Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

ΚΑΤΑΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ Η ΤΡΟΠΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΗΣ ΕΤ1

Αν κλεισουν τελικα την ΕΤ1 οι Ελληνες ως φορο τιμης να ξηλωσουνε το κουμπι 1 απο τα χειριστηρια των τηλεορασεων. :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Μας ήρθε το χαράτσι του με το έτσι θέλω του ΓΑΠ...ω θεέ μου...θέλω να αφήσω τον "πολιτισμό" στην άκρη και να τους βρίσω ότι έχουν ιερό και όσιο...

Που όταν βγαίνουν και μιλάνε και τους τα χώνουν το έχουν καραμέλα να λένε : "Ας μιλήσουμε πολιτισμένα και με ένα επίπεδο!"

ΟΧΙ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ...ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ...ΑΦΗΣΤΕ ΜΕ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΡΩ ΤΟ ΣΚΑΛΠ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΣΚΟΛΟΠΗΣΩ!.........Σταδιαλα!!!

Αυτό γενικά είναι κορυφαίο... Σου έρχεται χαράτσι στις 15 του μήνα, που πρέπει να πληρωθεί μέχρι τις 30 και στο σύνολό του είναι σχεδόν ο μισός μισθός σου. Και συνεχίζω να ρωτάω γιατί δεν τους έχουμε κρεμάσει ακόμα, ή καλύτερα σε παλούκια όπως έκανε ο Κόμης Δράκουλας.

Όπως είπα και σε προηγούμενο post, ΔΕ θα το πληρώσω. ΑΝ ποτέ χρειαστώ φορολογική ενημερότητα, θα πάω, θα κάνω διακανονισμό, θα πληρώσω την 1 δόση (συνήθως το 1/12) θα πάρω την ενημερότητα και μετά θα το αγνοήσω πάλι.

Το ίδιο και για το χαράτσι που θα έρθει για τα σπίτια, το οποίο ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών ήδη το χαρακτήρισε αντισυνταγματικό.

Βαρέθηκα να είμαι το νόμιμο και ηθικό κορόιδο που είναι συνεπής και πληρώνει πάντα, για να έρχεται τώρα το @@ και να μου λέει, δε μπορώ να τα πάρω από τους κλέφτες, ούτε να σταματήσω να χλαπακιάζω εγώ, θα πληρώσεις εσύ τη νύφη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γενικά είναι κορυφαίο... Σου έρχεται χαράτσι στις 15 του μήνα, που πρέπει να πληρωθεί μέχρι τις 30 και στο σύνολό του είναι σχεδόν ο μισός μισθός σου. Και συνεχίζω να ρωτάω γιατί δεν τους έχουμε κρεμάσει ακόμα, ή καλύτερα σε παλούκια όπως έκανε ο Κόμης Δράκουλας.

Όπως είπα και σε προηγούμενο post, ΔΕ θα το πληρώσω. ΑΝ ποτέ χρειαστώ φορολογική ενημερότητα, θα πάω, θα κάνω διακανονισμό, θα πληρώσω την 1 δόση (συνήθως το 1/12) θα πάρω την ενημερότητα και μετά θα το αγνοήσω πάλι.

Το ίδιο και για το χαράτσι που θα έρθει για τα σπίτια, το οποίο ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών ήδη το χαρακτήρισε αντισυνταγματικό.

Βαρέθηκα να είμαι το νόμιμο και ηθικό κορόιδο που είναι συνεπής και πληρώνει πάντα, για να έρχεται τώρα το @@ και να μου λέει, δε μπορώ να τα πάρω από τους κλέφτες, ούτε να σταματήσω να χλαπακιάζω εγώ, θα πληρώσεις εσύ τη νύφη.

Πως Γνωρισα Τον Κ.Ε.Δ.Ε.

By Wizard.

Αθηνα 2011

:weep:

Link to comment
Share on other sites

Κωδικας Εισπραξης Δημοσιων Εσοδων

αρ.9

ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟΝ

ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΙΣ

Α`.ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ

"Άρθρο 9 Απαρίθμηση αναγκαστικών μέτρων

Τα αναγκαστικά μέτρα που εφαρμόζονται για την είσπραξη των δημοσίων εσόδων

είναι τα εξής:

1) Κατάσχεση κινητών, είτε στα χέρια του οφειλέτη είτε κινητών και

απαιτήσεων του, εν γένει στα χέρια τρίτου.

2) Κατάσχεση ακινήτων.

Η χρήση των αναγκαστικών αυτών μέτρων εναπόκειται στην κρίση του

Προϊσταμένου της Δ.Ο.Υ. ή του Τελωνείου που είναι βεβαιωμένο το έσοδο, ο

οποίος μπορεί να τα λάβει σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, είτε

αθροιστικά είτε καθένα χωριστά κατά την ελεύθερη κρίση του. Τα αναγκαστικά

μέτρα του άρθρου αυτού, καθώς και τα μέτρα του προηγούμενου άρθρου, μπορεί να

λαμβάνονται είτε αθροιστικά είτε καθένα ξεχωριστά για έναν ή περισσότερους

οφειλέτες και από το διοικητικό όργανο που ορίζεται με απόφαση του Υπουργού

Οικονομικών που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Με την απόφαση του προηγούμενου εδαφίου μπορεί να κατανέμονται οι

αρμοδιότητες κατά την χρήση των αναγκαστικών μέτρων και την διενέργεια

διαδικαστικών πράξεων της εκτελέσεως μεταξύ των προϊσταμένων των Δ.Ο.Υ. ή των

Τελωνείων που είναι βεβαιωμένο το έσοδο και του διοικητικού οργάνου που

ορίζεται με την υπουργική απόφαση και να ρυθμίζεται κάθε ειδικότερο ζήτημα

για την εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου."

*** Το άρθρο 9 αντικαταστάθηκε ως άνω με το άρθρο 15 παρ.1 Ν.3888/2010,

ΦΕΚ Α 175/30.9.2010.

"Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών μπορεί, προκειμένου να εντοπιστούν

περιουσιακά στοιχεία των υπόχρεων ή συνυπόχρεων προσώπων και να διασφαλιστεί

η είσπραξη των δημοσίων εσόδων, να ανατίθεται η έρευνα σε ελεγκτικές

εταιρείες ή δικηγόρους ή δικηγορικά γραφεία ή κοινοπραξίες αυτών. Με απόφαση

του Υπουργού Οικονομικών καθορίζεται η διαδικασία της ανάθεσης, ο τρόπος της

αμοιβής, που μπορεί να συνδέεται με το τελικό αποτέλεσμα της έρευνας ή της

είσπραξης, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του

προηγούμενου εδαφίου."

*** Τα δύο τελευταία εδάφια της παρ.9 προστέθηκαν με την παράγραφο 9

άρθρου 18 Ν.4002/2011,ΦΕΚ Α 180/22.8.2011.

(υποψιν οτι ο διακανονισμος με δοσεις σχεδον αποκλειει την δυνατοτητα δικαστικης αμφισβητησης)

Link to comment
Share on other sites

Κωδικας Εισπραξης Δημοσιων Εσοδων

αρ.9

(υποψιν οτι ο διακανονισμος με δοσεις σχεδον αποκλειει την δυνατοτητα δικαστικης αμφισβητησης)

Πολύ σωστά. Για αυτό και τους χρωστάνε τόσα Δις και δε μπορούν να τα εισπράξουν, επειδή υπάρχουν οι νόμοι (που δεν τους τηρεί κανείς)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά. Για αυτό και τους χρωστάνε τόσα Δις και δε μπορούν να τα εισπράξουν, επειδή υπάρχουν οι νόμοι (που δεν τους τηρεί κανείς)

αρχηγε μου ελαχιστα με ενδιαφερει να κανω τετοιου επιπεδου κουβεντα με παιδικα σχολια. Δικια σου ειναι η τσεπη,οτι γουσταρεις κανεις.Εχω πελατες που γιναν πελατες προσφατα επειδη πριν απο 1-2 χρονια σκεφτηκαν να αγνοησουν κατι χαρτακια απο την εφορια και προ ολιγων ημερων προσκληθηκαν σε πλειστηριασμο και ειπα να σε προειδοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

αρχηγε μου ελαχιστα με ενδιαφερει να κανω τετοιου επιπεδου κουβεντα με παιδικα σχολια. Δικια σου ειναι η τσεπη,οτι γουσταρεις κανεις.Εχω πελατες που γιναν πελατες προσφατα επειδη πριν απο 1-2 χρονια σκεφτηκαν να αγνοησουν κατι χαρτακια απο την εφορια και προ ολιγων ημερων προσκληθηκαν σε πλειστηριασμο και ειπα να σε προειδοποιησω.

Όπως σου είχα γράψει πάλι, αν δεν πληρώσει κανείς, ποιόν θα βγάλουν σε πλειστηριασμό, τη χώρα; (το έχουν κάνει ήδη...)

Επίσης, μπορεί εγώ να μη θέλω να δώσω τίποτα, που δεν έχω και τίποτα να μου εκποιήσουν, αλλά από συζητήσεις με φίλους και γνωστούς, ελάχιστοι ΕΧΟΥΝ να δώσουν. Όπως λες, έχω χρονικό περιθώριο να τα αγνοήσω, I'll take my chances.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανει τι γινεται σε περιπτωση που καποιος μενει μονιμα Αγγλια ( ο αδερφος μου συγκεκριμενα) και εχει ενα ακατοικητο αρχαιο σπιτι στο χωριο στο ονομα του?

Εχει μονο την Αγγλικη υπηκοοτητα

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=8p1BK6IOxL4&feature=player_embedded]Σχολιασμός για Έκτακτη εισφορά 2011 - YouTube[/ame]

Σοβαρα τωρα...περιμενουν αυτοι σε 15 μερες να τους δωσουμε 920 που μας ηρθε εμας ,μηνα Σεπτεμβρη που ξεκιναν φροντιστηρια,υποχρεωσεις κτλπ;

Ναι ρε ..... θα τα δωσουμε. Στανταρακι! :slap:

Link to comment
Share on other sites

Επιμένουν οι κερδοσκόποι: Σάπιο ξύλο η Ελλάδα | οικονομια | ethnos.gr

Tο κόστος ασφάλισης έναντι κινδύνου χρεοκοπίας της Ελλάδας (πενταετή CDS) αναρριχήθηκε στο πρωτοφανές επίπεδο των 7.318 μ.β. σημειώνοντας άλμα μεγαλύτερο των 3.000 μ.β. σε μία μόλις ημέρα, διαμορφώνοντας τις πιθανότητες χρεοκοπίας της χώρας την επόμενη πενταετία στο 98%.

Την ίδια στιγμή ρεκόρ καταγράφουν οι αποδόσεις όλων των ελληνικών τίτλων, με το επιτόκιο των διετών ελληνικών ομολόγων να βρίσκεται πλησίον του 70%, ενώ το spread του δεκαετούς διαμορφώνεται στα 2.156 μ.β.

Δεν εχουμε αφησει ρεκορ για ρεκορ λεμεεε...

Link to comment
Share on other sites

Ποιά πενταετία ρα?:p απλά πρέπει να το δείτε αλλιώς, όταν στατιστικά έχεις 2% πιθανότητα να μην χρεοκοπήσεις, όταν ήδη δεν δανείζεσαι μέσω αυτής της αγοράς αλλά μέσω ενός από "μηχανής θεού" (τροίκα), και βλέπεις ότι η οικονομία σου συντρίβεται με γρηγορότερο ρυθμό από αυτόν που μπορείς να πάρεις μέτρα...τότε λέω, μήπως, αυτό το 2% δείχνει οτι έχεις ήδη βαρέσει κανόνι αλλά δεν το ξέρεις ακόμα.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ποιά πενταετία ρα?:p απλά πρέπει να το δείτε αλλιώς, όταν στατιστικά έχεις 2% πιθανότητα να μην χρεοκοπήσεις, όταν ήδη δεν δανείζεσαι μέσω αυτής της αγοράς αλλά μέσω ενός από "μηχανής θεού" (τροίκα), και βλέπεις ότι η οικονομία σου συντρίβεται με γρηγορότερο ρυθμό από αυτόν που μπορείς να πάρεις μέτρα...τότε λέω, μήπως, αυτό το 2% δείχνει οτι έχεις ήδη βαρέσει κανόνι αλλά δεν το ξέρεις ακόμα.:tomato:

Ελα ρε...

Oι μονοι που δεν το ξερουν, ειναι κανας παππους στην ανω τραχανοπλαγια) που ενημερωνεται μονο απο mega/etc και καποιοι με IQ που προσομοιαζει τον αριθμο των ματιων τους (δεν τους βαζω στο ιδιο τσουβαλι με τον παππου :p). Ολος ο υπολοιπος κοσμος μια χαρα το ξερει, αλλο αν δεν μας το λενε γιατι* μετα θα κρεμασουμε και κοκκινο φωτακι απεξω απο τα συνορα, κανονικα και με το νομο... :hehe:

*Επισης γιαυτο το τελευταιο μεγαλο φαγοποτι τους, μας προετοιμαζανε 30 χρονια τωρα, μλκς ειναι να μας το πουνε?? :(

Παντως χωρις πλακα ειμαι αρκετα αισιοδοξος οτι με την (επισημη) κυρηξη χρεοκοπιας θα αρχισει η ανοδος... Απλα την βλεπω να την τραβανε πολυ την ρημαδα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.