Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Αν πρόκειται να κάνουμε πόλεμο ας είναι τουλάχιστον εναντίον των Hνωμένων πολιτειών που τόσα χρόνια μας έχουν σχεδόν υπόδουλους.

Τότε ναι, να δηλώσω και εθελοντής.

Να κάνουμε απόβαση στην νέα Υόρκη να μην ξέρουν από που τους ήρθε.

Με διαπερνούν πατριωτικά ρίγη συγκίνησης όταν φαντάζομαι ότι μπαίνω με το σπαθί στο μαγαζί της Apple και σηκώνω όλα τα iPad2

ΓΙΑΓΚΟ ΗΡΕΜΗΣΕ ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΤΡΕΛΛΑ!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος και απλός ο Μίκης. Βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο θα τα έλεγε αυτά αν ήταν σε παραγωγική ηλικία και όχι με το ένα πόδι στον τάφο.

Ατυχές το σχόλιο σου για τον συγκεκριμένο άνθρωπο φίλε. Αφενός δε φύτρωσε το 2011, αφετέρου στην παραγωγική του ηλικία ο Μίκης έχει πράξει απείρως περισσότερα από το να μιλά ασφαλής από τον καναπέ του σπιτιού του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον alphaX.

Ειναι τραγικο να μιλαμε ετσι για τον Μικη και τον καθε Μικη (καταλαβαινετε τι εννοω),

οταν εχουμε βαλει την ψηφο μας για να κυβερναν ανθρωποι- ΣΚΑΤΑ ,να το πω και εγω απλα.

Συν τοις αλλοις,αυτα με την ηλικια του και τη προην θηττεια του στη ΝΔ ειναι σαχλαμαρες.

Ας μη κοροϊδευομαστε.Ξερουμε ποιοι ειναι εξυπνοι και ξερουμε οτι ο Μικης τα πιστευει οσα λεει.Δεν βλεπω τιποτα το παραλογο.Αντιθετως για την ηλικια του ειναι αξιος θαυμασμου που ακομη και τωρα ειναι πιο ενεργος απο εναν 20χρονο.

Και ειναι πολυ μεγαλη χαρα καθε φορα που τον βλεπω να μιλαει,να αναφερεται στο σημαντικο ρολο της τεχνης και του πολιτισμου.

Μιλαμε ολοι για οικονομια-ανεργια-πολιτικη-εγκληματικοτητα και αλλα κοινωνικα ζητηματα και ξεχναμε τον πολιτισμο.

Εκει αρχιζουν ολα.

ΜΕΓΑΛΟΣ πατριωτης και φιλειρηνιστης. :T:

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Ναι Οκ. Έπραξε ως συνθέτης κτλ κτλ. Για τα υπόλοιπα περι "πατριωτισμού" καλύτερα να το αφήσουμε.

Μέτριος συνθέτης ήταν, με κάποιες εκλάμψεις μεγαλοφυιών συνθέσεων.

Το συνολικό έργο δεν μπορεί να συγκριθεί με σύγχρονούς του κλασσικούς συνθέτες 20ού αιώνα π.χ. Shostakovich, Prokoviev, Gershwin, Schnittke και πολλά άλλα ονόματα.

Πιο πολύ για τον πατριωτισμό του και την προώθηση της Ελλάδας και 2-3 αξιών της έχει μείνει στην ιστορία. Ποιον θεωρείς δηλαδή πατριώτη?

Το αν τελικά τα ιδεώδη και οι αξίες έχουν ξεπέσει σε συνομιλίες με τον Πάγκαλο, αυτό δεν λέει κάτι για το ποιόν του, απλά το ότι γέρασε και άλλοι κάνουν πια κουμάντο, ακόμη και στις ιδέες του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ, που δε γνωρίζω, γιατί το άκουσα εχθές και μου φάνηκε πολύ περίεργο;

(μπορεί να μη θυμάμαι καλά τα νούμερα, οπότε μη με παρεξηγήσετε)

Άκουσα ότι έχουμε κοιτάσματα ουρανίου που φτάνουν τους 130.000 τόνους.

Το κόστος αυτού είναι $60 η ουγγιά. Δηλαδή αν κάνουμε τις πράξεις, το συνολικό κόστος αυτού, χωρίς τα έξοδα εξόρυξης, είναι 278.571.428.571€... Μιλάμε για 278 ΤΡΙΣ!

Ισχύει αυτό; Αν και, γιατί δεν το βγάζουμε να γίνουμε Μονακό;;;; :getlost:

Με την Ελληνικη προνοητικοτητα και προγραμματισμο για να εξορυξουμε το ουρανιο θελουμε περιπου 3,6 Ελληνες για καθε ουγγια... (τοσοι θα πεθανουν απο ραδιενεργια απο "αβλεψιες" και designer flaws κατα την εξορυξη)

Με 130.000 τονους, αν κανουμε την πραξη σε ουγκιες θελουμε 16.508.214.265,1904 Ελληνες.

Μαλλον αυτο ειναι το κυριως προβλημα... :hehe:

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Το.... Υπουργός του Μητσοτάκη το ξεχάσατε εε;! : )

Το ότι οι πολιτικοί ανέκαθεν εκμεταλλεύονται προσωπικότητες για την ανάδειξή τους, τάζοντάς τους λαγούς με πετραχείλια (αναδιαμόρφωση του ΥΠΠΟ), δεν σημαίνει ότι οι προσωπικότητες χάνουν το . . . πρόσωπό τους. Δηλαδή ο Θεοδωράκης και ο Μικρούτσικος είναι απατεώνες επειδή προσπάθησαν να κάνουν πράξη το όραμά τους στη μουσική?

Δεν νομίζω ότι διεκδίκησαν το ΥΠ.ΕΞ., στο ΥΠ.ΠΟ ήταν.

Εκτός αν ο Λιάπης και ο Γερουλάνος είναι πιο . . . . πολιτισμένοι.

Με την Ελληνικη προνοητικοτητα και προγραμματισμο για να εξορυξουμε το ουρανιο θελουμε περιπου 3,6 Ελληνες για καθε ουγγια... (τοσοι θα πεθανουν απο ραδιενεργια απο "αβλεψιες" και designer flaws κατα την εξορυξη)

Με 130.000 τονους, αν κανουμε την πραξη σε ουγκιες θελουμε 16.508.214.265,1904 Ελληνες.

Μαλλον αυτο ειναι το κυριως προβλημα... :hehe:

Στείλε τις πράξεις σου στον Άδωνι.

Νομίζω μόλις βρέθηκε η λύση στο μεταναστευτικό!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι πολιτικοί ανέκαθεν εκμεταλλεύονται προσωπικότητες για την ανάδειξή τους, τάζοντάς τους λαγούς με πετραχείλια (αναδιαμόρφωση του ΥΠΠΟ), δεν σημαίνει ότι οι προσωπικότητες χάνουν το . . . πρόσωπό τους. Δηλαδή ο Θεοδωράκης και ο Μικρούτσικος είναι απατεώνες επειδή προσπάθησαν να κάνουν πράξη το όραμά τους στη μουσική?

Δεν νομίζω ότι διεκδίκησαν το ΥΠ.ΕΞ., στο ΥΠ.ΠΟ ήταν.

Εκτός αν ο Λιάπης και ο Γερουλάνος είναι πιο . . . . πολιτισμένοι.

Δηλαδή όλοι είμαστε υπεύθυνοι των πράξεων μας, εκτός από αυτούς που γουστάρεις!

Μου θυμίζεις κάτι μανάδες: "Δεν φταίει το παιδί μου κύριε πρόεδρε, το παρασύρανε οι κακές παρέες και έφερε από την Βολιβία 35 τόνους κόκα" : P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ντρεπομαι σας λυπαμε ρε μερικους,που ειστε τοσο ψιρες και ακυρωνετε σπουδαιους ανθρωπους στηριζομενοι σε 2-3 λαθη τους.Ο Θεοδωρακης το καταλαβε οτι εκανε χαζομαρα και το εχει παραδεχτει κιολας.

Αλλα εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι που εκτιμουν περισσοτερο πολιτικους like Μπουμπουκος ,τι να περιμενουμε μετα απ'αυτο.

Οπως ειπε ο Μικης που ειναι τωρα ο Χατζιδακις και που ειναι ολοι αυτοι....

Στα μη πω τωρα... γραφω τπ υπουργος του Μητσοτακη,οταν εσεις (τοτε) και εγω τωρα καθομαστε και βλεπουμε τη χωρα να καταρρεει.

ΚΡΙΜΑ ,πολυ κριμα...να ειμαστε τοσο υπερβολικοι και απολυτοι και τοσο καχυποπτοι με ανθρωπους που αποδεδειγμενα πηγαν τη χωρα πολυ μπροστα και εδωσαν αγωνα.

Ενταξει ,συγγνωμη κιολας που δεν ειναι ο Ιησους,για να μην εχει κανει λαθη στην ζωη του ο ανθρωπος.....

:nothing: Η απολυτη απαθεια......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην κολλατε ετσι με προσωπα λες και ειναι η αθανασια του αιγαλεω.

Ο Μικης Θεοδωρακης...Πως προωθησε τα ιδεωδη τα ιδανικα κλπ της ελλαδας ρε σωτηρακη δηλαδη ?Συνεθεσε καμμια συμφωνια για την φετα?Και πως προωθει τα ιδεωδη και τα ιδανικα της ελλαδας ενα ατομο που εχει το ιδιο ονομα με τον ηρωα του Disney με τα μεγαλα αυτια και τα λευκα γαντια?

Κατα τα αλλα,ολα τα περι αγωνων του Θεοδωρακη τα ακουω ολιγον Βερεσε.

Δηλαδη με τι ιδιοτητα "αγωνιστηκε"?Αποτι ξερω μουσικος ειναι ο ανθρωπας οχι gunslingah...

Μηπως δεν εφυγε στο εξωτερικο στα δυσκολα?

Η μηπως απο αυτους τους "αγωνες" δεν πουλησε εκατομμυρια βινυλια-κασσετες-cd-dvd-blueray-εισιτηρια συναυλιων τα τελευταια 37χρονια?Δεν μπηκε και μεσα απο την ολη ιστορια νομιζω.

ΑΑΑΑ και πουσαι Hydra...ενας αλητηριος πουλημενος γιος βιομηχανου που τον λεγανε παυλο σιδηροπουλο ειχε γραψει καποτε ενα τραγουδι για τον θεοδωρακη... [ame=http://www.youtube.com/watch?v=eYbulR7P-p4]YouTube - ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΚΗ ΜΑΟΥ(Σ)[/ame]

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

ΚΡΙΜΑ ,πολυ κριμα...να ειμαστε τοσο υπερβολικοι και απολυτοι και τοσο καχυποπτοι με ανθρωπους που αποδεδειγμενα πηγαν τη χωρα πολυ μπροστα και εδωσαν αγωνα.

Φίλε μου ακριβώς αυτή η υπερβολή δείχνει το μεγαλείο της πορείας του συγκεκριμένου ανθρώπου.

Αν σε ένα τόσο βαθειά πολιτικοποιημένο πρόσωπο το σημαντικότερο (και μοναδικό μάλλον) που του χρεώνουν είναι πως υπήρξε υπουργός πολιτισμού με πρωθυπουργό τον Μητσοτάκη μπορεί κανείς εύκολα να φανταστεί το αποτέλεσμα του απολογισμού του.... Ευτυχώς δεν έχει ανάγκη υπερασπιστών ο Μίκης.

Τώρα για το ότι σπαταλάει κάποιος ενέργεια και χρόνο για να πληκτρολογήσει και μόνο ένα τέτοιο επιχείρημα έναντι του Μίκη, ε μάλλον πρέπει να κάνει αναδιάταξη των στόχων του ειδικά την εποχή που διανύουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Τσακωνα το οτι το πε ο Παυλος δε σημαινει κατι.

Αξιοσεβαστοι ειναι και οι δυο.Τωρα επειδη λεει ο Παυλος οτι ο Θεοδωρακης το παιζει μουσικος,πρεπει να το ασπαστω;

Ξερουμε τι εχει προσφερει στη μουσικη ο Μικης.

Ενταξει...και ο Πανουσης κραζει τον Νταλαρα,αλλα δεν ειδα να εχει βγαλει καλυτερη μουσικη.Κραζει και συνεχιζει το λαϊκισμο του απλα....

Κατα τα αλλα,ολα τα περι αγωνων του Θεοδωρακη τα ακουω ολιγον Βερεσε.

Δεν νομιζω να μπηκες και να βγηκες απο νομικη Τσακωνα ,χωρις να χεις διαβασει ιστορια.

Οποτε δε νομιζω οτι θα σου απαντησω εγω πανω σε αυτο....

Ας μιλησουν τα γεγονοτα.

Ο Μικης Θεοδωρακης...Πως προωθησε τα ιδεωδη τα ιδανικα κλπ της ελλαδας ρε σωτηρακη δηλαδη ?

Προφανως δε θα χεις ακουσει τα τραγουδια του ποτε; Λεμε τωρα.... ;;;

Τελος αναφορικα με τα κερδη του Μικη απο τα γεγονοτα της εποχης,περνα απο δω:

Μίκης Θεοδωράκης:1000 τραγούδια

Και σε μια χωρα που τρεχουμε ολοι σαν χαζοβιοληδες πισω απο Madones και μεταλαδες σατανιστες και σκαμε 30 και 40 ευρω,δε με νοιαζει που πηρε λεφτα.

Ξερεις...τα λεφτα τα πηρε,αλλα πηγε φυλακη,κινητοποιηθηκε ...μπλα μπλα .

Εσυ τι εκανες;

Μα τι κανουμε τωρα; Καθομαστε και εξεταζουμε την αξιοπιστια του Μικη;

Ειμαι πολυ μικρος για να μπω σε αυτη τη διαδικασια.... αντε γεια. :T:

Και δεν εχει και κανενα νοημα στην τελικη....

Τι να πω.Εχουμε συνηθισει μαλλον στα λογια και στα "θα" ...γιατι δε ξερω,μου φαινεται λιγο αστειο να εκτιμουμε περισσοτερο ανθρωπους που μονο "θα" ειναι,απο αλλους που εκαναν εργο.

Αρκετα ομως με τον Μικη.Εχουμε ξεφυγει σελιδες απο το θεμα...

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...και ο Πανουσης κραζει τον Νταλαρα,αλλα δεν ειδα να εχει βγαλει καλυτερη μουσικη.Κραζει και συνεχιζει το λαϊκισμο του απλα....

αν αυτο που βλεπεις εσυ απο τον πανουση ειναι κραξιμο σκετο,τοτε η lamborghini ειναι αυτοκινητο σκετο.

Πιστευω τοχεις παρατηρησει οτι τα ελληνικα του τζιμακου (σε επιπεδο χρησης και γλωσσας) ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με την καθομιλουμενη ε?

Προφανως δε θα χεις ακουσει τα τραγουδια του ποτε; Λεμε τωρα.... ;;;

Προφανως δεν θαχεις δουλεψει ποτε?Λεμε τωρα???

Μου εξηγει κ εμενα καποιος δηλαδης τι το παραπανω εχει ο Θεοδωρακης απο τους χιλιαδες ελληνες που δουλευουν κ επιβιωνουν και δεν εχουν στον ηλιο μοιρα κλπ και τον θεοποιουμε ετσι?Ενας ταλαντουχος νεος καλης οικογενειας ηταν ,που στην πορεια εβγαλε και πολλα απο τρεντι μουσικη...Με τα τραγουδακια αγωνα δεν κανεις.

Τελος αναφορικα με τα κερδη του Μικη απο τα γεγονοτα της εποχης,περνα απο δω:

Το οτι οι καποιοι καλλιτεχνες εισπραττουν σταθερα ποσοστα πολυ μετα την κυκλοφορια των δισκων τους σου διαφευγει μαλλον ε??? Αμα δηλαδη εισπραττει απο τα παλαιοτερα χιτς τι αναγκη εχει να εισπραξει και τωρα???

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν θαχεις δουλεψει ποτε?Λεμε τωρα???

Μου εξηγει κ εμενα καποιος δηλαδης τι το παραπανω εχει ο Θεοδωρακης απο τους χιλιαδες ελληνες που δουλευουν κ επιβιωνουν και δεν εχουν στον ηλιο μοιρα κλπ και τον θεοποιουμε ετσι?Ενας ταλαντουχος νεος καλης οικογενειας ηταν ,που στην πορεια εβγαλε και πολλα απο τρεντι μουσικη...Με τα τραγουδακια αγωνα δεν κανεις.

Ελεος.......................................................................................

:wall:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.