Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Εντάξει ο κόσμος το ξέρει, αλλά δεν το νιώθει, εγώ τους βλέπω όλους χαλαρούς να συνεχίζουν με ακριβώς τον ίδιο τρόπο την ζωή τους. Whatevar:p, ίσως ζώ παραπάνω από όσο πρέπει, για το καλό μου, στο μέλλον. Ίσως έχει πέσει τόσος φόβος που κανείς δεν τολμάει να κουνηθεί.

Εγώ βασικά θα είμαι αισιόδοξος, μόνο όταν θα έχουμε χρεοκοπήσει και θα έχουν φύγει όλοι αυτοί οι πολιτικάντιδες των τελευταίων 30 ετών. Τότε θα αναγκαστούμε να χρησιμοποιήσουμε το μυαλό (duh) μας για να βελτιώσουμε την ζωή μας...και όχι δάνεια απο τον "θεό".

EDIT

[MENTION=5804]neuromancer[/MENTION]

Ο πρωθυπουργός του Εκουαδόρ Correa, έκανε κάτι αντίστοιχο. Κύρηξε το χρέος της χώρας του επαχθές και άρα δεν θα το πλήρωνε. Τους επόμενους μήνες το χρέος που κατείχαν τράπεζες και λοιποί πρακτικά έχασε την αξία του καθώς κανένας δεν πρόκειται να το αγόραζε. Πήγε λοιπόν το εκουαδόρ και ξαναγόρασε το χρέος αυτό στο 1/5 πχ του αρχικού ποσού, και έτσι έκοψε εκατομμύρια από το ίδιο τους το χρέος:p (ναι, ήταν οικονομολόγος ο Correa:p, αλλά το σημαντικότερο δεν ήταν εθνικός προδότης)

Έγινε επεξεργασία από Shadow Keeper
είναι και τώρα πρωθυπουργός
Link to comment
Share on other sites

γάτα ο Correa αν όντως έκανε τέτοιο πράγμα

(BTW, ήταν απίστευτα καραγκιόζης ο ΓΑΠ όταν έλεγε προχτές ότι "εγώ δεν ήξερα τι είναι τα CDS.." - που πας ρε καραμήτρο...)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίζουμε τα δανεικά σε CDS? :tomato::tomato: :slap::tomato:

Με τα cds στις 5800 μονάδες βάσης;

BTW, δεν ήξερα τί σημαίνει το νούμερο και το έψαξα στη wiki. Για να ασφαλίσεις ελληνικό ομόλογο ονομαστικής αξίας 100€ πρέπει να πληρώσεις ετήσιο ασφάλιστρο 58€!!!!!!!

100 μονάδες βάσης είναι 1%.

Basis point - Wikipedia, the free encyclopedia

Credit default swap - Wikipedia, the free encyclopedia

Το χρέος της Ευρωζώνης θα ανέλθει στο 88,5% του ΑΕΠ το 2012 | Οικονομία | Ελευθεροτυπία

Αυτοί που θα μας σώσουν. :rofl:

Economy of Greece - Wikipedia, the free encyclopedia

Ελληνικό Χρέος βάσει Eurostat(πίνακας στο μέσον):

2011-157,7 %

2012-166,1 %*

Και τέλος το κορυφαίο. Ανάπτυξη 1,1% το 2012.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Νταξ, όσοι έχετε καταθέσεις στο "σίγουρο" τραπεζικό σύστημα αρχίστε την εξάσκηση σε scenario planning.

EDIT: Είναι και λίγο παλιά αυτά τα στοιχεία. Πιο πρόσφατα λένε για χρέος 161% του ΑΕΠ(2011), αλλά δεν τα βρίσκω

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Το πιο κορυφαίο είναι ότι αν κάνεις το παράδειγμα της ασφάλισης ενός σπιτιού με τα CDS. Το σπίτι μου πχ, μπορώ να το ασφαλίσω για πυρκαγιά αλλά όμως δεν μπορώ να ασφαλίσω το σπίτι του γείτονα, για τον απλό λόγο, του ότι μπορώ να το κάψω εγώ:sarcastic: και να τσιμπήσω τα ασφάλιστρα μετά. Στον κόσμο των CDS όμως, αυτό δεν ισχύει, οπότε μπορώ να αγοράσω CDS κάποιων ελληνικών ομολόγων χωρίς να έχω, απαραίτητα, ελληνικά ομόλογα στην κατοχή μου...όπως καταλαβαίνετε υπάρχει γερό "conflict of interest" και είναι βασικός μοχλός για κερδοσκοπίες.

@ Πιο πολύ θα είναι το χρεός %, γιατί πολύ απλά οι εκτιμήσεις που κάνουν οι φωστήρες για την ύφεση είναι εκτός πραγματικότητας, απλά δείτε την φετινή πρόβλεψη που έγινε απο -3,8% σε -5,3%.

Έγινε επεξεργασία από Shadow Keeper
Link to comment
Share on other sites

epic comment που βρηκα στο νετ σε σχετικο θεμα:

Ήξερε η Διαμαντοπούλου ότι ο Βενιζέλος θα αρχίσει να κόβει το ρεύμα σε αυτούς που δεν έχουν να πληρώσουν το νέο χαράτσι μέσω της ΔΕΗ, και μοίρασε DVD αντί για βιβλία. Τώρα όποιο παιδί ζει σε σπίτι χωρίς ρεύμα, δεν έχει παρά να αγοράσει αυτό το laptop-λατέρνα Mediated » Crank that laptop! Θα διαβάζει μέσ' την νύχτα και παράλληλα θα κάνει και γυμναστική γυρνώντας τη μανιβέλα για να φορτίζει το λαπτοπ....

:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ήρθε ακόμα το χαράτσι αλλά μέσα από το taxisnet το δείχνει άμεσα.

970€.

Ε, άντε και στο δι@ολο λέω εγώ. 970 να είναι τα λεπτά που θα μείνετε σε αυτή τη ζωή...

Ιστορικές οι φράσεις του Λεβέντη... κ@ρκίνο σε εσάς και τα σόγια σας...

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πάντως κυκλοφόρησε ένα poll στο Facebook και είχε τις εξής επιλογές:

1. Δεν έχω να τα πληρώσω

2. Έχω αλλά θα το καθυστερήσω όσο γίνεται

3. Θα το αφήσω και θα κάνω διακανονισμό όταν μπορέσω

4. Θα το συμψηφίσω με την επιστροφή που δεν πήρα

5. Θα το πληρώσω κανονικά

Οι τρεις πρώτες είχαν το 87% των ψήφων με περισσότερες από 1500 ψήφους στο σύνολο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ήρθε ακόμα το χαράτσι αλλά μέσα από το taxisnet το δείχνει άμεσα.

970€.

Ε, άντε και στο δι@ολο λέω εγώ. 970 να είναι τα λεπτά που θα μείνετε σε αυτή τη ζωή...

Ιστορικές οι φράσεις του Λεβέντη... κ@ρκίνο σε εσάς και τα σόγια σας...

που το βλέπεις ρε Ζάχο; Το ψάχνω και δε το βρίσκω.

Εχθές πάντως κυκλοφόρησε ένα poll στο Facebook και είχε τις εξής επιλογές:

1. Δεν έχω να τα πληρώσω

2. Έχω αλλά θα το καθυστερήσω όσο γίνεται

3. Θα το αφήσω και θα κάνω διακανονισμό όταν μπορέσω

4. Θα το συμψηφίσω με την επιστροφή που δεν πήρα

5. Θα το πληρώσω κανονικά

Οι τρεις πρώτες είχαν το 87% των ψήφων με περισσότερες από 1500 ψήφους στο σύνολο...

Η γνώμη των πολλών δεν είναι κατ'ανάγκη και σωστή

Link to comment
Share on other sites

www.taxisnet.gr-->Υπηρεσίες προς Πολίτες--> στη μέση λέει κάπου "Ειδοποιήσεις πληρωμής ή επιστροφής φόρου" από κάτω έχει ένα λινκ που λέει "Ειδοποιήσεις", Πάτα το--> κάνε login με τα στοιχεία σου του taxisnet. Πάτα στο Είσοδος--> Και σου βγάζει στη μέση "Εισφορές και Τέλος Επιτηδεύματος Ν. 3986/2011" πάτα στο Εκτύπωση PDF.

Σου το εμφανίζει στην οθόνη για να το εκτυπώσεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

www.taxisnet.gr-->Υπηρεσίες προς Πολίτες--> στη μέση λέει κάπου "Ειδοποιήσεις πληρωμής ή επιστροφής φόρου" από κάτω έχει ένα λινκ που λέει "Ειδοποιήσεις", Πάτα το--> κάνε login με τα στοιχεία σου του taxisnet. Πάτα στο Είσοδος--> Και σου βγάζει στη μέση "Εισφορές και Τέλος Επιτηδεύματος Ν. 3986/2011" πάτα στο Εκτύπωση PDF.

Σου το εμφανίζει στην οθόνη για να το εκτυπώσεις κιόλας.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=7nyBXdg1mrA]Στράτος Διονυσίου - Dionysiou - Μας υποχρέωσες - YouTube[/ame]

.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ήρθε ακόμα το χαράτσι αλλά μέσα από το taxisnet το δείχνει άμεσα.

970€.

Ε, άντε και στο δι@ολο λέω εγώ. 970 να είναι τα λεπτά που θα μείνετε σε αυτή τη ζωή...

Ιστορικές οι φράσεις του Λεβέντη... κ@ρκίνο σε εσάς και τα σόγια σας...

Νέο θέμα παρακαλώ : [howto/bench] "Εισφορές και Τέλος Επιτηδεύματος Ν. 3986/2011" ποιος πληρώνει τι ?

:hehe: :hehe: (δεν γελώ με σένα jax αλλά με τα χάλια μας)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω έναν σκασμό κόσμο πάντως που θέλοντας να είναι "νόμιμοι" λένε ότι θα πάνε να το πληρώσουν σε δόσεις αφενός (γιατί για να το δώσεις εφάπαξ δεν παίζει...και δεν είναι συνετό με τα όσα ακούγονται περί χρεωκοπίας κτλ) και τελευταί στιγμή αφετέρου !!!! 30 /9 λέει καταληκτική ημερομηνία πληρωμής..ούτε μέρα νωρίτερα...

Έχουν όλο τον κόσμο απέναντί τους...τα χαϊβάνια!Aλήθεια υπάρχει "πολιτισμένος" τρόπος αντίδρασης σε αυτά που γίνονται;

Αν άκουσε κανείς περί αντισυνταγματικότητας της εισφοράς των ακινήτων μέσω της ΔΕΗ ας παραθέσει σχετικό link!

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλληλεγγύη στους ανέργους. Εγώ που έχω άνεργη γυναίκα εδώ και ένα χρόνο γιατί πρέπει να το πληρώσω; Άμα είναι της τα δίνω απευθείας!

Αυτό δεν είναι τίποτα.

Ζητάνε να δώσει αλληλεγγύη στους φτωχούς ο ποιός ? ο ίδιος ο φτωχός.

Αν είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.