Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Σαυτό έχει δίκιο όμως.

κατ εμε δεν εχει δικιο

εφοσον το μνημονιο και αποδεδειγμενα απετυχε

μιας και υλοποιηθηκε μερικως και κατ'επιλογη μονο στα "ευκολα" σημεια του

κυριως εις βαρος μικρομεσαιων επαγγελματιων, μισθωτων και συνταξιουχων

υπαρχει τωρα κατι που να σε κανει να πιστευεις

οτι το μεσοπροθεσμο θα εφαρμοστει κατα γραμμα και σε αλλες κοινωνικες μεριδες πλην αυτων?

γιατι εαν εξαρχης ειχαν υλοποιηθει οι οδηγιες του μνημονιου (χωρις αυτο να σημαινει οτι με βρισκει συμφωνω ετσι)

πιθανοτατα δεν θα υπηρχε η αναγκη μεσοπροθεσμου

δυστυχως πολυ φοβαμαι οτι σε λιγο καιρο θα λεμε τα ιδια για το τωρινο μεσοπροθεσμο

σε σχεση με το επερχομενοτοτε πολυμακροπροθεσμο

και κλείνοντας

υποσχεσεις και δεσμευσεις που αποδεδειγμενα εχουν αθετηθει /καταπατηθει

δεν μπορει κανεις να τις λαβει ως μετρο συγκρισης ουτε με φανταστικα αλλα ουτε με ρεαλιστικα σεναρια

απλα δεν στεκουν πλεον

η μονη αληθεια ειναι η κατασταση της κοινωνιας γυρω μας

που πλεον κολυμπα στο κατακαθι του πατου και απλα παλευει να αποφυγει το σιφωνι

Link to comment
Share on other sites

Ο Μανδραβελης μπαίνει άνετα στους πιο σιχαμερούς δημοσιογράφους, κοντράρει στα ίσα τον Πρετεντέρη. Βάλανε και κείμενό του στις πανελλήνιες τρομάρα του.

Κάτι ωραίες φώτο που δημοσίευσε σήμερα το tvxs:

Αποκαλύπτουμε τη συνεργασία αστυνομίας-παρακρατικών | TVXS.gr

Link to comment
Share on other sites

^ ιδια κατηγορια

Ε δεν θα ασχολουμαστε σοβαρα τωρα και με την λαιλαπα μανδραβελη δλδ ελεος

πονανε τα ματια μας

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συγχαρώ προσωπικά όποιον ΜΑΤατζή (αν υπάρχει) σταματήσει συνάδελφό του, απ' το να χτυπάει άοπλους πολίτες...

Προσεχε οπως πας κατα πανω του να του σφιξεις το χερι, μην φας καμμια ξωφαλτση :p

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το 2πλο ποστ απλως μολις τωρα επεσα σε αυτο το βιντεο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wj1jX0mFtLc]YouTube - ‪Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί | 28 Ιουνίου 2011‬‏[/ame]

ενα βιντεο διαφορετικο απ'τα αλλα, δειχνει το τι εγινε την τριτη απο διαφορετικη ματια.

Την τριτη εκεινη τη ωρα ημουν εκει, στη κατω πλατεια μονος μου αφου ο dellman ειχε αποκλειστει στο hotel amalia.

Δεν υπηρχε τροπος να φτασω εκει αφου μας ειχαν κλεισει απο παντου.

Αυτα που εβλεπα και εζησα εκεινη τη μερα θα μεινουν χαραγμενα για πολυ καιρο στη μνημη μου.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

(που Αντώνη, δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα δικαίωμα να ακυρώνεις μέσα από ρηχά και αισθηματικά τεκμήρια του στυλ, δεν θέλω να μιλάς γιατί δεν εχεις την πείρα αιώνων που εχω πίσω μου. Θα την ακούσεις και ας μην σου αρέσει, δεν σε υποχρεώνω να την δεχτείς και έχεις κάθε δικαίωμα να την καταρρίψεις κατόπιν.)

Θέλω να θέσω μερικά ζήτημα προς προβληματισμό.

Στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου δρουν πολλές σκοτεινές δυνάμεις αυτή τη στιγμή.

Πολλές δυνάμεις που θέλουν την χρεωκοπία και την παρουσιάζουν στον λαό ως η ύστατη λύση, για έξοδο από τα χρέη και μια ήπια για τον λαό συνέχεια στο οικονομικό και παγκόσμιο στερέωμα. ( και δυστυχώς στον Έλληνα αποδεδειγμένα αρέσει το μπαλαμούτι.)

Μήπως όμως οι υποκινητές αυτών των απόψεων έχουνε, όμως και κάποια άλλα κίνητρα; Μήπως έχουνε έξυπνα βγάλει τα χρήματα τους από την χώρα και διατηρούν ένα ευμεγέθες υπόλοιπο "ασφαλισμένο" σε Ευρώ; Τι θα έκανε σε αυτούς η χρεωκοπία; Το μέγιστο καλό.

Γιατί με την υποτίμηση που θα έτρωγε η δραχμή μας, έως και 50%, θα είχαμε ίσως την πιο ραγδαία δημιουργία κροίσων στην ιστορία. Και θα αγόραζαν τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί.

Κάτι άλλο, ένα θέμα που δεν θίγουνε πολλοί.

Σε περίπτωση χρεοκοπίας, δεχόμαστε όλοι ότι σε πολλές χώρες, όπως η Αμερική και η Γερμανία, ταμεία, τράπεζες και πολλοί οργανισμοί θα έρχονταν σε πολύ δύσκολη θέση, έως και ολέθρια. Η δυστυχία μας, λόγω απόφασης της συνέτισης, με λίγα λόγια θα μεταφερόταν εκτός συνόρων με μαθηματική ακρίβεια. Θα βρισκόμασταν αυτομάτως στη μαύρη λίστα πολλών των ισχυροτέρων κρατών παγκοσμίως.

Ας κάτσουμε να σκεφτούμε τι σημαίνει αυτό για μια στιγμή. Παράδειγμα: Βρισκόμαστε εν μέσω μια πολύ ανήσυχης εδαφικά περιοχής. Ας πούμε ότι σε αυτό το σημείο η Τουρκία αποφάσιζε μια επιδρομή στη Θράκη. Βεβαίως θα κατακρινόταν αυτή η δράση επίσημα παγκοσμίως. Θα κάνανε τίποτα όμως να τους σταματήσουν; Με πολύ μεγάλη πιθανότητα πιστεύω πως όχι. Θα μπορούσαμε να τους σταματήσουμε; Εδώ, πιθανόν δεν θα μπορούσαμε καν να ταΐσουμε τους φαντάρους μας...

Την Αργεντινή τη θυμάστε; Την τρέχουνε οι δανειστές στα δικαστήρια, μόλις έδειξε κέρδος (8% από ότι θυμάμαι). Γιατί; Για να πάρουνε πίσω τα χρωστούμενα.

Υπό καθεστώς χρεοκοπίας μιλάμε για ένα μέλλον αβέβαιο, με όλα τα ενδεχόμενα πιθανά.

Αυτα είναι ενδεικτικά λίγα που μου έρχονται στο μυαλό. Τα έχω σχηματίσει από παρακολούθηση της επικαιρότητας και κρίση δική μου. Δεν είναι ούτε απαραίτητα σωστά ούτε απόλυτα. Τα θέτω ως προβληματισμό απλά.

Ελπίζω πάντα η άποψη καθενός να γίνεται σεβαστή εδώ μέσα, όπως μέχρι τώρα γίνεται, και να μην απορρίπτεται με σαθρά επιχειρήματα όπως αυτό που ειπώθηκε. Όπως διαβάζω και ακούω ομοίως την άποψη του καθενός από τους συνομιλητές στα πλαίσια υγιούς διαλόγου, και τις σέβομαι.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

αυτος που εγραψε αυτη την διαμαρτυρια εχει τοση ιδεα απο νομικα οση εγω απο πλεξιμο.Καθολου.

Το ευρωπαικο δικαστηριο δικαιωματων του ανθρωπου επιλαμβανεται μονο μετα απο εξαντληση των εσωτερικων διαδικασιων.

Και το Δικαστηριο των ευρωπαικων κοινοτητων δεν ειναι αρμοδιο να κρινει τετοια θεματα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

(που Αντώνη, δεν εχεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανένα δικαίωμα να ακυρώνεις μέσα από ρηχά και αισθηματικά τεκμήρια του στυλ, δεν θέλω να μιλάς γιατί δεν εχεις την πείρα αιώνων που εχω πίσω μου. Θα την ακούσεις και ας μην σου αρέσει, δεν σε υποχρεώνω να την δεχτείς και έχεις κάθε δικαίωμα να την καταρρίψεις κατόπιν.)

Θέλω να θέσω μερικά ζήτημα προς προβληματισμό.

Στην Ελλάδα κατά τη γνώμη μου δρουν πολλές σκοτεινές δυνάμεις αυτή τη στιγμή.

Πολλές δυνάμεις που θέλουν την χρεωκοπία και την παρουσιάζουν στον λαό ως η ύστατη λύση, για έξοδο από τα χρέη και μια ήπια για τον λαό συνέχεια στο οικονομικό και παγκόσμιο στερέωμα. ( και δυστυχώς στον Έλληνα αποδεδειγμένα αρέσει το μπαλαμούτι.)

Μήπως όμως οι υποκινητές αυτών των απόψεων έχουνε, όμως και κάποια άλλα κίνητρα; Μήπως έχουνε έξυπνα βγάλει τα χρήματα τους από την χώρα και διατηρούν ένα ευμεγέθες υπόλοιπο "ασφαλισμένο" σε Ευρώ; Τι θα έκανε σε αυτούς η χρεωκοπία; Το μέγιστο καλό.

Γιατί με την υποτίμηση που θα έτρωγε η δραχμή μας, έως και 50%, θα είχαμε ίσως την πιο ραγδαία δημιουργία κροίσων στην ιστορία. Και θα αγόραζαν τα πάντα για ένα κομμάτι ψωμί.

Κάτι άλλο, ένα θέμα που δεν θίγουνε πολλοί.

Σε περίπτωση χρεοκοπίας, δεχόμαστε όλοι ότι σε πολλές χώρες, όπως η Αμερική και η Γερμανία, ταμεία, τράπεζες και πολλοί οργανισμοί θα έρχονταν σε πολύ δύσκολη θέση, έως και ολέθρια. Η δυστυχία μας, λόγω απόφασης της συνέτισης, με λίγα λόγια θα μεταφερόταν εκτός συνόρων με μαθηματική ακρίβεια. Θα βρισκόμασταν αυτομάτως στη μαύρη λίστα πολλών των ισχυροτέρων κρατών παγκοσμίως.

Ας κάτσουμε να σκεφτούμε τι σημαίνει αυτό για μια στιγμή. Παράδειγμα: Βρισκόμαστε εν μέσω μια πολύ ανήσυχης εδαφικά περιοχής. Ας πούμε ότι σε αυτό το σημείο η Τουρκία αποφάσιζε μια επιδρομή στη Θράκη. Βεβαίως θα κατακρινόταν αυτή η δράση επίσημα παγκοσμίως. Θα κάνανε τίποτα όμως να τους σταματήσουν; Με πολύ μεγάλη πιθανότητα πιστεύω πως όχι. Θα μπορούσαμε να τους σταματήσουμε; Εδώ, πιθανόν δεν θα μπορούσαμε καν να ταΐσουμε τους φαντάρους μας...

Την Αργεντινή τη θυμάστε; Την τρέχουνε οι δανειστές στα δικαστήρια, μόλις έδειξε κέρδος (8% από ότι θυμάμαι). Γιατί; Για να πάρουνε πίσω τα χρωστούμενα.

Υπό καθεστώς χρεοκοπίας μιλάμε για ένα μέλλον αβέβαιο, με όλα τα ενδεχόμενα πιθανά.

Αυτα είναι λίγα που μου έρχονται στο μυαλό. Τα έχω σχηματίσει από παρακολούθηση της επικαιρότητας και κρίση δική μου. Τα θέτω ως προβληματισμό απλά.

Ελπίζω πάντα η άποψη καθενός να γίνεται σεβαστή εδώ μέσα, όπως μέχρι τώρα γίνεται, και να μην απορρίπτεται με σαθρά επιχειρήματα όπως αυτό που ειπώθηκε. Όπως διαβάζω και ακούω ομοίως την άποψη του καθενός από τους συνομιλητές στα πλαίσια υγιούς διαλόγου, και τις σέβομαι.

Σαθρό επιχείρημα είναι ότι αυτά που λές δείχνουν έλλειψη πείρας; Εντάξει, ίσως δε θα έπρεπε να πω να μη μιλάς, αλλά δε το είπα απαξιωτικά, όπως και να ακούστηκε.

Συμφωνείς με τον Μανδραβέλη στο συγκεκριμένο σημείο; Οκ. Πάμε

Είναι δύσκολο να αιτιολογήσουν την απόφασή τους οι 155

Προσπαθεί ή δε προσπαθεί να βάλει τους 155 σε αμυντική θέση και να νιώσεις τη "δυσκολία" τους;

Πώς να επιχειρηματολογήσεις υπέρ του υπαρκτού δυσάρεστου, όταν ο λαός δεν έχει ζήσει το καταστροφικό, επειδή το τελευταίο αποφεύχθηκε;

Εδώ τρομοκρατεί ή δεν τρομοκρατεί λέγοντας ότι μας έσωσαν με το μνημόνιο 1 ενώ έχει αποδειχθεί εκ των υστέρων ότι αν χρεοκοπούσαμε πέρσι θα έπαιρνε ο διάολος όλη την Ευρωζώνη αύτανδρη, άρα δεν θα το επέτρεπαν; Παίζει ή δε παίζει το παιχνίδι καλό μνημόνιο, καλή κυβέρνηση;

Από εδώ και πέρα αρχίζει να παίζει το παιχνίδι των σοφιστών όπου με τα "αμείλικτα ερωτήματά" του προσπαθεί να σε οδηγήσει στο δικό του συμπέρασμα, πολλαπλασιάζοντας την ισχύ των επιχειρημάτων του με τρία "πως" επιλέγοντας καταστάσεις που τον βολεύουν.

Πώς να συγκρίνεις τη χρεοκοπία, που δεν έγινε, με τη σημερινή άχαρη κατάσταση;

Τώρα δηλαδή τι θέλει να μας πεί; Ότι καλύτερο είναι το λιγότερο χειρότερο; Ποιανού λιγότερο χειρότερο;

Πώς να πεις στον δικαίως «Αγανακτισμένο» άνεργο ότι χωρίς το Μνημόνιο δεν θα είχε ούτε αυτό το πενιχρό ταμείο ανεργίας;

Ξεχνάει σαφώς ο κύριος Μανδραβέλης ότι από 8% η ανεργία τον 10/2009 πήγε στο 16,2% σήμερα. Α και οι μισοί από τους άνεργους (οι περσινοί δηλαδή) πλέον δεν δικαιούνται επίδομα. Problem?

Πώς να εξηγήσεις στον αδίκως «Αγανακτισμένο» υπάλληλο των ΔΕΚΟ, ότι χωρίς τα 110 δισ. της μισητής τρόικας δεν θα του περικόπτονταν μόνο τα παχυλά επιδόματα, αλλά και το μεροκάματο;

Και εδώ τεχνηντως αφήνει έξω όλον τον στενο δημόσιο τομέα και τον ιδιωτικό, όπου με το φορομπηκτικό σοκ του ΠΑΣΟΚ (κάνει και ρίμα:p) πάγωσε την κυκλοφορία του χρήματος και αργά αλλά σταθερά βυθιζόμαστε σε μια πενία από την οποία θα αργήσουμε να βγούμε.

Όταν σου λέω λοιπόν Αλέξη ότι ακόμα δεν έχεις την εμπειρία να κρίνεις αν κάποιος σε καθοδηγεί, αν σου λέει φούσκες ή απλά σε κοροϊδεύει, δεν θέλω να απαξιώσω εσένα σαν προσωπικότητα, αλλά τα λόγια εκείνων που αναπαράγεις.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το 2πλο ποστ απλως μολις τωρα επεσα σε αυτο το βιντεο.

ενα βιντεο διαφορετικο απ'τα αλλα, δειχνει το τι εγινε την τριτη απο διαφορετικη ματια.

Την τριτη εκεινη τη ωρα ημουν εκει, στη κατω πλατεια μονος μου αφου ο dellman ειχε αποκλειστει στο hotel amalia.

Δεν υπηρχε τροπος να φτασω εκει αφου μας ειχαν κλεισει απο παντου.

Αυτα που εβλεπα και εζησα εκεινη τη μερα θα μεινουν χαραγμενα για πολυ καιρο στη μνημη μου.

Δεν πιστεύω Θωμά ότι κανένας θα ξεχάσει τίποτα.

Την Τρίτη εκείνη την ώρα ήμασταν κοντά στα κάγκελα της Βουλής και κάναμε ανακατάληψη της Αμαλίας....

Απλά πραγματικά δεν μπορώ να γράφω τι έζησα εκείνες τις 48 ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Σαθρό επιχείρημα είναι ότι αυτά που λές δείχνουν έλλειψη πείρας; Εντάξει, ίσως δε θα έπρεπε να πω να μη μιλάς, αλλά δε το είπα απαξιωτικά, όπως και να ακούστηκε.

Συμφωνείς με τον Μανδραβέλη στο συγκεκριμένο σημείο; Οκ. Πάμε

Προσπαθεί ή δε προσπαθεί να βάλει τους 155 σε αμυντική θέση και να νιώσεις τη "δυσκολία" τους;

Εδώ τρομοκρατεί ή δεν τρομοκρατεί λέγοντας ότι μας έσωσαν με το μνημόνιο 1 ενώ έχει αποδειχθεί εκ των υστέρων ότι αν χρεοκοπούσαμε πέρσι θα έπαιρνε ο διάολος όλη την Ευρωζώνη αύτανδρη, άρα δεν θα το επέτρεπαν; Παίζει ή δε παίζει το παιχνίδι καλό μνημόνιο, καλή κυβέρνηση;

Από εδώ και πέρα αρχίζει να παίζει το παιχνίδι των σοφιστών όπου με τα "αμείλικτα ερωτήματά" του προσπαθεί να σε οδηγήσει στο δικό του συμπέρασμα, πολλαπλασιάζοντας την ισχύ των επιχειρημάτων του με τρία "πως" επιλέγοντας καταστάσεις που τον βολεύουν.

Τώρα δηλαδή τι θέλει να μας πεί; Ότι καλύτερο είναι το λιγότερο χειρότερο; Ποιανού λιγότερο χειρότερο;

Ξεχνάει σαφώς ο κύριος Μανδραβέλης ότι από 8% η ανεργία τον 10/2009 πήγε στο 16,2% σήμερα. Α και οι μισοί από τους άνεργους (οι περσινοί δηλαδή) πλέον δεν δικαιούνται επίδομα. Problem?

Και εδώ τεχνηντως αφήνει έξω όλον τον στενο δημόσιο τομέα και τον ιδιωτικό, όπου με το φορομπηκτικό σοκ του ΠΑΣΟΚ (κάνει και ρίμα:p) πάγωσε την κυκλοφορία του χρήματος και αργά αλλά σταθερά βυθιζόμαστε σε μια πενία από την οποία θα αργήσουμε να βγούμε.

Όταν σου λέω λοιπόν Αλέξη ότι ακόμα δεν έχεις την εμπειρία να κρίνεις αν κάποιος σε καθοδηγεί, αν σου λέει φούσκες ή απλά σε κοροϊδεύει, δεν θέλω να απαξιώσω εσένα σαν προσωπικότητα, αλλά τα λόγια εκείνων που αναπαράγεις.

Η χρεωκοπία Αντώνη με την απόρριψη του μεσοπρόθεσμου, ήτανε το πιο δημοφιλές και πιθανό σενάριο της επόμενης μέρας. Η χρεοκοπία στην χώρα θα σήμαινε χάος. Από το χάος, το κακό που μας επιβλήθηκε, όσο και αν φαντάζει και είναι δυσβάσταχτη λύση (που θα μπορούσανε να έχουνε εβρεθεί πολύ καλύτερες και βιωσιμότερες και δικαιότερες λύσεις, απλά δεν βάλανε τον πισινό τους κάτω να τις δουν είτε εθελοτύφλησαν τα 300 καμάρια), είναι καλύτερη λύση. Στηρίζω αυτό που λέει ο Μανδραβέλης, ότι χωρίς να έχουμε βιώσει το χάος, εκφράζουμε άποψη ελαφρά τη καρδία για το αν θα ήτανε εν τέλει καλύτερο από την κακή λύση που μας επιβλήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Και για όσους λέτε ότι το Μνημόνιο 1 απέτυχε:

Πώς μπορείτε λέτε ότι το Μ1 απέτυχε, όταν δεν εφαρμόστηκε σωστά;

Απόρροια σαφώς της ανικανότητας της κυβέρνησης να συρρικνώσει το κράτος. Έβαλε χέρι στις ΔΕΚΟ; Έκοψε τους παχυλούς μισθούς των βουλευτών; και και και.

Ήτανε αναμενόμενο, αν όχι σίγουρο. Και για αυτό φταίνε αδιαμφισβήτητα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7401]alexis2044[/MENTION] πρέπει να φύγω και σπίτι δεν έχω υπολογιστή να σου απαντήσω σε όλα. Χονδρικά σου λέω, ότι η συλλογιστική σου είναι εντελώς λανθασμένη. Βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να γνωρίζεις οικονομικά, μακροοικονομία βασικά, κι όπως είπε και ο [MENTION=400]astrolabos[/MENTION], απλά αναπαράγεις λεγόμενα δημοσιογράφων που γνωρίζουμε όλοι ποιός τους πληρώνει και γιατί.

Στα γρήγορα

1. Την Αργεντινή μπορεί να την πάνε στα δικαστήρια, αλλά δε θα βγάλουν άκρη. Απλά τους κάνουν πόλεμο επειδή όρθωσαν ανάστημα και τους χαλάνε την πιάτσα.

2. Μόνος σου είπες, είναι κερδοφόρα 10 χρόνια μετά! Εμείς με τα πλασματικά νούμερα που δίνουν, για 20 τουλάχιστον θα πληρώνουμε τόκους

3. Τραγικό αυτό που αναφέρεις για τη Θράκη και τους Τούρκους. Βρες έναν παππού και ρώτα τον τι έτρωγαν οι Ιταλοί στην Πίνδο και τι εμείς. Τι εξοπλισμό είχανε και τι εμείς. Δεν παίζει ρόλο μόνο το φαΐ, παίζει και η ψυχή, που εμείς ίσως είναι το μόνο που έχουμε σαν έθνος.

Τα υπόλοιπα, αν προλάβω το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη μου για να απαντήσω αναλογικά, είναι σαν να σε έχουν απαγάγει, να σε βιάζουν, να σου λένε ότι θα σε σκοτώσουν κι εσύ να απαντάς, ε αφού θα με σκοτώσουν, ας κάτσω να με βιάσουν μπας και ζησω κανά τέταρτο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη μου για να απαντήσω αναλογικά, είναι σαν να σε έχουν απαγάγει, να σε βιάζουν, να σου λένε ότι θα σε σκοτώσουν κι εσύ να απαντάς, ε αφού θα με σκοτώσουν, ας κάτσω να με βιάσουν μπας και ζησω κανά τέταρτο παραπάνω.

To Harvard έκανε πρόσφατα μια έρευνα για τα οικονομικά της Ελλάδας μετά τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο ( από πότε και μετά συγκεκριμένα μου διαφεύγει, μπορεί και από τον Καποδίστρια, αν θέλετε μπορώ να το κοιτάξω). Το πόρισμα της έρευνας ήτανε ότι η Ελλάδα, αν δεν είχε όλα τα ατοπήματα που προέκυψαν από κακή διαχείριση, θα μπορούσε να είναι χώρα ισάξιας σε οικονομικό και βιωτικό επίπεδο της Ελβετίας.

Αν πραγματικά πάρουμε τα μέτρα που χρειάζονται με @@ και χωρίς μικροψυχίες ( και χωρίς να έχουν τον λαό στο στόχαστρο, αλλά το κράτος), όπως ελπίζω κάποτε οι πολιτικοί μας θα καταλάβουν, γιατί είναι η πίστη μου για τους Έλληνες πολιτικούς ότι νοιάζονται για το πως θα μπει το όνομα τους στην ιστορία και κάποια στιγμή, έστω και ύστατα θα το δουν ως κίνητρο για την εξυγίανση του τόπου, θα μπορέσουμε σαν χώρα να σταθούμε στα πόδια μας. Είτε με τη μορφή περικοπών των χρεωστουμένων μελλοντικά κατόπιν καλής διαγωγής, είτε με μειώσεις επιτοκίων κλπ.

Σε κάθε περίπτωση απαιτείται σκληρή δουλειά και με τίποτα ανοχές επί των κλεψιών σε κανένα τομέα. Δεν είμαστε καταδικασμένοι.

Έγινε επεξεργασία από alexis2044
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.