Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Συμφωνώ σε αυτά που λες εκτός από το κομμάτι των πολιτικών. Μας έχουν τρανά αποδείξει και συνεχίζουν να αποδεικνύουν καθημερινά πόσο γραμμένους μας έχουν. Δεν περιμένω τίποτα καλό από αυτούς γιατί απλά δε θέλουν το καλό αυτού του τόπου, γιατί είτε χρεωκοπήσουμε είτε όχι, αυτοί θα την βρουν την άκρη στις βιλάρες τους.

Ο τόπος χρειάζεται μια ηγεσία διαφορετική με διαφορετική πολιτική. Ο cherryman τις προάλες το είπε σωστά, αντίδραση χωρίς πολιτική πρόταση δε γίνεται. Το θέμα όμως είναι ότι δεν υπάρχει κανένας που να έχει δείξει τέτοιο πρόσωπο για να μπορέσει να αναλάβει την χώρα. Χρειαζόμαστε μια ομάδα πραγματικών αλτρουιστών που να πουν δε με νοιάζει αν θα πεθάνω αύριο, δε με νοιάζει αν δεν έχω να φάω μεθαύριο, αλλά τουλάχιστον τα παιδιά μου να μεγαλώσουν ελεύθερα.

Μέχρι να γίνει αυτό και να βρεθεί ο σουπερμαν, εμείς θα είμαστε μέσα στο βόθρο και θα αναπνέουμε με καλαμάκι του φραπε.

Link to comment
Share on other sites

To Harvard έκανε πρόσφατα μια έρευνα για τα οικονομικά της Ελλάδας μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο ( από πότε και μετά συγκεκριμένα μου διαφεύγει, μπορεί και από τον Καποδίστρια, αν θέλετε μπορώ να το κοιτάξω). Το πόρισμα της έρευνας ήτανε ότι η Ελλάδα, αν δεν είχε όλα τα ατοπήματα που προέκυψαν από κακή διαχείριση, θα μπορούσε να είναι χώρα ισάξιας σε οικονομικό και βιωτικό επίπεδο της Ελβετίας.

Αν πραγματικά πάρουμε τα μέτρα που χρειάζονται με @@ και χωρίς μικροψυχίες ( και χωρίς να έχουν τον λαό στο στόχαστρο, αλλά το κράτος), όπως ελπίζω κάποτε οι πολιτικοί μας θα καταλάβουν, γιατί είναι η πίστη μου για τους Έλληνες πολιτικούς ότι νοιάζονται για το πως θα μπει το όνομα τους στην ιστορία και κάποια στιγμή, έστω και ύστατα θα το δουν ως κίνητρο για την εξυγίανση του τόπου, θα μπορέσουμε σαν χώρα να σταθούμε στα πόδια μας. Είτε με τη μορφή περικοπών των χρεωστουμένων μελλοντικά κατόπιν καλής διαγωγής, είτε με μειώσεις επιτοκίων κλπ.

Σε κάθε περίπτωση απαιτείται σκληρή δουλειά και με τίποτα ανοχές επί των κλεψιών σε κανένα τομέα. Δεν είμαστε καταδικασμένοι.

χωρις παρεξηγηση αλλα

τα χεις πει αυτα στον πατερα/παππου/μαμα/γιαγια σου?

Link to comment
Share on other sites

χωρις παρεξηγηση αλλα

τα χεις πει αυτα στον πατερα/παππου/μαμα/γιαγια σου?

Ελπίζω ότι θα καταλάβουνε ως τι ρεζιλια θα μπουν στις σελίδες της ιστορίας και θα αποφασίσουν να αλλάξουνε. Έχει γίνει και στο παρελθόν με τον Βενιζέλο και τον Κ. Καραμανλη.

Δεν λέω κάτι παράλογο. Εν όψει και των συνεπειών που θα ναι ολέθριες για εμάς και τον κόσμο θα υποχρεωθούν να αλλάξουν ή θα τους υποχρεώσουνε.

Αν δεν και πάλι, τότε δεν υπάρχει φως.

Και για να απαντήσω στο ερωτημα σου, τα έχω συζητήσει και με συγγενείς ναι, εκ των οποίων και φιλόλογοι, αν και κάτι τέτοιο δεν δίνει παραπάνω βάρος στην άποψη μου.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Χαζοι,δεν ειναι να μην εχουν καταλαβει που πανε τη χωρα.

Εδω το εχουμε καταλαβει εμεις τα σχολιαροπαιδα.

Εχουν βγαλει 5 πανεπιστημια,εχουν ζησει Χουντα και αγωνιστηκαν στο Πολυτεχνειο μερικοι και λες οτι δεν το χουν παρει χαμπαρι ακομα;

Απλα εκτελουν ανωθεν εντολες!

Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο...

Μαι χαρα ξερουν τι κανουν

Link to comment
Share on other sites

Χαζοι,δεν ειναι να μην εχουν καταλαβει που πανε τη χωρα.

Εδω το εχουμε καταλαβει εμεις τα σχολιαροπαιδα.

Εχουν βγαλει 5 πανεπιστημια,εχουν ζησει Χουντα και αγωνιστηκαν στο Πολυτεχνειο μερικοι και λες οτι δεν το χουν παρει χαμπαρι ακομα;

Απλα εκτελουν ανωθεν εντολες!

Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο...

Μαι χαρα ξερουν τι κανουν

Χαμπάρι το χουνε πάρει, δεν έχουνε αποφασίσει να πράξουν όπως πρέπει. Ελπίζω λέω ότι θα αποφασίσουν, εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ότι θα καταλάβουνε ως τι ρεζιλια θα μπουν στις σελίδες της ιστορίας και θα αποφασίσουν να αλλάξουνε. Έχει γίνει και στο παρελθόν με τον Βενιζέλο και τον Κ. Καραμανλη.

Δεν λέω κάτι παράλογο. Εν όψει και των συνεπειών που θα ναι ολέθριες για εμάς και τον κόσμο θα υποχρεωθούν να αλλάξουν ή θα τους υποχρεώσουνε.

Αν δεν και πάλι, τότε δεν υπάρχει φως.

εαν η ζημια που εχει προκληθει ως τοτε μας εχει παει 20 χρονια πισω,

εχει καταπατησει δικαιωματα για τα οποια χυθηκε αιμα

εχει καταποντησει τον κοινωνικο ιστο

μας εχει καταντησει ξεφραγο αμπελι απ'ολες τις πλευρες

κι εχει κοστισει ανθρωπινες ζωες (δεν σου λεω για θυματα συμπλοκων και εγκληματικοτητας βλ.αυτοκτονιες κτλ)

τοτε αποδεδειγμενα η καθυστερηση θα εχει υπαρξει εγκληματικη

και καμια αποφαση δεν αποτελεσει συγχωροχαρτι για ολα αυτα

τωρα ειναι ο κομπος στο χτενι

τωρα χρειαζεται η αποφαση

το να αναψουν το φως αφου με εχουν τυφλωσει τι να το κανω

Και για να απαντήσω στο ερωτημα σου, τα έχω συζητήσει και με συγγενείς ναι, εκ των οποίων και φιλόλογοι, αν και κάτι τέτοιο δεν δίνει παραπάνω βάρος στην άποψη μου.

α ναι, το φοβομουν αυτο

μου θυμισες οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι

που τρεφουν εκτιμηση και διατηρουν ελπιδες για το πολιτικο μας συστημα

Χαμπάρι το χουνε πάρει, δεν έχουνε αποφασίσει να πράξουν όπως πρέπει. Ελπίζω λέω ότι θα αποφασίσουν, εν τέλει.

ευχομαι να εχεις χιλια δικια

η ελπιδα πεθαινει τελευταια λενε...

ελπιζω μονο να μην την προλαβουμε

Link to comment
Share on other sites

DEFINE HARVARD ρε αλέξη...

ΤΟ μνημόνιο είναι καλό αλλά απέτυχε υλοποίηση του;;;;;

Η μείωση μισθών και συντάξεων δεν ήταν ΟΡΟΣ του μνημονίου; Τι επιτυχία να έχει όταν κόβει από την μεσάια/κατώτερη τάξη και δεν κόβει από τους πλούσιους...

Εισβολή της Τουρκίας στην Θράκη;

Έχεις την Τουρκία για ηλίθια χώρα; Δεν μπορώ να το πω πιο απλά...Οι Τούρκοι είναι ήδη στις επιχειρήσεις μας, στην τηλεόραση μας, στα χωράφια μας ως ιδιοκτήτες...Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιήσουν έναν τρόπο που δεν θα αρμόζει σε μοντέρνα "Ευρωπαική" χώρα;

Ξέρεις Αλέξη, και 'γώ υπάρχουν στιγμές που σκέφτομαι ότι όλα αυτά τελικά έιναι ένα παραμύθι και ότι κάποια μέρα θα αποδειχτεί ότι όλοι αυτοί που κατηγορούμε τώρα, έχουν δίκιο, απλά δεν μπορούμε να τους καταλάβουμε. Δεν μπορεί λέω...πρέπει τελικά να είμαστε πολύ βλάκες όλοι οι υπόλοιποι....Μακάρι να είμαστε..

Μετά βέβαια ξυπνάω και βλέπω τον κοσμάκη τα μην έχει λεφτά, τα μαγαζάκια να κλείνουν το ένα μετά το άλλο, τις αυτοκτονίες να αυξάνονται με τρομερό ρυθμό, την ιστορία να αλλάζει κατα το συμφέρειν και όχι κατά το "peace man", να βλέπω όλους τους βαλκάνιους λαούς να έχουν στην κυριολεξία εισβάλει σε όλη την Β. Ελλάδα, και όλη την Β. Ελλάδα να προτιμάει Σκόπια, Βουλγαρία για ψώνια, ιατρούς, βενζίνες κτλ επειδή απλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ οικονομικά. Η κατάσταση αυτή βέβαια για όσους γνωρίζουν κορυφώθηκε ήδη επί Σημίτη, όταν στον νότο ΟΛΟΙ μα ΌΛΟΙ, κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου και δεν τους ένοιαζε καρφί.

Την ίδια στιγμή οι μισθοί των γιατρών στα δημόσια νοσοκομεία είναι αισχροί, οπότε ΔΕΝ σταματάει το φακελάκι, τα άλλα "αξιοσέβαστα" επαγγέλματα απομιζούν τον απλό μεροκαματιάρη επείδη "ε που θα πας....σε μένα θα έρθεις με χρειάζεσαι βρε..."

Δεν στέκει λογικά να στρώσει η κατάσταση με αυτήν την πολιτική. Όταν μπορείς να τα πάρεις από αυτούς που τα έχουν, αλλά προτιμάς μια παράλογη οδό, ε τότε δεν θες να κάνεις καλό σε κανέναν. Άλλος είναι ο σκοπός σου. Και όλα αυτά βέβαια ΑΝ πιστέψω σε όρους όπως ΧΡΕΟΣ, ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ, ΤΕΜΠΕΛΗΣ.

Δεν θα με κάνουν να πιστεψω ότι είμαι σκάρτος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω οσους μπηκαν στον κοπο να απαντησουν για το taser... Επισης, για αυτους που εστιαζουν στο οτι ειναι παρανομο, κατα τη γνωμη μου οι ακραιες καταστασεις απαιτουν ακραιες λυσεις, με διακριση βεβαια.

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] Αν θες στειλε μου σε πμ αυτο που επρεπε να σβησεις απο το ποστ σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, για αυτους που εστιαζουν στο οτι ειναι παρανομο, κατα τη γνωμη μου οι ακραιες καταστασεις απαιτουν ακραιες λυσεις, με διακριση βεβαια.

αρχηγε μου αν εχεις καποιο σχολιο για το μοντερεησιον μου ,πεστο απευθειας ,δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα.

Δεν εχω αναγκη να εστιασω στο τι ειναι νομιμο και τι παρανομο,το κανω στην δουλεια μου αυτο και πλερωνομαι αδρα.οι admins ομως μουχουν εμπιστευτει αυτην την θεση για ναχουν το κεφαλι τους ησυχο (κι εσεις σαν χρηστες) οτι δεν θα ερθει καμμια μερα εντολη απο εισαγγελεα να παρασχουμε ΙΡ.

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον άδειασαν οι αποθήκες της ελ.ass. από τα παλιά δακρυγόνα και χημικά (αλήθεια, ετούτοι γιατί δεν τα καταστρέφουν όταν λήξουν, όπως κάνουν στο στρατό?), και στις επόμενες αντιδράσεις θα έχουμε φρέσκο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον άδειασαν οι αποθήκες της ελ.ass. από τα παλιά δακρυγόνα και χημικά (αλήθεια, ετούτοι γιατί δεν τα καταστρέφουν όταν λήξουν, όπως κάνουν στο στρατό?), και στις επόμενες αντιδράσεις θα έχουμε φρέσκο πράγμα

λαθος thread :p

εδω παει....

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον άδειασαν οι αποθήκες της ελ.ass. από τα παλιά δακρυγόνα και χημικά (αλήθεια, ετούτοι γιατί δεν τα καταστρέφουν όταν λήξουν, όπως κάνουν στο στρατό?), και στις επόμενες αντιδράσεις θα έχουμε φρέσκο πράγμα

Η περίπτωση να αγοράζουν ληγμένα και να τσεπώνουν την διαφορά δεν σε έχει απασχολήσει εεε;

Link to comment
Share on other sites

http://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/ToKtirio/Fotografiko-Archeio/#453c14fa-83ea-4cfe-994f-72accac0f0da

Στο 268:20 λέει την αλήθεια ο Καρατζαφέρης. Τη λένε που και που. Ας βγάλει τα συμπεράσματά του ο καθένας.

Να με συγχωράτε για το τεράστιο σε διάρκεια βίντεο, αλλά δεν το βρήκα στο Youtube.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εχει περασει το μεσοπροθεσμο και εχουμε παρει τα χρήματα της 5ης δόσης (ή θα τα παρουμε -- δεν παρακολουθω στενα τις εξελιξεις). Απο δω και πέρα, πιστεύω είναι θεμα είναι να γινει ορθή και έξυπνη διαχειριση αυτών των χρηματων, να μπορέσει να ανασάνει η χώρα. Να μας αποδείξουν, ο Παπανδρέου και οι συναδελφοί του ότι μέσα από τις αποφάσεις που θα παρουν θα αρχίσουν τα πράγματα να μπαίνουν σιγά-σιγά σε μία τάξη.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα καταφέρουν τίποτα -- είμαι απαισιόδοξος:hm: Δεν έχω πίστη στους πολιτικούς μας, αφού μου έχουν αποδείξει ότι είναι ανίκανοι για την δουλειά αυτή. Κατανοώ ότι όταν έχεις ένα τέτοιο χρέος και την μισή Ευρώπη να σε έχει στριμώξει στην γωνία τότε ψάχνεις για γρήγορο χρήμα. Το γρήγορο και εύκολο χρήμα είναι να κάνεις περικοπές, εκεί που ξέρεις ότι θα τα πάρεις στα σίγουρα. Δηλαδή αυτό που συμβαίνει τώρα, με όλες αυτές τις μειώσεις/περικοπες κλπ. Χτυπάει τον κόσμο - μη αξιοκρατικά.

Μα το 1€ που θα στερήσει από την γιαγιά μου, δεν έχει την ίδια αξία με το 1€ που θα στερήσει από την Βαρδινογιάννη (τυχαίο όνομα).

Λογικά σκεφτόμενος, χωρίς να είμαι οικονομολόγος ή μάντης Κάλχας, θα έρθει μία στιγμή που ο λαός θα σφίγγει, θα σφίγγει, θα σφίγγει ... να βγάλει από την μύγα ξίγκι και δεν θα μπορεί... τι θα κάνει τότε η κυβέρνηση;

Αραγε θα στραφεί στο δύσκολο χρήμα; Ως δύσκολο χρήμα ορίζω το να να βρει τους κλέφτες και τις απάτες, που απτελούν την πληγή του συστήματος. Φοροδιαφυγές, τρελοί μισθοί υπουργών, σκάνδαλα που συγκαλύπτονται, μίζες under-the-hood κλπ. Πείτε μου: Δεν πρέπει κάποτε να πληρώσουν όλοι αυτοί και να έρθουν ενώπιον της δικαιωσύνης;

Και μέσα σε όλα αυτά μαθαίνεις ότι ο βασικός μισθός υπαλλήλου στο γραφείο του Πάγκαλου σε τέτοια περίοδο κρίσης ειναι 13χιλιάρικα.... αλήθεια, τι έγινε με αυτό το θέμα, ξέρει κανείς; Αντε και το μάθαμε... άλλαξε κάτι;

Συνήθως, το "δύσκολο χρήμα" έχει πολιτικό κόστος και απαιτεί πολιτικό σθένος με @@ και καθαρό κούτελο. Πολύ φοβάμαι φίλοι μου, ότι η κυβέρνηση (πάλι) θα κάνει τα στραβά μάτια και θα την πληρώσει ο λαός (μεσσαία τάξη και οι φτωχοί). Δεν αποκλύω μάλιστα το γεγονός να αναγκαστούμε να ζητήσουμε κι αλλη δόση. Τι θα γίνει τότε; Επανάσταση;

Επειδή η ελπίδα παθαίνει πάντα τελευταία, ελπίζω να αναλάβει τις ευθύνες του και να βάλει έστω και τώρα, την έσχατη στιγμή, μία τάξη στα πράγματα... διαφορετικά μήπως "καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος - Καρλ Μάρξ";

Έγινε επεξεργασία από Dr.Paneas
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.