Jump to content



micro psu mod...


@topos

Recommended Posts

Eχω ενα κουτακι micro-innovator με e4600@3.0,3gb ram,p5b-mx,8600gt@810/850 που υστερα απο καποιες μοντες(3hdd/12fan+fan control) με εχει βολεψει ως media pc.

To θεμα ειναι οτι σκεφτομαι να αλλαξω την καρτα γραφικων με καποια δυνατοτερη και με εχει προβληματισει το no-name micropsu 350watt που εχει.

Απο οσο το εχω ψαξει δεν παιζει τιποτα σοβαρο σε micro-psu και σκεφτομουν μηπως θα μπορουσα να modαρω μεσα στην θηκη του καποιο σχετικα ποιοτικοτερο.

Micro-psu:PER.808593.jpg

Πλακετα atx-psu (η συγκεκριμενη απο Corsair 450 VX):DSC01957.JPG

Oπως βλεπετε, θεωρητικά χωραει τσιμα τσιμα μεσα στο μικροτερο casing...Και πιστευω πως ο 8αρης του micro-psu θα καταφερει να δροσισει την πλακετα του μεγαλυτερου τροφοδοτικου μιας και θα δουλευει ρελαντι....

Tι λετε θα πετυχει η εγχειριση?Εχει επιχειρησει κανενας συμφουριτης κατι παρομοιο?:jester:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πρεπει να μετρησεις εξωτερικες διαστασεις απο το micro psu, και να τις συγκρινεις με ενα κανονικο.

Το φαρδος ειναι το ιδιο? γιατι το μηκος διαφερει και αυξανεται συνηθως οσο ανεβαινουν τα watt.

Οσον αφορα το υψος της πλακετας (μαζι με τις ψυκτρες) σε ενα κανονικο psu, υπολογισε 30mm λιγοτερο

απο το συνολικο υψος.

Δωσε αν μπορεις διαστασεις του micro psu, και εσωτερικες φωτο του case.

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι μπαίνει μέσα ένα δυνατότερο τροφοδοτικό.. οι τρύπες για την γιόση του pcb στο σασί θα είναι οι ίδιες..ή θα είναι αλλου η μια αλλου η άλλη?

Και αν βρίσκονται αλλου και πας να το στερεώσεις αλλιώς τότε οι κούρμπες προς τα πάνω που έχει το σασί παίζει να ακουμπήσουν σε κάποια κόλληση

κάτω από την πλακέτα και να γίνει βραχυκύκλωμα..

Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό όταν διάβασα το θέμα σου~!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tελικα βρηκα λιγο χρονο την Κυριακη που μας περασε και ειπα να κανω την "εγχειριση" με ενα φρεσκο 450αρη(hi-flow) που το εχω για back up..

Photos απο τα psu κ mini psu...

psuandmicropsuexternal.jpg

p1000813j.jpg

Οπως βλεπετε η διαφορα βρισκετε στο πλατος(το παχος ειναι μικροτερο στο micro psu αλλα εξαιτιας του "εξωτερικα" τοποθετημενου 8αρη fan,ειναι πρακτικα το ιδιο..) τους κ πιο κατω θα διαπιστωσετε πως εχουν τις ιδιες σε μεγεθος πλακετες με την διαφορα οτι ειναι διαφορετικα τοποθετημενες,στο micro psu ειναι οριζοντια με το case ενω στο κανονικο ειναι καθετα...

Και τα "θεωρητικα" specs τους

psumicrospecs.jpg

Πανω που εχω πιασει τα κατσιβιδια κ βλεπω οτι οι πλακετες εχουν ακριβως τις ιδιες διαστασεις(11χ14.5 cm)+στο ιδιο σημειο τις τρυπες,

micropsuinternall.jpg

παρατηρω πως το "450αρη" φαινετε να εχει ακομη χειροτερη κατασκευη απο micro psu των 350 watt(αρκετα μικροτερες ψυκτρες,μικροτερους πυκνωτες κ πηνια...) και αποφασισα να το αναβαλλω μεχρι να βρω σωστο αντικαταστατη....

Γνωριζει κανεις εαν γενικα ειναι νορμα το 11χ14.5 εκατοστα στις πλακετες?

Επισης οποιαδηποτε αλλη παρατηρηση καλοδεχουμενη...

Υ.Γ Καλα δεν εκανα που δεν προχωρησα στην αλλαγη?Δεν ξερω απο specs κ ποιοτητες για πυκνωτες απλα στο ματι μου φανηκε πιο "σοβαρη" η κατασκευη του micro παρολα τα -100watt του..

Υ.Γ Εαν Θελει κανεις + αλλες -κοντινες- φωτο απο την πλακετα απλα το ζηταει....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.