Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Boηθα με λιγο να καταλαβω ..τι εννοεις καμμια σχεση η μια με την αλλη?

Και τι ακριβως φοβασαι??

Άλλο οικοσύστημα με ότι συνεπάγεται.

Θα πάει άχρηστος και ο 35άρης και το φλας νομίζω.

Επίσης, ότι μάλλον η περίοδος δεν είναι για αναβάθμιση λόγω του ανταγωνισμού.

mirrorless full frame με ένα σωρό ψηφιακά μπιχλιμπίδια

Πόσο σοβαρά σε ενδιαφέρει το video ?

Τυπικά οι Canon είναι καλύτερες σε αυτό από τις αντίστοιχες Nikon, αλλά αν το πας σοβαρά είτε πάρεις κάποια Nikon είτε Canon, με μηχανισμό Follow Focus έχεις το ίδιο καλά αποτελέσματα και στις 2.

Επειδή το manual focus της D90 είναι πολύ ζόρικο (ειδικά απο τη στιγμή που δε σου λέει κιόλας έστω στο center point αν είσαι στο σωστό focus ή όχι) θέλω auto focus που έχουν όλες νομίζω. Απο ποιότητα εικόνας δεν έχω τρελές απαιτήσεις.

(D90 αγόρασα λίγο μετά που βγήκε.)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ότι μάλλον η περίοδος δεν είναι για αναβάθμιση λόγω του ανταγωνισμού.

mirrorless full frame με ένα σωρό ψηφιακά μπιχλιμπίδια

H sony a7 ειναι mirrorless full frame με αναλογο σενσορα της d610(600).

Αρα περιπου ιδια σε επιπεδα θορυβου ,dynamic range klp.

Και εχει αρκετα ψηφιακα μπιχλιμπιδια ωστε να μην περιμενεις την επομενη oπως υποθετεις.

(βοηθηματα για manual focus αν εχεις ή αν θες να εστιασεις χειροκινητα ,εχει pdafos (τα αρχικα phase detect on sensor..μη το γραφω συνεχεια ανεπτυγμενο) ,wifi,nfc ,raw video αν θες ..

Περι flash μπορεις να του δουλεψεις σε manual mode.Δεν ειναι τιποτα μολις το συνηθισεις και ξερεις τι θες και πως να το παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκίνησες εσύ, αφήνοντας απλά μια αιτία για .... "εγκεφαλικό".:rant:

Fujifilm X-T1 Kit | Skroutz.gr

Μια χαρά τιμούλα.

Και ήρθες κι εσύ, να βεβαιωθείς ότι δεν θα το αποφύγουμε!!!! :devil:

Ντροπή σας που παίζετε με το πόνο μας ! ! ! :fie: :man_in_love:

:D:

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Fujifilm X-T1 Kit | Skroutz.gr

Μια χαρά τιμούλα.

εμενα δε με πειραζει τοσο η τιμη οστοσο το μπλε του ουρανου δε παραειναι εντονο? αλλα ενταξει δε λεω ειναι αξιολογη μηχανη

1024mm_DSCF1804: dpreview review samples: Galleries: Digital Photography Review :happy2:

Link to comment
Share on other sites

ολες λιγο πολυ τα ιδια χαλια ειναι :p

Ξεχωριζω απο το σωρο που εβαλες την s6600 επειδη ειναι καλουλα (ομοιως και η s6500 αλλα παλιοτερο μοντελο) και την pasanonic FT25 επειδη ειναι αδιαβροχη και θα μπορει να κανει βουτιες με αυτην.(παιζει και η sony tf1 στο πλαισιο).

Aπο εκει και περα..φθηνη καλη μηχανουλα ειναι η ixus 310 αλλα θα πρεπει να την παρεις απο παπαδακη και ελπιζω να μην ειναι τοσο φθηνη επειδη του εμεινε μονο το ροζ μοντελο:p

Eiναι παλιο μοντελο ...αλλα παραμενει καλη και για τα σημερινα δεδομενα..και απο περυσι νομιζω που τη σταμπαρα παλι 150-170€ εκανε..

Αλλη καλη ειναι η olympus xz10 που διαφοροποιειται στο υπερφωτεινο φακο που εχει.

Δεν ειναι και λιγο να γλιτωνεις 1-2 στοπ στο iso εφοσον εχεις το διαφραγμα.

Καπου στα 170-200 απο εξω.(κανα 50αρη πιο πανω παιζει η xz2 βεβαια..και η canon s110)

Μετα nikon 1 ιs dead...long live samsung nx1000 :D

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από τα χαρακτηριστικά που είδα για τις Νίκον έλεγα.

Έχει δωροεπιταγή 80€ ήδη από το Π. οπότε αναγκαστικά θα ψωνίσουν κάτι από εκεί.

Εναλλακτικά θα κοίταγα και για κάτι άλλο (mirorless) αλλά δεν ξέρω τι και πως. Ξεφεύγει το ζήτημα και δεν είναι για τέτοια. Δεν θα το κοιτάξουν το θέμα παραπάνω.

Σε ευχαριστώ για την άποψή σου!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να παρω εφεδρικες μπαταριες για το 580 ΕΧ ΙΙ, και ως συνηθως προτιμησα ENELOOP. Ομως ο μαγαζατορας, με απετρεψε να παρω τις 2.400 αντι τις 1.900 Μah, που ηθελα, (4 στο φλας και στο γκριπ αλλες 8), γιατι οπως ειπε, πεταει παραπανω βολτ αν καταλαβα καλα. Και τον ρωτησα τι σχεση εχει το Mah αφου το 1.2Volt παραμενει ιδιο.

Και μου ειπε πως αμα γινει κανενα προβλημα , μη ζηταω ευθυνες :rant::rant::rant:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Α δεν το 'ξερες!!!!:whistle2:

Εδώ βρε συ άμα θές 24V μπαταρία που είναι ακριβή, μπορείς να πάρεις μια 12 V με τη διπλάσια χωρητικότητα !:o

Θα πετάξει τάση και από 12 θα γίνει 24 και αν πάρεις τριπλάσια χωρητικότητα θα γίνει 36 V ! ! ! ! :o:O

:sarcastic::sarcastic::sarcastic:

Έλεος ! ! !

Κάποιοι "εμπόροι", θα ξαναγράψουν φυσική, χημεία και ηλεκτρισμό κατά πως τους βολεύει! ! ! !:rant:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, επειδή με βολεύουν αυτά που λες, ισχύουν και στα τροφοδοτικά;;;;:hang3:

Μα βέβαια!

Σε όσο μεγαλύτερο κουτί είναι, τόσο περισσότερη τάση βγάζει ! ! ! :p

Άντε, κάτι έμαθες σήμερα πάλι ! ! !:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Τον καθυστερημενο τον εμπορο ρε. Με τσαντισε. :rant::rant:

Και υστερα σου λεει επαγγελματιες και ''γνωστες'' :tomato::tomato:

Παω να τις παρω απο αλλου τις Black Power να τελειωνω :happy2::happy2::happy2:

LED- Φακο - προτεινομενο που να κουμπωνει σε Hot Shoe, προτεινομενο απο κανεναν? Θα θελα ενα με ωραιο φως για 10 μετρα περιπου εμβελεια

Link to comment
Share on other sites

H sony a7 ειναι mirrorless full frame με αναλογο σενσορα της d610(600).

Αρα περιπου ιδια σε επιπεδα θορυβου ,dynamic range klp.

Και εχει αρκετα ψηφιακα μπιχλιμπιδια ωστε να μην περιμενεις την επομενη oπως υποθετεις.

(βοηθηματα για manual focus αν εχεις ή αν θες να εστιασεις χειροκινητα ,εχει pdafos (τα αρχικα phase detect on sensor..μη το γραφω συνεχεια ανεπτυγμενο) ,wifi,nfc ,raw video αν θες ..

Περι flash μπορεις να του δουλεψεις σε manual mode.Δεν ειναι τιποτα μολις το συνηθισεις και ξερεις τι θες και πως να το παρεις.

Sony A7 versus Nikon D610 versus Nikon D90 - Side by side camera comparison - DxOMark

Σε υψηλά ISO D610 vs A7 έχουν μεγάλη διαφορά.

Απο ότι βλέπω η 610 βγαίνει καλύτερη και απο την 800.

Επόμενη μηχανή μπορεί να πάρω για περισσότερη ανάλυση και καλύτερη απόκριση ISO.

Για μπιχλιμπίδια δε θα κάνω την κίνηση σίγουρα.

Άντε αν υπάρχουν χρήματα, μετά απο 5-6 χρόνια (αν όχι παραπάνω) να πάρω μία nikon mirrorless FF :innocent:

Επίσης σε video review της Α7 είδα πολύ lag στα menu. Τόσο πολύ που δε θα μπαίνω στο μενού ενώ περιμένει κάποιος ποζάροντας. Γενικά είμαι των μηχανικών κουμπιών!

Manual το φλας σε εκκλησία, νυχτερινό κέντρο, παιχνίδια με μικρά παιδιά

όπου συμμετέχω και δεν κάνω το φωτογράφο :laughing:

είναι δύσκολο.

Το πρόβλημα μου?

Η Α7 είναι η λογική επιλογή νομίζω (μπιχλιμπίδια, protability)

η 610 είναι η προσωπική επιλογή μάλλον.

Α ξέχασα ότι η A7 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ενσωματωμένο flash, άρα δε μπορώ να πώ στη γυναίκα, πάρε τη μηχανή και φύγαμε! Ήδη δεν ήθελε να κουβαλάμε το SB900. Οπότε και το συνολικό κόστος της a7 θα ανέβει νομίζω στα επίπεδα 610.

Άρα, τις δοκιμάζω μόλις ανέβω Αθήνα και εκτός απροόπτου, τσιμπάω τη 610.

Μετρητοίς θα πληρώσω και ακούω για εκπτώσεις επι τόπου.

Μπορείτε να μου πείτε (εδώ ή με ΠΜ αν δεν επιτρέπεται) 2-3 καταστήματα να ρωτήσω? Και συστημένος πάω :)

Δυστυχώς δε γνωρίζω κανένα κατάστημα. Μόνο όσα βλέπω στο skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ευχομαι οι μονες φωτογραφιες που θα χανεις να ειναι επειδη εχει lag το μενου.

To σποιλερ αμα θες το ανοιγεις.Δεν ειναι απαραιτητο.Κατι δικα μου λεω:p

Στο παρασυνθημα αν ειναι να μπαινεις στο μενου συνεχεια ανεξαρτητου μηχανης ..κατι κανεις λαθος.Σιγουρακι αυτο.

Επισης πλεον αρκετες εχουν 4-5-6 κουμπια τα οποια ειναι προγραμματιζομενα στα οποια μπορεις να βαλεις τις λειτουργιες που θελεις-χρησιμοποιεις πιο συχνα- ωστε να μη μπαινεις στο μενου.

To αλλο παλι δε μπορω να το καταλαβω .(δεν ειναι η πρωτη φορα).

Δινεις(ετε..στο πιο γενικο) ενα σεβαστο ποσο ..ιδιως για φλας το οποιο δε θελετε-μπορειτε να το κουβαλατε?

Τι εδωσες 400-500€ για αυτο τοτε?

Και τα αλλο 1,5Κ που σκοπευεις να δωσεις?

Μεχρι ποιο σημειο θα σας βολεψει?

Αν ειναι απλα να την κουβαλατε για snapshots και να την παιρνεται ακομα και οταν πατε για τσιγαρα στο περιπτερο παρτε μια μικρουλα mirrorless (νχ1000 πχ με μονο 230€).

Προσφερει αρκετα πραματα και αυτη ακομα για τον περιστασιακο(και μη) χρηστη.

Δε ξερω ...μου φαινεται παραλογο να μπεις στη διαδικασια να δινεις (γενικα μιλωντας) το 10πλασιο ποσο για το κατι παραπανω και να το αφηνεις σπιτι επειδη δεν βολευει-δεν πειραζει και το κινητο καλο ειναι κλπ κλπ.

Απο κει και επειτα θα ηθελα να δω φωτος που εχεις βγαλει και σου αρεσουν με το μαμα-onboard-φλασακι.

Aποψη μου ,θεωρω οτι σοβαρη φωτογραφια με onboard-φλας δεν υφισταται επειδη το μαμα-φλας δεν ειναι σοβαρο.Αντε και σε μερικες νεες μηχανες εχει μηχανισμο που το σηκωνεις λιγο και το χρησιμοποιεις σαν bounce εφοσον βαλεις ρυθμισεις για να πιασεις και αυτο το αδυναμο πλεον φως.

Δε μπορεις να κανεις δουλεια με αυτο.Δε δινεις 2Κ (κατα μεσο ορο) για να τραβας με το μαμα φλας.Για fill in κατι παει και ερχεται..

Με καρα-κινεζικο φλας οσο πιο ψευτια γινεται των 20-50€ ειναι σαφως προτιμοτερο.

Απο εκει και επειται δεν εχει σημασια ποια θα παρεις.

Και τα δυο ειναι προσωπικες (σου) επιλογες .Κακως τις διαχωριζεις ..με το τροπο που τις διαχωριζεις.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.