Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Με πιάνεις αδιάβαστο με την ερώτηση σου.. Θήκη θα αγόραζα σίγουρα. Τώρα εγώ ρωτάω γιατί δεν έχω εμπειρία σχετικά. Ας πούμε άμα μου φτάνει και σε χώρο και σε ταχύτητα αρχικά η κάρτα και γενικά τι άλλο μπορεί να προκύψει που δεν μου έρχεται στο μυαλό

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν θα πας να βγαλεις οτιδηποτε που να εχει σημασια -για καποιον τριτο...επι πληρωμη-..μπορεις να το διαπιστωσεις στη πορεια.

 

Μη με παρεξηγεις, απλα ειναι κομματακι δυσκολο να αλλαξουν οι απαιτησεις σου απο μια μηχανη οσο καλη και αν ειναι.

Για την ιστορια αν δεν τραβας ασυστολα video με xavc-s οπου θελει σχετικα γρηγορη μνημη και οσο μεγεθος σε ικανοποιει ..θα εισαι οκ με αυτη που εχεις.

 

Tρεξε αν δε σου κανει κοπο ενα cdm εδω περα..

http://www.thelab.gr/topic/79820-cfsd-readerwriter-combo/page-2

 

(δειξε και με λινκ ποια εξαρτηματα εχεις..)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που δεν θα πας να βγαλεις οτιδηποτε που να εχει σημασια -για καποιον τριτο...επι πληρωμη-..μπορεις να το διαπιστωσεις στη πορεια.

Ναι σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Παρασήρθηκα από τη χαρά επειδή θα είναι η πρώτη κάμερα με εναλλάξιμο φακό!

 

Μη με παρεξηγεις, απλα ειναι κομματακι δυσκολο να αλλαξουν οι απαιτησεις σου απο μια μηχανη οσο καλη και αν ειναι.

Για την ιστορια αν δεν τραβας ασυστολα video με xavc-s οπου θελει σχετικα γρηγορη μνημη και οσο μεγεθος σε ικανοποιει ..θα εισαι οκ με αυτη που εχεις.

Για την ταχύτητα δεν το συζητάω καν... Δεν ξέρω άμα θα την χρειαστώ παραπάνω. Κυρίως με ενδιαφέρει για την χωρητικότητα γιατί σύντομα θα κάνω και ένα ταξιδάκι για αυτό το έλεγα πιο πολύ... Και επειδή μπορεί να πουλήσει ένας φίλος μου μια sandisk 32gb extreme σε καλή τιμή

 

Tρεξε αν δε σου κανει κοπο ενα cdm εδω περα..

http://www.thelab.gr/topic/79820-cfsd-readerwriter-combo/page-2

(δειξε και με λινκ ποια εξαρτηματα εχεις..)

Cdm της κάρτας ευχαρίστως να δώσω αλλά δεν ξέρω άμα το card reader μπορεί να την τερματίσει γιατί είναι ένα της πλάκας από ebay. Για εξοπλισμό άσε καλύτερα.. καμία σχέση με την αγορά.. Μια canon sx220 οπότε και δεν ξέρω τι άλλο με περιμένει(εκτός από πολύ διάβασμα) :p

Link to comment
Share on other sites

Αμα παιρνατε compact....θα αγοραζατε μπαταριες και λοιπα αξεσουαρ?

ναι....

θήκη/τσάντα μεταφοράς (προτιμώ κάποια sling, ποια μάρκα να κοιτάξω ; ) όπως και να έχει είναι απαραίτητη.

Επίσης πάντα μια 2η μπαταρία (σε εκδρομές/ταξίδια) και εξτρα μνήμη αν τραβάς raw+jpeg....

 

@NTG μπήκαμε στον χωρο ; θα χορέψουμε (αμάν με αυτά τα mention)

Mε τους φακούς Sigma πρότεινες τους σταθερούς 19/30/DN...κατι πιο all around φωτεινό έχεις να προτείνεις;

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Δε παιρνω και ορκο ..,γιατι δε τα πολυπροσεχω αυτα, αλλα νομιζω εχει ενσωματομενο raw converter oποτε μπορειτε καλλιστα να τραβατε raw και αν καποια σας ενδιαφερει αμεσα εκεινη τη στιγμη (για καποια εκτυπωση πχ ή οτι αλλο που δε μου περναει απο το μυαλο) το κανετε εκεινη τη στιγμη απο τη μηχανη σας.

 

Χωρητικοτητα υπολογιστε καμμια 20-25αρια MB το raw ..oποτε για τα 16γβ πρεπει να βγαινει καμμια 800αρια φωτος.Αντε να τις κανω 700.

Απο video ειναι τι θα κανετε πλεον..γιατι αν με το xavc που εχει ..υπολογιστε -χονδρικα- κανενα 3-4gb το 10 λεπτο.

 

ΠΕρισσοτερο θεμα εξοικειωσης ειναι να μαθατε να τραβατε οταν πρεπει και οχι οτιδηποτε συμβαινει μπροστα σας.Αν δεν εχετε σταθερο-λαπτοπ να αδειαζετε βραδυ τοτε για τις πρωτες εκδρομες σας -μεχρι να συνειδητοποιησετε το τι ειναι απαραιτητο/χρησιμο/"εκμεταλευσιμο" - θα χρειαστειτε μια 64αρα κατα προτιμηση γρηγορη αν χρησιμοποιειται το xavc.

 

 

Θηκες/τσαντες ενα σωρο απο ενα σωρο μαρκες..ΜΑρκα οποια θες..ειναι τοσο ελαφρια η μηχανη που δε θα σε προβληματισει και απο λαικης να ειναι.Απλα να χωραει τον εξοπλισμο σου.

Μη το παρακανετε παντως .Ενα τεραστιο πλεονεκτημα της συγκεκριμενης μηχανης ειναι ο ογκος της.Μη γεμισετε ενα σωρο πραματακια τα οποια θα απαιτουν τσαντα για να τα κουβαλατε δεξια αριστερα.(μπαταρια-μνημη δεν ειναι θεμα).ΠΑρε μια κινεζικη φθηνη για αρχη εφοσον εχεις την αυθεντικη μαμα σε αριστη κατασταση, και βλεπεις του χρονου αν εχει αποδωσει..

(ειχα δυο "κινεζικες" μεταχειρισμενες ..και αυτες μαζι με τη μηχανη..Κακες γενικα -αυτες που ειχα-,..αλλα για συμπληρωμα ειναι μια χαρα.Πλεον πηρα μια duracell και βγαινει και energizer.Aν βρεις φθηνα τις δευτερες στη μηχανη σου παρε μια τετοια.Αλλα για αρχη κινεζικη θα επαιρνα αν ειχε διαφορα στη τιμη και ειχα τη "μαμα" σε αριστη-καινουρια κατασταση.

 

 

All around εχεις τον 16-50 που εχει απο μαμα..

Sigma αυτους ..με την αναποδη σειρα 60/30ex/19 ,,αλλα περισσοτερο ειναι τι χρειαζεσαι σε εστιακο μηκος και αν θες την εξτρα λεπτομερεια που θα σου προσφερουν και το ανοιχτοτερο διαφραγμα.

 

Αλλα ως πρωτη συμβουλη-προταση..δωστε χρονο στη μηχανη σας...και αγοραστε οτι θελετε στη πορεια...κυριως για φακους.

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε παιρνω και ορκο ..,γιατι δε τα πολυπροσεχω αυτα, αλλα νομιζω εχει ενσωματομενο raw converter oποτε μπορειτε καλλιστα να τραβατε raw και αν καποια σας ενδιαφερει αμεσα εκεινη τη στιγμη (για καποια εκτυπωση πχ ή οτι αλλο που δε μου περναει απο το μυαλο) το κανετε εκεινη τη στιγμη απο τη μηχανη σας.

Καλημέρα! Δεν το έπιασα αυτό! Τι εννοείς; τι να κάνουμε;

 

Χωρητικοτητα υπολογιστε καμμια 20-25αρια MB το raw ..oποτε για τα 16γβ πρεπει να βγαινει καμμια 800αρια φωτος.Αντε να τις κανω 700.

Απο video ειναι τι θα κανετε πλεον..γιατι αν με το xavc που εχει ..υπολογιστε -χονδρικα- κανενα 3-4gb το 10 λεπτο.

 

ΠΕρισσοτερο θεμα εξοικειωσης ειναι να μαθατε να τραβατε οταν πρεπει και οχι οτιδηποτε συμβαινει μπροστα σας.Αν δεν εχετε σταθερο-λαπτοπ να αδειαζετε βραδυ τοτε για τις πρωτες εκδρομες σας -μεχρι να συνειδητοποιησετε το τι ειναι απαραιτητο/χρησιμο/"εκμεταλευσιμο" - θα χρειαστειτε μια 64αρα κατα προτιμηση γρηγορη αν χρησιμοποιειται το xavc.

Αυτό είναι το σίγουρο! Το θέμα εξοικείωσης που από εμένα σίγουρα λείπει οπότε καλύτερα να βγάζω παραπάνω παρά να χάνω κάποια..Και όπως είπα στο ταξίδι θα την χρειαστώ και δεν θα υπάρχει λαπτοπ οπότε το να πάρω χαμπάρι ότι χρειάζομαι επιπλέον χώρο εκείνη την στιγμή, έχοντας ήδη γεμίσει την μηχανή από τις πρώτες μέρες, δεν θέλω να πάιζει σαν πιθανότητα

 

Θηκες/τσαντες ενα σωρο απο ενα σωρο μαρκες..ΜΑρκα οποια θες..ειναι τοσο ελαφρια η μηχανη που δε θα σε προβληματισει και απο λαικης να ειναι.Απλα να χωραει τον εξοπλισμο σου.

Μη το παρακανετε παντως .Ενα τεραστιο πλεονεκτημα της συγκεκριμενης μηχανης ειναι ο ογκος της.Μη γεμισετε ενα σωρο πραματακια τα οποια θα απαιτουν τσαντα για να τα κουβαλατε δεξια αριστερα.(μπαταρια-μνημη δεν ειναι θεμα).ΠΑρε μια κινεζικη φθηνη για αρχη εφοσον εχεις την αυθεντικη μαμα σε αριστη κατασταση, και βλεπεις του χρονου αν εχει αποδωσει..

(ειχα δυο "κινεζικες" μεταχειρισμενες ..και αυτες μαζι με τη μηχανη..Κακες γενικα -αυτες που ειχα-,..αλλα για συμπληρωμα ειναι μια χαρα.Πλεον πηρα μια duracell και βγαινει και energizer.Aν βρεις φθηνα τις δευτερες στη μηχανη σου παρε μια τετοια.Αλλα για αρχη κινεζικη θα επαιρνα αν ειχε διαφορα στη τιμη και ειχα τη "μαμα" σε αριστη-καινουρια κατασταση.

Η αλήθεια είναι ότι τόσα χρόνια δεν αγόρασα κάποια dslr για αυτόν τον λόγο!Τον όγκο!Οπότε δεν επρόκειτο να πέσω σε αυτήν την παγίδα.Τσάντες/θήκες προτείνεις να πάρουμε κάποια που είναι αποκλειστικά για την μηχανή ή κάποια πιο universal; Γιο μπαταρία τώρα είδα σε ένα review ότι φορτίζει από usb οπότε θα χρησιμοποιήσω το power bank που έχω και θα δω.

 

All around εχεις τον 16-50 που εχει απο μαμα..

Sigma αυτους ..με την αναποδη σειρα 60/30ex/19 ,,αλλα περισσοτερο ειναι τι χρειαζεσαι σε εστιακο μηκος και αν θες την εξτρα λεπτομερεια που θα σου προσφερουν και το ανοιχτοτερο διαφραγμα.

 

Αλλα ως πρωτη συμβουλη-προταση..δωστε χρονο στη μηχανη σας...και αγοραστε οτι θελετε στη πορεια...κυριως για φακους.

.

Φακός εμένα δεν με ενδιαφέρει ακόμα. Είναι αρκετά τα λεφτά για καινούριο χωρίς καν να ξέρω τι χρειάζομαι ακόμα. Και στην πορεία θα το δω

Έγινε επεξεργασία από mer
Link to comment
Share on other sites

Κυρίως με ενδιαφέρει για την χωρητικότητα γιατί σύντομα θα κάνω και ένα ταξιδάκι για αυτό το έλεγα πιο πολύ... Και επειδή μπορεί να πουλήσει ένας φίλος μου μια sandisk 32gb extreme σε καλή τιμή

Επειδή θα πας ταξίδι, πάρτη την κάρτα, θα είναι απαραίτητη. Και στην τελική, πάρε μαζί σου και καλώδιο και εξωτερικό σκληρό και αν γεμίσουν οι κάρτες, πήγαινε σε κάποιο internet cafe και άδειασε τις κάρτες στο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο, με αφορμη το ποστ του sstav που ειπε "Raw+jpeg" .

Τραβατε μονο raw, αν θελετε να τις επεξεργαζεστε (και) εσεις αργοτερα στο οποιο προγραμμα δουλευετε.

Ετσι αντι για πχ 25ΜΒ+12ΜΒ για καθε ληψη θα εχει μονο τα 25ΜΒ του raw.

Αν θελετε καποιο raw να γινει jpeg, χωρις να χρειαζεστε pc, εχει η μηχανη converter ωστε να κανει τη δουλεια για εσας σε οποια χρονικη στιγμη το επιθυμειτε.Κοινως δε χρειαζεται να "μαζεψετε" ολα τα jpeg απο ολες τις ληψεις τη στιγμη της εκαστοτε ληψης..

 

Αν παλι δε παιζει να εγκαταστησετε ουτε ενα προγραμμα επεξεργασιας εικονας..τραβατε μονο jpeg...αν και ειμαι λιγο "κατα" για αυτo :p

Εφοσον εχει raw χρησιμοποιειστε αυτο.

 

 

 

 

ΠΕρι ληψεων-χωρητικοτητας που αναφερες στο ποστ ειναι συνηθες να εχεις 10-20 καρε σχεδον το ιδιο πραμα χωρις να υπαρχει λογος.

Πχ ..ασχετο-σχετικο παραδειγμα..βλεπεις ενα συντριβανι και το βγαζεις 20 φωτος απο καθε μερια just to make sure. Στο τελος βλεπεις οτι εχεις 20 διαφορετικες φωογραφιες χωρις να σου προσφερει κατι το ιδιαιτερο η καθε μια.Δες απο πριν τη ληψη ποια θα σου προσφερει το κατι παραπανω και τραβα μια..δυο τρεις και τελος..Αν δε μπορεις ουτε αυτο..σβησιμο εκ των υστερων τις περισσεις.(θα ελεγα διπλες τριπλες..αλλα το συνηθες ειναι να ειναι παραπανω).

Σιγουρα η μεγαλη μνημη θα σε απαλλαξει..αλλα καλο θα ηταν να μη στηριζεσαι συνεχεια εκει για να τραβας φωτος.Με το καιρο θα αποκτησεις τη σιγουρια και την εμπειρια οτι πανω απο μια ληψη (αντε δυο) οι επομενες δε θα σου προσφερουν τιποτα.

Και το χασιμο καποιων  που λες ειναι ψυχολογικο περισσοτερο μιας και αν δε πληρωνεσαι για αυτο δε τρεχει και τιποτα αν ειναι οικογενειακη στιγμη/εκδρομη κλπ.

Δε λεω βεβαια να εχεις μερες που δε τραβας και τιποτα.Στη τελικη αγορασε μια sd απο οπου βρισκεσαι.Δεν ειναι και δυσευρετες.

 

 

ΠΕρι τσαντων, δεν ασχολουμε.Σε πρακτικοτητα και ομορφια(αν σας ειναι απαραιτητη)  να σας καλυπτουν.(Εχω "μεινει" σε dslr με φακους και 2 φλας οποτε δεν εχω κοιταξει ποτε κατι τοσο μικρο:p).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως τραβάω μόνο JPG. To RAW είναι υπερεκτιμημένο και άψυχο.

 

 

Οπως θα ελεγαν και οι φιλοι μας οι αγγλοσαξωνες ..you can't be more wrong.

 

Για απλη καταγραφη μεσα εισαι..αλλα το να εχεις "προσβαση" στα δεδομενα του αισθητηρα σου τη στιγμη της ληψης oποιαδηποτε αλλη στιγμη..ειναι μεγαλο ζητημα για καποιους.

Απο κει και περα απο σενα εξραταται τι ψυχη θα δωσεις στην εικονα σου..

 

px ...τυχαιο παραδειγμα..απο αμετρητα στο youtube

(oλιγο βαρετο video ..μεγαλουτσικο..τη διαφορα before-after τη βλεπεις και στο 37' 

Ολα στο camera raw plugin χωρις καν να εχει μπει στο photoshop..και οχι (ή ναι?) για heavy retouching, το jpg δεν "φτανει"(για να πεις οτι θα το κανεις στο Lr,,,η οπου αλλου...(αν και ακομα και jpg ανοιγεις στο camera raw plugin αλλα θελει τροπο).

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση το αν σου αρεσει η οχι.

Ειναι θεμα αν εχεις τη δυνατοτητα να επεμβεις τοσο.

 

Οπως ειπα και πριν ειναι τι ψυχη θα βαλει ο εκαστοτε "χρηστης" στη φωτογραφια του.Και ναι..για απλη καταγραφη δεν συντρεχει λογος για raw.

(αν και αυτο "παιζεται" αν θα ισχυει, αν τραβας σε μεγαλα iso μιας και υπαρχουν εξειδικευμενα προγραμματα που κανουν σαφως καλυτερη δουλεια απο τη μηχανη).

Link to comment
Share on other sites

you can't be more wrong.

 

Χαριτολογώντας το είπα βρε, γιατί ήξερα πως θα αντιδράσεις :p

 

Mε την ΧΜ1, για γενική χρηση κυρίως, σε οποιαδήποτε ISO(<6400) δε χρειάζεσαι raw και ουτε καν edit σε PP/LR αν φτιάξεις σωστά τις ρυθμίσεις σου.

Στην 1100 ομως τα αποτελεσματα που παίρνω απο το τελευταίο ACR δεν έχουν καμία απολύτως σχέση το incam jpg της μηχανής ακόμα και σε χαμηλά ISO.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Το raw δεν ειναι θεμα ρυθμισεων μηχανης.Κανει πολλα παραπανω και απλα εγκειτε στο χρηστη πως θα επεμβει σε αυτα εκ των υστερων.

 

Περι ολυμπους ..ο,τι λεει το αρθρο..

 

"hasselblad 200c" , how good ιs at non-static subject.(που δεν ειναι :p)

 

Kατα τα αλλα ειναι ενας γρηγορος τροπος να ξεφυγεις απο τα ελαττωματα του bayer pattern οχι απο αυτο ομως..και με το συμβιβασμο οτι (θα) πρεπει να τραβας στατικα αντικειμενα..και σε τριποδο.

 

 

Για οn-off feature εντος και εκτος studio ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτο...(ιδιως αν δεν "κοστιζει" :p)

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει σχέση τώρα το πριν με το μετά; Πήρε μια φωτογραφία και την έκανε άλλη. Too much for me.

 

Στην τέχνη δεν υπαρχή ποτέ 2 much και ποτέ σωστό και λάθος, απλά επειδή ξεχνάμε πολλές φορές ότι η φωτογραφία είναι μια μορφή τέχνης.

Υπαρχη μου αρέσει, δεν μου αρέσει. Κρίνεται πάντα υποκειμενικά και τίποτα δεν είναι απόλυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.