Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Για ανάλυσε το μου σε παρακαλώ πως φταίει ο κομμουνισμός που η Ελλάδα βρίσκεται εδώ σήμερα.

Οχι, εξήγησε μου γιατί φταίει ο καπιταλισμός εδώ που φτάσαμε, ποιος καπιταλισμός ?

Μου ζητάς απο εμενα να σου εξηγήσω το προφανές....

Καπιταλισμο τωρα θα δείτε....-> Ο καπιταλισμός είναι ένα οικονομικό σύστημα όπου το μεγαλύτερο μέρος της οικονομικής ζωής και κυρίως η κυριότητα των μέσων παραγωγής, όπως και οι επενδύσεις σε οικονομικά αγαθά, παραγωγή, κατανομή, το εμπόριο και υπηρεσίες, κατέχονται από ιδιώτες, και πραγματοποιείται από ιδιωτική πρωτοβουλία, (και όχι από το κράτος), σε διαδικασία οικονομικού ανταγωνισμού με κυρίαρχο κίνητρο το κέρδος. Ελευθερη αγορα, ελευθερα επαγγελματα, ελαχιστο δημοσιο - κρατος

Τι σε κανει να πιστευεις οτι εχεις ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟ στην Ελλαδα :hehe: ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Να δω ποτε θα φερουν τα πιστολια με πλαστικες σφαιρες. Επισης πυροβολα με πλαστικες σφαιρες, χρωμοβομβιδες. Μανικες με πιεση και ολο τον νεο εξοπλισμο που εχουν στην Ευρωπη.

Ακομα με τα ληγμένα χημικα εμεις για να μην παθει κανενας τιποτα αλλα οι μολοτοφ μεσα στα ξενοδοχεια και στα μαγαζια ειναι ΟΚ...

Οποιος προκαλεί επεισόδια θα πρέπει να τιμωρείται... (οποιαδήποτε μορφη εγκληματικής πράξης)

κάψανε, κάψανε, κάψανε, ξηλώσανε, ξηλώσανε, ξηλώσανε...

εδώ γκλοπ τους δίνουμε και δεν ξέρουν που να τα χρησιμοποιήσουν. Θα τους δώσουμε και δικαίωμα να χρησιμοποιούν κι άλλα, πιο επικίνδυνα, όπλα; Να συλλάβετε πρώτα τους μπάτσους σας που σπάνε, και μετά να πιάσετε και τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Μην πνίγεστε σε μια σταγόνα νερό.

Κομμουνισμός... καπιταλισμός... ιμπεριαλισμός... σουξου μούξου, ΑΝ οι άνθρωποι που έχουν αναλάβει τις θέσεις σε οποιοδήποτε σύστημα και πολίτευμα είναι άχρηστοι, λαμόγια και ρεμάλια το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

εδώ γκλοπ τους δίνουμε και δεν ξέρουν που να τα χρησιμοποιήσουν. Θα τους δώσουμε και δικαίωμα να χρησιμοποιούν κι άλλα, πιο επικίνδυνα, όπλα; Να συλλάβετε πρώτα τους μπάτσους σας που σπάνε, και μετά να πιάσετε και τους άλλους.

Δεν ειμαι μπατσος :hehe: !

Aλλα για πες μου αυτα μπατσοι τα εκαναν ?

041fo.jpg

Uploaded with ImageShack.us

044wd.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Σοσιαλιστής με τάσεις ακραίες καπιταλιστικές :)

Όχι περιμένω να μου πεις τι δουλειά κάνεις για να μπορέσω να καθορίσω την εμπειρία σου πάνω σε εργασιακά και οικονομικά θέματα. Αν δεν απαντήσεις ξέρεις τι σε περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Seb αγορι μου ανοιξε τα ματακια σου βγες απο το καβουκι σου και δες τι κατασταση επικρατεί στο κοσμο γενικα και ποιος φταιει για αυτο

γιατι μου φαινετε τα sli και τα eyefinity σε εχουν χαζεψει εντελως

Link to comment
Share on other sites

Seb αγορι μου ανοιξε τα ματακια σου βγες απο το καβουκι σου και δες τι κατασταση επικρατεί στο κοσμο γενικα και ποιος φταιει για αυτο

γιατι μου φαινετε τα sli και τα eyefinity σε εχουν χαζεψει εντελως

Δεν ζω στην ΠΕΡΙΟΧΗ: ΣΤΗΝ KOΣΜΑΡΑ ΜΟΥ!!!

Να μου αποδείξετε οτι έχουμε καπιταλιστική χώρα. Εγω σας απέδειξα οτι δεν έχουμε, η σειρά σας τώρα!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που ήθελα να ρωτήσω τον seb είναι το εξής. Μιας και για την κατάντια μας φταίει το έλλειμα καπιταλισμού που βιώνει η Ελλάδα τότε θα ήθελα μια λογική εξήγηση για το deficit των ΗΠΑ.

Για την κατάντια της Ελλάδας δε φταίει ούτε ο καπιταλισμός ούτε ο κουμμουνισμος. Πως να φταίνε άλλωστε αυτά τα δυο δεδομένου ότι δεν είχαμε ούτε το ενα ούτε το άλλο. Είχαμε και έχουμε κωλοχανισμο (εκ του κωλοχανειου)

Α και άστρο το παλικάρι θα ισιωσει όταν μπει στην παραγωγική διαδικασία. Μέχρι τότε μπορεί να ζει το παραλήρημα του. Απο μια άποψη τον ζηλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Seb πες μας εσυ οτι δεν εχουμε καπιταλισμο,που αγοραζες 40 καρτες γραφικων το μηνα. LOL

Σε αντιθεση με τον αστρολαβο ,προτεινω τετοια βλακωδη σχολια να λειπουν.Δουλεια του καθενος τι κανει τα λεφτα του,και δεν σημαινει πως θα του κανουμε σχολιασμο του προσωπικου του προυπολογισμου οταν εκφραζει αποψη για κατι αλλο.Τεχνολογικο φορουμ ειμαστε ,θαχουμε ανθρωπους που τα σκανε για τεχνολογια επειδη ετσι γουσταρουν,δεν χρειαζονται e-ΣΔΟΕδες

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει συγγνωμη,αλλα δεν μπορουσα να κρατηθω,αλλα μου θυμισε αυτο ...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RcWN5KntLtw&feature=share]YouTube - ‪17.000 ευρώ ψάρια‬‏[/ame]

Ο ιδιος ειπε :

Σοσιαλιστής με τάσεις ακραίες καπιταλιστικές

Αν δεν εκανε οντως χαβαλε ο seb,καταλαβαινεις...δε γινοταν να μην κρατηθω,οταν μας λεει οτι δεν εχουμε καπιταλισμο.

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ,το ειπα και παραπανω,μην επαναλαμβανομαι.Κανουμε συζητηση για την χρεωκοπια,οχι στηλη εσπρεσσο "Σεμπαστιαν΅".Αν δεν εχετε να πειτε κατι για την χρεωκοπια ποσταρετε σε αλλο θρεντ.Η επομενη παρεκκλιση εχει κοκκινη,οχι φερραρι.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα πάντως, δεν ζούμε σε καπιταλιστικές ή σοσιαλιστικές ή κομμουνιστικές ή whatevar οικονομίες...ο αγγλικός όρος είναι mixed economy...όλες οι χώρες έχουν δημιουργήσει το δικό τους μείγμα καπιταλισμού, κρατικού παρεμβατισμού κλπ.

Άλλες τείνουν περισσότερο στον καπιταλισμό πχ αμέρικα, άλλες χώρες τείνουν στον σοσιαλισμό με περισσοτερο κρατικό παρεμβατισμό πχ ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω. Η υποκρισία είναι να μιλάς για μεταρρυθμίσεις και απελευθέρωση της αγοράς όταν δεν υπάρχει φορολογικός συντελεστής που να μην έχεις ανεβάσει και πράγμα πάνω στο οποίο να μην έχεις βάλει φόρο.

Και τέλος το σπουδαιότερο.Τον Μίλτον Φρίντμαν τον έχετε ακουστά; Δείτε τί έλεγε για τις κεντρικές Τράπεζες. Τα καμουφλαρισμένα μαγαζιά των τραπεζικών δυναστειών:

Austrian school criticism

During 1971, libertarian economist Murray Rothbard criticized Friedman's efforts to make the government more efficient as detrimental to individual liberty. He concluded that "And so, as we examine Milton Friedman’s credentials to be the leader of free-market economics, we arrive at the chilling conclusion that it is difficult to consider him a free-market economist at all."[60] Friedman's position on governmental control of money changed since 1971 when this criticism was made.[61] In a 1995 interview in Reason magazine he said the "difference between me and people like Murray Rothbard is that, though I want to know what my ideal is, I think I also have to be willing to discuss changes that are less than ideal so long as they point me in that direction." He said he actually would "like to abolish the Fed," and points out that when he has written about the Fed it is simply his recommendations of how it should be run given that it exists

Milton Friedman - Wikipedia, the free encyclopedia

Ποιός οικονομολόγος τολμάει να θίξει το θέμα της ελεύθερης αγοράς χρήματος;

Υ.Γ: Ο Φρίντμαν ήταν από τους πιο θερμούς υποστηρικτές του φιλελευθερισμού.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.