Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

κοιτάω για canon adapter ef/efs για Sony a5100...λέω να κοιτάξω προς canon φακούς ξεκινώντας με τον πασίγνωστο (και φθηνό) 50αρη 1.8....Με ενοχλεί στο χέρι αυτό που φαίνεται να έχει ο αντίστοιχος viltrox στις εικόνες για την στήριξη σε τρίποδο...υπάρχει κάτι άλλο ; 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

κοιτάω για canon adapter ef/efs για Sony a5100...λέω να κοιτάξω προς canon φακούς ξεκινώντας με τον πασίγνωστο (και φθηνό) 50αρη 1.8....Με ενοχλεί στο χέρι αυτό που φαίνεται να έχει ο αντίστοιχος viltrox στις εικόνες για την στήριξη σε τρίποδο...υπάρχει κάτι άλλο ;

Ξεβιδωνει και βγαινει..Αλλα μην το παρεις για τον 50 1.8

Αν εχεις εξαρχης τον 50αρη ..παει και ερχεται..αν εχεις αλλους φακους (ποιους??) παλι παει και ερχεται.

Ο sigma 2.8 dn στη φυσικη μοντουρα ειναι καλυτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Canon fails once again.

 

Οι νέες 5D έχουνε επιδόσεις... 5D MarkII όσον αφορά το Noise-HighISO, Dynamic Range, Color Depth.

 

Άρα μάλλον επαληθεύεται ότι ο σένσορας είναι κατασκευής Canon και όχι της Sony.

Link to comment
Share on other sites

@ΝTG, επιμένεις στον sigma dn ....δεν έχω άλλους φακούς ακόμα...με τον 16-50 είμαι  αλλά ήδη ξοδεύτηκα για την μηχανή και η εκταμίευση νέας γενναίας δόσης από τον οικογενειακό προυπολογισμό είναι αδύνατη... Προσπαθώ συγκρατημένα ...

Που ν κατευθυνθώ (έστω και αν αργήσω λιγο λόγω οικονομικών) για all around φακό; Μοντούρα αν χρειαστεί θα βάλουμε αλλά δεν μπορώ 3 μοντούρες και 3 φακούς από διαφορετικούς κατασκευαστές.... 

Αν πουληθεί ο 16-50 τι πιάνει; πουλιέται;

Link to comment
Share on other sites

Να το παρουμε αλλιως?

Τι σε χαλαει σε αυτον που εχεις τωρα? (Τον 16-50.)

Τι αλλους φακους εχεις γενικα?(απο οποιαδηποτε εταιρια σε οποιαδηποτε μοντουρα).

Η αγορα viltrox με τον 50αρη ποσο θα σου βγει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αισθηση οτι οι κατοχοι των sony εχουν ενα θεμα με τον 16-50 γιατι στα διαφορα site (dpreview πχ) λενε οτι δεν ειναι σόι... τα ιδια λενε και για τον samsung 18-55 σε σχεση με τον 16-50pz*. Ψυχολογικο θα το ελεγα το θεμα. Σιγουρα θα υπαρχουν καλυτεροι φακοι αλλα για all-around δε νομιζω οτι θα ειναι τοσο κακος ωστε να τρεχουν ολοι να τον πουλησουν.

*πηρε προσφατα γνωστος απο Αθηνα τον 16-50pz μαζι με την nx3000 και τον δοκιμασα στην nx300, περα του οτι ειναι πιο wide, περιμενα να δω θεαματικες διαφορες με βαση αυτα που διαβαζα στα site, αλλα τζιφος, μαλλον δεν εχω καει τοσο ακομα ωστε να καταλαβω τη τοση καλυτερη(?) διαφορα υπερ του 16-50pz.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα την D610 μετά από αντικατάσταση της D600! :D

Είναι η τρίτη φορά που την έστειλα για καθαρισμό (πέταξε λάδια πάλι) και μετά από λίγο πρήξιμο μου έστειλαν καινούρια.

 

:jump:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

καλημερες guys,

 

ξερει κανεις απο ποιο μαγαζι (Ελλαδα ) μπορω να αγορασω τα lee filters;

ενδιαφερομαι για το big stopper αλλα δεν βρισκω καποιο καταστημα που να τα προμηθευεται.  θα μπορουσα απο το ιντερνετ αλλα λογω χρηματων προτιμω να πληρωσω με πιστωτικη. 

 

επισης αν γνωριζεται  αντιστοιχα  και οικονομικοτερα θα με ενδιεφεραν οι προτασεις σας :)

Έγινε επεξεργασία από creye
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις φακό που δεν έχει filter thread ( οπότε σε αναγκάζει να πας σε κουμπωτό φίλτρο με αντάπτορα ), τότε η καλύτερη λύση είναι φίλτρο στο μεγαλύτερο μέγεθος thread size που έχει ο πιο μεγάλος φακός σου ( αν ο μεγαλύτερος σε filter thread size φακός σου είναι 77mm παραδείγματος χάρη ) και step up rings για τους μικρότερους φακούς.

Τσούπ.

Με ένα φίλτρο, και 5-6€ έχεις φίλτρο καλό που μπαίνει σε όλους τους φακούς σου.

Καλή μάρκα, καλό φίλτρο, ελάχιστο color cast, και πολύ καλή τιμή είναι το ND της Haida.

Link to comment
Share on other sites

 αυτη τη στιγμη εχω το ΗΟΥΑ hmc 72mm (10stops) αλλα θελω και ενα για τον τοκινα 11-16 που ειναι 77mm. απο τιμες που ειδα ερχονται μια η αλλη για τα 77 (αμα πουλησω και το 72αρι)

 ελεγα λοιπον να παω στα  Lee ωστε να ξεμπερδευω και να εχω ενα για ολους τους φακους!!

 

οποτε προτεινεται να κοιταξω προς βιδωτα; ωραια ιδεα μου εδωσες παντως

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις φακούς που έχουνε σπείρωμα για φίλτρα, ναι.

Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να τα σκάσεις στην Lee για καλά φίλτρα και ένα... τραγικό υπερτιμολογημένο holder.

Παίρνεις το φιλτράκι στα μεγαλύτερα mm που θα χρειαστείς ( αν έχεις στο μέλλον βλέψεις για φακό 82mm π.χ. τσίμπα το σε 82αρη ) και από ebay μερικά step up rings από τα lens filter thread size -> nd filter thread size και καθάρισες.

Συν ότι έχεις μεγαλύτερο element ( και συνήθως λεπτότερο στο ring ) που δίνει καλύτερη επίδοση σε ομοιογένεια κατά κόρον, και λιγότερο vignetting.

Link to comment
Share on other sites

καλημερες guys,

 

ξερει κανεις απο ποιο μαγαζι (Ελλαδα ) μπορω να αγορασω τα lee filters;

ενδιαφερομαι για το big stopper αλλα δεν βρισκω καποιο καταστημα που να τα προμηθευεται.  θα μπορουσα απο το ιντερνετ αλλα λογω χρηματων προτιμω να πληρωσω με πιστωτικη. 

 

επισης αν γνωριζεται  αντιστοιχα  και οικονομικοτερα θα με ενδιεφεραν οι προτασεις σας :)

 
P. Vassiliou SA 3rd September Street 86, 104 34 Athens

Greece

zoom.png
Phone: +30 210 82 22 344
 
Ειναι ο μοναδικος αν δεν κανω λαθος που φερνει αυτα τα φιλτρα Ελλαδα. Αλλα δες αυτα που σου λενε τα παιδια, γτ το συστημα και τα φιλτρα της lee εινα αρκετα τσιμπημενα!!
Link to comment
Share on other sites

Εάν το βιάζεσαι είναι ακριβούτσικο από Ελλάδα...

Εάν όχι, στο eBay έυκολο να τα βρείς... τα βλέπω ( τα big stopper  ) ξεκινούν από τα 80$ + 20$ μεταφορικά για Ελλάδα από US seller

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου κατι, γιατι οταν εχω ettl στο flash -1 ev και Av priority 0 ev στη μηχανη σε εσωτερικο χωρο επιλεγει να εχει χρονο 1/10 η μηχανη αντι ας πουμε 1/40-1/60, βλαμενη ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Yποθετω οτι η απαντηση "γιατι ετσι πρεπει" δε σε καλυπτει εε??

 

Φλας ειναι..δε θα σου χρονο ή διαφραγμα. Συμπληρωματικα δουλευει σαν fill in.

 

Αν θες χρονο, πχ αν θες να πας για 1/40 (αντι για 1/10) τοτε βαλτην manual (τη μηχανη) στο αντιστοιχο iso και με αντιστοιχο διαφραγμα και προφανως 1/40 και το  flash εττλ με +2ev .

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum

 

μιας και η sony a5100 που χρησιμοποιεί κυρίως η αδερφή μου "τραβάει" παραπάνω ρεύμα και από r9 290x(αμαν αυτά τα live views)

ψάχνω για δεύτερη μπαταρία+external charger (δυστυχώς η φωτογραφική αν συνδέσω power bank απο την usb ναι μεν φορτώνει αλλά δεν μπορεί να λειτουργήσει ταυτόχρονα)

 

το θέμα είναι

1)υπάρχουν original μπαταρίες απο hong kong στα ~19 ευρώ (εδώ την βρίσκω απο 50+)

2)υπάρχουν μπαταρίες τύπου mtek κλπ με κόστος ~ 8 ευρώ

3)πλεον χρειάζομαι και external charger (original ~20 china απο ~3 ευρώ)

 

χρήση κατά βάση ερασιτεχνική

μπορώ να "εμπιστευθώ"  imitation μπαταρίες και φορτιστές ή καλύτερα να τα πάρω όλα original με εμφανές κόστος

 

 

ps. μάλλον για 2 μπαταρίες + φορτιστή λέω

όσο να ναι υπάρχει μία διαφορά κόστους και σίγουρα αναμένω διαφορά ποιότητας απλά δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να δώσω πχ ~60 ευρώ (μπαταριες + φορτιστης original) ή 20 και να φάω τα υπόλοιπα σε σουβλάκια??

 

ευχαριστώ

 

edit. αν ήθελε νέο thread feel free to move it

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.