Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=XTLjVKztxk4]YouTube - ‪real gr ΕΛΣΑ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ‬‏[/ame]

Θα αφήσω και αυτο εδώ. Νομίζω ότι πολύ σωστά έπραξε και μίλησε, με θάρρος για αυτο που νόμιζε σωστό. Δεν ξέρω γενικώς τι μέρος του λόγου είναι αλλά η θέση της με συγκίνησε προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε είναι γουρουνια, κουφα, τυφλα και αμυαλα. Επι Σημίτη δεν θυμαστε που κοπάνησαν γεράκους οταν είχαν κατεβεί σε πορεία ? Θυμάστε τις εικόνες (μέχρι και το mega τις είχε δείξει) με τους αιμόφυρτους συνταξιούχους ?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κατάφεραν να πείσουνε τουλάχιστον μια μερίδα του κόσμου ότι το μεσοπρόθεσμο ήταν υποχρεωτικό, επιβεβλημένο ως έχει, ασυζητιτί, και φυσικά ως η μόνη λύση, τότε ο στόχος επετεύχθει.

Ζωή να 'χουμε να την θυμόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Ρε είναι γουρουνια, κουφα, τυφλα και αμυαλα. Επι Σημίτη δεν θυμαστε που κοπάνησαν γεράκους οταν είχαν κατεβεί σε πορεία ? Θυμάστε τις εικόνες (μέχρι και το mega τις είχε δείξει) με τους αιμόφυρτους συνταξιούχους ?

Την προσευχή μας να κάνουμε να μην έχουμε θύματα....

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε τον εφαρμοστικο νομο. Καταλαβετε οτι το "Μεσοπρόθεσμο" ειναι το Τελευταιο Μεγάλο Τσιμπουσι. Οι αριθμοι δεν βγαινουν. Με τίποτα. Η διαφορα μεταξυ πτώχευσης και Μεσορόθεσμου, ειναι οτι με το Μεσοπρόθεσμο θα βγουμε εκτος απο αφραγκοι και δαρμενοι και χρεωμενοι και σαφως χωρις κανένα περιουσιακο στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

1 με @@ και 299 @@... :hehe:

Πέρασα και μια από κέντρο, πανηγύρι, αλλά όπως έχω ξαναπεί ο κόσμος δεν ήταν έτοιμος για την επανάσταση...

1. με μούτζες και φωνές δεν γίνεται επανάσταση, δεν είναι ούτε καν τα προκαταρκτικά...

2. Η επανάσταση ξεκινά και τελειώνει με αίμα, φωτιά και βία, δεν είναι τυχαίο που όλες οι επαναστάσεις στην ιστορία πνίγηκαν στο αίμα...

3. Η επανάσταση προέρχεται από πραγματικά αγανακτισμένους ανθρώπους, οι οποίοι δεν έχουν τίποτα να χάσουν, ούτε την ζωή τους...

4. Όταν γίνει πραγματικά επανάσταση δεν θα το μάθουμε από την τηλεόραση...

Τα παρελκόμενα τώρα... Είχα πει πριν γίνουν όλα αυτά, ότι τα ΜΑΤ είναι ζώα για να αντικρούσω την άποψη ότι "και αυτοί άνθρωποι είναι και τα δικά τους συμφέροντα πλήττονται"... Νομίζω δεν χρειάζονται άλλες εξηγήσεις, αυτοί οι άνθρωποι να το θυμηθείτε θα είναι και αυτοί που θα τραβήξουν το όπλο και θα σκοτώσουν εν ψυχρό, σαν σκυλί στον δρόμο, ακόμα και τον ίδιο τους τον αδερφό, επειδή... τους έδωσαν εντολή και για 600 ευρώ το μήνα... Όταν γίνει πραγματική επανάσταση, όσοι θα είμαστε απέναντί τους, θα πρέπει να είμαστε το ίδιο ζώα για να τους πάρουμε πρώτοι την ζωή...

Δεν τα λέω με οργή, απλά παρότι πριν η επανάσταση μέσα από την βία και το αίμα ήταν απλά μια θεωρία, τώρα είναι δεδομένη...

Λοιπόν, τώρα κάτω τα κεφάλια και όταν έρθει η ώρα για επανάσταση, δεν θα είναι μια παρότρυνση από ένα φάτσαμπουκ ή πόουκ ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, αλλά η οργή και η δίψα για το αίμα τους...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

1 με @@ και 299 @@... :hehe:

Πέρασα και μια από κέντρο, πανηγύρι, αλλά όπως έχω ξαναπεί ο κόσμος δεν ήταν έτοιμος για την επανάσταση...

1. με μούτζες και φωνές δεν γίνεται επανάσταση, δεν είναι ούτε καν τα προκαταρκτικά...

2. Η επανάσταση ξεκινά και τελειώνει με αίμα, φωτιά και βία, δεν είναι τυχαίο που όλες οι επαναστάσεις στην ιστορία πνίγηκαν στο αίμα...

3. Η επανάσταση προέρχεται από πραγματικά αγανακτισμένους ανθρώπους, οι οποίοι δεν έχουν τίποτα να χάσουν, ούτε την ζωή τους...

4. Όταν γίνει πραγματικά επανάσταση δεν θα το μάθουμε από την τηλεόραση...

Τα παρελκόμενα τώρα... Είχα πει πριν γίνουν όλα αυτά, ότι τα ΜΑΤ είναι ζώα για να αντικρούσω την άποψη ότι "και αυτοί άνθρωποι είναι και τα δικά τους συμφέροντα πλήττονται"... Νομίζω δεν χρειάζονται άλλες εξηγήσεις, αυτοί οι άνθρωποι να το θυμηθείτε θα είναι και αυτοί που θα τραβήξουν το όπλο και θα σκοτώσουν εν ψυχρό, σαν σκυλί στον δρόμο, ακόμα και τον ίδιο τους τον αδερφό, επειδή... τους έδωσαν εντολή και για 600 ευρώ το μήνα... Όταν γίνει πραγματική επανάσταση, όσοι θα είμαστε απέναντί τους, θα πρέπει να είμαστε το ίδιο ζώα για να τους πάρουμε πρώτοι την ζωή...

Δεν τα λέω με οργή, απλά παρότι πριν η επανάσταση μέσα από την βία και το αίμα ήταν απλά μια θεωρία, τώρα είναι δεδομένη...

Λοιπόν, τώρα κάτω τα κεφάλια και όταν έρθει η ώρα για επανάσταση, δεν θα είναι μια παρότρυνση από ένα φάτσαμπουκ ή πόουκ ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, αλλά η οργή και η δίψα για το αίμα τους...

Δυστυχως, συμφωνω...

Link to comment
Share on other sites

Μπα, έγινε επίκαιρη η επάνασταση των γραφικών κομμουνιστών που όταν μιλάγανε για επανάσταση ζούσανε 100 χρόνια πίσω; Κρύβεται ειρωνία στα λόγια μου, όχι προσωπική όμως.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κατάφεραν να πείσουνε τουλάχιστον μια μερίδα του κόσμου ότι το μεσοπρόθεσμο ήταν υποχρεωτικό, επιβεβλημένο ως έχει, ασυζητιτί, και φυσικά ως η μόνη λύση, τότε ο στόχος επετεύχθει.

Ζωή να 'χουμε να την θυμόμαστε...

Υποχρεωτικό, εδώ που είμαστε ναι. Με τους όρους που έβαλαν αυτοί για να μην λερώσουν τα χέρια και αγγίξουν θέματα που πραγματικά θέλουν φτιάξιμο, όχι.

Πάλι ο κοσμάκης πληρώνει, τις ηλιθιότητες των πολιτικών του παρελθόντος και είναι ειρωνικό, γιατί και οι νυν δεν θέλουν να βάλουν καν απτήν τσέπη τους.

Εχε τα @@ ρε ΓΑΠ, να εξισώσεις όλους τους μισθούς του δημοσίου. Κάντους όλους 1500Ε (πχ). Και τους δικούς σου. Μη μου πας και τα σηκώνεις από μισθωτούς και συνταξιούχους. Προσβάλλεις.

Εξυγίανε τις ΔΕΚΟ.

Έστω κάνε το φορολογικό ιδιωτικό να μην ξεφεύγει ΚΑΝΕΝΑΣ.

Μείωσε τη γραφειοκρατεία σε έργα και επενδύσεις να μειωθούν οι μίζες , που γίνονται έργα με προϋπολογισμούς 300.000Ε και πάνε μόνο τα 50.

Που είναι αυτά; Γιατί δεν μπήκανε αυτά στο μεσοπρόθεσμο;

Και κλείνω επαναλαμβάνοντας τη θέση μου:

Το μεσοπρόθεσμο ήτανε υποχρεωτικό να ψηφιστεί ναι, όχι με αυτή τη μορφή. Τι είναι έτσι; Η απόλυτα εύκολη, έως και ανθελληνική λύση, τρανή επίδειξη ανικανότητας.

Και για άλλη μια φορά βλέπουμε τι ηλίθιους πολιτικούς έχουμε. Ένα μπούγιο, χειρότερο από τάξη γυμνασίου. Ούτε κάν στις θέσεις τους δεν μπορούσαν να κάτσουν κατά την ψήφιση. Ρεζιλίκι. Και είμαι σίγουρος ότι έπαιζε και στο εξωτερικό το feed...

[MENTION=135]cherryman[/MENTION] Μην μιλήσουμε για την αριστερά...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ψηφιζαν πολύ απλά την επόμενη θα κυριαρχούσε το χάος.

Δεν ήτανε μπλόφα τα λόγια του ΓΑΠ οτι θα είχαμε παύση πληρωμών σε όλους τους τομείς, κλεισιμο του ΕΣΥ, σχολείων και περικοπες συντάξεων 70% σε προσπαθεια βίαιας δημιουργίας ρευστότητας.

Το μεσοπρόθεσμο έπρεπε να ψηφιστει, για να αποφύγουμε τα πολύ χειρότερα κατά την άποψη μου και φάνηκε κιόλας ότι κανεις δεν ήθελε να πάρει το βάρος της ευθύνης του σπαραγμού της χώρας.

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση σύμφωνος με τις διατάξεις του ΜΠ. Αλλά στο σημείο που ήρθαμε δεν υπήρχαν επιλογές με βιώσιμο μέλλον για την Ελλάδα.

Η άποψη μου αυτη...

Την απάντηση στον προβληματισμό σου την δίνουν τα λόγια της Βάσως Παπανδρέου που το ψήφισε:

«Δεν είμαι έτοιμη να αναλάβω την ευθύνη της κατάρρευσης της κοινωνίας και της πολιτικής και να πω “όχι” στο Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, συμβάλλοντας στη χρεοκοπία, Θα ψηφίσω γνωρίζοντας ότι είμαι με το μαχαίρι και όχι με το πιστόλι στο κρόταφο»

Η κ. Παπανδρέου έκανε λόγο για «σκληρά, άδικα, αναποτελεσματικά μέτρα», προσθέτοντας ότι «οι ευρωπαίοι μας δίνουν αναστολή εκτέλεσης σε δόσεις» και αναρωτήθηκε «ως πότε;».

Δεν λένε στην ελληνική μεσαία τάξη με τα ακίνητα και τις καταθέσεις την αλήθεια για την απλώς αναβαλλόμενη χρεοκοπία. Δεν λένε στον λαό ότι μετά το ξεπούλημα της κρατικής περιουσίας και την φορολογική αφαίμαξη δεν θα έχει μείνει πλέον τίποτα στους δανειστές να πάρουν και θα σταματήσουν να δίνουν νέα πακέτα.

Στην Αργεντινή το ΔΝΤ αρνήθηκε να εκταμιεύσει μια δόση με το πρόσχημα ότι δεν θα έβγαιναν οι δημοσιονομικοί στόχοι(αλήθεια εδώ που δεν βγαίνουν γιατί μας δίνουν; ), ενώ η πραγματικότητα ήταν πως δεν υπήρχε άλλο περιθώριο για πλιάτσικο.

Αυτό είναι το παιχνίδι τους Αλέξη. Να σε απειλήσουν με χρεοκοπία και να σου δώσουν την ελπίδα μιας μελλοντικής ανάκαμψης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τώρα κάτω τα κεφάλια και όταν έρθει η ώρα για επανάσταση

ψηφιζουμε νδ, και μετα πασοκ και μετα νδ και μετα πασοκ...μεχρι να ερθουμε σε σωματικη επαφη.

και παλι δεν ειμαι σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Ας τα ξεπουλήσουνε όλα.

ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, ΟΑΣΑ, κλπ κλπ.

Ας ξεπουλήσουμε και τα λιμάνια και τα αεροδρόμια και τα τελωνεία.

Και μετά να κλείσουνε οι ξένοι τις κάνουλες.

Ποιός θα πουληθεί πρώτος για 5 δραχμές... η ΠΑΕ Παναθηναϊκός ή η Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=7401]alexis2044[/MENTION]

Η Έλσα Παπαδημητρίου είναι φουλ μητσοτακική. Τώρα το παίζει ανεξάρτητη και μετά από λίγο θα την δεις "τσουπ" να κολλάει στην Ντόρα.

Είναι αυτή που ζωγράφιζε μέσα στο κοινοβούλιο, αν θυμάσαι. Μεγάλη προσωπικότητα....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.