Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Υπάρχουν και τα μαντρόσκυλα Γιώργο. Μετά θα είσαι ο "κομμουνιστής" και ο "συνδικαλιστής"

βρε ασε με πουν και Βασιλοφρωνα εαν προκειται για την ασφαλεια μου..χ€στηκα!

απλα το ξερεις οτι μεγαλη μεριδα των εργαζομενων ειναι φοβισμενη και παει με το ρευμα

αλλιως ειναι ενας κακομοιρης μονος του να πει εγω φευγω γιατι φοβαμαι

κι αλλιως το 1/3 ή οι μισοι απο το δυναμικο ενος καταστηματος-γραφειου να δωσουν το εναυσμα και την ασπιδα στους υπολοιπους, αναλαμβανοντας εκεινοι το αρχικο κοστος του μπροσταρη

ειδικα μετα απο τετοια περιστατικα δεν θα επρεπε να συζητιεται καν τετοιο θεμα

αλλα κοιτα να δεις που φτασαμε (και που'σαι ακομα φοβαμαι)

Link to comment
Share on other sites

Ας έρθει εδω ο κύριος Kipper Wiiliams να δουλεύει 10ωρα+, να παίρνει ψίχουλα, να του ακριβαίνουν το κόστος ζωής και να λέει και ευχαριστώ μην τον απολύσουν, και μετά να δω τι θα κάνει αν του πω : ''Go back to work''.

Ο προπαγανδιστής.

Ο Άγγλος Πρετεντέρης.

Ρε ουστ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καθαρή άποψη.

Εχω άποψη όμως για εδω, και διαφωνώ με τη φήμη του τεμπέλη για τον Έλληνα.

Πολύ δουλεύουμε, χωρίς να είμαστε παραγωγικοί. Χωρίς αντίκρισμα γενικά.

Μια διαφορετική ανάγνωση της γελοιογραφίας ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια. Εσύ και εγώ μπορεί να δουλεύουμε 10 και 14 ώρες την ημέρα, για να εξασφαλίσουμε τα προς το ζειν, αλλά ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που ζουν εις βάρος των πολλών; Εδώ στην Ελλάδα έχουμε πολλούς τέτοιους. Εργατοπατέρες συνδικαλιστές, προέδρους σωματείων, παρατρεχάμενους, μέλη επιτροπών, κτλ. Αυτό πειράζει τον Άγγλο και τον κάθε Άγγλο που δε γουστάρει να μας σώσει για να μπορεί ο κυρ λαμόγιος να συνεχίζει να ζει εις βάρος μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αυτό πειράζει τους έξω Αντώνη, δυστυχώς.

Η εντύπωση που έχουν οι συνάδελφοι Αγγλικής, Ιρλανδικής, Γερμανικής, Γαλλικής κλπ καταγωγής είναι ότι τους παίρνουμε την μπουκιά από το στόμα για να την φάμε σε ούζα, φραπέδες και τσιγάρα - δεν κάνω πλάκα.

Λίγο οι πολιτικές σκοπιμότητες, πολύ τα media(ή το ανάποδο), κάπως έτσι μας βλέπουν :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είανι οι παράπλευροι αναρχι-δια-κοί που δρουν παραπλεύρως των πορειών.

Πιστεύω ότι αν 100.000 δεν μπορούν ή δεν θέλουν να πλακώσουν 100 *********** (όχι η γιαγιά σου ούτε η προγιαγιά σου, απλά δώσε σε φίλαθλο το σουγιά σου) τότε υπάρχει πρόβλημα, και το πρόβλημα είναι η ανοχή αυτών των απόψεων (κάφτονα τον καραγκιόζη, δουλεύει σε τράπεζα).

Προσωπικά έχω τσαντιστεί με τα αναίτια κωλοδάκτυλα σε ΜΑΤ από το σώμα της πορείας, ενώ παραπλεύρως δρούσαν οι αναρχι-δια-κές ομάδες. Δεν βρισκόμουν σε αυτή, αλλά παλαιότερα τους είχαμε φωνάξει μόνο όταν σπάσανε τα ΚΕΠ Συντάγματος, όπου και ψιλολακίσανε =κι ο αναρχ-ιδ-ης φοβέρα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι πήγαν να περάσουν στα μουλωχτά http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_07/05/2010_336437

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα, ειναι ικανοί (και αυτοί που φαίνονται και αυτοί οι "αόρατοι") για τα χειρότερα. Προσοχή και ηρεμία στους δρόμους όσοι κυκλοφορείτε.

Link to comment
Share on other sites

πες μου που είδες 1 φορα το ΣΥΡΙΖΑ να προτρέπει για επεισόδια.

άλλο ΠΡΟΤΡΕΠΩ και άλλο ΚΑΘΥΣΤΕΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΩ (πράγμα που αναγνώρισε όλη η αριστερά του πόσο λάθος ήταν έστω και αυτή η καθυστέρηση)

δε ξέρετε τι σας φταίει και σας φταίει προπάντων ο ΣΥΡΙΖΑ και η Αριστερά του 3% (μόνος του) έως 15% (όλη μαζί η Αριστερά)............yeah right.....:tomato:

Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει μπει σε μια άσχημη λούπα μετά τα Δεκεμβριανά, διότι έπαψε να ασχολείται με τα πραγματικά προβλήματα που ασχολούνταν παλιότερα (προσωπικά θεωρώ τις απόψεις του Αλαβάνου πολύ σωστές στα περισσότερα θέματα) και ασχολείται με επικοινωνιακά τρυκ, έχοντας ταυτόχρονα μετασχηματιστεί σε μια αριστερή ελίτ αποτελούμενη κυρίως από βολεμένους. Και ο Τσίπρας σημαία (που όταν πρωτοβγήκε και δεν τον ήξερα ήμουν σαφώς υπέρ ενός νέου ανθρώπου κόντρα στα ραμολιμέντα, αλλά άλλο νέος, άλλο ***********).

Έχει γίνει ανέκδοτο με άλλα λόγια το κόμμα.

Και γι' αυτό μην περιμένεις με τα ίδια μυαλά να δεις το κόμμα σου να ξαναπιάνει το 3% που του δίναμε όλα αυτά τα χρόνια για να ευνοεί την πολυφωνία στη βουλή και να λέει και 5 σωστά πράγματα στο ευρωκοινοβούλιο.

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια. Εσύ και εγώ μπορεί να δουλεύουμε 10 και 14 ώρες την ημέρα, για να εξασφαλίσουμε τα προς το ζειν, αλλά ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που ζουν εις βάρος των πολλών; Εδώ στην Ελλάδα έχουμε πολλούς τέτοιους. Εργατοπατέρες συνδικαλιστές, προέδρους σωματείων, παρατρεχάμενους, μέλη επιτροπών, κτλ. Αυτό πειράζει τον Άγγλο και τον κάθε Άγγλο που δε γουστάρει να μας σώσει για να μπορεί ο κυρ λαμόγιος να συνεχίζει να ζει εις βάρος μας.
Δεν νομίζω ότι αυτό πειράζει τους έξω Αντώνη, δυστυχώς.

Η εντύπωση που έχουν οι συνάδελφοι Αγγλικής, Ιρλανδικής, Γερμανικής, Γαλλικής κλπ καταγωγής είναι ότι τους παίρνουμε την μπουκιά από το στόμα για να την φάμε σε ούζα, φραπέδες και τσιγάρα - δεν κάνω πλάκα.

Λίγο οι πολιτικές σκοπιμότητες, πολύ τα media(ή το ανάποδο), κάπως έτσι μας βλέπουν :(

Να ρωτήσω κάτι άσχετο. (αν και πάει στο ΘΕΜΑ "Χρεωκοπία...." )

Όλες αυτές οι χώρες που μας κοιτάνε όπως μας κοιτάνε και που θεωρούνται πιο αναπτυγμένες, πεινάνε ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ προς την Χώρα μας; Η μήπως τις αναγκάζουμε τις καυμένες να δανειστούν με την σειρά τους από "αλλού" επειδή μας δάνεισαν και δεν έχουν ρευστό;

Και γιατί να μην δουλεύω και να πείνω και ούζο (καφέ τσιγάρα με τίποτα :) ); Γιατί πρέπει να γίνω robot Γερμανός για να έχω υπόσταση ως παραγωγικό ον;

Και επίσης σε μεγάλο ποσοστό η δουλειά σε κάποια άλλη χώρα οφείλεται στο "ψείρισμα της μαιμούς" που λένε και οι παλιοί... Και δεν αναφέρομαι σε θέματα που χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής ή άπτονται μέτρων ασφαλείας κτλ. Μιλάω γι απλά πράγματα...Πράγμα που διαπίστωσα και γω όταν βρέθηκα με Βρετανούς - Γερμανούς - Ιταλούς - Αμερικάνους συναδέρφους για 2 εβδομάδες και το επιβεβαίωσε και η σύζυγος μου σε επισκέψεις σε σχολεία στην Γερμανία - Πορτογαλία. Μιά μέρα δηλαδή για να πάνε "Αυτό".."εκεί"....

Να πω εδώ πως από τις εξής χώρες: Πορτογαλία-Γαλλία-Λετονία-Λιθουανία-Γερμανία-Ισπανία-Τουρκία-Πολωνία κ Ελλάδα που συμμετέχουν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, οι μόνοι που κάναν δουλειά κατά γενική ομολογία ήταν οι Έλληνες. Όλοι περιμέναν πότε θα σηκωθούν οι Έλληνες δάσκαλοι για διάλεξη, πότε θα δείξουν τις εργασίες οι Έλληνες κτλ. Και βέβαια πέρυσι το καλοκαίρι που ήρθαν οι ξένες αποστολές σε Ελληνικό σχολείο, μείναν απλά αφωνοι με την δουλειά..Όχι βέβαια με τις υποδομές αλλά με την δουλειά που κάνανε δάσκαλοι-μαθητές. Ήμουν παρών σε όλες τις εκδηλώσεις και το είδα.

Δεν δέχομαι ότι δεν δουλεύουμε. Απλά η πονηριά και το μεράκι του λαού μας συνήθως ξοδεύεται για άλλα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Κάνει κριτική η φυλλάδα της Ν.Δ. ? Τους έπιασε το φιλότιμο ξαφνικά.
Το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει να κάνει με τα κομματικά αλλά με τα πολιτειακά.

Έχουν καταφέρει (και προσπαθούν κιάλο) να κάνουν τοι συνταγμα κολόχαρτο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άσχετο. (αν και πάει στο ΘΕΜΑ "Χρεωκοπία...." )

Όλες αυτές οι χώρες που μας κοιτάνε όπως μας κοιτάνε και που θεωρούνται πιο αναπτυγμένες, πεινάνε ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΩΝ προς την Χώρα μας; Η μήπως τις αναγκάζουμε τις καυμένες να δανειστούν με την σειρά τους από "αλλού" επειδή μας δάνεισαν και δεν έχουν ρευστό;

Και γιατί να μην δουλεύω και να πείνω και ούζο (καφέ τσιγάρα με τίποτα :) ); Γιατί πρέπει να γίνω robot Γερμανός για να έχω υπόσταση ως παραγωγικό ον;

Εξιλαστήριο θύμα, "δούλευε μλκ Γερμανέ να ταΐζεις τον Έλληνα" το μήνυμα..... εδώ μόνοι μας δεν τα βρίσκουμε, περιμένουμε από τους εταίρους να μας καταλάβουν;

Από την άλλη θα σου πει κάποιος ότι φταις που έκλεινες τα μάτια τόσο καιρό... και δίκιο θα έχει αν με ρωτήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν θέλω να μου πεις αυτό...

Οικονομικοτεχνικά θέλω μια εξήγηση.

Ο Γερμανός επιβαρύνεται από την μη παραγωγικότητα του Έλληνα; Γιατί από ότι βλέπω η δουλεία του Γερμανού μεταφράζεται σε Γερμανικά αυτοκίνητα που αγοράζει ο Έλληνας, σε Γερμανικά όπλα, και άλλα πολλά προιόντα που εισάγωνται.

Που ακριβώς χάνει ο Γερμανός;

Link to comment
Share on other sites

Συγχώρα με αλλά τέτοια νούμερα δεν με πείθουν. Δεν λέω ότι είναι ψεύτικα, αλλά εμπεριέχουν μέσα τους την παρουσία κάποιου τραπεζικού κερδοφόρου συστήματος, με έναν...ιδιαίτερο ρόλο..

Προσωπικά εγώ ΔΕΝ θα δάνειζα ΠΑΛΙ σε κάποιον, όταν ήδη μου χρωστάει. Εκτός αν ήταν συγγενής μου (και για μακρυνός θα το σκεφτόμουνα). Αλλά επειδή εδώ μιλάμε για ψυχρή σχέση χρήματος, δεν πιστεύω ότι αυτοί που μας δανείζουν δεν έχουν κέρδος....χρηματικό ή άλλο..

Link to comment
Share on other sites

Είπε κανείς ότι δεν έχουν κέρδος; φωτιά να πέσει να μας κάψει... Το κέρδος τους μεταφράζεται τόσο σε νούμερα/επιτόκια όσο και στα οφέλη (;;;; ) που θα προκύψουν από τα μέτρα που έχουν ανακοινωθεί/ανακοινώνονται.

Βγάλε εσύ από το μυαλό του Γερμανού ότι κερδισμένος βγαίνει μακροπρόθεσμα και δεν του στερείς το budget από το νέο σχολείο για να ταΐσεις τους αχαΐρευτους (όπως πιθανότατα τον έχουν πείσει ότι έχει η κατάσταση).

Παρένθεση είναι η ιστορία αυτή σχετικά με τις απόψεις που σχηματίζουν οι Ευρωπαίοι για την Ελλάδα, ίσως να μην αξίζει να επεκταθούμε (σε αυτό το νήμα τουλάχιστον).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχώρα με αλλά τέτοια νούμερα δεν με πείθουν. Δεν λέω ότι είναι ψεύτικα, αλλά εμπεριέχουν μέσα τους την παρουσία κάποιου τραπεζικού κερδοφόρου συστήματος, με έναν...ιδιαίτερο ρόλο..

Προσωπικά εγώ ΔΕΝ θα δάνειζα ΠΑΛΙ σε κάποιον, όταν ήδη μου χρωστάει. Εκτός αν ήταν συγγενής μου (και για μακρυνός θα το σκεφτόμουνα). Αλλά επειδή εδώ μιλάμε για ψυχρή σχέση χρήματος, δεν πιστεύω ότι αυτοί που μας δανείζουν δεν έχουν κέρδος....χρηματικό ή άλλο..

εχουμε δωσει ηδη το ΟΤΕ -μια υγιης επιχειριση που με καλη διαχειριση θα ειχε προοδο....(εστω και με τα σκανδαλα τυπου ΓΕΡΜΑΝΟΣ κλπ)

φορτωθηκαμε λοιπον ενα ματσο συνταξιουχους που εφυγαν με εφαπαξ+πανακριβη συνταξη για ν αναλαβει η ντοιτσε ......

καθαρα συναλλαγη αργεντινικου τυπου !! ξεπουλημα του κερατα!

οφ τοπικ > κι εχω εναν ****** που μου ηρθε στο μαγαζι με τον γιο του, να μου ζηταει συνεργασια γιατι ''αυτος ξερει πολλα, ITB,EXXR, πολυπλεξια (!!!) ,ΕΧΒ κλπ κλπ'' πρωην στελεχος του οτε........

δυσκολα κρατηθηκα να μην το πεταξω με τις κλωτσιες !!

οταν στραφηκα στον γιο του (20-22?) και τον ρωτησα τι γνωσεις εχει , μου απαντησε(τραυλισε) κατι για αγγλιες κλπ αλλα ο πατερας του τον παραμερισε! ''αστον αυτον , εχει να μαθει πολλα'' !!!

του την ειπα ελαφρως ,οποτε πηρε τον δρομο για την εξοδο (προς το bmw x5 του !)

αυτα τα ***** ειμαστε και αν δεν ξυπνησουμε ΤΩΡΑ απο την αποβλακωση , καλο θα ηταν να μαθουμε 2-3 γλωσσες ακομα γιατι θα γινουμε ''παιδια της διασπορας'' ........

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.