Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

kathimerini.gr | Το φάντασμα του Μνημονίου και η εθνική κυριαρχία

Θα επιχειρήσω να δείξω με νομικά -αναγκαστικά- επιχειρήματα ότι οι ισχυρισμοί των συναδέλφων είναι αβάσιμοι και ότι οι κίνδυνοι στην κρατική μας κυριαρχία είναι ανυπόστατοι έως φανταστικοί.

Το φάντασμα του Μνημονίου και η εθνική κυριαρχία « www.olympia.gr

Δύο διαφορετικές απόψεις. Έχει ενδιαφέρον να τις διαβάσετε.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια ανάπτυξη μας μιλάς sebastian ;

Μήπως βλέπεις BBC ;

Γιατί εδω, οι πολιτικοί και οι δημοσιογράφοι τους, ούτε την ψελίζουν πλεον τη λέξη αυτή.

Για εμένα συμβαίνουν τα παρακάτω :

Ψήφιση μεσοπρόθεσμου = χρεωκοπία, με την επόμενη μέρα της χωρίς τα έσοδα από τις κερδοφόρες εταιρίες που θα πουληθούν.

Μη ψήφιση μεσοπρόθεσμου = χρεωκοπία, με την επόμενη μέρα της με τα έσοδα από τις κερδοφόρες εταιρίες.

Υπολογίστε και το δικό μου σώμα ως φράγμα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ! Και τώρα που τις διαβάσαμε, ποιον απο τους 2 να πιστέψουμε ??

Η Καθημερινή φιλοξενεί τις αποψεις αυτών που θεωρούνται ειδικοί να μας απαντήσουν σε εμάς τους αδαείς ή συγχυσμένους. Το ολυμπία εκφέρει έναν αντίλογο. Πέραν απο το ένα σημείο που οι απόψεις τους συγκλίνουν,

Το δεύτερο επιχείρημα με αφήνει κυριολεκτικά άφωνο.

“Δεύτερον, διά του λόγου το ασφαλές και για να δείξω πόσο συνήθης είναι η παραίτηση του Δημοσίου από τα «περιουσιακά» προνόμιά του, επικαλούμαι πρόσφατη Υπουργική Απόφαση επί κυβερνήσεως Ν. Δ.”

Αναρωτιέμαι αν με βάση αυτή την συλλογιστική περιμένουμε να βγούμε από το πρωτοφανές αδιέξοδο. Αλήθεια πόσες πρακτικές και νοοτροπίες, πρακτικές και νοοτροπίες που οδήγησαν τη χώρα στην “υπερχρέωση και στα πρόθυρα της χρεοκοπίας” (‘όπως παραδέχεται και ο κ. Μανιτάκης) και εφαρμόστηκαν από τις Κυβερνήσεις Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ μπορούμε να ανασύρουμε από το χρονοντούλαπο της νεώτερης ιστορίας; Και αποτελεί αυτό Νομικό –αναγκαστικά- επιχείρημα; Αν ναι! Ίσως είναι και ένας λόγος να πειστώ ακόμη παραπάνω για την ευθύνη του Νομικού συστήματος της Πολιτείας για τη σημερινή κατάσταση της χώρας. Γιατί ένας απλά σκεπτόμενος πολίτης δεν αξιοποιεί ως επιχείρημα ορθότητας μιας πράξης σήμερα, το γεγονός ότι αυτό αποτελούσε μια συνήθη πρακτική των Κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. όταν είναι αυτές οι συνήθεις πρακτικές που οδήγησαν τη χώρα στην “υπερχρέωση και στα πρόθυρα της χρεοκοπίας” (‘όπως παραδέχεται και ο κ. Μανιτάκης).

και που ουσιαστικά δείχνει τον συγκεντωτισμό των εξουσιών υπο των κυβερνήσεων, εμείς τελικά τι πρέπει να καταλάβουμε ? ότι για όλα φταίει το σάπιο πολιτικό σύστημα που επι χρόνια εκμεταλλευόταν την αδράνεια ή την καλοπιστία, του κόσμου, προκειμένου να κάνει ότι θέλει ? Και αν αυτό είναι το συμπέρασμα γιατί πρέπει να πετροβολήσουμε τον καθηγητή που απλά μας εξηγεί τι πηγαίνει λάθος ?

Υπόψιν ότι αν είναι να αρχίσουμε πάλι τα περι ''κατευθυνόμενων'', για εμένα που είμαι πιο δύσπιστος, θα προσαυξήσω αυτό το συμπέρασμα και για τις 2 απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο προχειρη μου φανηκε η "αναλυση" του Μανιτακη.Επειδη θελει 2 βιβλια για να το εξηγησω,θα το πω απλα.

Ορισμος της κυριαρχιας κατα τον Α.Παντελη (δεν ξερω αν τοχει γραψει σε βιβλιο,στο μαθημα ετσι μας το εξηγουσε)

Η ιδιοτης ενος κρατους να εχει την απολυτο αρμοδιοτητα της αρμοδιοτητας.

Οταν εγω ,και μονον εγω ειμαι ο μονος αρμοδιος να πω τι αρμοδιοτητες εχω (μην γελασετε με τον πλεονασμο,ειναι πολυ σοβαρο).

Οταν λοιπον ερχονται οι ξενοι αντισυμβαλλομενοι και μου λενε "δεν θα δανειστεις απο αλλον" "ειναι υποχρεωτικο να ψηφισεις το μεσοπροθεσμο"(η νομοθετικη δραστηριοτητα σημειωτεον ειναι η κατεξοχην δραστηριοτητα του κυριαρχου κρατους),δεν παραβιαζεται η κυριαρχια μου?

Link to comment
Share on other sites

οπότε να υποθέσουμε ότι μπορούν και με τον ίδιο τρόπο να επεκταθούν και στην ιδιοκτησία του δημοσίου, αλλά δεν το έχουν κάνει ακόμα ?? Αν έιναι έτσι πως το ΣτΕ αποφάσισε (σύννομα) πως το μνημόνιο είναι συνταγματικό ??

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION]

Ήξερα ότι θα παρέμβεις και χαίρομαι.

Οταν εγω ,και μονον εγω ειμαι ο μονος αρμοδιος να πω τι αρμοδιοτητες εχω

Μιλάμε για αρμοδιότητες που αφορούν τα του οίκου σου έτσι; Όχι να πεις π.χ. είμαι αρμόδιος να επιλύω τις διαφορές άλλων κρατών, να ορίζω την τιμή του πετρελαίου κτλ.;

Οταν λοιπον ερχονται οι ξενοι αντισυμβαλλομενοι και μου λενε "δεν θα δανειστεις απο αλλον" "ειναι υποχρεωτικο να ψηφισεις το μεσοπροθεσμο"

Τον έχεις δει αλήθεια τον συγκεκριμένο όρο; Από μια πολύ πρόχειρη ματιά που είχα ρίξει στη δανειακή σύμβαση δεν είδα κάτι.

Λέει όμως και το άλλο ο Μανιτάκης:

Στην τυποποιημένη εκεί σύμβαση εγγύησης διαβάζουμε υπό τον τίτλο «Παραίτηση από προνόμια: ο εγγυητής, δηλαδή το Δημόσιο: «α) παραιτείται από οποιοδήποτε προνόμιο που έχει ή θα αποκτήσει ο ίδιος ή οποιοδήποτε περιουσιακό του στοιχείο αναφορικά με οποιαδήποτε νομική διαδικασία που κινείται κατ’ αυτού... β) συγκατατίθεται ότι δεν θα αξιώσει ασυλία από οποιαδήποτε από τις εν λόγω νομικές διαδικασίες... και γ) συγκατατίθεται... στην αναγκαστική εκτέλεση ή εκτέλεση επί οποιουδήποτε περιουσιακού στοιχείου του...».

Υπάρχει δέσμευση ενός κράτους από τέτοιους όρους τελικά ή είναι όλα θέμα ισχύος(έχω στρατό και δε θα μου κάνεις τίποτα); Δικαστήρια διεθνή που να επιβάλλουν ποινές σε κράτη μπαταξήδες; Το είχα ακούσει και αυτό από έναν νομικό παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δημιουργούνται αυτά τα επιδόματα έχει να κάνει με την αύξηση του μισθού σε λογικά επίπεδα χωρίς όμως την ταυτόχρονη αύξηση των ενσήμων του δώρου και της σύνταξης

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δημιουργούνται αυτά τα επιδόματα έχει να κάνει με την αύξηση του μισθού σε λογικά επίπεδα χωρίς όμως την ταυτόχρονη αύξηση των ενσήμων του δώρου και της σύνταξης

Ο λόγος που δημιουργούνται αυτά τα επιδόματα εχει να κάνει με την αύξηση του μισθού σε παράλογα επίπεδα full stop

Sent from my MB860 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις το Υπουργιλικι έτσι ξαφνικά και πας και φτιάχνεις ένα ανύπαρκτο κόμμα ?

Μασάει η κατσίκα ταραμά... έχει πολλούς σε μισθοδοσία ο Κρόκους!

Το θέμα έχει πολύ ψωμί...

Ναι αμέ. Αυτόν που το έδωσε τις προμήθειες του ΟΤΕ και το Ξυστό. Δε λέω το όνομα του γιατί θα πέσει το thelab.

Το ρώτησε και κάποιος άλλος και με πιασε και μένα περιέργεια. Τι σπουδάζεις στο Λονδίνο;

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zmGPN_PdZRM]YouTube - ‪Πανηγυρισμοι ΠΑΣΟΚ‬‏[/ame]

Θέλω να βρω τον κόσμο που πανηγυρίζει και να τους ρωτήσω έναν έναν.. πόσο μαβλάκες αισθάνονται σήμερα άραγε; Ειδικά τον κύριο που λέει "Δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα"...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά δε βλέπω διάθεση από τον κόσμο να αντισταθεί παρά τα τρελλά φορολογικά που φέρανε. Ξεθύμανε η πλατεία αφού δεν είδε αποτέλεσμα. Και δυστυχώς δίπλα σε αυτούς υπάρχει και ένα 30% που θα τους ψήφιζε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παιδιά δε βλέπω διάθεση από τον κόσμο να αντισταθεί παρά τα τρελλά φορολογικά που φέρανε. Ξεθύμανε η πλατεία αφού δεν είδε αποτέλεσμα. Και δυστυχώς δίπλα σε αυτούς υπάρχει και ένα 30% που θα τους ψήφιζε πάλι.

Αγανακτισμένοι για 32η ημέρα - NEWS247

Link to comment
Share on other sites

Παρότι είμαι εναντίων της ανάμειξης της Εκκλησίας στα πολιτικά, δεν είναι πολύ βολικό που η τωρινή της ηγεσία απέχει ακόμα και από ένα τόσο σημαντικό εθνικό θέμα και όχι πολιτικό...?

Άραγε αν ήταν (λέμε τώρα) ακόμα ο Χριστόδουλος, θα ήταν ίδια τα πράγματα...?

Πολύ βολικά ρε παιδί μου τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.