Jump to content



HOW TO: SSD Performance Tips


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

παίδες, μία ερώτηση για το indexing, είναι όντως "critical" (από άποψη ταχύτητας/απόδοσης του ssd) ;

επίσης, χρειάζεται να απενεργοποιηθεί για όλους τους δίσκους (ssd + hdd) ή μόνο τους ssd;

ρωτάω γιατί έχω έναν hdd για storage και με απεργοποιημένο το indexing δεν δουλεύει το tag search (win7) :help:

Link to comment
Share on other sites

Hello είμαι το Indexing service κάνω index τους σκληρούς δίσκους για πιο γρήγορες αναζητήσεις.Μιας και είμαι service ξεκινάω αυτόματα με την εκκίνηση των windows.Όταν ξεκινήσω βλέπω ποιοι δίσκοι έχουν επιλεγμένη την επιλογή "Allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties" και τους κάνω index :p.

O κύριος magician με απενεργοποιεί και δεν μου επιτρέπει να ξεκινάω αυτόματα οπότε είναι δεν είναι επιλεγμένη η παραπάνω επιλογή είναι το ίδιο.

Υπερ-απλουστευμένη ανάλυση λόγω ζέστης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πάντως δεν απενεργοποιώ το indexing service, διότι το χρειάζομαι για τους άλλους δίσκους όπου έχω τα data μου. Απενεργοποιώ μόνο την επιλογή "Allow files on this drive to have contents indexed in addition to file properties" στα properties του SSD και καθάρισα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν διευκρινίζεται αυτό στα tutorials, αλλά προτείνεται γενικώς η απενεργοποίηση του indexing service, λες και υπάρχει κανείς που έχει όλα τα δεδομένα του στον SSD. Κατά την άποψή μου είναι πολύ εσφαλμένη πρόταση η απενεργοποίηση αυτή, διότι τα οφέλη του indexing για την εύρεση δεδομένων είναι υπερπολύτιμα, αξεπέραστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια για δισκο ssd 120gb ποια μαρκα θα προτεινατε και γιατι?

Επισης τι πρεπει να προσεξουμε στους ssd δισκους γενικως και ειδικος.....

Τελος στους δισκους ssd απ' οτι εχω διαβασει ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για δισκο ssd 120gb ποια μαρκα θα προτεινατε και γιατι?

Επισης τι πρεπει να προσεξουμε στους ssd δισκους γενικως και ειδικος.....

Τελος στους δισκους ssd απ' οτι εχω διαβασει ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗ ισχυει κατι τετοιο?

Εδώ είναι θέμα με SSD performance tips.

Κάνε νέο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα netbook msi wind u100

Πήρα χτες τον agility 3 60gb.

READ Write

seq 130.19 75.35

4k 11.22 26.93

4K-64 52.95 75.04

acc. time 0.208 0.393

score 77 110

total 228.

Any ideas?

Δε νομίζω να κάνουμε δουλειά με αυτές τις τιμές.

Δεν έχω κάνει τπτ από το 1ο πόστ...

Γιατί τα δοκίμασα χτες και για κάποιο λόγο έπεσα κιάλλο.

Έχει κανείς netbook ?

win 7 32bit

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα netbook msi wind u100

Πήρα χτες τον agility 3 60gb.

READ Write

seq 130.19 75.35

4k 11.22 26.93

4K-64 52.95 75.04

acc. time 0.208 0.393

score 77 110

total 228.

Any ideas?

Δε νομίζω να κάνουμε δουλειά με αυτές τις τιμές.

Δεν έχω κάνει τπτ από το 1ο πόστ...

Γιατί τα δοκίμασα χτες και για κάποιο λόγο έπεσα κιάλλο.

Έχει κανείς netbook ?

win 7 32bit

Για τον ICH7-M που έχει το u100 μια χαρά είναι οι τιμές. Πάνω κάτω όποιον SSD και να έβαζες πάνω, ο ICH7 θα τον έκοβε, αλλά πρακτικά τις βελτιώσεις θα τις δεις αμέσως στην χρήση.

Παιδια ποιο ειναι το προγραμμα με το οποιο απλα το τρεχεις και σου φτιαχνει οτι ρυθμησεις ειναι να φτιαξει για τους ssd δισκους.

Για τον 830 σου, αυτά τα κάνει το SSD Magician του κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.