεμμένα/ματωμένα χρήματα. Ακόμα κι αν είναι από κληρονομιά βέβαια, πρέπει να δικαιολογήσει πως το συντηρεί, όπου για αυτό θα έπρεπε να ισχύουν τα "Πόθεν έσχες" και "τεκμήριο" και στην πρώτη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το τεκμαρτό εισόδημα και το πόθεν έσχες μαν.

Και ποιός θα μου πει πόσα θέλω να το συντηρήσω. Ποιός μπορεί να το κάνει αυτό αντικειμενικα; Είναι σωστό πάντως αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.