Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

anytime, και χαίρομαι που έμεινες ευχαριστημένος. σημειωτέον ότι ο 50-135 ειναι Τοκινα, tamron ειναι μόνο το μπροστινό του καπάκι (γιατί δεν είχε άλλο το μαγαζί που τον πήρα :p )

Μετά την εξεταστική να πάμε καμια βόλτα να δούμε και τους καινούργιους που μπήκαν στο παιχνίδι (17-55 2.8, 10-20, 300 φ4 κλπ)

:T:

τοκινα ειναι βρε αχρηστε;

εβλεπα ταμρον μπροστα και ελεγα σε ολους οτι ειναι ταμρον ;:p

Link to comment
Share on other sites

τοκινα ειναι βρε αχρηστε;

εβλεπα ταμρον μπροστα και ελεγα σε ολους οτι ειναι ταμρον ;:p

εισαι τραγικος. έβλεπες το καπάκι και όχι ολα αυτά που έχει γραμμένα πάνω του ο φακός; :hehe:

Μεγειές Ζαννή, εκπληκτικός ο 17-55. Με έκανε να πουλήσω ό,τι canon είχα σε μια στιγμή.

O Ken Rockwell προτιμά τον kit 18-55 όμως (και ο chuck norris divides by zero).

:shutup:

thanx bill :T:

αυτό που λες το είχε παρατηρήσει και ο dubber όταν είχε πάρει τον δικό του 17-55 και είχαμε καταλήξει τότε στο ασφαλές συμπέρασμα ότι καλός ειναι ο Rockwell αλλά ώρες-ώρες γράφει βλακείες ολκής.

PS: Τώρα παίζεις με D200 και 17-55 δηλαδή; :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ακριβώς, παρέα με δύο tokina 12-24 f4. Το οποίο μου θυμίζει οτι πρέπει να ξεφορτωθώ τον ένα σύντομα και να γίνει flash.

Φυσικά όπως τα ράσα δεν κάνουν το παπά, τα εργαλεία δε με κάνουν φωτογράφο και αρνούμαι να ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι ακριβώς, παρέα με δύο tokina 12-24 f4. Το οποίο μου θυμίζει οτι πρέπει να ξεφορτωθώ τον ένα σύντομα και να γίνει flash.

Φυσικά όπως τα ράσα δεν κάνουν το παπά, τα εργαλεία δε με κάνουν φωτογράφο και αρνούμαι να ανεβάσω φωτογραφίες.

Άστα αυτα καί ανέβασε καμία νά δούμε,στό ίδο καζάνι βράζουμε όλοι:)

Link to comment
Share on other sites

o κενης ο ροκγουελ δεν λεει βλακειες.

Με την εννοια οτι δεν γραφει το απολυτα δογματικο σωστο και ολοι αυτο πρεπει να ακολουθουμε...απλως λεει δημοσια την αποψη του.

Αυτος ο φακος ηταν μια χαρα(θα εξηγησω και παρακατω) μεχρι που αποφασισε να βγαλει την d700 και τις υπολοιπες ΦΦ μηχανες.

Περασε στην ιστορια...(σχεδον οσο ξεχασμενος ειναι και στην canon o αντιστοιχος)

Ναι σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι κορυφαια ..αλλα @1100 που κανει (εκανε) καινουριος με το συγκεκριμενο ευρος (17-55) το μονο που αγοραζεις ποιοτητα κατασκευης και το feature 2.8 στο διαφραγμα.

Μονο σε cropped μπαινει ..vr δεν εχει , το 17αρη στην cropped θα σου γινει ~26 (παει και το wide(οσοι τον ειχατε-εχετε εχετε-ειχατε και εναν ulta wide ωστε στην cropped να εχετε wide) και κακα τα ψεματα..τοσα λεφτα (ακομα και 500-600Ε μτχ) προσωπικα δεν τα δικαιολογω για κατι που μπορω να εχω σαν επιδοσεις παραπλησιες με τον 18-55 VR με το 1/10 της τιμης (σαν καινουριο) ή στο 1/5 σαν μτχ. στο 1/3 του βαρους χωρις να με νοιαζει αν θα παθει κατι.

Γλιτωνω και το τζαμπα βαρος ..αν παλι θελω και διαφραγμα παιρνω τον 50 1.8 και παλι περισσεουν ενα καρο λεφτα και παιζει ακομα να μην εχω φτασει το βαρος του 17-55.

Απλα αντι για ενα φακο θα εχω 2.

Συν οτι πλεον υπαρχουν και αλλοι φακοι που κανουν ωραια πραματακια..χωρις να ζητουν τετοιο αντιτιμο.

Και για επιλογο δεν αντιλεγω οτι αποδιδει καλυτερα απο ολους οσους κυκλοφορουν.

Προσωπικα ..με δ300 θα εδινα την μηχανη και με τα λεφτα του φακου(συν οτι ακομα) θα πηγαινα σε μτχ δ700.

Υ.Γ

ααα βαλτε στην εξισωση ενα αξιολογο φιλτρακι 77mm. ..που οκ αν εχετε φακους οπως 70-200 κλπ.Θα το καταλαβω πιο ευκολα..

Να κυνηγατε ποιοτητα @500Ε σε μτχ και να κοτσαρετε (γενικα μιλωντας) φιλτρακι των 10Ε..δεν το καταλαβαινω το ιδιο ευκολα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για τις FF δίκιο αλλά έχουν πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να γίνουν mainstream. Για το βάρος θα διαφωνήσω, τουλάχιστον ο συνδιασμός D200 με 17-55 είναι ό,τι πρέπει σε ισορροπία στα χέρια μου. Είναι φυσικά και το πιάσιμο διαφορετικό αλλά από εκεί που ήμουν (350D, Sigma 17-70) είναι άλλος κόσμος και φαίνεται και στις αργές handheld φωτογραφίες κάτω από 1/50.

Δεν νομίζω οτι βγήκε ο 17-55 με αξιώσεις να είναι ο all around παρά περισσότερο ο αντίστοιχος 24-70 σε cropped.

Να πάθει κάτι δεν ανησυχώ, όπως λέει ο Κεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αυτοάμυνα.

edit

Θα ψάξω να βρω ένα kit 18-55 πάντως για τη σύγκριση, έχει ενδιαφέρον.

Έγινε επεξεργασία από chroma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά των SB800/900 υπερ του SB600; Η χρήση θα είναι κλασικά πάνω στη μηχανή και σε slave εκτός μηχανής με commander της D200. Επειδή δεν ασχοληθεί καθόλου με flash φωτογραφία από ό,τι διαβάζω για τις απαιτήσεις μου τώρα μάλλον θα είναι overkill τα 800/900 εκτός αν μου διαφεύγει κάτι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

εχω 1 sb600 και 1 sb900 και φυσικα το 900 είναι πάντα η πρώτη μου επιλογή. τρομερές διαφορές από το 800 νομιζω δεν εχει (αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ειναι καλύτερο) αλλά είναι σαφώς ανώτερο στα πάντα από το 600. Επειδή έχει πέσει και το 800 χέρια μου, το 900 μου φάνηκε τρομερά πιο ευχρηστο και βολικο. Και από αυτονομία μια χαρά, με τις eneloop που το δουλεύω βγάζει 650 (νορμάλ) φλασιές για την πλάκα του.

Για μένα μην προτίμησε κάποιο εκ των 800/900 αντί του 600

Link to comment
Share on other sites

Ok δεκτόν οτι είναι καλύτερα, δεν ρώτησα αυτό. Για να επαναδιατυπώσω την ερώτηση, είναι κάτι που κάνεις πρακτικά με το 900 το οποίο δε γίνεται στο 600; Αν λείπει κάτι που θα μου τη βιδώσει από τη πρώτη μέρα και θα παω να το αλλάξω - κοινώς.

Το 800 είναι εξαιρετικά δυσεύρετο στο Δουβλίνο. Σε όσα φωτογραφάδικα μίλησα σήμερα ελάχιστα είχαν 600 σε στοκ, 900 μόνο με παραγγελία και 800 ούτε για δείγμα.

Έγινε επεξεργασία από chroma
Link to comment
Share on other sites

μεγαλύτερο έυρος ζουμ (17-200), μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν μαστερ, μπορείς να πας απο την μια λειτουργία στην άλλη πανεύκολα (σε αντίθεση με το 600 που ειναι σαν να προσπαθείς να ρυθμίσεις ηλεκτρονικό ρολόι του '80 με συνδυασμούς κουμπιών για χ δευτερόλεπτα κλπ), μεγαλύτερο GN, γρηγορότερο recycling, θερμική προστασία, δυνατότητα αναβάθμισης firmware περισσότερα modes και δυνατότητα προσθήκης φίλτρων

θα μπορούσα να γράψω κι άλλα αλλά νομίζω σε καλύπτουν αυτά :p

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα master, το γρήγορο recycle, firmware upgrades κλπ. Όταν διαβάζω τα specs ζαλίζομαι αλλά μου φαίνονται άχρηστα για τώρα. Αν σε 3-6-9 μήνες μου χρειαστούν πρακτικά, τότε μπορεί να τα αξιοποιήσω. Δε θα το σκεφτόμουν τόσο αν δε διάβαζα πολλά για υπερθέρμανση του 900, ίσως βέβαια όσοι έχουν τραβάνε πολλούς γάμους και βαφτήσια. Πάντως δε περίμενα 450 ευρα και να υπερθερμαίνεται.

Από ό,τι κατάλαβα, μάλλον πρέπει να το βρω και να δω τι μου λέει σαν χειρισμός. Πάντως από τα review έχω την αίσθηση οτι περισσότερη ώρα θα ασχολούμαι με το flash και τις ρυθμίσεις του 900 παρά να τραβάω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.