Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

@PetrosD, θαλασσινο νερο ομως απο κυμα να σκαει σε βραχο και D600 / note2 να κολυμπανε στο νερο δεν σου εχει συμβει ακομα :p

οχι πες, με τη συγκρινεται αυτη η εμπειρια ; :p

Link to comment
Share on other sites

γτ δε μου ηρθε Notification για το quote?

ισως το διατυπωσα λαθος και εδωσα ΤΕΛΕΙΩΣ αλλη εικονα :p
δεν επεσαν τα πραγματα στη θαλασσα μεσα..
απλα σκαει το κυμα και τα απονερα (ηταν πολλα) επεσαν πανω στα μηχανηματα..
ευτυχως ομως δεν επαθαν τπτ.:p

Link to comment
Share on other sites

γτ δε μου ηρθε Notification για το quote?

ισως το διατυπωσα λαθος και εδωσα ΤΕΛΕΙΩΣ αλλη εικονα :p

δεν επεσαν τα πραγματα στη θαλασσα μεσα..

απλα σκαει το κυμα και τα απονερα (ηταν πολλα) επεσαν πανω στα μηχανηματα..

ευτυχως ομως δεν επαθαν τπτ. :p

 

τωρα σου ηρθε ? :p

 

σε αυτη τη περιπτωση παντως συγκρινεται η εμπειρια :p :p :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@PetrosD, θαλασσινο νερο ομως απο κυμα να σκαει σε βραχο και D600 / note2 να κολυμπανε στο νερο δεν σου εχει συμβει ακομα :p

Όχι, άλλά έχω φωτογραφίσει με τον 300άρη δίπλα στην ακροθαλασσιά με αέρα και το κρύσταλλο να γεμίζει συνέχεια υγρασία και να μη μπορώ να κάνω δουλειά.

Τη D600 δε τη φοβάμαι, με ένα πλύσιμο θα γίνει καινούρια. Το note άντεξε;

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρασε αρκετός καιρός από την τελευταία δημοσίευση και τελικά ακόμα δεν πήρα τίποτα...

Πέρασε ο καιρός και το budget ανέβηκε και δηλώνω ερωτευμένος με τη fuji xt1. Από την άλλη πλησιλαζει σε οικονομικά.μεγέθη την Sony A7 mkIi που με τον ff αισθητήρα της και την σταθεροποίηση που έχει στο σώμα, δεν με αφήνει να την αγνοήσω!

Τι προτείνετε? Να ανεβω τόσο ψηλά? Ειλικρινά έχω προβληματιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Any suggestion?

 

 

a7 mkii

 

Good for

Those seeking a well-priced, feature-packed full frame camera that can be used for both stills and video. Also third-party and adapted lens users who crave image stabilization.

Not so good for

Fans of low light photography, sports shooters and street photographers seeking a quiet, small camera.

 

 

fujifilm xt1

Good for

Enthusiast photographers looking for a highly capable system camera that's more portable than an SLR setup

Not so good for

Videography, or action photography in fast-changing lighting situations

 

 

 

Σύμφωνα με το dpreview αυτά. Κατά τα άλλα, η fuji είναι ενός έτους, αλλά έχει καλύτερη απόδοση σε χαμηλό φωτισμό και υψηλά iso, η sony έχει περισσότερες δυνατότητες ενώ παίρνει και αντάπτορες για να βάλεις κι άλλους φακούς πάνω της.

Link to comment
Share on other sites

@it.expert

dslr δεν ειχες και παλιοτερα?

Αν την πουλησες λογο ογκου..ας πουμε οτι δεν θα πιασεις και το τζοκερ με την α7 μκ2.

Kατα τα λοιπα πριν πας στην x-t1 δες και την x-e2...και υποθετω η προτιμηση μου ειναι γνωστη (μεταξυ ff/crop) :p

Link to comment
Share on other sites

@it.expert

dslr δεν ειχες και παλιοτερα?

Αν την πουλησες λογο ογκου..ας πουμε οτι δεν θα πιασεις και το τζοκερ με την α7 μκ2.

Kατα τα λοιπα πριν πας στην x-t1 δες και την x-e2...και υποθετω η προτιμηση μου ειναι γνωστη (μεταξυ ff/crop) :p

ff κι εσύ δηλαδή ε? :p

 

Δεν πούλησα τίποτα εγώ, μου τα έκλεψαν όλα...

 

Ευχαριστώ και τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις. 

 

Η απόδοση σε χαμηλό φωτισμό σε σχέση με την Fuji νομίζω έρχεται στα ίσα, αν όχι πιο πάνω μιας και κερδίζει αρκετά σε stop, από την εξαιρετική σταθεροποίηση, 

Link to comment
Share on other sites

Eiναι κανεις που να εχει FF και cropped?

Eναλλακτικα μου κανει οποιοσδηποτε εχει στη κατοχη του διφορετικες πλατφορμες ως προς το  μεγεθος του σενσορα (4/3 , aps-c ,FF ..αντε και MF :p)

 

Οποιος κανει το κοπο και οικειοθελως απαντησει "ναι" :p ...ας κανει ενα κοπο να γραψει και τι φακους εχει να δω αν βολευομαι με μερικες φωτος. (απλα jpg..ουτε καν raw :p)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.