Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδας


Chosen

Recommended Posts

Σχετικα με αυτο που ειπε ο Dolly,κατι παρεμφερες γινεται και με τους καθηγητες σχολειων.Παιρνουν τηλεφωνο και λενε οτι μενουν μακρυα και οτι δεν μπορουν να 'ρθουν λογω απεργιας και στα μεσα συγκοινωνιας.Ετσικαθονται σπιτι και πληρωνονται !!!!

Κοιτα να δεις κατι ατομα που κανουν απεργια μονο οταν τους συμφερει (οι καθηγητες συγκεκριμενα - χωρις να αναφερομαι στον καθενα ξεχωριστα) ...

Φοβερη διαμαρτυρια εκ μερους τους. :clap:

Link to comment
Share on other sites

Ώπα ρε συ παιδί με τους χαρακτηρισμούς. Η κίνηση ήταν συμβολική για να κάνει το γύρο του κόσμου, δεν ήταν για τους τουρίστες, για όνομα δηλαδή. Και μπορεί κι εγώ να μη συμφωνώ με την συγκεκριμένη κίνηση ή την γενικότερη αντιμετώπιση του ΚΚΕ, αλλά ο κόσμος που ήταν εκεί πάνω, είναι ο ίδιος κόσμος που είναι στους δρόμους και τρέχει να αλλάξει τις συνειδήσεις του κόσμου, μπας και ξεκολλήσουμε καμιά φορά από το πρασινομπλε.

Η κίνηση ήταν απολύτως λάθος και σε καμιά περίπτωση δεν ήταν συμβολική. Η κίνηση ήταν διαφημιστικό τρικ του ΚΚΕ. Αν θέλουν να κάνουν συμβολικές κινήσεις να αφήσουν τις κόκκινες σημαίες, τις μπογιές και τα σφυροδρέπανα στο σπίτι. Ξέρουμε ποιοι είναι και θα τους πούμε μπράβο όταν σταματήσουν να λειτουργούν ως διαφημιστικό σποτ του ΚΚΕ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποιοι είναι και θα τους πούμε μπράβο όταν σταματήσουν να λειτουργούν ως διαφημιστικό σποτ του ΚΚΕ.

Χαχα, εσείς ποιοι είστε όμως, γιατί έχω αρχίσει να μπερδεύομαι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ετσικαθονται σπιτι και πληρωνονται !!!!

Κοιτα να δεις κατι ατομα που κανουν απεργια μονο οταν τους συμφερει (οι καθηγητες συγκεκριμενα - χωρις να αναφερομαι στον καθενα ξεχωριστα)

Για πες τα σε μένα εξυπνάκια αυτά που δεν έχω πληρωθεί ούτε μία ώρα από το 2009 και μου χρωστάνε ακόμα από το 2008

Χαχα, εσείς ποιοι είστε όμως, γιατί έχω αρχίσει να μπερδεύομαι :hehe:

Έλληνας πολίτης αν το έχεις απορία και εννοώ ότι ξέρουμε ποιον πολιτικό χώρο αντιπροσωπεύουν.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο θα υπάρχουν "βολευμένοι", Ωχαδερφιστές και αγωνιστές του καναπέ που παρ'όλα τα αίσχη των ανθέλληνων κυβερνήσεων, όταν φτάσει η ώρα της ψήφου ρίχνουν τα ίδια και τα ίδια και συντηρρούν τον δικομματισμό στο 70%+ ... τότε δεν πρόκειται να ξαναδούμε άσπρη μέρα. Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση η πρόβλεψη για το 2ο μεγάλο κύμα οικονομικής μετανάστευσης των Ελλήνων.

Όσο υπάρχει ατιμωρησία και ασυδοσία αυτά θα γίνονται. Όσο ο κάθες νόμος σε αυτό το κράτος που ζούμε έχει ένα παραθυράκι και όσο όταν είσαι υπουργός-ή γενικά επώνυμος, σου ζητάνε αυτόγραφο αντί να σου δώσουν κλήση, αυτοί θα μας ξεφτιλίζουν και θα παίζουν με την νοημοσύνη μας.

Όπως είπε και ο Λαζόπουλος εχθές (ανεφέρθηκε στα λεγόμενα Παπανδρέου και λοιπών)

"οι Δημοκρατίες δεν έχουν αδιέξοδα" εμείς πως βρεθήκαμε σε αδιέξοδο όμως;

Και για να μην πλατιάζω, ένα παράδειγμα. Ένας Γερμανός βουλευτής, κατηγορήθηκε για κλοπή δημόσιου χρήματος. Οι Γερμανοί ξέρετε τι έκαναν; Την ώρα που αυτός έκανε τα μπάνια του στο Μiami beach, έστειλαν jet να τον πάρει επί τόπου και τον γύρισαν άμεσα στην Γερμανία για να τον δικάσουν. Όχι σαν εδώ που τα αδικήματα των υπουργών διαγράφονται αν δεν δικαστούν εντός 2 ετών.

Σε μια νύχτα καταργούν τα εργατικά δικαιώματα που ο κόσμος πάλεψε με αίμα για δεκαετίες να τα αποκτήσει. Αυτό να έχετε στο μυαλό σας πριν ξαναπάτε στην κάλπη.

Έγινε επεξεργασία από deNordic
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις κατι ατομα που κανουν απεργια μονο οταν τους συμφερει (οι καθηγητες συγκεκριμενα - χωρις να αναφερομαι στον καθενα ξεχωριστα)

@yanni οπως ειδες εθεσα περιορισμο.

Εγω μιλαω για αυτους του δημοσιου και δεν το λεω μονο εγω.Το ξερω απο φιλους που οι γονεις τους ειναι καθηγητες.

Link to comment
Share on other sites

Η κίνηση ήταν απολύτως λάθος και σε καμιά περίπτωση δεν ήταν συμβολική. Η κίνηση ήταν διαφημιστικό τρικ του ΚΚΕ. Αν θέλουν να κάνουν συμβολικές κινήσεις να αφήσουν τις κόκκινες σημαίες, τις μπογιές και τα σφυροδρέπανα στο σπίτι. Ξέρουμε ποιοι είναι και θα τους πούμε μπράβο όταν σταματήσουν να λειτουργούν ως διαφημιστικό σποτ του ΚΚΕ.

Να διαφημιστούν που ρε Γιάννη; Διαφωνώ εντελώς μαζί σου, όταν κάνεις μια τέτοια κίνηση φυσικά και πρέπει να δείχνεις την ταυτότητα σου. Όσο γιαυτό που έγραψαν τα media ότι έκαναν "κατάληψη" στην Ακρόπολη είναι ψέμματα. Οι φρουροί του χώρου έκλεισαν την είσοδο στους επισκέπτες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@yanni οπως ειδες εθεσα περιορισμο.

Εγω μιλαω για αυτους του δημοσιου και δεν το λεω μονο εγω.Το ξερω απο φιλους που οι γονεις τους ειναι καθηγητες.

Ρε συ μην με δουλεύεις και μην κοροϊδεύεις και τον εαυτό σου. Πες ένα "έκανα λάθος" αν έχεις το κουράγιο, ποιο αξιοπρεπές είναι. Όταν κάθεσαι και γενικεύεις στο πρώτο post "οι καθηγητες συγκεκριμενα" και το ξανά κάνεις και στο δεύτερό σου post "μιλαω για αυτους του δημοσιου" αδικείς κόσμο; Αυτό που γράφεις "χωρις να αναφερομαι στον καθενα ξεχωριστα" εννοείται από την στιγμή που γενικεύεις και τους πετάς όλους στο ίδιο τσουβάλι. Εγώ από το δημόσιο δεν έχω πληρωθεί εδώ και 1,5 χρόνο. Ο άλλος που πάει και κάνει μάθημα στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας από το δημόσιο πληρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με αυτο που ειπε ο Dolly,κατι παρεμφερες γινεται και με τους καθηγητες σχολειων.Παιρνουν τηλεφωνο και λενε οτι μενουν μακρυα και οτι δεν μπορουν να 'ρθουν λογω απεργιας και στα μεσα συγκοινωνιας.Ετσικαθονται σπιτι και πληρωνονται !!!!

Κοιτα να δεις κατι ατομα που κανουν απεργια μονο οταν τους συμφερει (οι καθηγητες συγκεκριμενα - χωρις να αναφερομαι στον καθενα ξεχωριστα) ...

Φοβερη διαμαρτυρια εκ μερους τους. :clap:

Μάλλον κάτι δεν λες σωστά. Καθηγητές που απεργούν, ΔΕΝ πληρώνονται την ημερίσια αποζημίωση. Εκτός αν το σχολείο της συζύγου αποτελεί εξαίρεση που έσπευσε από την πρώτη στιγμή να βοηθήσει τον Γιωργάκη μας....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορουμε να καταλαβουμε ολοι ειναι οτι η Ελλαδα ειναι πολυ διαφορετικη χωρα απο ολες τις αλλες σε επιπεδο νοοτροπιας.Λεμε οτι οι υπουργοι και οι αξιωματουχοι κλεψανε τα λεφτα του κρατους μα πως να μην το κανουν οταν ολοι εμεις κλεβουμε το κρατος με την φοροδιαφυγη μας, αναλογικα ειναι το ιδιο.Οταν εχει διογκωθει το δημοσιο με 1000000 υπαλληλους ,που οι περισσοτεροι καθονται,λογω πελατειακων σχεσεων πιος φταιει μονο οι πολιτικοι;Οταν εχεις τον ΟΣΕ me τις αθλιες υπερεσιες που προσφερει και κοστιζει στον φορολογουμενο 1 δις ευρω τον χρονο και αντι να τον κλεισεις, για να τον πουλησεις ουτε λογος κανεις δεν ειναι τοσο μ@λ@κ@ς, τον αφηνεις ετσι γιατι φοβασαι τις αντιδρασεις.

Στην Ελλαδα ενα μεγαλο προβλημα ειναι αυτη η περιεργη αριστερη ηγεμονια που υπαρχει το 15% να θελει να εξουσιασει το 85% αυτα δεν γινονται ΠΟΥΘΕΝΑ, και αφου τοσοι εδω μεσα πιστευουν οτι η αριστερα εχει δικιο σε αυτα που λεει γιατι οι βλακες Ευρωπαιοι τους εχουν στειλει στα ταρταρα?

P.s Γιατι συγκρινουμε την ελλαδα με την γερμανια μονο εκει που μας βολευει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορουμε να καταλαβουμε ολοι ειναι οτι η Ελλαδα ειναι πολυ διαφορετικη χωρα απο ολες τις αλλες σε επιπεδο νοοτροπιας.Λεμε οτι οι υπουργοι και οι αξιωματουχοι κλεψανε τα λεφτα του κρατους μα πως να μην το κανουν οταν ολοι εμεις κλεβουμε το κρατος με την φοροδιαφυγη μας, αναλογικα ειναι το ιδιο.Οταν εχει διογκωθει το δημοσιο με 1000000 υπαλληλους ,που οι περισσοτεροι καθονται,λογω πελατειακων σχεσεων πιος φταιει μονο οι πολιτικοι;Οταν εχεις τον ΟΣΕ me τις αθλιες υπερεσιες που προσφερει και κοστιζει στον φορολογουμενο 1 δις ευρω τον χρονο και αντι να τον κλεισεις, για να τον πουλησεις ουτε λογος κανεις δεν ειναι τοσο μ@λ@κ@ς, τον αφηνεις ετσι γιατι φοβασαι τις αντιδρασεις.

Στην Ελλαδα ενα μεγαλο προβλημα ειναι αυτη η περιεργη αριστερη ηγεμονια που υπαρχει το 15% να θελει να εξουσιασει το 85% αυτα δεν γινονται ΠΟΥΘΕΝΑ, και αφου τοσοι εδω μεσα πιστευουν οτι η αριστερα εχει δικιο σε αυτα που λεει γιατι οι βλακες Ευρωπαιοι τους εχουν στειλει στα ταρταρα?

P.s Γιατι συγκρινουμε την ελλαδα με την γερμανια μονο εκει που μας βολευει;

Διότι η "ηρωική και γεμάτη θυσίες" γενιά του Πολυτεχνείου πουλάει ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Να διαφημιστούν που ρε Γιάννη; Διαφωνώ εντελώς μαζί σου, όταν κάνεις μια τέτοια κίνηση φυσικά και πρέπει να δείχνεις την ταυτότητα σου. Όσο γιαυτό που έγραψαν τα media ότι έκαναν "κατάληψη" στην Ακρόπολη είναι ψέμματα. Οι φρουροί του χώρου έκλεισαν την είσοδο στους επισκέπτες.

Σφυροδρέπανα, πράσινοι ήλιοι και πυρσοί δεν έχουν θέση στην ακρόπολη. Όταν εγώ σε κάθε εκδήλωση διαμαρτυρίας του ΠΑΜΕ βλέπω σφυροδρέπανα και κόκκινες σημαίες βγάζω το συμπέρασμα ότι ναι μεν το ΠΑΜΕ και το κάθε ΠΑΜΕ θέλει να δείξει την υποστήριξή του στον εργάτη, υποστήριξη που δεν θα βρει από άλλους μελλοντικούς βουλευτές δήθεν συνδικαλιστές, θέλει όμως στον ίδιο βαθμό να διαφημίσει και τον πολιτικό χώρο από τον οποίο προέρχεται. Σε έναν βαθμό και ζητάω συγνώμη προκαταβολικά για αυτό, μου θυμίζουν τον Καρατζαφέρη που πήγαινε και μοίραζε λεφτά σε φτωχούς παρουσία κάμερας. Θα προτιμούσα στις απεργίες και σε πανό που ανεβαίνουν στην ακρόπολη να μην υπάρχουν χρώματα και σύμβολα που θα δείχνουν την ανάγκη και την αγωνία αυτών που διαμαρτύρονται να δηλώσουν και τον πολιτικό χώρο από τον οποίο προέρχονται.

Όσο για τους φρουρούς και εγώ στην θέση τους αυτό θα έκανα, ο οποιοσδήποτε έχει την ευθύνη για την ασφάλεια των τουριστών θα το έκανε αυτό, θα έκλεινε την ακρόπολη. Μην κοροϊδευόμαστε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι φύλακες έκλεισαν την είσοδο ύστερα από εντολή του εισαγγελέα. Μου φαίνεται ότι σκοπός της κίνησης ήταν να προκληθεί το κοινό αίσθημα κατά της διαμαρτυρίας των καπακούπηδων.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=_QVbC0ZeKu4]YouTube - Bithikotsis, Theodorakis - Ena to helidoni (1977)[/ame]

το μελλοντικό μας χιτάκι.

να μου το θυμηθείτε, οι μελλοντικές γενιές θα μπερδεύουν την κρίσιμη περίοδο τις ελλάδας που ταυτίζεται αυτό το τραγούδι, γιατί θα το τραγουδήσουμε ξανά

Link to comment
Share on other sites

Οι φύλακες έκλεισαν την είσοδο ύστερα από εντολή του εισαγγελέα. Μου φαίνεται ότι σκοπός της κίνησης ήταν να προκληθεί το κοινό αίσθημα κατά της διαμαρτυρίας των καπακούπηδων.

Αν ήταν κάνα γκρουπ Αμερικανών στην ακρόπολη εκείνη την ώρα και πλακώνονταν με τους εκπροσώπους του ΠΑΜΕ αρχικά στα βρισίδια και μετά στο ξύλο; και σε καμιά περίπτωση δεν λέω ότι την φασαρία θα την ξεκίναγαν οι εκπρόσωποί του ΠΑΜΕ, το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι δεν λες σωστά. Καθηγητές που απεργούν, ΔΕΝ πληρώνονται την ημερίσια αποζημίωση.

Οχι ,δεν κανω λαθος.Το συγκεκριμενο το ξερω καλα.Και η μητερα μου ειναι εκπαιδευτικος :)

Ειπα οτι καθηγητες σε ημερες απεργιας δηλωνουν οτι δεν μπορουν να παρευρεθουν στο σχολειο λογω παραλληλης απεργιας σε μεσα συγκοινωνιας και ετσι καθονται σπιτι τους και πληρωνονται!Δεν δηλωνουν απεργια. Ετσι μου 'χουν πει τουλαχιστον φιλοι-φιλες που οι γονεις τους ειναι καθηγητες.

Ρε συ μην με δουλεύεις και μην κοροϊδεύεις και τον εαυτό σου. Πες ένα "έκανα λάθος" αν έχεις το κουράγιο, ποιο αξιοπρεπές είναι. Όταν κάθεσαι και γενικεύεις στο πρώτο post "οι καθηγητες συγκεκριμενα" και το ξανά κάνεις και στο δεύτερό σου post "μιλαω για αυτους του δημοσιου" αδικείς κόσμο; Αυτό που γράφεις "χωρις να αναφερομαι στον καθενα ξεχωριστα" εννοείται από την στιγμή που γενικεύεις και τους πετάς όλους στο ίδιο τσουβάλι. Εγώ από το δημόσιο δεν έχω πληρωθεί εδώ και 1,5 χρόνο. Ο άλλος που πάει και κάνει μάθημα στο τελευταίο χωριό της Ελλάδας από το δημόσιο πληρώνεται.

Yanni,μπορεις να ηρεμησεις.Αν εγω εχω καποια αποψη για τους καθηγητες,μπορεις αν θες (το οφειλεις δεν ειναι και οτι πρεπει) να σεβαστεις την αποψη μου,ανεξαρτητα αν εισαι η οχι καθηγητης.

Αλλα και παλι δεν θα πω το "εκανα λαθος" γιατι δεν εκανα τιποτα λαθος οπως νομιζω.Ειπα οι καθηγητες δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης δημοσιου εχουν την πολυτελεια να κανουν αυτη τη "hack-ια" σε μερες απεργιας και να πληρωνονται.Αυτο ισχυει και δεν το λεω εγω γιατι εχω κατι με τους καθηγητες.Αν θες το αποδεχεσαι,αν παλι οχι κανενα προβλημα.

Ας μην κανουμε το θεμα καθηγητοTreadh. Χρεωκοπια Ελλαδας -------- just this

Τωρα πως γινεται εσυ να εισαι καθηγητης δημοσιου και να μην πληρωνεσαι,δεν ξερω.Πολυ παραξενο μου φαινεται παντως...

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν κάνα γκρουπ Αμερικανών στην ακρόπολη εκείνη την ώρα και πλακώνονταν με τους εκπροσώπους του ΠΑΜΕ αρχικά στα βρισίδια και μετά στο ξύλο; και σε καμιά περίπτωση δεν λέω ότι την φασαρία θα την ξεκίναγαν οι εκπρόσωποί του ΠΑΜΕ, το αντίθετο!

Για ποιο λόγο αν είσαι τουρίστας να πας να την πέσεις σε κάποιον που κάθεται στην άκρη του μνημείου; (εκεί καθόντουσαν, εκεί που είχαν το ανορθόγραφο πανό)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ,δεν κανω λαθος.Το συγκεκριμενο το ξερω καλα.Και η μητερα μου ειναι εκπαιδευτικος :)

Ειπα οτι καθηγητες σε ημερες απεργιας δηλωνουν οτι δεν μπορουν να παρευρεθουν στο σχολειο λογω παραλληλης απεργιας σε μεσα συγκοινωνιας και ετσι καθονται σπιτι τους και πληρωνονται! Ετσι μου 'χουν πει τουλαχιστον φιλοι-φιλες που οι γονεις τους ειναι καθηγητες.

Yanni,μπορεις να ηρεμησεις.Αν εγω εχω καποια αποψη για τους καθηγητες,μπορεις αν θες (το οφειλεις δεν ειναι και οτι πρεπει) να σεβαστεις την αποψη μου,ανεξαρτητα αν εισαι η οχι καθηγητης.

Αλλα και παλι δεν θα πω το "εκανα λαθος" γιατι δεν εκανα τιποτα λαθος οπως νομιζω.Ειπα οι καθηγητες δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης δημοσιου εχουν την πολυτελεια να κανουν αυτη τη "hack-ια" σε μερες απεργιας και να πληρωνονται.Αυτο ισχυει και δεν το λεω εγω γιατι εχω κατι με τους καθηγητες.Αν θες το αποδεχεσαι,αν παλι οχι κανενα προβλημα.

Ας μην κανουμε το θεμα καθηγητοTreadh. Χρεωκοπια Ελλαδας -------- just this

Τωρα πως γινεται εσυ να εισαι καθηγητης δημοσιου και να μην πληρωνεσαι,δεν ξερω.Πολυ παραξενο μου φαινεται παντως...

Σεβαστή η άποψή σου όπως λες, λάθος αλλά σεβαστή. Εγώ ήρεμος είμαι, άλλο το τι γράφω. Δεν μπορείς σε όλα τα κείμενα να βάζεις κορδέλες και καρδούλες.

Από εκεί και πέρα αν εσένα σου φαίνεται παράξενο που δεν με έχουν πληρώσει εγώ τι να πω; Πάντως μου κάνει εντύπωση που έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου ρωτώντας τους φίλους σου που έχουν γονείς εκπαιδευτικούς, αλλά όχι την μητέρα σου που είναι εκπαιδευτικός.

Δες και εδώ για να καταλάβεις

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=17109.msg310302#new

και να σου δείξω λιγάκι και μια "hack-ια" πολυτελείας που έχουν κάποιοι εκπαιδευτικοί

Εδώ δεν ντρέπονται που μας έχουν απλήρωτους τόσους μήνες και πηγαινοερχόμαστε με καθημερινά έξοδα στις βενζίνες, και θα ντραπούν αν μας κόψουν τα επιδόματα:::Γιατί ξέρουν αυτοί τι θα πει να δουλεύεις ωρομίσθιος;;;;Ξέρουν τι θα πει να ζεις τσιμα τσιμα και δανειζεσαι για να βάλεις βενζίνη για να πας στο σχολείο;;;;Τι ξέρουν αυτοί από μια τέτοια ζωη;;;;Αλλά φταίμε εμείς που συνεχίζουμε να πηγαίνουμε στα σχολέια...Γιατί αν όλοι μαζί είχαμε στασματήσει να πηγαίνουμε, θα έβρισκαν αμέσως λεφτά να μας πληρώσουν αυτά που μας χρωστάνε...Μας έχουν αυτοί περισσότερο ανάγκη από ότι τους έχουμε εμείς!!!
Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο αν είσαι τουρίστας να πας να την πέσεις σε κάποιον που κάθεται στην άκρη του μνημείου; (εκεί καθόντουσαν, εκεί που είχαν το ανορθόγραφο πανό)

Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά βλέποντας τις αντιδράσεις των Αμερικανών απέναντι στο οτιδήποτε μοιάζει με σοσιαλιστικό/κομμουνιστικό δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να είσαι απόλυτα ήσυχος ότι δεν θα συμβεί καμιά στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.