Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Συγνώμη τώρα γιατί δεν καταλαβαίνω.

Ισχυρίζεσαι δηλαδή ότι ξαφνικά οι άνθρωποι τις συγκεκριμένης κυβέρνησης εξαγνίστικαν σε τίποτα holy waters και αποφάσισαν να "καθαρίσουν" τον τόπο από την σαπίλα. Οι ίδιοι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ που μας κατέντησαν εδώ;

Και άντε το δέχομαι. Τι τους ώθησε να πάρουν τέτοια απόφαση; Δεν γίνεται να είδαν ξαφνικά το αδιέξοδο και να έβαλαν μυαλό. Κάτι άλλο παίζει.

Και επίσης το πιο απαισιόδοξο είναι να βλέπεις πολίτες αυτής της χώρας να λένε..."αφού δεν μπορώ να αλλάξω μόνος μου, προτιμώ να μου "αλλάξει" φύλο ο Γερμανός...". "Είμαι ανίκανος, αλλά βαριέμε να προσπαθήσω να μην είμαι.....Αλλάχτε με εσείς...."

Ωραίοι....

Δεν παιζει τιποτα αλλο.

Δεν θελω να ακουσω αποψεις του στιλ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ λεφτα υπαρχουν δωστε στο λαο να φαει! Δεν υπαρχει ΣΑΛΙΟ! Δεν παραγουμε ουτε ΠΙΝΕΖΕΣ! Αυτο που γινοτανε με το βιοτικο επιπεδο της Ελλαδας ηταν ΑΣΤΕΙΟ.

Ζωτικης σημασιας δεικτες της Ελλαδας ειναι πατος (π.χ εμπορικο ισοζυγιο)

Οι αναλυσεις δειχνουν δεν το γλυτωναμε το ΚΑΖΟ. Πρεπει να το χονεψει ο κοσμος.

Ή ναι το γλυτωναμε αλλα αμεσα αποφασεις

1. Φορτηγατζιδες και λοιπα κλειστα επαγγελματα αρκετα φαγατε, ΛΟΠΟΥ ;)

2. Καμια ανανεωση σε συμβασεις συμβασιουχων και stage (650.000 δημοσιους 2004 στοιχεια και 2010 1.000.000)

3. Δημοσια νοσοκομεια (κλεινεις το 25%) . Δημιουργεις λογιστηρια και καταγραφεις τα παντα. Τα συμβουλια ακυρωνονται!

4. ΕΡΤ κλεισιμο

5. Ο.Σ.Ε και ελλειμματικες Δ.Ε.Κ.Ο. γρηγορα αποκρατικοποιηση και απολυση προσωπικου

6. Συνδικαληστικες οργανωσεις ΣΠΙΤΙΑ τους

7. Αλλαγη νομικου πλαισιου στους φοροφυγαδες. α) Χρωστας 300.000 στο δημοσιο μεσα για 3 χρονια β) Χρωστας 500.000 ευρω στο δημοσιο μεσα για 5 χρονια χωρις ΑΝΑΣΤΟΛΗ οπως ειναι στην Αμερικη!

8. Πανεπιστημια και Τ.Ε.Ι κλεισιμο στο 50%, τελος στο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΡΜΕΓΜΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ απο το κρατος για να κονομανε οι καφετεριες αλλα και οι οικοδομοι αλλα και να βολευονται καθηγητες.

9. Η οικοδομη δεν ειναι αναπτυξη και οποιος το λεει ειναι ΑΣΤΕΙΟΣ. Να παει σπιτι του.

10. Φοροκινηγητο στους ελευθερους επαγγελματιες οπως στην Αμερικη.

11. Στα νησια φοροελενκτες με την μια που διαπιστωνεται παραβαση αρπαζεις την αδεια + ελενχος των βιβλιων σε καθε επιχειρηση+bar+κολαδικο :hehe: (το 80%+ κλεβει το κρατος)

12. Ενιαιο μισθολογιο στο δημοσιο και εφαρμογη ηλεκτρονικης καρτας (μια μπαινεις και μια βγαινεις, φευγεις απο την εργασια σου μονο εαν σε παρουνε στα 4ερα, αλλιως κανεις βολτες στην Ερμου :hehe:

13. Κοψιμο σε συνταξιουχους των 13 και 14 μισθο σε πανω απο 1000 ευρω συνταξη και στους εργαζομενους στο δημοσιο μειωνεμενες αποδοχες 10% απο την εφαρμογη του ενιαιου μισθολογιου (υπερωριες κομμενες)

Eπειδη ομως θα εχω αντιδρασεις θα κατεβαζω τα ΜΑΤ και τους ΛΟΚΑΤΖΙΔΕΣ!

Βεβαια κανεις δεν σου λεει οτι θα σωθεις ;)

Εσυ πιστευεις οτι αυτα θα γινοντουσαν χωρις ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ (Δ.Ν.Τ)?

Βαζω για ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ τι λετε ? Ειπα να φερω την ΚΟΛΑΣΗ στην Ελλαδα! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις ελλειμματικές ΔΕΚΟ δεν τις έκανα εγώ, αλλά τα 35 χρόνια μεταπολίτευση. Εξυγίανση και χρήση από το κράτος.

Εαν απο το 2000-2010 εκανες ενα το χρονο απο την λιστα που λεω και ειδικα τα 1-2-3-5-6-7-8-9-10-11

+μειωση γραφειοκρατιας

+βοηθεια στις νεες επιχειρησεις

+νεες μορφες ενεργειας ακομα και Πυρηνικης

τωρα θα ειμασταν καλυτερα! Ισως...

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό σου λέω ότι δεν τα έκανα εγώ αλλά η μεταπολίτευση. Είναι κρίμα να εξυγιάνουμε μια δημόσια επιχείρηση και μετά να την δώσουμε σε κάποιον να την εκμεταλλευτεί.

Είναι σαν να σου χαλάει το ψυγείο, να το φτιάχνεις και μετά να το πουλάς σε κάποιον τρίτο και μετά αυτός να στο νοικιάζει να το χρησιμοποιείς. Ωραίο ε;:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό σου λέω ότι δεν τα έκανα εγώ αλλά η μεταπολίτευση. Είναι κρίμα να εξυγιάνουμε μια δημόσια επιχείρηση και μετά να την δώσουμε σε κάποιον να την εκμεταλλευτεί.

Είναι σαν να σου χαλάει το ψυγείο, να το φτιάχνεις και μετά να το πουλάς σε κάποιον τρίτο και μετά αυτός να στο νοικιάζει να το χρησιμοποιείς. Ωραίο ε;:p

Πρέπει να γίνουν αναλύσεις στις αναλύσεις...

Αυτά είναι τα κατά του Δημοσίου, γι αυτό και προσπαθούνε να τα ιδιωτικοποιήσουνε αλλά πάντα κάτω από τον ανταγωνισμό γιατί κινδυνεύεις με ΚΑΡΤΕΛ. Αλλο προβλημα στην ελληνικη οικονομια τα ΚΑΡΤΕΛ...

Ο ανταγωνισμός εαν λειτουργει σωστα θα σου φερει την ισορροπια που θες.

Οποιος τον ενδιαφερει ο κλαδος των επενδυσεων να παρει το Βιβλιο του Glen Arnold 2nd edition, Financial Times INVESTING στα Αγγλικα .

Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός εαν λειτουργει σωστα θα σου φερει την ισορροπια που θες.

Πότε ο ανταγωνισμός λειτούργησε υπέρ του καταναλωτή; Ποτέ.

Μια φράση θα σου πω. "Εναρμονισμένες πρακτικές".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πότε ο ανταγωνισμός λειτούργησε υπέρ του καταναλωτή; Ποτέ.

Μια φράση θα σου πω. "Εναρμονισμένες πρακτικές".

Δεν λειτουργησε;

Εδώ υπάρχουνε εταιρίες που πουλάνε πιο φθηνά απο όσο αγοράζουν/παράγουν, για να προσελκύσουνε το καταναλωτικό κοινό, ώστε να προτιμήσει το προϊόν τους απο το ανταγωνιστικό.

Στο φασον και στο private label αυτό γίνεται κατα κόρον.

Δεν επωφελείται ο καταναλωτης εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με τα παραπάνω, αλλά έχει πάρει χαμπάρι κανείς ότι η εγκύκλιος για την παρακράτηση Εισφοράς Αλληλεγγύης Συνταξιούχων (ή αλλιώς "νέο ΛΑΦΚΑ"), εκδόθηκε πριν από την ψήφιση του νόμου από τη Βουλή;

Συγκεκριμένα αναφέρει:

Σας κοινοπουούμε τις διατάξεις του άρθρου 38,39 και 40 του Σχεδίου Νόμου "Νέο Ασφαλιστικό Σύστημα και συναφείς διατάξεις, ρυθμίσεις στις εργασιακές σχέσεις", που συζητείται στη Βουλή και επίκειται η ψήφισή του.

Προκειμένου να κταστεί δυνατό η Ε.Α.Σ. να παρακρατηθεί από τις συντάξεις του μηνός Αυγούστου 2010, παρακαλούμε να δώσετε σχετική εντολή σε όλα τα μηχανογραφικά κέντρα που εκκαθαρίζουν συντάξεις να προχωρήσουν άμεσα στις γενικές εργασίες

Ο ΤΜΗΜΑΤΑΡΧΗΣ

Α. ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ

Και αναρωτιέμαι εγώ, ο αφελής, και αφήνοντας στην άκρη το κατά πόσο είναι νόμιμο να ζητάς να γίνουν παρακρατήσεις με βάση ένα σχέδιο νόμου, για τι υπάρχει η Βουλή και οι βουλευτές;

Ένα σχέδιο νόμου που συζητείται στη Βουλή, αλλά παρ'όλα αυτά δεν πρόκειται να γίνουν αλλαγές, οπότε σας στέλνουμε από τώρα τα άρθρα. Άρα; Η συζήτηση εικονική και επομένως άχρηστη.

Ένα σχέδιο νόμου το οποίο θα ψηφιστεί, αλλά είμαστε σίγουροι ότι η κομματική γραμμή θα κρατηθεί, και έτσι θα περάσει. Άρα και η ψηφοφορία είναι παντελώς άχρηστη, αφού ότι πει το εκάστοτε κόμμα θα ψηφιστεί από όλους -κι αν ποτέ κάποιος αποφασίσει να ψηφίσει σύμφωνα με τη συνείδησή του θα φύγει από το κόμμα, ώστε να παραδειγματιστούν και οι υπόλοιποι-. Επομένως και οι βουλευτές άχρηστοι, αφού δεν έχουν (δικαίωμα για) προσωπική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει τιποτα αλλο.

Δεν θελω να ακουσω αποψεις του στιλ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ λεφτα υπαρχουν δωστε στο λαο να φαει! Δεν υπαρχει ΣΑΛΙΟ! Δεν παραγουμε ουτε ΠΙΝΕΖΕΣ! Αυτο που γινοτανε με το βιοτικο επιπεδο της Ελλαδας ηταν ΑΣΤΕΙΟ.

Ζωτικης σημασιας δεικτες της Ελλαδας ειναι πατος (π.χ εμπορικο ισοζυγιο)

Οι αναλυσεις δειχνουν δεν το γλυτωναμε το ΚΑΖΟ. Πρεπει να το χονεψει ο κοσμος.

Ή ναι το γλυτωναμε αλλα αμεσα αποφασεις

1. Φορτηγατζιδες και λοιπα κλειστα επαγγελματα αρκετα φαγατε, ΛΟΠΟΥ ;)

2. Καμια ανανεωση σε συμβασεις συμβασιουχων και stage (650.000 δημοσιους 2004 στοιχεια και 2010 1.000.000)

3. Δημοσια νοσοκομεια (κλεινεις το 25%) . Δημιουργεις λογιστηρια και καταγραφεις τα παντα. Τα συμβουλια ακυρωνονται!

4. ΕΡΤ κλεισιμο

5. Ο.Σ.Ε και ελλειμματικες Δ.Ε.Κ.Ο. γρηγορα αποκρατικοποιηση και απολυση προσωπικου

6. Συνδικαληστικες οργανωσεις ΣΠΙΤΙΑ τους

7. Αλλαγη νομικου πλαισιου στους φοροφυγαδες. α) Χρωστας 300.000 στο δημοσιο μεσα για 3 χρονια β) Χρωστας 500.000 ευρω στο δημοσιο μεσα για 5 χρονια χωρις ΑΝΑΣΤΟΛΗ οπως ειναι στην Αμερικη!

8. Πανεπιστημια και Τ.Ε.Ι κλεισιμο στο 50%, τελος στο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΡΜΕΓΜΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ απο το κρατος για να κονομανε οι καφετεριες αλλα και οι οικοδομοι αλλα και να βολευονται καθηγητες.

9. Η οικοδομη δεν ειναι αναπτυξη και οποιος το λεει ειναι ΑΣΤΕΙΟΣ. Να παει σπιτι του.

10. Φοροκινηγητο στους ελευθερους επαγγελματιες οπως στην Αμερικη.

11. Στα νησια φοροελενκτες με την μια που διαπιστωνεται παραβαση αρπαζεις την αδεια + ελενχος των βιβλιων σε καθε επιχειρηση+bar+κολαδικο :hehe: (το 80%+ κλεβει το κρατος)

12. Ενιαιο μισθολογιο στο δημοσιο και εφαρμογη ηλεκτρονικης καρτας (μια μπαινεις και μια βγαινεις, φευγεις απο την εργασια σου μονο εαν σε παρουνε στα 4ερα, αλλιως κανεις βολτες στην Ερμου :hehe:

13. Κοψιμο σε συνταξιουχους των 13 και 14 μισθο σε πανω απο 1000 ευρω συνταξη και στους εργαζομενους στο δημοσιο μειωνεμενες αποδοχες 10% απο την εφαρμογη του ενιαιου μισθολογιου (υπερωριες κομμενες)

Eπειδη ομως θα εχω αντιδρασεις θα κατεβαζω τα ΜΑΤ και τους ΛΟΚΑΤΖΙΔΕΣ!

Βεβαια κανεις δεν σου λεει οτι θα σωθεις ;)

Εσυ πιστευεις οτι αυτα θα γινοντουσαν χωρις ΜΠΑΜΠΟΥΛΑ (Δ.Ν.Τ)?

Βαζω για ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ τι λετε ? Ειπα να φερω την ΚΟΛΑΣΗ στην Ελλαδα! :hehe:

Πόσες ώρες ειδήσεις παρακολουθείς την ημέρα?Είναι όλα αυτά που προσπαθούν να μας ΠΕΙΣΟΥΝ ότι συμβαίνουν στη χώρα μας κ οι λύσεις που προτείνουν :suicide:

Δεν βλέπω να πειράζεις όμως το χρηματοπιστωτικό σύστημα στο οποίο απ'ότι κατάλαβα έχεις κάνει σπουδές,παρόλο που όλα τα υπόλοιπα θεωρείς ότι πρέπει να αλλάξουν!

Οι τράπεζες δεν έχουν κανένα μερίδιο ευθύνης?Μάλλον δεν σε συμφέρει... :nono:

Νομίζω ότι για να αλλάξουν τα πράγματα θα έπρεπε κάποιος να ξεκινήσει από το πως έχει στηθεί το χρηματοπιστωτικό σύστημα όχι μόνο σε εμάς αλλά σε όλον τον κόσμο.Ας μην ξεχνάμε ότι το μεγάλο κακό από εκεί ξεκίνησε κ πηγάζει!

Αν θέλεις μπορούμε να αναλύσουμε τους επιμέρους τομείς έναν έναν γιατί αν καθόμουν να απαντήσω σε όλα θα με έπαιρνε ο ύπνος στο πληκτρολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Ειδησεις τι ειναι αυτο? (ενα ματσο καθυστερημενοι που κοροιδευουν τον κοσμο) Μην με ακουσει ο Θειος γιατι λεει τα οικονομικα στο Mega :hehe:

Εχω να δω πανω απο 1 χρονο! Οταν θα παω να δω τους γονεις μου τοτε ισως με βαλουν να δω...

Αυτα που λεω ειναι οι αλλαγες που επρεπε να κανουμε οταν μπηκαμε στο ευρω και που φωναζαν οι οικονομολογοι, δεν εγινε καμια και εσκασε το καροτο! Μπηκαμε σε ενα group απο ΣΠΟΝΤΑ, δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους. Θα επρεπε να βαλουμε το κεφαλι κατω και να εκσυγχρονιστουμε. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ-> ΚΑΝΕ COPY αλλα ουτε και αυτο! για να μην πειραξουμε κανενα....

Δεν βλεπω ειδησεις, εκπομπες, τηλεοπτικες σειρες γενικα τηλεοραση

Μονο champions league και formula 1!

Θα πω το εξής είμαστε άτυχοι γιατί ενώ είμαστε ΧΑΛΙΑ σαν χώρα κάτσαμε πάνω στην ΚΡΙΣΗ και στην θέληση της Γερμανία να επιβάλει μια λυτή οικονομική πολιτική.

Θα μπορούσε η Ευρώπη να μας δανείσει αλλά δεν το έκανε γιατί εκείνη την περίοδο υπήρχαν κράτη που περίμεναν με την βοήθεια στην Ελλάδα να σηκώσουν το χέρι και να πάρουν και αυτά. Οι Γερμανοί είπαν ποιος είναι ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ -> η Ελλάδα, θα τους βοηθήσουμε αλλά με τον τρόπο που θέλουμε εμείς αλλά θα γίνουν το παράδειγμα προς από φυγείν για τους άλλους.

+Ότι έχουν μπει και άλλοι πειναλες (χωρες) στη Ευρωπαϊκή Ένωση (γι αυτο και οι Αγγλοι σφυριζουν αδιαφορα)

Ενα ειναι το σιγουρο η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΡΕΛΟ ΚΟΥΜΠΑΡΑ :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδησεις τι ειναι αυτο? (ενα ματσο καθυστερημενοι που κοροιδευουν τον κοσμο) Μην με ακουσει ο Θειος γιατι λεει τα οικονομικα στο Mega :hehe:

Εχω να δω πανω απο 1 χρονο! Οταν θα παω να δω τους γονεις μου τοτε ισως με βαλουν να δω...

Αυτα που λεω ειναι οι αλλαγες που επρεπε να κανουμε οταν μπηκαμε στο ευρω και που φωναζαν οι οικονομολογοι, δεν εγινε καμια και εσκασε το καροτο! Μπηκαμε σε ενα group απο ΣΠΟΝΤΑ, δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους. Θα επρεπε να βαλουμε το κεφαλι κατω και να εκσυγχρονιστουμε. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ-> ΚΑΝΕ COPY αλλα ουτε και αυτο! για να μην πειραξουμε κανενα....

Δεν βλεπω ειδησεις, εκπομπες, τηλεοπτικες σειρες γενικα τηλεοραση

Μονο champions league και formula 1!

Θα πω το εξής είμαστε άτυχοι γιατί ενώ είμαστε ΧΑΛΙΑ σαν χώρα κάτσαμε πάνω στην ΚΡΙΣΗ και στην θέληση της Γερμανία να επιβάλει μια λυτή οικονομική πολιτική.

Θα μπορούσε η Ευρώπη να μας δανείσει αλλά δεν το έκανε γιατί εκείνη την περίοδο υπήρχαν κράτη που περίμεναν με την βοήθεια στην Ελλάδα να σηκώσουν το χέρι και να πάρουν και αυτά. Οι Γερμανοί είπαν ποιος είναι ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ -> η Ελλάδα, θα τους βοηθήσουμε αλλά με τον τρόπο που θέλουμε εμείς αλλά θα γίνουν το παράδειγμα προς από φυγείν για τους άλλους.

+Ότι έχουν μπει και άλλοι πειναλες (χωρες) στη Ευρωπαϊκή Ένωση (γι αυτο και οι Αγγλοι σφυριζουν αδιαφορα)

Ενα ειναι το σιγουρο η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΡΕΛΟ ΚΟΥΜΠΑΡΑ :hehe:

Αυτό σου το ποστ το βρίσκω συμπαθητικότατο...νάτανε μόνο η Γερμανία καλά θα ήτανε!!!:victory:

Link to comment
Share on other sites

@Sebastian. Τα περισσότερα που είπες είναι σωστά. Χρειάζονται διαρθρωτικές αλλαγές. Αμφιβάλλω όμως σχετικά με το κατά πόσο η αφαίμαξη της οικονομίας από το ΔΝΤ μπορεί να βοηθήσει όχι μόνο εμάς αλλά τον οποιονδήποτε επάνω στον πλανήτη. Η εμπειρία δείχνει το αντίθετο. Ας διαβάσει κάποιος τον νομπελίστα Στίγκλιτς π.χ και θα καταλάβει.

Μιας και ανέφερες τον δείκτη του εμπορικού ισοζυγίου(http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Statistics/externalsector/balance/commercial.aspx) βλέπω ότι από το 2004 και μέχρι σήμερα το έλλειμμα διπλασιάστηκε ενώ την περίοδο Σημίτη είχε μικροδιακυμάνσεις. Η αύξηση οφείλεται σε αρκετά σημαντικό βαθμό στην άνοδο της τιμής του πετρελαίου , αλλά ως επί το πλείστον όλο το βάρος πέφτει στις εισαγωγές εμπορευμάτων.

Φταίει η τέως κυβέρνηση γι'αυτό ή η τεράστια αύξηση του δανεισμού λόγω φθηνού χρήματος από την ΕΕ που επέτρεψε στους Έλληνες να υπερκαταναλώνουν; Σκέψου και τις αγορές από το εξωτερικό μέσω ίντερνετ(με το φθηνό δολλάριο), που δεν αφήνουν δεκάρα τσακιστή σε ελληνικά μαγαζιά και είναι δημοφιλείς στους νέους. Ίσως αυτό να εννοούν μερικοί λέγοντας για καλοπέραση των Ελλήνων τα τελευταία χρόνια. Βέβαια καλοπέραση με δανεικά είναι τρύπα στο νερό.

Στο περιοδικό ΕΠΙΚΑΙΡΑ είχε σε κάποια έκδοση ένα τεύχος για το μνημόνιο με ανάλυση και πρόλογο από τον καθηγητή Νότη Μαριά συν το πλήρες επικαιροποιημένο μνημόνιο, πρωτότυπο και μεταφρασμένο. Σπόνσορες ήταν αρκετοί συνδικαλιστικοί φορείς εργοδοτών και εργαζομένων.

Σε αυτό το must have τεύχος λοιπόν γινόταν μια καλή ανάλυση για το πώς οι χώρες του νοτου έφτασαν να χρωστάνε στο Βορρά. Πώς ο άνισος ανταγωνισμός μέσα στα πλαίσια της ΕΕ έκανε τις χώρες του νότου πιο μεγάλους οφειλέτες με διογκωμένα ελλείμματα και τις χώρες του Βορρά όπως η Γερμανία που επέβαλλε λιτότητα στους εργαζομένους της πρωταθλητές εξαγωγών.

Σύμφωνα με τον καθηγητή αφενός ο μηχανισμός επίβλεψης των κρατών μελών ήταν αναποτελεσματικός(κοινώς όλοι οι απείθαρχοι λαοί συνέχεια "μαγείρευαν") και από την άλλη μεριά τα χαμηλά επιτόκια του ευρώ(νόμισμα με χαμηλό πληθωρισμό) επέτρεψε τη χορήγηση σωρείας καταναλωτικών δανείων. Αυτό εν μέρει άρεσε στον Βορρά γιατί αύξησε τις εξαγωγές του και δεδομένου ότι τα χρήματα των αναπτυξιακών πακέτων(βλέπε εκτέλεση έργων μέσω Siemens) πήγαιναν στα χέρια των ποιοτικά ανώτερων επιχειρησεών του ουσιαστικά ότι έδωσε το εισέπραξε πολλαπλάσιο. Και φυσικά έρχεται τώρα να ζητήσει και τα ρέστα.

Είναι λοιπόν το πρόβλημα μόνο ελληνικό ή πάσχει γενικά το οικοδόμημα της ΕΕ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sebastian.

Είναι λοιπόν το πρόβλημα μόνο ελληνικό ή πάσχει γενικά το οικοδόμημα της ΕΕ.

Βασικα δειχνει αδυναμιες μην ξεχναμε οτι αλλιως ξεκινησε (σαν Ευρωπαϊκή Κοινότητα Άνθρακα και Χάλυβα) και τι ειναι σημερα. Ειναι μεγαλη η ανομοιομορφια μεταξυ των κρατων που αποτελουν την Ευρωπαικη Ενωση. Εγω δεν θεωρω σωστο αυτο που γινεται με την συνεχομενη εισοδο απο low level κρατη.

Το οικοδομημα κλειδωνιζεται και κακα τα ψεματα λιγοι βαρανε το ΤΑΜΠΟΥΡΛΟ και οι υπολοιποι χορευουν.

Οι Ιρλανδοι ας πουμε γνωρισαν τεραστια ανθηση κατω απο την Ε.Ε, εκμεταλευτηκαν τα πακετα, βεβαια περνανε μια κριση στη χωρα τους. Oλα τα κρατη περνανε μια κριση αναλογα μετα προβληματα που εχουν. Προς θεου δεν μπορουμε να συσχετιζουμε την Κριση της Ελλαδας με της Αγγλιας ή αλλων χωρων.

Χασαμε το τρενο ειναι η αποψη μου και απλα τρεχουμε μπας και το προλαβουμε, ισως στην επομενη σταση να καταφερουμε να ανεβουμε ;) (2014 οr 2020)

Kλεινουν τα ματια μου, ειναι ωρα για υπνο και θα το κλεισω ωραια -> Η Ελλαδα ποτε δεν πεθαινει :)

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό. Είχε κυκλοφορήσει πριν αρκετό καιρό με το τεύχος : "Το νεό μνημόνιο. Η Μαύρη Βίβλος για την Ελλάδα."

Χορηγοί ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΔΣΑ(δικηγόροι), ΚΕΕΕ, ΓΣΕΒΕΕ, ΕΣΕΕ, ΕΒΕΠ, ΕΒΕΑ.

Τα έχωνε πολύ στη λύση του μνημονίου.

Υ.Γ: Είχε γίνει ανάρπαστο το τεύχος εκείνο. Είχε επανακυκλοφορία μέσα στην ίδια βδομάδα απ'ότι με πληροφόρησε ψιλικαντζίδικο που έδινε το τελευταίο τεύχος. 165 σελίδες σύνολο.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

@Sebastian:

Όλα αυτά που λες στις 11 λύσεις σου, φαντάζουν σωστά.

Έχεις ξεχάσει:

1. Τις τράπεζες και το χρηματοπιστωτικό σύστημα, που είναι για γέλια και για κλάματα, κύριος υπεύθυνος πλέον των διεθνών κρίσεων. Θες και μια αιτία? Για μένα οι οικονομολόγοι είναι ως επί το πλείστον αγράμματοι και ανίκανοι για καινοτομία. Sad but true.

2. Το πολιτικό σύστημα. Καλά αυτά που γράφεις, π.χ. για μείωση του δημόσιου τομέα, αλλά εμένα (όχι προσωπικά, αλλά μιλάω στο πρώτο πρόσωπο) δεν με νοιάζει να χρωστάει η Ελλάδα, ας χρωστάει και 1000% του ΑΕΠ, εμένα με νοιάζει να πλερώνομαι κάθε μήνα και να μπαίνει το μηνιάτικο. Και για αυτό το μηνιάτικο θα ψηφίσω τον εκάστοτε καραγκιόζη, για να μου το διασφαλίσει, αυτό και τη θεσούλα μου ;)

3. Την ποιότητα ζωής. Όλοι για παράδειγμα σιχτιρίζουν πλέον τον Ανδρέα Παπανδρέου (καταχρέωσε την Ελλάδα κλπ.). Το ότι είχε ένα όραμα δουλεύουμε τους έξω, καλοπερνάμε μέσα, εμένα μου αρέσει σαν ιδέα, με εξαίρεση τους πρασινοφρουρούς που εγκαθίδρυσε, και την αναξιοκρατία που προώθησε.

Η ποιότητα ζωής είναι κάτι πολύ βασικό για τον πολίτη. Και στην Ελλάδα, η ποιότητα ζωής διαρκώς πέφτει. Εισέρχονται μετανάστες σωρηδόν, οι οποίοι λυμαίνονται ως επί το πλείστον τη χώρα, δρουν ευκαιριακά χωρίς χρονικό ορίζοντα, απλά για να ζήσουν αύριο, και υπερχρεώνουν όσους δουλεύουν.

Η ψαλίδα ανοίγει διαρκώς, ή θα είσαι ζάπλουτος ή θα είσαι στο δρόμο, η μεσαία αστική τάξη εκλείπει (δίνει αυτά που μάζευε 30 χρόνια για να πάρει ένα σπίτι ή ακόμη χειρότερα δανείζεται για να το πάρει). Η νεολαία πλέον κάνει δουλειές του ποδαριού, και δεν ασχολείται με το αντικείμενό της.

Θεωρώ ότι ένας που βλέπει ρεαλιστικά την εξέλιξη της χώρας και τις προοπτικές της, τουλάχιστον για 10 χρόνια θα την κάνει από το μπανανιστάν για άλλες χώρες, πιο βόρεια.

Και με τα μέτρα και με το μνημόνιο, θεωρώ ότι η ύφεση θα είναι τέτοια που δεν θα γυρίσουμε στο 2004 που μας λένε, αλλά σε ένα πιο εκμοντερνισμένο 1950.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε αυτά του Ορέστη (που είμαι +2842) θα πω για τις τράπεζες (άσχετα αν δουλεύω και εγώ σε αυτές).

Θέλουν ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ στα ΜΕΙΚΤΑ ΚΕΡΔΗ, τελεία.

Φυσικά όχι καθαρά γιατί ξαφνικά θα εμφανίζουν όλες ζημιές.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, Ωχ, πηρε φορα ο Ορεστης και θα μετατρεψει την Ελλαδα σε κολαση με αναγκαστικο μετρο το EF (με ενα πυρηνα) σε καθε σπιτι!:worship:

Στο θεμα ομως, καλα τα λες Ορεστη εκ του ασφαλους, γιατι αν ησουν ΔΥ ή φορτηγατζης ή καθηγητης στο ΤΕΙ τραχανοπλαγιας με 16 μισθους κ 4 ωρες μαθημα καθε μερα θα ελεγες τα αντιθετα, οπως κ ολοι μας αλλωστε.

Μ αρεσει που ολοι οσοι ξερω κραζουν τους ΔΥ και πριν απο 1 χρονο ολοι εβαζαν οτι βυσμα ειχαν για κ αυτοι να γινουν ΔΥ! LOL! Ειμαστε για πολλες φαπες τελικα...:hang2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.