Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

το χειροτερο ειναι, ακομα και αν γινει το θαυμα και ο λαος™ τους κρεμασει ολους σε κανα ξερονησι (γιατι να λερωνουμε το συνταγμα), μετα τι?

1.δε βλεπω απο πουθενα ελπιδα (πνευματικοι ανθρωποι ανυπαρκτοι, σοβαροι επιστημονες ελαχιστοι εντος ελλαδας)

2. η ζημια εχει γινει, ειναι τεραστια και θα την πλερωσουμε με τον ενα ή τον αλλο τροπο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πανηγυρίζει κανείς… να πανηγυρίζει που θα καταλάβει, πως ΚΑΙ την τρώμε, ΚΑΙ δεν πάμε πουθενά?

Απλά θα πάρει μια μικρή ανακούφιση πως ΜΙΑ μαμημένη φορά, αυτοί που μαζί τους τα φάγαμε, είναι πίσω από τα σίδερα.

Αυτό μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι μια...

διωχνουμε ολους τους λαθρομεταναστε μας στοιχιζουν 150.000.000+ εκ. το χρονο...

κλεινουμε σε χειροποιητες φυλακες εκτος νομου ολους τους βρωμικους πολιτικους και επιβαλλουμε φορους σε μεγαλοεπιχειρηματιες που φοροδιαφευγανε με ευλογιες Βουλης...

δερνουμε οσους ειναι υπερ του σαπιου συστηματος σημερα...

δεν δινουμε ουτε ενα ευρω πλεον στους τοκογλυφους του εξωτερικου και φευγουμε απο ολες τις ενωσεις...κανουμε συμμαχια με δυνατο αξονα κινα-ρωσια π.χ. και χεζουμε τους ανθελληνες αμερικανο-ΕΕ...

σε οποιαδηποτε περισταση να μας ζητησουνε τα ρεστα, αμυνομαστε...μια επανασταση θελουμε...και ας χυθει και αιμα...αν δεν ζησουμε εμεις θα ζησουν ανηψια, παιδια, εγγονια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο εκτός πραγματικότητας...

Με δεδομένη το οικονομικό χάλι μεγάλου μέρους του λαού, ακόμη κι αν βγάλεις από το παιχνίδι όλους όσους λες, πολύ εύκολα θα βρεθουν καινούριοι που θα "τάξουν" στον πεινασμένο και ο πεινασμένος θα τους κάνει "μάγκες". Αν δεν βγάλουμε την επιθυμία για βόλεμα από το "DNA" μας πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα μας οδηγούν σαν τα πρόβατα. Αυτό όμως δεν πρόκειται να γίνει. Θα πάμε μέχρι εκεί που δεν θα υπάρχει άλλο χρήμα για να πληρώσουμε τα δανικά και μετά θα μας ξαναδανίσουν για να "αναπτυχθούμε". Μέχρι το επόμενο boom όμως υπολόγισε μια γενιά στασιμότητας στα 30 χρόνια πίσω που θα βρεθούμε. Εμείς είμαστε μάλλον καμένοι. Τα παιδιά μας ίσως να είναι καλύτερα. Ειμαστε 2011. Μέχρι το 18, επίσημα, θα πληρώνουμε το ΔΝΤ και δεν θα έχουμε πληρώσει σχεδόν τίποτε. 2025 και βλέπουμε (αν στο μεταξύ δεν έχουμε πάψει να υφιστάμεθα ως χώρα, είτε γιατί γίναμε η φτωχογειτονιά/state των USE (United States of Europe) είτε γιατί ...σκορπίσαμε στους 5 ανέμους.

Link to comment
Share on other sites

hyperion, χωρίς να σε ξέρω προσωπικά και χωρίς να θέλω να σε θίξω... αλλά τις τελευταίες μέρες, ΓΡΑΦΕΙΣ, αδερφέ μου...

Αλήθεια... πόσων χρονών είσαι? :)

edit: Ο neuromancer το εκφράζει και με επιχειρήματα αυτό που λέω...

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λίγο εκτός πραγματικότητας...

Με δεδομένη το οικονομικό χάλι μεγάλου μέρους του λαού, ακόμη κι αν βγάλεις από το παιχνίδι όλους όσους λες, πολύ εύκολα θα βρεθουν καινούριοι που θα "τάξουν" στον πεινασμένο και ο πεινασμένος θα τους κάνει "μάγκες". Αν δεν βγάλουμε την επιθυμία για βόλεμα από το "DNA" μας πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα μας οδηγούν σαν τα πρόβατα. Αυτό όμως δεν πρόκειται να γίνει. Θα πάμε μέχρι εκεί που δεν θα υπάρχει άλλο χρήμα για να πληρώσουμε τα δανικά και μετά θα μας ξαναδανίσουν για να "αναπτυχθούμε". Μέχρι το επόμενο boom όμως υπολόγισε μια γενιά στασιμότητας στα 30 χρόνια πίσω που θα βρεθούμε. Εμείς είμαστε μάλλον καμένοι. Τα παιδιά μας ίσως να είναι καλύτερα. Ειμαστε 2011. Μέχρι το 18, επίσημα, θα πληρώνουμε το ΔΝΤ και δεν θα έχουμε πληρώσει σχεδόν τίποτε. 2025 και βλέπουμε (αν στο μεταξύ δεν έχουμε πάψει να υφιστάμεθα ως χώρα, είτε γιατί γίναμε η φτωχογειτονιά/state των USE (United States of Europe) είτε γιατί ...σκορπίσαμε στους 5 ανέμους.

δηλαδη επειδη υπαρχει περιπτωση να ξαναπεσουμε να μην σηκωθουμε ποτε...δηλαδη να μην αλλαξουμε τιποτα επειδη υπαρχει πιθανοτητα μετα οι επομενοι απο τους υπευθυνους σημερα να ξανακανουν τα ιδια ολισθηματα...βλεπειες ομως οτι κι εσυ εισαι εκτος πραγματικοτητας...γιατι δεν υπαρχει η ιδανικη ζωη..πρεπει να ρισκαρουμε φιλε, σε πολλα...!!!:T:

δεν ειμαστε τελειοι, αλλα οσο αργουμε τοσο σαπιζουμε...σαν γαγγραινα, ειναι να μου λες μην κοψουμε το μελος του σωματος γιατι δεν ειναι σιγουρο αν υποχωρησε η σαπιλα, οποτε το αφηνουμε και οσο αντεξουμε μεχρι τελους... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι είπα.... οι μισοί Έλληνες (αυθαίρετο το ποσοστό) θα ξαναψηφήσουν τους ίδιους γιατί αυτοί (οι "ίδιοι") ξέρουν πώς να βολέψουν κόσμο και να δουλέψουν τις υποσχέσεις και το χαρτί του βολέματος. Δες πόσο εύκολα ξαναβγήκαν όλοι αυτοί που μας κατάντησαν έτσι και πόσο εύκολα πιπιλάνε την καραμέλα των αναγκαίων μέτρων κτλ. Και πόσο καλά κρύφτηκαν αυτοί που δεν τους έπαιρνε άλλο.

Αν δεν δεις ανεξάρτητη δικαιοσύνη να κόβει κώλους μην περιμένεις βελτίωση. Θα σου δώσουν μια "καραμέλα" μόλις είσαι έτοιμος να βγεις στο δρόμο και θα κάτσεις μια χαρά στα αυγά σου (γενικά μιλάω - δεν εννοώ εσένα προσωπικά).

Δε σου φταίει ο μετανάστης ούτε ο τοκογλύφος του εξωτερικού. Μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

hyperion, χωρίς να σε ξέρω προσωπικά και χωρίς να θέλω να σε θίξω... αλλά τις τελευταίες μέρες, ΓΡΑΦΕΙΣ, αδερφέ μου...

Αλήθεια... πόσων χρονών είσαι? :)

edit: Ο neuromancer το εκφράζει και με επιχειρήματα αυτό που λέω...

γραφω αυτο που θεωρω πως ειναι μια σωστη κατευθυνση σε καποια αντιμετωπιση...ειμαι μολις 22...προσπαθω βλεπεις να ωραιοποιω οτι υπαρχει περιθωριο για βελτιωση και ελπιδα, αλλα ακομα και ο νεος βλεπει αν ο δρομος ειναι ευθεια ή στροφη σε αδιεξοδο...αν παλι λεω κατι λαθος ή κατι βαλκωδες, εχω περιθωριο να το αλλαξω με την παροδο του χρονου...:T:...ομως η αδρανεια ειναι η αιτια ολων των κακων, οπως το συμπαν ειναι σε συνεχη κινηση ετσι πρεπει και τα μυαλα μας...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνία μου έγκειται στο οτι, έστω δεχόμενος ως σωστές τις απόψεις σου -που δε τις δέχομαι-, ακολουθούν δυο πολύ βασανιστικά ερωτήματα, μετά από κάθε μια:

1) ΠΩΣ εφαρμόζεται το κάθε τι (ρεαλιστικά και συγκεκριμένα, όχι του τύπου "αν κατεβούνε 10.000.000 άνθρωποι στους δρόμους", "αν ήμουν εγώ μια μέρα πρόεδρος..." κλπ)

2) Και μετά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η λυση ειναι μια...

διωχνουμε ολους τους λαθρομεταναστε μας στοιχιζουν 150.000.000+ εκ. το χρονο... ΟΚ

κλεινουμε σε χειροποιητες φυλακες εκτος νομου ολους τους βρωμικους πολιτικους και επιβαλλουμε φορους σε μεγαλοεπιχειρηματιες που φοροδιαφευγανε με ευλογιες Βουλης... ΟΚ

δερνουμε οσους ειναι υπερ του σαπιου συστηματος σημερα... Και αύριο και μεθαύριο και εις τον αιώνα τον άπαντα.

δεν δινουμε ουτε ενα ευρω πλεον στους τοκογλυφους του εξωτερικου και φευγουμε απο ολες τις ενωσεις...κανουμε συμμαχια με δυνατο αξονα κινα-ρωσια π.χ. και χεζουμε τους ανθελληνες αμερικανο-ΕΕ... ΟΚ

σε οποιαδηποτε περισταση να μας ζητησουνε τα ρεστα, αμυνομαστε...μια επανασταση θελουμε...και ας χυθει και αιμα...αν δεν ζησουμε εμεις θα ζησουν ανηψια, παιδια, εγγονια.

ΟΚ

Λοιπόν, εγώ συμφωνώ σε όλα.

Αλλά....Ποιος και πως θα ΜΑΣ οργανώσει για να τα κάνουμε όλα αυτά; Αν υπήρχε τέτοιος, δεν θα φτάναμε εδώ.

Και ΕΜΕΙΣ ποιοι είμαστε ακριβώς;; Δεν συμφωνώ με τις θεωρίες ότι για όλα φταίμε εμείς σαν Έλληνες, και κανείς άλλος - αυτό μας οδηγεί σε άλλα εξίσου επικίνδυνα αποτελέσματα- αλλά το χεράκι μας το βάλαμε στο ματάκι μας κατά πολύ. Οπότε πάσχοντας από εμπιστοσύνη στον εαυτό μας καταρχήν, η διαδικασία αυτή θα πάρει καιρό. Και τολμώ να πω, πως λόγω τον γεγονότων στην όλη ευρύτερη περιοχή, τα οποία δέν δείχνουν να είναι καθόλου προσωρινά, μάλλον δεν θα έχουμε και τόσο καιρό να αφοσιωθούμε στα του οίκου μας. :...:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παντως όσο περισσότερο μιλάω με τους γύρω μου υπάρχουν ακόμα πολλά αγύριστα κεφάλια....ηλικιακά η πλειοψηφία τους είναι ανώ των 50-60ετών...Κρίμα...Αν και το δικαίωμα ψήφου είναι αναφαίρετο , νιώθω ότι δεν τους αξίζει να έχουν το δικαίωμα ψήφου ...

Όπως στα σώματα ασφαλείας περνάνε ψυχολογικά τεστ (ή τουλάχιστον θα έπρεπε να περνάνε) έτσι νιώθω ότι θα πρέπει να γίνεται και για τους υποψήφιους γονείς και για το δικαίωμα ψήφου και για πολλά άλλα θέματα...Δεν είναι δυνατόν να ψηφίζεις αν βασίζεσαι σε απόψεις του στύλ:

"Και ποιους να ψηφίσω ; τους καπιταλίστες/σοσιαλίστες;" ή

"Ο μπατζανάκης της θείας της συνυφάδας μου βάζει υποψηφιότητα"

"Εχω μιλήσει εγώ με τον γραμματέα της ΚΕ της τοπικής του τάδε κόμματος και θα βάλει το παιδί μου στην τάδε θέση" και πολλά άλλα...

Δικαίωμα ψήφου έχουν όλοι, ικανότητα ψήφου όμως; και το ζω στους κοντινούς μου ανθρώπους...Λυπάμαι αλλά είναι θέμα παιδείας (όχι μόρφωσης).

Εδώ στην Ελλάδα όμως και η ψυχολογική επιτροπή θα ηταν διεφθαρμένη....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρεις και εσύ και όλοι μας, πως η πρόθεση ψήφου, ειδικά σε αμιγώς ρουσφετιστικά κράτη (Ελλάδα, Ιταλία κλπ), βασίζεται κατά 99% στην χάρη που θα εισπράξεις δεινιτικά ή έχεις ήδη εισπράξει για τον «σταυρό σου».

Ειδικά οι 50-60 και άνω, είναι αυτοί που ναι μεν τώρα τα τρώνε στα οπίσθια (όσοι δεν φτιαχτήκαν αρκετά), αλλά από την άλλη είναι η γενιά που ξεκίνησε χαμηλά, τα έφτιαξε καλά, και αφού τα καρπώθηκε, τα έκανε ετέρα και μας τα μεταβίβασε για να τον φάμε εμείς για μια 25άρα έτη.

Ειδικά αυτοί ΠΟΛΥ δύσκολα αλλάζουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ασχετο ...αλλα μιας και γινεται συχνα λογος...

Σε περιπτωση εκλογων

α)ποιο κομμα πιστευετε οτι θα βγει?

β)Οποιο κομμα ειναι αυτο πιστευετε οτι ειναι σε θεση να κανει τις σωστες προσδοκουμενες (οπως νομιζετε) αλλαγες??

Link to comment
Share on other sites

Μόκο όλοι. Ο Μπένι βρήκε τρόπο για να συγκεντρώσουμε τα 50 δις και να ξεχρεώσουμε. Με αποφασιστικότητα και ευρηματικότητα. Σε απλά ελληνικά.

Εντάξει;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cPH-GBHYCis&feature=player_embedded]YouTube - Να πως θα βρούμε τα 50 δις.. Με απλά Ελληνικά !![/ame]

:dance3:

"Αναμένουμε ακόμη τη στατιστική αναπροσαρμογή του μεγέθους του ΑΕΠ που θα αυξήσει τον παρονομαστή του κλάσματος."

Ρε τί μου θυμίζει, τί μου θυμίζει; Κάποιοι κατηγορήθηκαν γι'αυτό.

Και κάτι πιο σοβαρό και ενημερωτικό:

Η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟ 1932 και η σημερινή πραγματικότητα (1) « Thanoskondylis's Weblog

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

in.gr - Μέτρα 8 δισ. ευρώ ζητά για φέτος το ΔΝΤ για επίτευξη των στόχων - Ειδήσεις - Οικονομία

«Βλέπει» ανάπτυξη από το 2012

Το 2011 τώρα έγινε 2012. :whip:

8+ μήνες άνεργος και αντί να δω μια αχτίδα φωτός στον ορίζοντα, βλέπω Hex Code: 00 00 00. Πιο μαύρο δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

in.gr - Μέτρα 8 δισ. ευρώ ζητά για φέτος το ΔΝΤ για επίτευξη των στόχων - Ειδήσεις - Οικονομία

Το 2011 τώρα έγινε 2012. :whip:

8+ μήνες άνεργος και αντί να δω μια αχτίδα φωτός στον ορίζοντα, βλέπω Hex Code: 00 00 00. Πιο μαύρο δεν γίνεται.

Και το 2012 θα βλέπουνε ανάπτυξη από το 2013.

Ρεαλιστικά, αν το "κράτος" αυτό καταφέρει να σημειώσει ανάπτυξη, θα είναι 2020 τουλάχιστον...

Φρούδες ελπίδες και μεταξωτές κορδέλες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι είπα.... οι μισοί Έλληνες (αυθαίρετο το ποσοστό) θα ξαναψηφήσουν τους ίδιους γιατί αυτοί (οι "ίδιοι") ξέρουν πώς να βολέψουν κόσμο και να δουλέψουν τις υποσχέσεις και το χαρτί του βολέματος. Δες πόσο εύκολα ξαναβγήκαν όλοι αυτοί που μας κατάντησαν έτσι και πόσο εύκολα πιπιλάνε την καραμέλα των αναγκαίων μέτρων κτλ. Και πόσο καλά κρύφτηκαν αυτοί που δεν τους έπαιρνε άλλο.

Αν δεν δεις ανεξάρτητη δικαιοσύνη να κόβει κώλους μην περιμένεις βελτίωση. Θα σου δώσουν μια "καραμέλα" μόλις είσαι έτοιμος να βγεις στο δρόμο και θα κάτσεις μια χαρά στα αυγά σου (γενικά μιλάω - δεν εννοώ εσένα προσωπικά).

Δε σου φταίει ο μετανάστης ούτε ο τοκογλύφος του εξωτερικού. Μόνοι μας βγάλαμε τα μάτια μας.

και να συμπληρώσω η αποχή που γίνετε στις εκλογές είναι ότι πιο σαχλό έχω ακούσει ....

και τι καταφέρνεις με την αποχή ? να δείξεις ότι δεν γουστάρεις ?

ναι αλλά ξέρεις ότι τα κομματόσκυλα θα τρέξουνε να ψηφίσουνε και με πολύ λιγότερους, ψήφους θα βγει το κόμμα και θα χαίρονται επειδή θα βολευτούνε και εσύ που απείχες γιατί σου είπαν μπλα μπλα βαράς το κεφάλι σου με αυτά που έγιναν ...

για αυτό ψηφίστε αλλά όχι τα δύο μεγάλα κόμματα (δεν υπάρχει πράσινο και μπλε μόνο αλλά και άλλα χρώματα)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.