Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Μπορεί να με πιάνεις και αδιάβαστο. Για λέγε...

Αφήνεις το Υπουργιλικι έτσι ξαφνικά και πας και φτιάχνεις ένα ανύπαρκτο κόμμα ?

Μασάει η κατσίκα ταραμά... έχει πολλούς σε μισθοδοσία ο Κρόκους!

Το θέμα έχει πολύ ψωμί...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ των αλλαγων που πανε να γινουν, αλλαγες που επρεπε να ειχαν γινει εδω και πολλα χρονια θα γινουν μεσα σε μια 3ετια...

Αν την μαζική μείωση και "οριζοντιοποίηση" μισθών, αν την παράλληλη αύξηση των ήδη υπαρχόντων φόρων αλλά και την επιβολή νέων, αν την αδυναμία πάταξης της φοροδιαφυγής, αν επαναλαμβάνω όλα αυτά εσύ τα θεωρείς "αλλαγές" τότε πραγματικά με αφήνεις άφωνο. Κι όλα αυτά, έρχονται να τα επιβάλλουν οι άνθρωποι που τόσα χρόνια κυβερνήσουν, και που φέρουν την μεγαλύτερη ευθύνη για τη σημερινή κατάσταση.

Πριν 3-4 χρόνια, η προηγούμενη κυβέρνηση προσπάθησε να αλλάξει το ασφαλιστικό. Κάτι, που αν είχε περάσει, θα ήμασταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση σήμερα. Αλλά βέβαια, ο νυν πρωθυπουργός, έχοντας τον πλήρη έλεγχο των συνδικάτων, φόρεσε το σοσιαλιστικό του ζιβάγκο και κατέβασε τον κόσμο στους δρόμους. Μαζί με τον κόσμο, κατέβηκε κι αυτός, πρωτοστάτης της υπεράσπισης των δικαιωμάτων όλων των εργαζομένων. Δικαιώματα που σήμερα, ο ίδιος, τα θεωρεί στην καλύτερη χαρτί υγείας... Η ανίκανη πρώην κυβέρνηση, φοβούμενη προφανώς το πολιτικό κόστος (όπως σχεδόν όλες οι μεταπολιτευτικές κυβερνήσεις), απέσυρε την τροπολογία, για να μην χάσουν κάποιοι τις καρέκλες τους. Και η κατάσταση εν γνώση όλων αφέθηκε να διαιωνιστεί και φτάσαμε στο σήμερα.

Η μεγάλη φοροδιαφυγή και το κρατικό λειτουργικο κόστος σε χτυπάνε πολύ σε φορολογία...
Η φοροδιαφυγή και οι off-shore είναι όντως μεγάλο πρόβλημα. Το κρατικό λειτουργικό κόστος, όμως όχι δεν είναι πρόβλημα. Το συγκεκριμένο κόστος, υπολογίζεται λίγο πάνω από το 50% του εθνικού ακαθάριστου. Είμαστε δηλαδή στον αντίστοιχο μέσο όρο πολλών άλλων ευρωπαϊκών χωρών.

Το πρόβλημα είναι η αδυναμία του κράτους να ξεπληρώσει τα δάνειο (και τους τόκους αυτών), που τόσα χρόνια αφειδώς παίρναν οι κυβερνήσεις χωρίς να ενδιαφέρονται (παρότι γνώριζαν) για την κατάσταση στην οποία θα ερχόταν η χώρα.

Δεν μου αρέσει να χαϊδεύομαι με θεωρίες συνωμοσίας τύπου Debtocracy...
Αφήνεις το Υπουργιλικι έτσι ξαφνικά και πας και φτιάχνεις ένα ανύπαρκτο κόμμα ?

Μασάει η κατσίκα ταραμά... έχει πολλούς σε μισθοδοσία ο Κρόκους!

Ήταν που δε σου αρέσουν οι συνωμοσίες...
Link to comment
Share on other sites

z3et ξερεις πολλους προθυμους να γυρισουν σε χωραφια? :)

Γιατι ρε φιλε τι εχει το χωραφι; επειδη δεν θα εχει σημα το iPhone; Το πολυ πολυ αυτοι που δεν γουσταρουν να ιδρωσει ο πωπουλης τους ας ψοφησουν απο την πεινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα πλακα κανουμε τωρα που το 2004 η Ν.Δ. :

1. μονιμοποίησε 100.000-120.000 δημοσίους υπαλλήλους !

2. έβαλε γυρω στους 150.000 επιπλέον συμβασιούχους στο δημόσιο

3. έβαλε γύρω στα 100.000 stage

4. πόσες εθελουσίες εξόδους έκανε ....

Έκανε τιποτα:

1. για τα κλειστά επαγγέλματα ?

2. Άνοιξε την αγορά ?

3. Εκανε τιποτα για την φοροδιαφυγή ?

4. Πολέμησε τα Μονοπώλια και Ολιγοπώλια ?

5. Συμμάζεψε τον ψευτο Ιδιωτικο τομεα που ειχαν γινει ΒΔΕΛΕΣ στο δημόσιο χρήμα (Τεχνικές εταιρείες, μεσάζοντες, προμηθευτές)

6. ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ? ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΣ ?

Κοιτάτε δέντρο και χάνεται το δάσος....

Μια Ολυμπιακή εδιωξε και αυτο γιατι μας εβαλαν το μαχαίρι στο λαιμό οι Ευρωπαίοι...

Το κολπο, βάζω κοσμο στο δημόσιο για να κρατάω τον ψεύτικο δείκτη της ανεργίας χαμηλά, και κάνοντας απολύτως τίποτα σε ολα τα αλλα γονάτισε περαιτέρω την οικονομία !

Ποιο συνταξιοδοτικό μου λέτε ρε παιδιά.... αυτό ειναι το μόνο πρόβλημα που είχαμε?

Συντηρητικό κόμμα ειναι αυτό ? ή απομεινάρι του Κομμουνισμού!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

"Γιατι δεν ειμαστε αργεντινη"

Επειδη ακουω πολλους να θελουνε να γινουμε αργεντινη, νομιζω ειναι χρησιμο να ανφερθουν τα παρακατω......

Καταρχας η αργεντινη ειχε ηδη δικο της νομισμα δεν ηταν σε ενωση οποτε εμεις δε μπορουμε να κανουμε υποτιμηση

Καταδευτερον η αργεντινη εκανε 10-11 χρονια να ανακαμψει οπου αυτα τα χρονια ηταν του στυλ ληστευω για να φαω, οχι του στυλ αγοραζω φθηνοτερο κινητο που ειμαστε προς το παρoν εμεις . Φυσικα πολλοι ειναι σε τραγικη κατασταση,δυστυχως, αλλα δεν ειναι (ακομα?) η πλειοψηφια.

Η αργεντινη παρηγαγε το συνολο των τροφιμων που καταναλωνε ο πληθυσμος. Εμεις καταναλωνουμε 90% ξενα τροφιμα. Εψαχνα τοσην ωρα προχθες στον βασιλοπουλο να βρω ελληνικα ροδακινα και εβρισκα μονο κονγκο,ζιγκουελας ή δεν ξερω γω τι.....

Η αργεντινη ειχε/εχει τεραστια αποθεματα μεταλλων τα οποια μαλιστα τα εξαγει σε τιμες 50% πιο πανω απο οτι 10 χρονια πριν. Εμεις δεν εχουμε τετοιο "ευκολο" τροπο να αυξησουμε το αεπ.

Η αργεντινη εχει τεραστιο ανθρωπινο δυναμικο. Εργατες. Ατομα που θελουν να πανε στα χωραφια να καλλιεργουν ντοματες και πατατες και δεν ξερω εγω τι. Εμεις σα συνολο ειμαστε "επιστημονες" που μεγαλωσαμε περιμενοντας θεση στο δημοσιο.

Εν ολιγοις μπρος γκρεμος (μνημονιο) και πισω ρεμα (χρεοκοπια-σταση πληρωμων).

Το μονο που οσον αφορα εμενα παντα, θα μας εβγαζε απο αυτη τη θεση ειναι αμεσο κουρεμα του χρεους και των δανειων τα οποια οι τοκοι που πληρωσαμε ξεπερνανε ηδη το ποσο που δανειστηκαμε. Οποιο δανειο παρθηκε με επιτοκιο ανω της γερμανιας να "κουρευτει".

Το εσπα να χρηματοδοτηθει ολο απο την ΕΕ και αμεσα να προχωρησουν ολα τα δημοσια εργα ωστε να αρχησει να κινειται η αγορα.

Μειωση φορολογιας σε τεραστιο ποσοστο για οποια επιχειρηση εξαγει.

Κτλ κτλ αλλα τα πανω ειναι τα πιο βασικα...

Κατ αρχάς η Αργεντινή κλείδωσε το νόμισμα της με ισοτιμία δολαρίου. Δηλαδή δεν είχε εθνικό νόμισμα αλλά Αμερικάνικο δολάριο

Κατά δεύτερον πριν το "ληστεύω για να φάω" αγόραζε φτηνότερο κινητό. Σταδιακά εξελίσσονται αυτά.

Τεράστια αποθέματα μετάλλων

Τα ρατσιστικά περί πρόθυμων εργατικών Αργεντινών και τεμπέληδων Ελλήνων όλοι ξέρουμε τι συμφέροντα εξυπηρετούν.

Εν ολίγοις διαβάζεις κάτι από αυτά που γράφουν οι άλλοι;

Γιατί αυτά που σου έγραψα από το παρόν νήμα τα έμαθα

Link to comment
Share on other sites

Εγω απλα να δωσω αυτο το αρθρο για να παψει μια και καλη η καραμέλα του οτι ο ελληνας δεν παραγει.

παραγουμε κυριοι και περισσοτερο αποσο αλλοι

απλα τον κοπο μας τον καταθετουμε σε φορους (και κατα συνεπεια τοκους) για να αραζουν καποιοι αλλοι και να μας την μπαινουν που δεν παραγουμε (οπως αλλωστε κανει καθε καλο αφεντικο στους υπαλληλους του).

Average annual working time - Employment and Labour Markets: Key Tables from OECD - OECD iLibrary

:hang3:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=882]kostas314[/MENTION], Ο μεσος ορος εργασιας που κολλαει με την παραγωγη προιοντων?

ΥΓ: Βεβαια ο συγκεκριμενος πινακας εχει μεγαλο ενδιαφερον, μιας και απ'οτι φαινεται ειμαστε η μονη χωρα που οι εργατοωρες/χρονο αυξανονται αντι να μειωνονται.

Link to comment
Share on other sites

κανω την αφελη υποθεση οτι αν δουλευουμε ολο και παραπανω

ε ολο και κατι παραπάνω θα παραγουμε

ετσι λενε και ολες οι οικονομικες θεωριες

επειτα

ανθρωποι και οι γερμανοι, ανθρωποι και εμεις

μορφωμενοι αυτοι, μορφωμενοι και εμεις

ο χρονος για ολους το ιδιο μετραει

δεν πιστευω οτι με 600 700 ωρες λιγοτερες εργασιας παραγουν το ιδιο ή και παραπανω

αν στα νουμερα παραγουν παραπανω οφειλεται στο οτι τους δινουμε εμμεσα κομματι του δικου μας μοχθου

εντιντ: επισης δεν αναφερω πουθενα κοστος εργασιας διοτι εκει θα με πιασουν τα κλαματα

Έγινε επεξεργασία από kostas314
Link to comment
Share on other sites

Καλα πλακα κανουμε τωρα που το 2004 η Ν.Δ. :

......................

Το γεγονος οτι νεος ανθρωπος καθεσαι και ασχολεισαι με το τι εκανε η Ν.Δ. (ή το ΠΑΣΟΚ ή το ΚΚΕ) και οχι πως θα ξεκουμπιστουνε αυτα τα τομάρια απο την χωρα (ανεξαιρέτως κομματικου χρώματος), προσωπικα με ενοχλει.

ΟΛΟΙ φταινε λογο αποφάσεων ή ελλειψη αντιδρασης σε αυτες! ΟΛΟΙ πρεπει να φυγουν απο την Ελλαδα, να αυτοεξοριστουν καλυτερα με δημευση της περιουσιας τους μεχρι συγγενων 3ου βαθμου.

Πρασινομπλεδοκοκκινα σκ@τ@

Btw πες με οτι δεν σπουδαζεις κατι σε οικονομικα...

Έγινε επεξεργασία από narta
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο του Γ.Δελαστίκ που διάβασα πέρσι το φθινόπωρο και άρχισα να το ψάχνω περισσότερο..

http://olympia.gr/2010/09/14/πως-η-κυβέρνηση-της-ουγγαρίας-συνέτρι/

Μάθημα για το πώς αντιμετωπίζονται οι οικονομικοί πόλεμοι είναι το άρθρο αυτό. Γνωστό εδώ και πολύ καιρό. Μπράβο στον Δελαστίκ που δεν επέλεξε να τα "πάρει" από το PR του ΔΝΤ.

Και φυσικά η Ουγγαρία έπαθε μεγάλο κακό στη συνέχεια. Ίσα με 5 στρέμματα αρχ@δια της έκλασαν οι ευρωπαίοι.

Link to comment
Share on other sites

Tέτοια αναλγησία, αφερεγγυότητα, αναξιοπιστία δεν έχουμε ξαναδεί ....

Και όλα αυτά για την πέμπτη δόση των 110 δις που υποτίθεται πήραμε πέρισυ με το moto του Παπακωνσταντίνου "Αν χρειαστεί να πάρω νέα μετρά θα έχω αποτύχει" . Τώρα, έχοντας πλέον αποτύχει, το παίζει "Πρασινη Ανάπτυξη" και έρχεται νέος υπουργός οικονομικών να πάρει νέα μέτρα....Και όταν έρθει η ώρα να πάρουν το νέο δάνειο -Μνημόνιο 2 για άλλα τόσα δις το κατά πως λένε, πάλι την τότε 5η δόση δεν θα μας βγαίνουν τα κουκιά [είμαι 1000% σίγουρος γιαυτό] και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται.

Καίγεται ένα χαρτί που κατά την γνώμη μου ήταν το πιο αξιόλογο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ, Ο Βενιζέλος...Γιατί κακώς ή καλώς η θέση του υποργού Οικονομικών ισοδυναμεί με πολιτική καρμανιόλα στην ανέλιξη τους.

Και αφορολογητο στα 8000 ευρώ (400 ευρώ πρόσθετος φόρος σε όσους παίρνουν 850 ευρώ το μήνα)

Και έκτακτη εισφορά σε όλους (1 εώς 5%)

Και αύξηση τελων κυκλοφορίας

Και αυξημένο πετρέλαιο θέρμανσης

Και ...και...και τελειωμό δεν θα έχουν από μόνοι τους...πρέπει να τους σταματήσουμε....Δυστυχώς "πολιτισμένα" πράγματα δεν χωράνε ...Ο "πολιτισμός" και η "δημοκρατία" μας έφεραν εδώ...ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ

Σε μια ανάλυση που είδα, λόγω επιβολής ενός φόρου επί του τεκμηρίου σε αυτοκίνητα άνω των 1929 κυβικών, το κόστος ξαναγυρνάει στα 1000 ευρώ το χρόνο για τέλη κυκλοφορίας (με το πιθανώς ενσωματωμένο τέλος τεκμηρίου).

Ψήνομαι αντί για mobile.de να ψωνίσω από car.gr το επόμενό μου supercar!!

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι μας τα δινανε απλοχερα τοτε??μηπως δεν ξερανε οτι δεν μπορουμε? δεν σου φαινετε περιεργο δηλαδη εσενα?

και εγω δεν πηρα δραχμη απ ολα αυτα τα λεφτα γιατι να τα βαλω εγω απο την τσεπη μου??

παιδες ειμαι γεωπονος κ καθηγητης στη σχολη μας ειχε πει οτι η ελλαδα επερνε επιδοτησεις στον αγροτικο τομεα με ανταλαγματα για ψηφοφοριες κ παραχωρησεις σε αλλους τομεις στην Ε.Ε.Νομιζω ειναι ενας λογος που μας τις δινανε τοσα χρονια,χωρις πολυ ελεγχο για το αν συμβαδιζουν με τις αρχες της Κ.Α.Π κτλ. δεν μιλαω για την νομιμοτητα, νομιμες ηταν,για το παρασκηνιο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.