Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

violin.gif κανε εναν κοπο να διαβαζεις κιολας πριν αναμασας καθε τι. Λεφτα δεν σου χαριζει κανεις, πρεπει να πληροις συγκεκριμενες προϋποθεσεις (που σε καμια περιπτωση δεν ισχυει για καθε νεα επιχειρηση), οι επιχειρησεις υποκεινται σε ελεγχους και εαν δεν ακολουθουν το προγραμμα κατα γραμμα, τους τα περνουν πισω και τους κοβουν τις επομενες δοσεις.

δεν ειναι για καθε νεα επιχειρηση,αλλα ειναι για τις περισσοτερες.που διαφωνεις ακριβως?στο οτι παιρνουν 25?στο οτι παιρνουν λιγοτερα?στο οτι δε παιρνουν καθολου?

Link to comment
Share on other sites

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA τωωωωώρα βγάζει νόημα.

Δηλαδή κάποιος που βγάζει 70Κ στο τέλος να μένει με 7K. Και όσοι βγάζουν πάνω από 100Κ να τους τα πέρνουν όλα.

Έτσι συμφωνώ και 'γω. :suicide:

Δεν ξέρω αν έχεις κάνει ποτέ δήλωση εισοδήματος ή αν έχεις ασχοληθεί καθόλου.

Από αυτά που γράφεις φάινεται ότι μένεις στη Νορβηγία και όχι στην Ελλάδα.

Τους νέους φορολογικούς συντελεστές ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομικών Γ.Παπακωνσταντίνου. Σύμφωνα με τις σχετικές κυβερνητικές αποφάσεις, για εισόδημα από 0 έως 12.000 ευρώ ο συντελεστής καθορίζεται σε 0%, από 12.001 ευρώ έως 16.000 ευρώ ο συντελεστής καθορίζεται στο 18% και από 16.001 έως 22.000 ευρώ στο 24%. Στη συνέχεια, ο συντελεστής φορολόγησης θα είναι 26% για εισοδήματα από 22.001 – 26.000 ευρώ, στο 32% για εισοδήματα από 26.001 ευρώ- 32.000 ευρώ και 36% για εισοδήματα από 32.001 – 40.000 ευρώ. Τέλος, για τα εισοδήματα από 40.001 – 60.000 ευρώ ο συντελεστής καθορίζεται στο 38% και άνω των 60.000 στο 40%. Επίσης, καταργούνται όλες οι περιπτώσεις αυτοτελούς φορολόγησης εισοδημάτων και όλες οι απαλλαγές από τη φορολογία εισοδήματος ή τη φορολόγηση εισοδημάτων με ειδικούς συντελεστές.

Έστω λοιπόν ότι αλλάζω το νόμο και πάνω από 60.000 κάνω το 40% -> 80%, και πάνω από 100.000 το κάνω 90%.

Έχουμε λοιπόν τον τύπο με το βιογραφικό του Einstein (αλήθεια, ο Einstein ήταν πλούσιος?) με δήλωση 120.000 ευρώ το χρόνο.

Η φορολογία έχει με το υπάρχον σύστημα:

0-12 -> 12000 στην τσέπη

12-16-> 3280 στην τσέπη (720 ευρώ φόρος)

16-22-> 3040 στην τσέπη (960 ο φόρος)

22-26-> 2960 στην τσέπη (1040 ο φόρος)

26-32 -> 4080 στην τσέπη (1920 ο φόρος)

32-40 -> 5120 στην τσέπη (2880 ο φόρος)

40-60 -> 12400 στην τσέπη (7800 ο φόρος)

60-120 -> 36000 στην τσέπη (24000 ο φόρος)

Σύνολο 78800 (6573 ευρώ το μήνα μισθό) και 39320 φόρος.

Με εφαρμογή του δικού μου παραδείγματος αυξημένων συντελεστών, βγαίνουν τα πρώτα 60.000 (μεικτά) ίδια και μετά:

60-100 -> 8000 στο χέρι (32000 φόρος)

100-120 -> 2000 στο χέρι (18000 φόρος)

Σύνολο 52880 (4400 ευρώ το μήνα μισθό) και 65320 φόρος (66% περισσότερα έσοδα για το κράτος).

Τι είναι πιο εύκολο, να ζήσεις από 6500 με 4500 ή από 1000 με 600?

Και μιλάμε για καταστάσεις κρίσης σαν αυτή που περνάει η χώρα.

Στην Νορβηγία, επειδή έφερα το παράδειγμα, για πάνω από 50000 (περίπου) πληρώνεις ένα 9 παραπάνω FLAT συντελεστή (σε όλα τα εισοδήματα, και στα χαμηλά τα παίρνει η μπάλα, αν δεν κάνω λάθος), ενώ όλα φορολογούνται FLAT και όχι με αφορολόγητα όρια.

Και δεν θυμάμαι να περνάνε καμιά κρίση, μια χαρά στέκονται.

Συγκεκριμένα:

Income tax:

The basic rate of tax is 28 % of your gross income. National Insurance contributions are 7.8 % of your gross income. Surtax of 9 % is paid by employees who earn more than NOK 441 000.

Θα σου μείνουν λοιπόν αν πας Νορβηγία 66000 ευρά στο χέρι από τα 120.000 μισθό = 5500 το μήνα για μια χώρα με νοίκι 3000 ευρώ το τριάρι, για να ξέρουμε και τι λέμε.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έκανες χειρότερο. Φτιάξε σωστά τα νούμερα γιατί έτσι όπως τα έχεις γράψει δεν υπάρχει νόημα να βγάζεις πάνω από 12Κ το χρόνο. (Πως έχεις μπλεχτεί έτσι ρε φίλε; )

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έκανες χειρότερο. Φτιάξε σωστά τα νούμερα γιατί έτσι όπως τα έχεις γράψει δεν υπάρχει νόημα να βγάζεις πάνω από 12Κ το χρόνο. (Πως έχεις μπλεχτεί έτσι ρε φίλε; )

:confused:

Για δείξε μου τι εννοείς!

Link to comment
Share on other sites

Έστω λοιπόν ότι αλλάζω το νόμο και πάνω από 60.000 κάνω το 40% -> 80%, και πάνω από 100.000 το κάνω 90%.

Η φορολογία έχει με το υπάρχον σύστημα:

0-12 -> 12000 στην τσέπη

12-16-> 3280 στην τσέπη (720 ευρώ φόρος)

16-22-> 3040 στην τσέπη (960 ο φόρος)

22-26-> 2960 στην τσέπη (1040 ο φόρος)

26-32 -> 4080 στην τσέπη (1920 ο φόρος)

32-40 -> 5120 στην τσέπη (2880 ο φόρος)

40-60 -> 12400 στην τσέπη (7800 ο φόρος)

60-120 -> 36000 στην τσέπη (24000 ο φόρος)

Δηλαδή εγώ που βγάζω 36Κ το χρόνο, έχω στην τσέπη μου 5120€ και ο άλλος που βγάζει 12Κ (δηλαδή το 1/3 από αυτό που βγάζω εγώ) έχει στην τσέπη του 12Κ.

Άρα να πάρω τηλέφωνο τον διευθυντή μου, να του ζητήσω μείωση στο μισθό, από 3.000€ το μήνα να μου δίνει 1.000€. (Δεν θα πέρνει και τίποτα το κράτος!!! xaxaxaa)

Επίσης, από τον πίνακα λείπουν λεφτά. (Για αυτά θα μίλαγε ο Παπανδρέου μάλλον :p). Φτιάξε πάλι τον πίνακα σωστά και μετά θα σου πω γιατί και πάλι δεν έχει νόημα η φορολογική κλίμακα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που βγάζω 36Κ το χρόνο, έχω στην τσέπη μου 5120€ και ο άλλος που βγάζει 12Κ (δηλαδή το 1/3 από αυτό που βγάζω εγώ) έχει στην τσέπη του 12Κ.

Άρα να πάρω τηλέφωνο τον διευθυντή μου, να του ζητήσω μείωση στο μισθό, από 3.000€ το μήνα να μου δίνει 1.000€. (Δεν θα πέρνει και τίποτα το κράτος!!! xaxaxaa)

Επίσης, από τον πίνακα λείπουν λεφτά. (Για αυτά θα μίλαγε ο Παπανδρέου μάλλον :p). Φτιάξε πάλι τον πίνακα σωστά και μετά θα σου πω γιατί και πάλι δεν έχει νόημα η φορολογική κλίμακα που λες.

Πέραν του ότι έχω κάνει λάθος στην κλίμακα 16-22 που υπολόγισα έσοδα 4000 αντί για 6000 δεν βλέπω κάτι άλλο να έχω κάνει λάθος.

Κάποιος από τους 2 μας δεν έχει κατανοήσει το πώς δουλεύει η φορολογία εισοδήματος.

I may be wrong but I doubt it.

Sir Charles.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που βγάζω 36Κ το χρόνο, έχω στην τσέπη μου 5120€ και ο άλλος που βγάζει 12Κ (δηλαδή το 1/3 από αυτό που βγάζω εγώ) έχει στην τσέπη του 12Κ.

Άρα να πάρω τηλέφωνο τον διευθυντή μου, να του ζητήσω μείωση στο μισθό, από 3.000€ το μήνα να μου δίνει 1.000€. (Δεν θα πέρνει και τίποτα το κράτος!!! xaxaxaa)

Επίσης, από τον πίνακα λείπουν λεφτά. (Για αυτά θα μίλαγε ο Παπανδρέου μάλλον :p). Φτιάξε πάλι τον πίνακα σωστά και μετά θα σου πω γιατί και πάλι δεν έχει νόημα η φορολογική κλίμακα που λες.

Οχι εσυ που βγάζεις 36000 στην τσέπη οπως εξηγεί ο sotiris εχεις 29440 και έχεις πληρώσει φόρο συνολικά 6560

Στην ουσία στην φορολογία εισοδήματος "κόβουν το εισόδημα σε κομμάτια" και σε κάθε ένα απο αυτά εφαρμόζουν ενα συντελεστή φόρου % ( δηλ.1ο κομμάτι 12000 αφορολόγητο φόρος μηδέν-2ο κομμάτι 12000 εως 16000 φόρος 18% κ.ο.κ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα γράφει ο Σωτήρης ( αν αυτό είναι και το όνομα του).

Είναι στα λίγα που δεν έχει γίνει ακόμη πρόταση στην κυβέρνηση αν δεν απατώμαι,

μόνο τον Λεβέντη έχω ακούσει να τα λέει.

Πως και κανένα κόμμα δεν έχει προτείνει κάτι τόσο λογικό και απλό δεν μπορώ να το καταλάβω....

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που βγάζω 36Κ το χρόνο, έχω στην τσέπη μου 5120€ και ο άλλος που βγάζει 12Κ (δηλαδή το 1/3 από αυτό που βγάζω εγώ) έχει στην τσέπη του 12Κ.

Άρα να πάρω τηλέφωνο τον διευθυντή μου, να του ζητήσω μείωση στο μισθό, από 3.000€ το μήνα να μου δίνει 1.000€. (Δεν θα πέρνει και τίποτα το κράτος!!! xaxaxaa)

Επίσης, από τον πίνακα λείπουν λεφτά. (Για αυτά θα μίλαγε ο Παπανδρέου μάλλον :p). Φτιάξε πάλι τον πίνακα σωστά και μετά θα σου πω γιατί και πάλι δεν έχει νόημα η φορολογική κλίμακα που λες.

ARRRRGGGGHHHH!!!!!

Αυτός που παίρνει 22κ θα έχει στην τσέπη του 12000+3280+3040+2000(το λάθος του Σωτήρη).

Σωτήρη το πρόβλημα είναι πώς αν φορολογείς το 90% πάνω από τις 50.000€ θα τριπλασιαστούν οι "φτωχοί". Ποιός μακάκας θα κάθεται να του τρώνε το 90% στο επιπλέον εισόδημα. Η λύση για τη χώρα μας είναι οι συναλλαγές μέσω τραπεζών. Τέλος.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το έκανες χειρότερο. Φτιάξε σωστά τα νούμερα γιατί έτσι όπως τα έχεις γράψει δεν υπάρχει νόημα να βγάζεις πάνω από 12Κ το χρόνο. (Πως έχεις μπλεχτεί έτσι ρε φίλε; )

:confused:

Δουλεύει κλιμακωτά το σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανοιχτή επιστολή του Walter Wuellenweber προς τους Έλληνες πολίτες που δημοσιεύεται σε πρόσφατο τεύχος του γερμανικού εβδομαδιαίου περιοδικού "Stern", και η απάντηση που δόθηκε από εναν συμπατριώτη μας.

link

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ανοιχτή επιστολή του Walter Wuellenweber προς τους Έλληνες πολίτες που δημοσιεύεται σε πρόσφατο τεύχος του γερμανικού εβδομαδιαίου περιοδικού "Stern", και η απάντηση που δόθηκε από εναν συμπατριώτη μας.

link

υπαρχει καποιο λινκ στο 'γνησιο' θεμα ?? (του stern)

Link to comment
Share on other sites

ARRRRGGGGHHHH!!!!!

Αυτός που παίρνει 22κ θα έχει στην τσέπη του 12000+3280+3040+2000(το λάθος του Σωτήρη).

Σωτήρη το πρόβλημα είναι πώς αν φορολογείς το 90% πάνω από τις 50.000€ θα τριπλασιαστούν οι "φτωχοί". Ποιός μακάκας θα κάθεται να του τρώνε το 90% στο επιπλέον εισόδημα. Η λύση για τη χώρα μας είναι οι συναλλαγές μέσω τραπεζών. Τέλος.

Σίγουρα με 90% ισχύει αυτό που λες, αλλά με τεκμήρια και με πιο ελαστικούς συντελεστές μαζεύτονται τα χρήματα.

Το κυριότερο είναι αυτό που έγραψε ο KoMM, πώς γλιτώνεις αυτούς που φοροδιαφεύγουν.

@CptKoulis: Δεν έχεις δίκιο, δεν γίνεται να κερδίζεις χρήματα και να μην αποδίδεις τίποτα στο κράτος σου. Μετά μη ζητάς σχολεία, δρόμους και νοσοκομεία. Όλες οι ευνομούμενες χώρες που δεν βασίζονται στη μαύρη εισροή χρήματος έχουν φορολογικούς συντελεστές υψηλούς και flatrate (σκανδιναβικές χώρες). Το ότι εδώ πουλάμε τη θάλασσα για δικιά μας και δεν αποδίδουμε και τίποτα πίσω είναι κοινός τόπος, δεν μας δίνει κάποιο δίκιο. Επίσης, δεν αναφέρομαι σε επιχειρήσεις, επιχειρηματικότητα κλπ. αλλά σε φορολογία φυσικών προσώπων και εισοδημάτων.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιο λινκ στο 'γνησιο' θεμα ?? (του stern)

φίλε μου μόνο αυτό βρήκα, που στην ουσία αποτελεί κάτι σα δευτερολογία ή ανταπάντηση του Walter Wuellenweber. Από αυτή προκύπτει ότι μάλλον απαντάει συγκεκριμμένα (εξοπλισμοί, γερμανικές αλυσίδες κτλ.).

Ωστόσο δε βρήκα κάπου την απάντηση του Γεωργίου Ψωμά. Μπορεί να δημοσιεύτηκε στην έντυπη έκδοση του περιοδικού ή απλά να πηγε στο mailbox του κυρίου Wuellenweber ή και να μην υπήρξε ποτέ. Πάντα με επιφύλαξη τα αντιμετωπίζω αυτά τα πράγματα. Το έβαλα εδω επειδή είναι σχετικό με το θέμα και το άφησα στην κρίση τους καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά για να δείτε πόσο πολύ από αλλού έρχονται αυτές οι οδηγίες διακυβέρνησης...

Έστω ότι έμενε ο Αλογοσκούφης και επέβαλε μέτρα λιτότητας. Δεξιός γαρ...ο χαζο"αριστερίζων" ελληνικός λαός θα έκανε επανάσταση. Οπότε, άστον τον άνθρωπο να φύγει...Δεξιά κυβέρνηση και μέτρα λιτότητας δεν πάει....Ας έρθει ο επόμενος...να "σώσει" την χώρα...

Και η επανάσταση.....ΘΑ (δανεικό από τον Ανδρέα αυτό) γίνει...ΟΤΑΝ....ΚΑΙ..ΑΝ...

Link to comment
Share on other sites

Φραγκμα δεν ειναι λυση 10 καλοπαιδα που κολλουν παρανομα αφησες να ειναι το προτυπο μας. Αμα ειναι να γλυτωσουμε απο τους σημερινους πολιτικους και να παμε στην ακρα αριστερα προσωπικα να μου λειπει :) .

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από τα δύο.

Η απάντηση εδώ:

ΤΑ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ! « www.olympia.gr

και εδώ:

Ο Γ. Παπανδρέου διαδήλωνε κατά του ασφαλιστικού...

Ούτε ήταν ο Σημίτης αυτός που ευθυνόταν για την εκτόξευση του χρέους παρά τα σκάνδαλα και τις υπερτιμολογήσεις έργων, ούτε ο Καραμανλής για τον διπλασιασμό του ελλείμματος στο εμπορικό ισοζύγιο τα χρόνια της διακυβέρνησής του, εντός του ευρώ.

Η ανταγωνιστικότητα δεν έρχεται μέσα σε 5 χρόνια και σίγουρα δεν έρχεται από κυβερνήσεις που βάλλονται από παντού. Αυτοί που είχαν την υποστήριξη ελληνικών και ξένων συμφερόντων θα έπρεπε να είχαν αρχίσει την αλλαγή από νωρίς.

Λέγοντας αλλαγή ενοούμε την προσέλκυση νέων επενδύσεων σε τομείς υψηλής τεχνολογίας με ειδικούς ευνοϊκούς νόμους.

Όχι κολπάκια του τύπου πάω τα εισητήρια των συγκοινωνιών στο 1,5€ και μετατάσσω υπαλλήλους για να αλαφρώσω τις συγκοινωνίες και να τις δώσω σε κάποιον ιδιώτη.*

Δυστυχώς τα αποτελέσματα των πιο πρόσφατων εκλογών και τα γκάλοπ σχετικά με την απελευθέρωση των επαγγελμάτων δείχνουν ότι οι Έλληνες δεν έχουν καταλάβει ακόμα τί παίζεται και θα χρειαστεί να "ξαναπληρώσουν". Προβλέπω και άλλες πολλαπλές αποκαλύψεις αλά "siemens" στο μακρινό μέλλον μόλις οι τωρινοί υπουργοί θα 'έχουν βολευτεί στις νήσους Cayman.

*Στις ειδήσεις άκουσα ότι σε έρευνα του ΙΝΚΑ(μάλλον) εξέτασαν το κόστος μετακίνησης με ΙΧ-βεζνίνη+συντήρηση- ένταντι των αστικών συγκοινωνιών και το βρήκαν μικρότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.