Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Παιδιά για σχετικά αρχάριο η D3000 αξίζει; Να την προτιμήσω από μεταχειρισμένη D60; Δε σκοπεύω να ψαχτώ πάρα πολύ, απλά θέλω κάτι ποιοτικότερο από τις απλές ψηφιακές που να έχει και κάποιες παραπάνω δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Την 3000 την είδα εδώ στα 419 καινούρια με τον VR φακό (αλήθεια, προσφέρει κάτι το VR; Χωρίς αυτό έχει 350). Την D60 με τον ίδιο φακό μεταχειρισμένη τη βρίσκω κοντά στα 300.

Τα reviews που είδα μου έδωσαν την εντύπωση ότι η D60 θα είναι καλύτερη για λήψεις σε συναυλίες. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια....καλα :hehe: εχουν και τα 2 τους..

save the money 4 the future...

Αφου εχουν τον ιδιο φακο ..πες του να σπρωξει το 300αρη πιο κατω..και τσιμπα την.

100καμποσα ευρω για το νεοτερο συστημα εστιασης δεν τα αξιζει.

Περισσοτερο θα βριζεις που δεν εχουν bracketting (αν θες δυνατοτητες) παρα επειδη η μια εχει το παλιο συστημα.

Εναλλακτικα ψαξου για μτχ δ90. με 500 θα βρισκεις ...(αφου εφτασες στα 419)

Link to comment
Share on other sites

Μην τον ακούς αυτόν, θα την βγάλει άχρηστη (ως συνήθως, ενώ παράλληλα προτείνει άνετα και compact μηχανές) και θα σου διπλασιάσει το budget :p

Μια χαρά είναι η D60. Ναι, το VR προσφέρει αρκετά λόγω διαχείρισης ISO από 800 και πάνω, αλλά φυσικά είναι ανάλογα και τι τραβάς. Αυξάνει και το βάρος της βέβαια. 300 δεν θα έδινα όμως για μεταχειρισμένη D60, δες μήπως μπορεί να σου το κατεβάσει και φυσικά δες για εγγύηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τοσο παει 250 περιπου.

D90 γιατι τοσο χαμηλα?

nikon ειναι ...τι περιμενεις??:p

και για να ξυπνησω και ενα φιλαρακι ...η επομενη μηχανη που αξιζει ειναι h d3s

..................cripple fiiiiiiight.........:hehe: (κολλησα με αυτην την αηδια...υποσχομαι δεν το ξανακανω)

Link to comment
Share on other sites

H d3s είναι ότι θέλατε οι Canonakides και δεν έχετε, :p δεν πειράζει, ίσως κάποτε και εσείς!!

Η Δ90 έχει πέσει και θα πέσει γιατί εντός του μήνα ανακοινώνεται η αντικατστάτης, και θα ξεστοκάρουν.

Βασικά αν δεν σε καίνε τα εξτρά της καινούργιας (που δεν τα ξέρουμε ακόμα 100%) η Δ90 σε προσφορά θα είναι τα πιο τίμια λεφτά έβερ για dslr της κατηγορίας αυτής.

Link to comment
Share on other sites

H d3s είναι ότι θέλατε οι Canonakides και δεν έχετε, :p δεν πειράζει, ίσως κάποτε και εσείς!!

yeah right...το προσπερνω

Η Δ90 έχει πέσει και θα πέσει γιατί εντός του μήνα ανακοινώνεται η αντικατστάτης, και θα ξεστοκάρουν.

Βασικά αν δεν σε καίνε τα εξτρά της καινούργιας (που δεν τα ξέρουμε ακόμα 100%) η Δ90 σε προσφορά θα είναι τα πιο τίμια λεφτά έβερ για dslr της κατηγορίας αυτής.

H d90 σαν καινουρια δεν εχει πεσει πολυ.Οταν πρωτοβγηκε λιγο κατω απο 800 εκανε.Και τωρα παιζει λιγο πανω απο 700.Ενα 50αρη στο περιπου δλδ μετα απο 2 χρονια.

Αν κρινω απο του επεσε τιμολογιακα η νεα d3100 -την οποια ναι..και αυτην την θεωρω αχρηστη οπως και την δ3000 :p-...ισως να μην αξιζει να περιμενεις.Σαν να αρχιζουν να τσιμπανε πλεον οι τιμες.

Για την χαμηλη τιμη της d90 -σαν μεταχειρισμενη- υποθετω επαιξε ρολο η d5000 που εχει πολλα κοινα στοιχεια με την d90.

Υπολειπεται λιγο σε καποια "ποιοτικα" σημεια αλλα αυτα δεν θα σου προσφερουν κατι παραπανω φωτογραφικα.

(ποιοτητα κατασκευης ,viewfinder...)

Αν το καλοσκεφτεις 250Ε πιο φτηνα θα την βρεις.

Και τελος η πιο τιμια αγορα dslr ηταν τα 300καμποσα που ζητουσε πριν 4 περιπου χρονια η d50(σαν καινουρια ΑΝ την εβρισκες σε καποιο μαγαζι μιας και συνυπηρξε ενα διαστημα με d40/d60).

Oχι μονο για τα λεφτα...απλα d40/60/3000 sucks big time.

Link to comment
Share on other sites

Και τελος η πιο τιμια αγορα dslr ηταν τα 300καμποσα που ζητουσε πριν 4 περιπου χρονια η d50(σαν καινουρια ΑΝ την εβρισκες σε καποιο μαγαζι μιας και συνυπηρξε ενα διαστημα με d40/d60).

Oχι μονο για τα λεφτα...απλα d40/60/3000 sucks big time.

D40 με 18-55 και 55-200 VR στα 350€ ήταν χάλια bargain δηλαδή ε;

Μήπως ξέρεις τι εστί entry level DSLR? Όχι φίλε, η D90 δεν είναι entry level. Καλά καλά και η D5000 δεν είναι entry level.

Και πως κρίνεις τώρα τις D40/D60 τόσα χρόνια μετά την κυκλοφορία τους; Η D90 θα δέρνει μετά απο 5 χρόνια;

Θα το ξαναπώ και θα το ξαναλέω:

1) Μια χαρά φωτό βγάζουν οι D40/D60/D3000. Έχουμε δει εδώ μέσα φωτογραφίες που μας έχει πέσει το μάτι από τέτοιες μηχανές.

2) Η μηχανή δεν έκανε ποτέ τον φωτογράφο.

3) Πες μου μερικές ουσιώδεις διαφορές μεταξύ μίας D90 και μίας D40 σε ISO200 φωτογράφηση τοπίου με τον ίδιο φακό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παυλίδης παραφέρεσαι....

μιλάμε για μηχανές και ως τέτοιες να τις συγκρίνεις....

γιατί να πάρεις το τσιπικο το εξάρτημα όταν η D50 παλιά και η D90 τώρα

σου προσφέρονται σε καλύτερη τιμή για να ξεκινήσεις με περισσότερες δυνατότητες

και πολύ μεγαλύτερh επεκτασιμότητα.

Το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι....

σπρώχνετε τον κόσμο στην λάθος κατευθυνση, με το πάρε το φθηνότερο,

δεδομένου οτι δεν υπάρχει επιστροφή

και πολύ σύντομα θα βρεθεί να ψάχνει για φακούς κλπ.

και τι θα πει entry level DSLR?

αυτή που μετά θα την πετάξεις?

αυτή που είναι τόσο φτηνή όσο μια compact?

αυτή που θέλω αλλα δεν μπορώ?

ή αυτή που είναι τόσο μεγάλη ώστε να λέω στους φίλους μου "έχω DSLR?"

iso 200? are you joking man?

δεν θες DSLR με τους στενούς και σούπερ ιδανικούς

περιορισμούς που θέτεις....

Link to comment
Share on other sites

3) Πες μου μερικές ουσιώδεις διαφορές μεταξύ μίας D90 και μίας D40 σε ISO200 φωτογράφηση τοπίου με τον ίδιο φακό.

Και γιατί να μιλήσουμε για αυτή την απλή περίπτωση και να μην πούμε για ένα τραπέζι με φίλους, βράδυ σε ταβέρνα, άφλασες με ISO 1600. Εκεί να δούμε τη διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό αυτό που λες, αλλά μου προσβάλλετε την αγορά :p

Πέρα από μία και μόνο φορά (Θαλασσόκοσμος) δεν έχω πει ότι θα ήθελα μεγαλύτερη/καλύτερη. Και πάλι είμαι σίγουρος ότι αν δεν μιλάς για FF πάλι θα πεις και με ακριβότερη ότι θα ήθελες κάτι παραπάνω.

Όταν ο άλλος θέλει να δώσει δλδ ~300€ πρέπει να πάρει μετάχειρη σε άγνωστη κατάσταση ή να ξηλωθεί άλλα τόσα, αλλιώς οι ενδιάμεσες λύσεις είναι για πέταμα;

Επίσης, γιατί τόσος ντόρος για τους φακούς; Οι περισσότεροι θέλουν έναν zoom άντε κι έναν macro. Θεωρώ ότι υπάρχουν άπειρες επιλογές για AF φακούς για όλες τις τσέπες. Flash, το ίδιο. Φίλτρα, το ίδιο. Grips, το ίδιο.

Να ξέρουμε και τι ζητάμε δηλαδή, τα παραπάνω πολύς κόσμος δεν θα ασχοληθεί ποτέ να αγοράσει ή να ψάξει. Αυτός που θέλει επενδύσει για συγκεκριμένο λόγο και σκοπό θα ξέρει εξ αρχής ότι ψάχνει κάτι παραπάνω από μία entry level.

Και γιατί να μιλήσουμε για αυτή την απλή περίπτωση και να μην πούμε για ένα τραπέζι με φίλους, βράδυ σε ταβέρνα, άφλασες με ISO 1600. Εκεί να δούμε τη διαφορά.

Σαφώς και θα τη βρεις εκεί τη διαφορά, όχι ότι δεν θα κάνεις τη δουλειά σου και με μία αυτής της κλάσης. Τυχαία διάλεξα μία με ISO1600. Τις φωτό αυτές τι θα τις κάνεις μετά; Αρχείο; Εκτύπωση 10x15; Κανά upload? Πάλι δεν έχει διαφορά σε απλές χρήσεις. Άμα θες να πας φωτογράφηση σε γάμο, ΟΚ δεν θα πας με D40, αλλά πάλι γυρνάμε στο ίδιο θέμα.

post-1347-1416074591,2049_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από jpavly
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.