Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Όσο για το δεύτερο...απλά συφερτός ανοησίας. Δεν ισχύει αυτό που λες. Παιδαριώδης υπεραπλούστευση. Οι "πληροφορίες" και "υποψίες" για κοιτάσματα υπήρχαν από το 70'. Βέβαια από όσο ξέρω δεν υπάρχει καθορισμένη ζώνη οικονομική εκμετάλευσης στο Αιγαίο ώστε να μπουν οι εταιρίες οπότε καθώς περάσαν τα χρόνια έγινε...."κοινό μυστικό".

Εγώ ο ανόητος λοιπόν, κατ'αρχήν να ζητήσω συγνώμην που τόλμησα να θίξω το μεγαθήριο της ενημέρωσης που ακούει στο όνομα χαρδαβέλας. Θα έπρεπε να το σκεφτώ καλύτερα πρίν αποφασίσω να τα βάλω με τον μάστερ των αποκαλύψεων όπως ''εμέις και οι Ε'' , ''Βάριο στις τρίχες μας απο αεροψεκασούς'' ''κάντο όπως ο Γκέλλερ - λύγισε και εσύ ένα κουτάλι, μπορείς'' και πολλές άλλες υπερπαραγωγές ενημέρωσης, που με ντροπή ομολογώ ότι μου διαφεύγουν.

Επι του θέματος τώρα: Σιγά και το νέο το ότι υπάρχει πετρέλαιο. Απο όσο ξέρω, έρευνα για αυτό έχει κάνει η ARAMCO απο το 1976. Έρευνα επίσης έχουν κάνει και τα ινστιτούτα θαλασσίων ερευνών και των 2 χωρών. Μέχρι εκεί όμως. οποιαδήποτε ''εκτίμηση'' για το μέγεθος των όποιων κοιτασμάτων είναι παντελώς ΑΙΟΛΗ. Καί όσο εμείς και οι γείτονες ψαχνόμαστε ή αναθέτουμε σε χαρδαβέλες να μας πούνε ΠΟΣΟ υπάρχει τελικά, αυτοί οι οποίοι θα το εκμεταλλευτούν, κερδίζουν απο κάτι πιο σίγουρο: ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΠΛΑ. Εγώ ο ανόητος λοιπόν μιας και πήρα και την ταμπέλα, μπορώ να συμπεράνω ότι ο πάσα ένας χαρδαβέλας και οι ''πανεπιστήμονες'' που παρουσιάζει, είναι βαλτοι για να δημιουργείται κλίμα τύπου ''αφού έχουμε κάτι πολύτιμο, ας τρέξουμε να το παρουμε, αλλά να μπορούμε και να το υπερασπιστούμε'' μιας και δεν του διαφεύγει το γεγονός ότι ώς χώρα όπως λές και εσύ δεν έχουμε όρίσει Αποκλειστικές Οικονομικές Ζώνες (ΑΟΖ), και υπάρχει και ένα θέμα με τους γείτονες, οι οποίοι αν δεν έμαθες αποτελούν την 15η οικονομία στον πλανήτη.

Τέλος επείδή όπως είπα δεν παρακολουθώ... καμμία εκπομπή με το πόσα έχουμε πληρώσει για την αγορά όπλων απο -αντε να μην πάω πολύ πίσω- το 1970 μέχρι σήμερα για να υπερασπιστούμε αυτό που δεν έχουμε κατοχυρώσει για να εκμεταλλευτούμε, έχει κάνει ο δόκτωρας ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επι του θέματος τώρα: Σιγά και το νέο το ότι υπάρχει πετρέλαιο. Απο όσο ξέρω, έρευνα για αυτό έχει κάνει η ARAMCO απο το 1976. Έρευνα επίσης έχουν κάνει και τα ινστιτούτα θαλασσίων ερευνών και των 2 χωρών. Μέχρι εκεί όμως. οποιαδήποτε ''εκτίμηση'' για το μέγεθος των όποιων κοιτασμάτων είναι παντελώς ΑΙΟΛΗ. Καί όσο εμείς και οι γείτονες ψαχνόμαστε ή αναθέτουμε σε χαρδαβέλες να μας πούνε ΠΟΣΟ υπάρχει τελικά, αυτοί οι οποίοι θα το εκμεταλλευτούν, κερδίζουν απο κάτι πιο σίγουρο: ΠΟΥΛΑΝΕ ΟΠΛΑ. Εγώ ο ανόητος λοιπόν μιας και πήρα και την ταμπέλα, μπορώ να συμπεράνω ότι ο πάσα ένας χαρδαβέλας και οι ''πανεπιστήμονες'' που παρουσιάζει, είναι βαλτοι για να δημιουργείται κλίμα τύπου ''αφού έχουμε κάτι πολύτιμο, ας τρέξουμε να το παρουμε, αλλά να μπορούμε και να το υπερασπιστούμε'' μιας και δεν του διαφεύγει το γεγονός ότι ώς χώρα όπως λές και εσύ δεν έχουμε όρίσει Αποκλειστικές Οικονομικές Ζώνες (ΑΟΖ), και υπάρχει και ένα θέμα με τους γείτονες, οι οποίοι αν δεν έμαθες αποτελούν την 15η οικονομία στον πλανήτη.

Τέλος επείδή όπως είπα δεν παρακολουθώ... καμμία εκπομπή με το πόσα έχουμε πληρώσει για την αγορά όπλων απο -αντε να μην πάω πολύ πίσω- το 1970 μέχρι σήμερα για να υπερασπιστούμε αυτό που δεν έχουμε κατοχυρώσει για να εκμεταλλευτούμε, έχει κάνει ο δόκτωρας ??

Το πρώτο το παρακάμπτω δεν νομίζω οτι έχει νόημα να προσθέσω κάτι απλά είναι σεβαστή η γνώμη σου. Επίσης δεν θεωρώ ότι αξίζει να αναφέρεις τέτοιους χαρακτηρισμούς γιατί δεν νομίζω οτι βοηθάνε την συζήτηση ούτε είναι αντάξιοι του επιπέδου μας.

Στα Βold: No shit Captain Obvious. Αυτή είναι και η ουσία του θέματος. Εκεί που στέκομαι και έσυ δεν μπορείς να κατανοήσεις(ίσως να μην το μετέφερα και εγώ καλά) είναι το μέγεθος του ορυκτού πλούτου και το κατα πόσο αυτό στην πορεία μετά τον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο, θα μπορούσε να είχε εκμεταλλευτεί στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό για το "καλό" του κράτους. (ΑΣΧΕΤΑ με το πόσο μπουρδέλο εξελιχθήκαμε.)

Θα σου κανω μια ερώτηση. Εσύ δεν θεωρείς οτι υπήρχε έστω κάποια στοιχειώδης απόκρυψη των στοιχείων ή υποβάθμιση του μεγέθους και της αξίας του ορυκτού πλούτου του Αιγαίου στο ελληνικό κοινό? Για τους γνωστούς και πλέον λόγους που προανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο το παρακάμπτω δεν νομίζω οτι έχει νόημα να προσθέσω κάτι απλά είναι σεβαστή η γνώμη σου. Επίσης δεν θεωρώ ότι αξίζει να αναφέρεις τέτοιους χαρακτηρισμούς γιατί δεν νομίζω οτι βοηθάνε την συζήτηση ούτε είναι αντάξιοι του επιπέδου μας.

Στα Βold: No shit Captain Obvious. Αυτή είναι και η ουσία του θέματος. Εκεί που στέκομαι και έσυ δεν μπορείς να κατανοήσεις(ίσως να μην το μετέφερα και εγώ καλά) είναι το μέγεθος του ορυκτού πλούτου και το κατα πόσο αυτό στην πορεία μετά τον Β΄ παγκόσμιο πόλεμο, θα μπορούσε να είχε εκμεταλλευτεί στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό για το "καλό" του κράτους. (ΑΣΧΕΤΑ με το πόσο μπουρδέλο εξελιχθήκαμε.)

Θα σου κανω μια ερώτηση. Εσύ δεν θεωρείς οτι υπήρχε έστω κάποια στοιχειώδης απόκρυψη των στοιχείων ή υποβάθμιση του μεγέθους και της αξίας του ορυκτού πλούτου του Αιγαίου στο ελληνικό κοινό? Για τους γνωστούς και πλέον λόγους που προανέφερες.

Καλησπέρα

Σχετικά με τους χαρακτηρισμούς όυτε και εμένα μου πολυαρέσουν, αλλά θεώρησα χρέος μου να κάνω τις απαραίτητες ''συστάσεις'' έτσι για να θυμούνται οι παλαιοί που τον ξέραν ώς κρατικοδίαιτο της ΕΡΤ και να μαθαίνουν οι νεότεροι. After all εδώ δεν παρεξηγήθηκα εγώ που δέχτηκα προσωπικούς χαρακτηρισμούς (θα ήταν πρίν ξεκινήσει το επίπεδο...)

Ας είναι όμως. Αφου αποφασίζουμε να μιλήσουμε σοβαρά, μπορούμε να αφήσουμε κατα μέρους τον φωστήρα και μέσω μερικών facts να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

1. Σχετικά με το μέγεθος των κοιτασμάτων ας θυμηθούμε πως το κοίτασμα στον πρίνο στην Καβάλα δίνει αυτη τη στιγμή πρίπου 5.000 βαρέλια πετρελαίου. Απο την άλλη σε ένα κοίτασμα στη θέση ''μπάμπουρας'' λίγο πιο κεί απο τη Θάσο. http://www.google.com/search?q=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B1%CF%82+%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:en-US&ie=utf8&oe=utf8 όπως θα δείς ακόμα και σοβαρές σελίδες (ας πούμε) όπως οι έμποροι όπλων του defence net κάνουν μνεία για το τεράστιον του μεγέθους του..... ΚΟΙΤΑ ΡΕ ΓΜΤ ΑΤΥΧΙΑ !!!! ολόοοκληρη θάλασσα με πετρέλαιο και εμέις πήγαμε και πετύχαμε τη δαχτυλίθρα... Αν αυτό σου φαίνεται λογικό fine by me, εμένα μου κάνει πως κάποιος μας χοντροδουλευει.

2. Συνεχίζοντας και ειδικά για κάποιους ''ειδήμονες'' που αμολάνε σαχλαμάρες του τύπου ''το Αγαίο έχει περισσότερο πετρελαιο απο όλη την Αραβική χερσόνησο'', Θα σου συστήσω τον όρο ''peak oil'', www.aenaon.net - Η Θεωρία του Hubbert για την κορύφωση πετρελαίου (peak oil) και με δεδομένο αυτό ας κάνουμε μια ''προέκταση'': Απο τη στιγμή που α) αυτό το σημείο το έχουμε ήδη ξεπεράσει, β) η ανεύρεση νέων κοιτασμάτων βαίνει μηδενική με τις έρευνες να προσανατολίζονται πλέον στο Β. Πόλο (άλλης δυσκολίας και άλλου επιπέδου ''παιχνιδιών'') και γ) η περιοχή μας έχει ήδη προσμετρηθεί, με επαγωγική λογική σκεφτόμενος, τα όποια κοιτάσματα στη γειτονιά μας θα έπρεπε να αντλούνται ΗΔΗ (και όσο μεγαλύτερα, τοσο νωρίτερα). Απο τη στιγμή όμως που κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν: α) είτε τελικά τα κοιτάσματα δεν είναι και τόσο μεγάλα, είτε β) το κόστος “Energy Return on Energy Investment” ή EROEI (που θα διαβάσεις στο τέλος της παραπάνω σελίδας) καθιστά την άντλησή των ασύμφορη.

3. Τέλος στο θέμα του κατα πόσο θα μπορούσε το Ελληνικό δημόσιο να εκμεταλλευτέι τα όποια κοιτάσματα, πριν δωθεί απάντηση θα έψαχνα: Σε ποια αναπτυσσόμενη χώρα στον πλανήτη, σοβαρές πλουτοπαραγωγικές πηγές αφέθηκαν προς εκμετάλλευση απο τα ίδια τα κράτη ???

Απο τα παραπάνω, για εμένα πάντα προκύπτουν σοβαρές αμφιβολίες για την ορθότητα των εκτιμήσεων που αβίαστα ανακοινώνονταί και ανεύθυνα αναπαράγονται απο κάθε λογης ''ερευνητές''.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σχετικά με τους χαρακτηρισμούς όυτε και εμένα μου πολυαρέσουν, αλλά θεώρησα χρέος μου να κάνω τις απαραίτητες ''συστάσεις'' έτσι για να θυμούνται οι παλαιοί που τον ξέραν ώς κρατικοδίαιτο της ΕΡΤ και να μαθαίνουν οι νεότεροι. After all εδώ δεν παρεξηγήθηκα εγώ που δέχτηκα προσωπικούς χαρακτηρισμούς (θα ήταν πρίν ξεκινήσει το επίπεδο...)

Ας είναι όμως. Αφου αποφασίζουμε να μιλήσουμε σοβαρά, μπορούμε να αφήσουμε κατα μέρους τον φωστήρα και μέσω μερικών facts να καταλήξουμε σε κάποιο συμπέρασμα.

1. Σχετικά με το μέγεθος των κοιτασμάτων ας θυμηθούμε πως το κοίτασμα στον πρίνο στην Καβάλα δίνει αυτη τη στιγμή πρίπου 5.000 βαρέλια πετρελαίου. Απο την άλλη σε ένα κοίτασμα στη θέση ''μπάμπουρας'' λίγο πιο κεί απο τη Θάσο. μπαμπουρας πετρελαιο - Google Search όπως θα δείς ακόμα και σοβαρές σελίδες (ας πούμε) όπως οι έμποροι όπλων του defence net κάνουν μνεία για το τεράστιον του μεγέθους του..... ΚΟΙΤΑ ΡΕ ΓΜΤ ΑΤΥΧΙΑ !!!! ολόοοκληρη θάλασσα με πετρέλαιο και εμέις πήγαμε και πετύχαμε τη δαχτυλίθρα... Αν αυτό σου φαίνεται λογικό fine by me, εμένα μου κάνει πως κάποιος μας χοντροδουλευει.

2. Συνεχίζοντας και ειδικά για κάποιους ''ειδήμονες'' που αμολάνε σαχλαμάρες του τύπου ''το Αγαίο έχει περισσότερο πετρελαιο απο όλη την Αραβική χερσόνησο'', Θα σου συστήσω τον όρο ''peak oil'', www.aenaon.net - Η Θεωρία του Hubbert για την κορύφωση πετρελαίου (peak oil) και με δεδομένο αυτό ας κάνουμε μια ''προέκταση'': Απο τη στιγμή που α) αυτό το σημείο το έχουμε ήδη ξεπεράσει, β) η ανεύρεση νέων κοιτασμάτων βαίνει μηδενική με τις έρευνες να προσανατολίζονται πλέον στο Β. Πόλο (άλλης δυσκολίας και άλλου επιπέδου ''παιχνιδιών'') και γ) η περιοχή μας έχει ήδη προσμετρηθεί, με επαγωγική λογική σκεφτόμενος, τα όποια κοιτάσματα στη γειτονιά μας θα έπρεπε να αντλούνται ΗΔΗ (και όσο μεγαλύτερα, τοσο νωρίτερα). Απο τη στιγμή όμως που κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, 2 τινά μπορεί να συμβαίνουν: α) είτε τελικά τα κοιτάσματα δεν είναι και τόσο μεγάλα, είτε β) το κόστος “Energy Return on Energy Investment” ή EROEI (που θα διαβάσεις στο τέλος της παραπάνω σελίδας) καθιστά την άντλησή των ασύμφορη.

3. Τέλος στο θέμα του κατα πόσο θα μπορούσε το Ελληνικό δημόσιο να εκμεταλλευτέι τα όποια κοιτάσματα, πριν δωθεί απάντηση θα έψαχνα: Σε ποια αναπτυσσόμενη χώρα στον πλανήτη, σοβαρές πλουτοπαραγωγικές πηγές αφέθηκαν προς εκμετάλλευση απο τα ίδια τα κράτη ???

Απο τα παραπάνω, για εμένα πάντα προκύπτουν σοβαρές αμφιβολίες για την ορθότητα των εκτιμήσεων που αβίαστα ανακοινώνονταί και ανεύθυνα αναπαράγονται απο κάθε λογης ''ερευνητές''.

@Nr2. Οκ στην θεωρία όμως η περιοχή του Αιγαίου υπάρχει σημαντικό πρόβλημα ηγεμονίας καθώς τα στρατηγικά συμφέροντα είναι τεράστια(αν τελικά υπάρχουν τα κοιτάσματα) που ουσιαστικά απέτρεψαν την μέχρι πρότινος εκμετάλλευση του. Όποτε με βάζει σε πολλές σκέψεις αν τελικά τα κοιάτσματα στην περιοχή μας ήδη έξαντλούνται ή έχουν στερέψει. Αυτό όμως που με προβληματίζει colt3003 είναι ο "ντόρος". Αμφιβάλλω οτι τόσο κακό για το τίποτα στην πολύπαθη περιοχή μας. (Λόγοι πολύ και διάφοροι, όμως στη εποχή του χρήματος και του ενεργειακού πολέμου ίσως κάτι να σημάινει).

@Nr3. Νορβηγία. Μέχρι το 1960 η πιο ασήμαντη και φτωχή χώρα της σκανδιναβικής χερσονήσου, σήμερα η χώρα με το 2ο μεγαλύτερο κατα κεφαλήν ΑΕΠ στον κόσμο καθώς και με υπερυψηλούς δείκτες ποιότητας ζωής, κοινής ωφέλιας κτλπ.

PS. Δεν θεωρώ οτι σε πρόσβαλα προσωπικά και αν αφέθηκε να εννοηθεί τότε ζητώ συγγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει επωθεί ήδη στο thread..

http://www.thelab.gr/1062901258-post1944.html (άλλο video όμως)

yeap μέσα στα μεγάλα ποστ-ς χάθηκα, να διαγραφεί τότενες; ας μείνει έτσι μόνο του μήπως δεν το είδαν κιάλλοι απρόσεχτοι γιατί πιστεύω αξίζει να δούμε πόσο δρομολογημένα είναι τα πιο πολλά.Πολύ σκληρό firmware έχει ο δρομολογητής γμτ

Link to comment
Share on other sites

Συνταξιούχος η Μιλένα Αποστολάκη - Σε πρόωρη σύνταξη απο την Ολυμπιακή

Η Μιλένα Αποστολάκη είναι 65 χρόνων;;;

Όχι, απλά .... ανήκει στους εκλεκτούς "εθνοσωτήρες" αυτού του τόπου...

Κι όμως αποτελεί γεγονός , η Μιλένα Αποστολάκη είναι πλέον συνταξιούχος.

Η τέως υπουργός του "εθνοπατέρα" Σημίτη που μας έκανε Ευρώ-κατόχους και πρώην «ιδιαιτέρα» γραμματέας του «σιδερένιου» μακαρίτη Ανδρέα Παπανδρέου, βγαίνει στην σύνταξη πρόωρα απο τη Ολυμπιακή , με τον νόμο που έφτιαξε η ΝΔ και που τροποποίησε πρόσφατα ο κολλητός της υπουργός, «Βασιλάκης Καΐλας», κατά κόσμον Λοβέρδος....

Η σύνταξη της εκτιμάται ότι θα φτάνει τα 2.500 ευρώ/μήνα , με 21 χρόνια «υπηρεσίας» στην Ο.Α. , τώρα... πόσο συχνά επισκεπτόταν τη δουλειά.... κανείς δεν καλοθυμάται , αφού η κ. Αποστολάκη , χρόνια τώρα ασχολείται αποκλειστικά με τα της πολιτικής ζωής του τόπου.

Βέβαια .... εμείς, όλοι οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί , με 40 χρόνια υπηρεσίας θα πάρουμε - αν ποτέ πάρουμε - 850 ευρώ , κι αυτά στα 65.....

Τέτοια μάλιστα ήταν η λιγούρα της, που θα πίεζε συνεχώς τον Λοβέρδο να «τακτοποιήσει» τους συμβασιούχους της Ολυμπιακής όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Το σχετικό νομοσχέδιο, βέβαια, το συνέταξε ο νεοφιλελεύθερος Χατζηγάκης, ο οποίος, στα πλαίσια του πνεύματος του «νεοφιλελευθερισμού», έκρινε ότι πρέπει να ονομάζονται συνταξιούχοι των 2500 ευρώ, εργαζόμενοι που μετά βίας έχουν πατήσει τα σαράντα τους.

Για όλα αυτά το ΔΝΤ φταίει πάλι ή τα λαμόγια που μας κυβέρνησαν μαζί με τους βολεμένους χειροκροτητές τους, που έχουν τώρα το θράσος να κατεβαίνουν και στους δρόμους και να τους κλείνουν για να υπερασπιστούν τα «κεκτημένα» τους;

Αλλά βέβαια, όπως πολύ σωστά κάποιος είχε πει: Ό,τι είναι νόμιμο είναι και ηθικό.

Τέτοια ξελιγωμένη γενιά ανθρώπων δεν έχει ξαναπεράσει από την Ελληνική ιστορία, κάπως έτσι καταλήγουν με τρεις και τέσσερις συντάξεις ο καθένας !

Αφού έφαγαν το καταπέτασμα και μας φέσωσαν για διακόσια χρόνια να δείτε που στο τέλος θα φάνε κι εμάς.

Link to comment
Share on other sites

17 Νοεμβρίου το παραπάνω. Φάνηκε καθόλου Ελλάδα κανένα απόσπασμα;

Φαίνεται ρε συ το λογότυπο του Mega. Αποσπάσματα, αλλά διαφορετικά, έδειξαν και άλλα κανάλια. BBC hardtalk λέγεται το πρόγραμμα.

Ο δημοσιογράφος τον ρώτησε πότε θα τελείωσει η λιτότητα και δεν τόλμησε να απαντήσει ότι θα'ναι π.χ. προς το τέλος του μνημονίου. Δυστυχώς από τις σημερινές ειδήσεις δεν μάθαμε αν η παράταση εξόφλησης του χρέους των 110δις θα συνοδεύεται από κάποιο πρόσθετο πρόγραμμα λιτότητας για μετά το 2013. Αλλά το φοβάμαι. :nothing:

Αν η λιτότητα κρατήσει 7 χρόνια τότε το ΑΕΠ μπορεί να πάει έως και 20% κάτω.

Υ.Γ : 1. http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=17573&subid=2&pubid=18923756

Υπάρχει και ενδεχόμενο για νέο δάνειο(καταλαβαίνετε).

2. Μια ανάλυση από Citigroup. Έστω ότι βγήκαμε στις αγορές:

Πόσο θα δανείζεται η Ελλάδα αν βγει στις αγορές

Με το πακέτο των 110 δισ. ευρώ του μηχανισμού, η Ελλάδα έλαβε βοήθεια για να αποφύγει την χρηματοδότηση στις αγορές με επιτόκια του 14%. Η Citigroup θεωρεί, όμως, ότι το επιτόκιο που πληρώνει τώρα στον μηχανισμό 5% δεν θα το ξανασυναντήσει όταν θα βγει κανονικά στις αγορές.

http://www.protothema.gr/economy/article/?aid=91363

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Nr2. Οκ στην θεωρία όμως η περιοχή του Αιγαίου υπάρχει σημαντικό πρόβλημα ηγεμονίας καθώς τα στρατηγικά συμφέροντα είναι τεράστια(αν τελικά υπάρχουν τα κοιτάσματα) που ουσιαστικά απέτρεψαν την μέχρι πρότινος εκμετάλλευση του. Όποτε με βάζει σε πολλές σκέψεις αν τελικά τα κοιάτσματα στην περιοχή μας ήδη έξαντλούνται ή έχουν στερέψει. Αυτό όμως που με προβληματίζει colt3003 είναι ο "ντόρος". Αμφιβάλλω οτι τόσο κακό για το τίποτα στην πολύπαθη περιοχή μας. (Λόγοι πολύ και διάφοροι, όμως στη εποχή του χρήματος και του ενεργειακού πολέμου ίσως κάτι να σημάινει).

Να λοιπόν που φτάσαμε στο θέμα !!

Γιατί όλος αυτός ο ντόρος ??

Δυστυχώς δεν έχω απάντηση. Μπορεί με όλο αυτό τον χαμό και το συνεχές λέγε λέγε, να καταντήσαμε σχεδόν παθητικοί δέκτες των πάντων, σημείο αντίδρασης όμως μπορούσε να βρεθεί αρκεί να κρατούσαμε τη λογική μας. Το ΓΙΑΤΙ γίνεται όλο αυτό όμως, δεν μπορούμε παρα να έχουμε σειρά σεναρίων, αναλογα απο ποιό ''κέντρο'' πηγάζει όλη αυτή η παραφιλολογία. Το ότι, παρά το γεγονός της ύπαρξης κρίσεων πετρελαίου στον κόσμο στο παρελθόν, ουδέποτε υπήρξε στη χώρα μας ΤΟΣΗ πρεμούρα για το τί έχουμε στο υπέδαφός μας, αλλά γίνεται τη δεδομένη χρονική στιγμή που είμαστε πιο αδύνατοι απο ποτέ, δείχνει σαν κάποιος να πουλάει ουσιαστικά φόβο. Το φόβο της απώλειας γής ή/και πόρων. Απο την άλλη έχω γίνει αποδέκτης (φαντάζομαι και εσύ, και άλλοι πολλοί) κάποιων ανόητων emails που μέσα απο τερατολογίες για τα μεγέθη και τα είδη του ορυκτού πλούτου (τι ουράνιο, τι πλουτόνιο, τι πλατίνα κλπ κλπ κλπ) καταλήγουν στο προγκάρισμα των κυβερνόντων και παροτρύνουν για πίεση (να κάνουμε γκρούπ στο φατσοβιβλίο και έτσι) σε όλα τα πολιτικά πρόσωπα για εκμετάλλευση όλου αυτού του πλούτο μπάς και γλιτώσουν τα παιδιά μας. Ε όλο αυτό παραείναι χαζό για να πηγάζει απο έναν έμπορα φόβου (τους έχω για ικανότερους).

Το μόνο που έχω ώς σίγουρο είναι ότι όσο πετρέλαιο και να υπάρχει τελικά ελάχιστα ή καθόλου θα ωφελήσει τη χώρα μας :

@Nr3. Νορβηγία. Μέχρι το 1960 η πιο ασήμαντη και φτωχή χώρα της σκανδιναβικής χερσονήσου, σήμερα η χώρα με το 2ο μεγαλύτερο κατα κεφαλήν ΑΕΠ στον κόσμο καθώς και με υπερυψηλούς δείκτες ποιότητας ζωής, κοινής ωφέλιας κτλπ.

Να σου πω...: Βασικά σκεφτόμουν τη Νιγηρία. Πράγματι η Νορβηγία προχώρησε μόνη της, αλλά υπάρχουν πολλές διαφορές για τις οποίες όσο και να ήθελα και εγώ, να γίνουμε Νορβηγοί, δε μου ''κολλάει''. Θέλεις η έλλειψη γειτώνων με βλέψεις, θέλεις το ότι δεν ακολούθησε τη μοίρα των χαμένων του Β'ΠΠ, θέλεις το ότι ουδέποτε υπήρξε όυτε προτετοράτο, ούτε εντάχθηκε σε ''ζώνη επιρροής'' ουτε υπήρξε αποικία κανενός, είναι διαφορετική περίπτωση. Επιπλέον, το 1972 που ίδρυσε την κρατική εταιρία εκμετάλλευσης πετρελαίου STATOIL, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν χρώσταγε και της Μιχαλούς όπως εμείς τώρα. Οπότε όπως λέει και ο λαός ''Με τον παρά μου και την κυρά μου''.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Οταν η Ελλάδα βγεί στις αγορές, οι αγορές θα εχουν αλλάξει ριξικα χαρακτήρα.

Παιδιά το παρόν οικονομικο συστημα καταρρέει. Ετυχε η Ελλάδιστα να ειναι το πρώτο λιθαράκι. Αλλα σε λιγο (εντος τους 2011) θα γίνει κατολίσθηση τεραστίων διαστάσεων. Τα χρέη των χωρών ειναι τέτοια που δεν επιδέχονται bailouts και λοιπές @@ριες. Αντέ και καταφέρουν στην Ευρώπη να "σώσουν" την Ισπανία, με την Ιταλία τί θα γινει; Εδω θα ειμαστε σε λίγο καιρό, σε μεριους μονο μηνες και θα εχουμε ξεχάσει το πρόβλημα της Ελλάδας οταν θα καταρρέουν γη και ουράνός για ΠΟΛΥ μεγαλύτερες οικονομίες.

Link to comment
Share on other sites

Άμα γίνει αυτό που λέει ο Καντονά θα βγάλουμε τα μάτια μας από μόνοι μας. Θα καταρρεύσει το τραπεζικό σύστημα μαζί με μας.

Η λύση κατ'εμέ είναι να μη δανείζεσαι από τράπεζες και να ζεις με όσα έχεις. Να τους περιορίσεις τη δυνατότητα να κερδίζουν εις βάρος σου.

ΕΔΙΤ:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4605128

Στην περίπτωση αυτή, η χώρα που προχωρά σε επιμήκυνση χρέους θα πρέπει να πείσει τις διεθνείς αγορές ότι μπορεί να αποπληρώσει τους πιστωτές της. Τραπεζικοί κύκλοι επισημαίνουν ότι θα μπορούσε κάτι τέτοιο να γίνει στην περίπτωση της Ελλάδας, εφόσον μηδενιστεί ή τουλάχιστον μειωθεί δραστικά το έλλειμμα

Νέος δανεισμός για το μισό του αρχικού ποσού

Συνήθως το ΔΝΤ, όταν λήγει η τριετής περίοδος του δανεισμού που έχει συνάψει με χώρες στο πλαίσιο της οικονομικής τους στήριξης, προχωρά σε νέο δανεισμό ίσο με το μισό του αρχικού. Στόχος είναι να βοηθηθεί η δανειζόμενη χώρα στην αποπληρωμή του πακέτου στήριξης. Κάθε φορά που λήγει ένα χρεολύσιο, χορηγείται δάνειο ίσο με το μισό της αξίας του. Πρόκειται για πρακτική που εφαρμόζει εδώ και χρόνια το ΔΝΤ.

+

http://www.megatv.com/megagegonota/summary.asp?catid=17573&subid=2&pubid=18923756

Στο 00:25

Το πιάσατε το υπονοούμενο έτσι;

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, όταν δεν πάρεις δάνεια από τράπεζες είναι σαν να είσαι αόρατος στο σύστημα, γιατί δεν συμμετέχεις στην δημιουργία νέου χρήματος που γίνεται αποκλειστικά μέσω της εγγύησης-υπογραφής του δανειολήπτη προς την τράπεζα. Εγώ έχω ορκιστεί να μην πάρω ποτέ δάνειο όσο ζω. Γενικά κάνω οτι μπορώ για να "παρασιτώ" στο σύστημα, έχοντας μόνο τα απαραίτητα για ζωή χρήματα σε τράπεζα και ότι άλλο πλεόνασμα έχω σε σπίτια και άλλα υλικής αξίας πράγματα ή/και σε χρηματιστήρια, εκμεταλλευόμενος της καθαρά ψεύτικες υπερ/ύπο-αξίες που δημιουργούνται..It worked out so far..

PS Έτσι όπως το έγραψα ακούγεται σαν να έχω 10 σπίτια και χιλιάδες € για επενδύσεις..καμία επαφή δυστυχώς..

Έγινε επεξεργασία από Shadow Keeper
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και θες να έχεις περιουσία που να σε τροφοδοτεί(όπως και να μην δανείζεσαι). Βέβαια και η εργασία είναι μία επιπλέον πηγή εισοδήματος που βοηθα στην διαφοροποίηση των εισοδημάτων και προστατεύει σε κρίσεις όπως αυτές που ζούμε.

Οι καλές εισηγμένες αξίζουν αρκεί να μην τις "κόβει" το τρισάθλιο κράτος, όπως συμβαίνει τώρα. Έφτασαν τη μεγαλύτερη τράπεζα των βαλκανίων στα 6€ ρε φούστη μου. :getlost:

Και δεν ξέρουμε πότε θα τελειώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός που συμπεριφέρομαι έτσι, είναι όχι για να αποφύγω την δουλειά βεβαίως (ούτως ή άλλως δεν μπορώ να βρώ δουλειά non "μάυρη" με κάτι παραπάνω από 3 και 60 € /ώρα, δεν έχω πτυχίο ακόμα όχι πως θα άλλαζε πολλά πράγματα) αλλά γιατί θέλω να αποδείξω (και στον εαυτό μου) πόσο τραγική είναι η έννοια του σύγχρονου χρήματος που προσεγγίζει πλέον το επίπεδο των θρησκειών, στον προσηλυτισμό και την ξεροκεφαλιά.

Αυτό που γίνεται στην Ευρώπη με φοβίζει ιδιαίτερα, διότι δημιουργήθηκαν οι συνθήκες για ένα "ευρωπαικό ολοκληρωτισμό", όπου η εξουσία συσσωρεύεται με ταχύτατους ρυθμούς στους οικονομικούς "άρχοντες" (κεντρική τράπεζα κλπ). Οι πολιτικοί άρχοντες έχουν διαιρεθεί και πουληθεί και όποτε ιστορικά συμβαίνει αυτό, υποφέρουμε εμείς (οι λαοί).

Εγώ ελπίζω να διαλυθεί το € πλέον, γιατί μόνο έτσι θα σταματήσει αυτή η συσσώρευση εξουσίας και θα μετριαστεί, στο μέτρο του δυνατού, αυτή η δήθεν οικονομική ένωση που κόβει και ράβει λαούς στα μέτρα του, αδιαφορόντας για τις ιδιαιτερότητες τους και τα συγκριτικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα τους.:fist:

Έγινε επεξεργασία από Shadow Keeper
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.