Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

με τα φώτα κάτι έκανες λάθος μάλλον,

είδα μια σκιά πάνω στον παπά και λίγο αφύσικο σκληρό αποτέλεσμα στο σύνολο.

Μήπως τα έστησες πολύ ψηλά και χωρίς diffuser?

εγώ έχω δει (στην πράξη) κάτι όμορφα σε σκάφη (με πτυσόμενα προστατευτικά)

θα μάθω link/προμηθευτή και θα ενημερώσω.

επίσης βάλατε πολύ νερό στην κολυμπίθρα ρε! έλεος....

η φωτογραφία με όλα τα συμπράκαλα μέτρια

αυτή με τα παπα too sexy!

το Σταυρό τον έβγαλες τόσο μα τόσο χάλια...σαν ψεύτικο!

ήθελες post process εκεί ή και άλλη λήψη, τον έθαψες

και είναι must για το μυστήριο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα έστησες πολύ ψηλά και χωρίς diffuser?

εγώ έχω δει (στην πράξη) κάτι όμορφα σε σκάφη (με πτυσόμενα προστατευτικά)

θα μάθω link/προμηθευτή και θα ενημερώσω.

με ενδιαφερει παρα πολυ!!

πρεπει να ειναι υλικο που αντεχει γιατι σηκωνει πολυ υψηλη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

έχω δει κάποιους που βάζουν κάτι σαν ριζόχαρτο μπροστά το οποίο απ'ότι θυμάμαι είναι από υλικό που δεν καίγεται.

Θα ρωτήσω κάποιον που έχω υπόψην και μόλις μάθω θα ενημερώσω :)

για ρωτα ρε ζαννη γιατι το σαββατο εχω δουλεια και θελω να ξερω

Link to comment
Share on other sites

και λαδόκολλα να βάλεις(φαγητού) δεν θα καεί, αντέχει ψήσιμο σε 200oC

τσέκαρε το σπίτι.

υπάρχουν πλαίσια με μανταλάκια στις 4 γωνίες που λειτουργούν ως αποστάτες

κρατάνε τις κόλες/ μεμβράνες σε απόσταση ~5εκ από τη λάμπα.

Επειδή είναι εργοστασιακό προιον,

πιστεύω πως είναι μελετημένο (προδιαγραφές)

ρώτησες και δεν βρήκες?

μήπως να σκουπιστεί και να πάνε αρκετές απαντήσεις στον εξοπλισμό?

Έγινε επεξεργασία από DarkSaga
Link to comment
Share on other sites

μήπως να σκουπιστεί και να πάνε αρκετές απαντήσεις στον εξοπλισμό?

done

-------------------------------------------

Γελάει ο κόσμος, ο κόσμος γελάει

Νταξ, δεν αντιλέγω, πολύ καλά αποτελέσματα η κάμερα/ο αισθητήρας του iphone 4, αλλά θαρρώ πως το παρατραβάνε :p

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας: @@ια. Ακόμη και η 400δ μου, που έχει κάνει πολλά ταξίδια με αεροσκάφος, και δεν κάνει pixel remapping, δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Και έχει μπει σε αεροσκάφος ουκ ολίγες φορές

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας: @@ια. Ακόμη και η 400δ μου, που έχει κάνει πολλά ταξίδια με αεροσκάφος, και δεν κάνει pixel remapping, δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Και έχει μπει σε αεροσκάφος ουκ ολίγες φορές

καμπίνα ή αποσκευές?

Link to comment
Share on other sites

από αυτά που λέει στο βίντεο, γιατί προσωπικά δεν ξέρω, όσον αφορά το θέμα των μηχανών υποτίθεται ότι στο έδαφος φτάνει μικρότερο ποσοστό ακτίνων γ απ΄ότι σε κάποιο δεδομένο υψόμετρο.

Αν κατάλαβα καλά στον άνθρωπο δεν έχει κάποια επίδραση αλλά μόνο στις φωτοδιόδους (που στην πράξη μάλλον συμβαίνει σπάνια ή σε συγκεκριμένες συνθήκες ξέρω 'γω)

Εγώ το μόνο ανεξήγητο που είχα συναντήσει σε μεγάλο υψόμετρο μέσα από αεροπλάνο ήταν ο 80-200 να μην μπορεί να εστιασει με τίποτα στο άπειρο (πρακτικά σε ένα άλλο αεροπλάνο που πετούσε παράλληλα με εμάς).

Όταν επέστρεψα στο έδαφος, και έκανα άπειρες δοκιμές, δεν παρουσίασε ποτέ ξανα το πρόβλημα αυτό :hmm:

Link to comment
Share on other sites

καμπίνα. Δεν ξέρω σε τι διαφέρουν οι συνθήκες, αλλά μπου έχουν σκάσει στυλό -τύπου parker, όχι τα κλασικά bic- στην καμπίνα αρκετές φορές

Στο photography-on-the.net είχα διαβάσει για πολλούς που μεταφέρουν τον εξοπλισμό τους στις αποσκευές (βάζουν και όπλο -ακόμη και όπλο κρότου σαν αυτό του αφέτη- μαζί, ώστε να υπάρχει διαρκώς έλεγχος της αποσκευής), και δεν έχω διαβάσει να είχε ποτέ κανείς πρόβλημα.

Επίσης, στο US of A, μπορείς να παραγγείλεις μηχανή, από την εταιρία -Kodak, Canon etc- και να στη φέρουν με next day delivery. Αναγκαστικά έρχεται με αεροσκάφος. Δε νομίζω να ρίσκαραν να στείλουν dead on arrival τη μηχανή :triniti:

Γενικά, πάντως, όταν είσαι σε μεγάλο υψόμετρο, δέχεσαι περισσότερη ακτινοβολία (από πίνακες που είχα διαβάσει στη σχολή), οπότε ίσως εκεί να στηρίζεται και να είπε αυτός αυτά που είπε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.