Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

...για τις αγελάδες που βόσκουν αμέριμνες στην ελληνική ύπαιθρο.

Πανηγύριζαν για τη "συμφωνία" της ΕΕ να μας στηρίξει μέχρι το 2020φεύγα και τώρα:

Πρόεδρος Βουλής Σλοβακίας: "αφήστε την Ελλάδα να χρεοκοπήσει" | Πολιτική | Deutsche Welle | 27.08.2011

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ : Κλυδωνίζονται οι πρόσκαιροι συμβιβασμοί

"μια τέτοια πρόταση αναμένεται να συναντήσει την άρνηση ορισμένων κρατών - μελών, καθώς και της ΕΚΤ και του ΔΝΤ, καθώς το μεγαλύτερο μέρος των περιουσιακών στοιχείων υψηλής διαβάθμισης του ελληνικού Δημοσίου είναι ήδη δεσμευμένο στο πρόγραμμα αποκρατικοποιήσεων ύψους 50 δισ. ευρώ."

Χαχαχαχα κοιτα να δεις που τρωγεται ο ενας δανειστης με τον αλλονε...

Φινλαδια - Θα μας δωσετε αυτα

ΔΝΤ - Δεν γινεται... αυτα μας τα εχουν ταξει εμας...

Εγω πιστευω οτι πρεπει να λειτουργησει η Ελλαδα με κανονες τραπεζης με το 10% αποθεματικο... Εχουμε 1 Ακροπολη, 1 Μυκονο, 1 Χαλκιδικη? Ε, πλεον θα λεμε οτι εχουμε 10.

Εχουμε περιθωριο να τις πουλησουμε 9 φορες... Ο φοβος μας θα ειναι μην τυχον ερθουν ΟΛΟΙ μαζι και οι 9 να την θελουν την ιδια στιγμη :p "Mykonos Run"

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι πρεπει να λειτουργησει η Ελλαδα με κανονες τραπεζης με το 10% αποθεματικο... Εχουμε 1 Ακροπολη, 1 Μυκονο, 1 Χαλκιδικη? Ε, πλεον θα λεμε οτι εχουμε 10.
:clap::clap::clap::hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν και νέες πληροφορίες για τη συμμετοχή του Κατάρ στην ΑΜΚ της Alpha-Eurobank.

Τα 500εκ που θα βάλει ο εμίρης θα είναι ομολογίες(με 10% τόκο) μετατρέψιμες σε μετοχές.

Δηλαδή, δανείζει την τράπεζα με 10% και αν μελλοντικά κρίνει ότι η τράπεζα είναι βιώσιμη με ικανοποιητική κερδοφορία θα τις μετατρέψει σε μετοχές.

Γι'αυτό και τέτοια κατρακύλα στο χρηματιστήριο.

Χώρια που οι διεθνείς αγορές μας θεωρούν ήδη ξοφλημένους ως οικονομία μετά την απροθυμία των ευραπαϊκών κρατών να μας στηρίξουν με τα 109δις ως το 2015 χωρίς εγγυήσεις. Όταν δεν εμπιστεύεσαι μια ολόκληρη οικονομία δεν ποντάρεις ούτε σε περίπτερο της Ομόνοιας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν πάνε απο εκεί που ήρθανε; Ο κόσμος δεν αντέχει άλλα μέτρα. Γίναμε τα πειραματόζωα της ΕΕ με την ανοχή και την συνενοχή των 300, και μας λένε και για νεα μέτρα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αντέχει. Εχθές στο Γκάζι ήταν γεμάτα τα πάντα. Εγώ είδα χαμόγελα και διασκέδαση, δεν είδα οργή και ανησυχία. Όσο για το "η φτώχεια θέλει καλοπέραση", έχει παραφραστεί εντελώς... Όταν βγήκε το "ρητό", η καλοπέραση ήταν να πάω στο σπίτι του φίλου, να παίξουμε ένα ταβλάκι, να πάμε να περπατήσουμε στο πάρκο, να μαζευτεί η παρέα σε ένα σπίτι να παίξει με το μπαγλαμαδάκι και να χορέψει, όχι να πηγαίνει στο Γκάζι και να πληρώνει τα 5 κεφτεδάκια 8€ και τον καφέ 4€

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αντέχει. Εχθές στο Γκάζι ήταν γεμάτα τα πάντα. Εγώ είδα χαμόγελα και διασκέδαση, δεν είδα οργή και ανησυχία. Όσο για το "η φτώχεια θέλει καλοπέραση", έχει παραφραστεί εντελώς... Όταν βγήκε το "ρητό", η καλοπέραση ήταν να πάω στο σπίτι του φίλου, να παίξουμε ένα ταβλάκι, να πάμε να περπατήσουμε στο πάρκο, να μαζευτεί η παρέα σε ένα σπίτι να παίξει με το μπαγλαμαδάκι και να χορέψει, όχι να πηγαίνει στο Γκάζι και να πληρώνει τα 5 κεφτεδάκια 8€ και τον καφέ 4€

Στην Αγια Παρασκευη σκανε τα 20χρονα με την Ferrari απο τα λεφτα του μπαμπα και πουλανε μουρη ακομα ... εκει ειναι να σε πιανουν τα διαολια. Δυστυχως η ευτυχως δεν μενω πια εκει οποτε δεν διαολιζομαι

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι υπάρχουν ακόμα πoλλοί που δεν έχουν νιώσει τίποτα από οικονομική δυσχέρεια. (και δεν μιλώ καν για οικογένειες "φεραρι για μούρη" κλπ… αυτοί δε θα νιώσουν ποτέ-τίποτα ακόμα και Ρουάντα να γίνουμε…)

Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαστε όλοι μια χαρά, ούτε αντιπροσωπεύει το σύνολο της κατάστασης του πληθυσμού η επισκεψιμότητα στα ακριβά διασκεδαστήρια.

Η αλήθεια, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι έτσι κι αλλιώς δεν έχουν αλλάξει και πολλά, προ και μετά «κρίσης». Αυτοί που δεν είχαν τη διάθεση-δυνατότητα να κάνουν σπατάλη χρημάτων πριν από 10 χρόνια, δε την έχουν ακόμα… και αυτοί που την είχαν, την έχουν ακόμα.

Το οτι η κατασταση δυσχαιρένει περισσότερο γι αυτους που ετσι κι αλλιως δεν ειχαν τη δυνατοτητα να "ξοδέψουν" χρήμα, δεν αλλαζει ιδιαίτερα την εικόνα σε χωρους που οι συγκεκριμένοι δε πατούσαν ποτέ πόδι.

Με τα σημερινά δεδομένα, αν περιμένουμε οι οικονομικά άνετοι να μειώσουν τις εξόδους για οικονομικούς λογούς, τότε οι οικονομικά αδύνατοι θα αρχίσουν να πεθάνουν κυριολεκτικά από τη πεινά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά αντέχει. Εχθές στο Γκάζι ήταν γεμάτα τα πάντα. Εγώ είδα χαμόγελα και διασκέδαση, δεν είδα οργή και ανησυχία. Όσο για το "η φτώχεια θέλει καλοπέραση", έχει παραφραστεί εντελώς... Όταν βγήκε το "ρητό", η καλοπέραση ήταν να πάω στο σπίτι του φίλου, να παίξουμε ένα ταβλάκι, να πάμε να περπατήσουμε στο πάρκο, να μαζευτεί η παρέα σε ένα σπίτι να παίξει με το μπαγλαμαδάκι και να χορέψει, όχι να πηγαίνει στο Γκάζι και να πληρώνει τα 5 κεφτεδάκια 8€ και τον καφέ 4€

Χτες ειδες κοσμο στο Γκαζι,γιατι επαιζε ο Μαλαμας ,μην νομιζεις οτι καθημερινη στο Γκαζι γινεται της Ποπης. :p

Επι του θεματος μην τρελαινεστε και τοσο για τα 20χρονα ,ο καθενας τη δουλεια του...ενα δημοτικο του λαου ομως ελεγε :

Δόξες και λεφτά εδώ

παιδιά μου δεν περνάνε

όσοι έχουνε καλή καρδιά

αυτοί καλοπερνάνε

Τα λεφτά τα χρήματα

στον Άδη δεν περνάνε

σ'άλλους θα τ' αφήσετε

και θα σας βλαστημάνε

και

Ωρε πλούσιοι και φτωχοί πεθαίνουν

και στο ίδιο χώμα μπαίνουν

Αααα δε θα κερδίσεις τίποτα βρε άνθρωπε

όσα λεφτά γυιέ μου κι αν κάνεις

Ααα γιατί φτωχέμου άνθρωπε

μια μέρα γυιέ μου θα πεθάνεις..

Οι Φεραρι ειναι για το δρομο,οχι για την Α.Παρασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Χτες ειδες κοσμο στο Γκαζι,γιατι επαιζε ο Μαλαμας ,μην νομιζεις οτι καθημερινη στο Γκαζι γινεται της Ποπης.

Εκεί μένω, κάθε μέρα το ίδιο γίνεται. Εχθές απλώς ήταν φίσκα λόγω Μάλαμα. Τις άλλες μέρες απλά βρίσκεις να κάτσεις.

Χώρια που εγώ ήμουν εκεί από τις 19:30 μέχρι τις 23:00 και ο κόσμος ήταν στα μαγαζιά, δεν ήταν σε κάποια συναυλία.

Link to comment
Share on other sites

Ο ισχύον νόμος λέει ότι για καθυστερημένες πληρωμές, aka δεν το πληρώνω και το αφήνω, αν πας να κάνεις διακανονισμό πχ μετά από 10 χρόνια, και πληρώσεις μετρητοίς, σου αφαιρούν όλες τις προσαυξήσεις. Επίσης αν το κανονίσεις σε δόσεις, μπορείς να πάρεις έκπτωση μέχρι και 80%. Γιατί να τα δώσω τώρα; Να πάνε να πνιγούν!

Link to comment
Share on other sites

Ο ισχύον νόμος λέει ότι για καθυστερημένες πληρωμές, aka δεν το πληρώνω και το αφήνω, αν πας να κάνεις διακανονισμό πχ μετά από 10 χρόνια, και πληρώσεις μετρητοίς, σου αφαιρούν όλες τις προσαυξήσεις. Επίσης αν το κανονίσεις σε δόσεις, μπορείς να πάρεις έκπτωση μέχρι και 80%. Γιατί να τα δώσω τώρα; Να πάνε να πνιγούν!

quote.link.Κατι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.