Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

επειδη με εχεις ρωτησει πολλες φορες ..παρτην:p

 

Ειναι καλη επιλογη ακομα και στα 500€ ...τωρα στα 370 απλα θα κλαις αυριο μεθαυριο..του χρονου.

(δεν εχει νοημα να περιμενεις αλλο δλδ..εκτος αν το '15 φυγουμε απο bayer και μεινουμε στα 300€...χλωμουλι).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ~40 λεπτά το amazon.de έχει sony a6000+16-50 σε προσφορά ... http://www.amazon.de/gp/product/B00IEYENN4/ref=gb1h_img_c-3_3067_f0a9e6b4?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_t=701&pf_rd_s=center-new-3&pf_rd_r=02E4NHCBSGG870X92XHW&pf_rd_i=20&pf_rd_p=560113067
το ερώτημα βέβαια είναι πόσο κάτω θα την ρίξει και εαν θα αξίζει (ακόμη βρίζω που δεν πρόλαβα την α5100 που γενικά ήταν πιο κοντά στις απαιτήσεις μου αν και το evf της 6000 το γλυκοκοιτάω)
 
αν δεν έχω χάσει κάτι είναι εσωτερικά οι κάμερες(αισθητήρας/τσιπ επεξεργασίας) είναι ίδιες...

 

@ καμία άποψη?

 

edit2 550+ μεταφορικά

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Aν την ηθελες ειναι καλη ευκαιρια.

Απλα ειναι πιο ακριβη -παει σε αυτον που θελει να ασχοληθει λιγακι παραπανω με το θεμα φωτογραφια.

Παραπανω κουμπακια...hot shoe..και evf.

 

Aν τα χρειαζεσαι ..τα "πληρωνεις".

Link to comment
Share on other sites

μπα τελικά δεν την πήρα... (πιο πολύ το evf ζαχάρωνα)

αντικειμενικά αύριο το βράδυ η nx300m (http://www.amazon.de/gp/product/B00HZR7FMC/ref=gb1h_img_c-3_3067_40a8b376?pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_t=701&pf_rd_s=center-new-3&pf_rd_r=1ADWS41J8GG836R9N0HK&pf_rd_i=20&pf_rd_p=560113067 )που είναι πάλι στο amazon.de πιο κοντά στις ανάγκες μου είναι

Link to comment
Share on other sites

η οποια ειναι σχεδον ιδια με την 300αρα..απλα η οθονη γυριζει 180 μοιρες για σελφις.:p

(που δεν πολυχρειαζεται γιατι μπορεις να τη δουλεψεις και με κινητο/ταμπλετ κλπ).

 

Bασικα αν τη χρειαζεσαι -οποιαδηποτε καμερα- την αγοραζεις..Αν τη βρεις σε καλη-καλυτερη τιμη ..ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

η οποια ειναι σχεδον ιδια με την 300αρα..απλα η οθονη γυριζει 180 μοιρες για σελφις. :p

(που δεν πολυχρειαζεται γιατι μπορεις να τη δουλεψεις και με κινητο/ταμπλετ κλπ).

 

Bασικα αν τη χρειαζεσαι -οποιαδηποτε καμερα- την αγοραζεις..Αν τη βρεις σε καλη-καλυτερη τιμη ..ακομα καλυτερα.

 

τα selfie properties με αφήνουν παγερά αδιάφορο ....

ίσως θα την ήθελα με πιο μικρό φακό

o motorized 16-50 θα βολέψει και την υπόλοιπη οικογένεια ... (εγώ έλεγα να δοκιμάσω τον δρόμο των pancakes)

 

anyway ...το βράδυ έχει καρτέρι στο .de και πέφτει παραγγελία

Link to comment
Share on other sites

με έχει πιάσει ο ενθουσιασμός μου και δεν βλέπω την ώρα για την 5100...κοιτάζω από τώρα κάποιον πιο φωτεινό φακό (προτάσεις;) καθως και εξτρα μπαταρία και θήκη...να κοιτάζω προς κίνα μεριά; 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Στα 220E ειναι καλη τιμη για την nx3000 ; http://www.amazon.it/s/ref=nb_sb_noss?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=nx3000

 

εχει μεγαλη διαφορα απο την nx300 ; ειδε τη δικη μου ενας φιλος και ζηλεψε :p

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

αυτή την στιγμή έχει nx300m +18-55 στα 340 (τελική) amazon.de

 

σε σχέση με την 3000 μια γρήγορη ματιά λέει πως η 300 (και η 300m ) έχουν καλύτερο σύστημα εστίασης

και εχουν υποδοχή sd αντί microsd

 

για την 3000 η τιμή είναι πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

με έχει πιάσει ο ενθουσιασμός μου και δεν βλέπω την ώρα για την 5100...κοιτάζω από τώρα κάποιον πιο φωτεινό φακό (προτάσεις ;) καθως και εξτρα μπαταρία και θήκη...να κοιτάζω προς κίνα μεριά;

Χαχαχαχα μια από τα ίδια και εδώ!! Δεν βλέπω την ώρα να μου χτυπήσει το κουδούνι ο ταχυδρόμος να μου αφήσει την ειδοποίηση
Link to comment
Share on other sites

Στα 220E ειναι καλη τιμη για την nx3000 ; http://www.amazon.it/s/ref=nb_sb_noss?__mk_it_IT=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=nx3000

 

εχει μεγαλη διαφορα απο την nx300 ; ειδε τη δικη μου ενας φιλος και ζηλεψε :p

 

 

Δεν θα ειναι ιδια με την δικια σου ..απλα θα εχει πιο αξιοζηλευτο φακο :p (λογω μηκους).

 

Αλλα και παλι..αν σκεφτει κανεις τι αηδιες compact αγοραζε κανεις πριν 2-3 χρονια με 200€, ειναι κριμα να πεις οτι δεν τα αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Τη παραγγειλε ηδη :p

 

Για το 16 μερος του 16-50 μιλας ; δεν με εντυπωσιαζει :p εδω σπανια εως ποτε εχω χρησιμοποιησει το 18. Απο την αλλη εχω παραγγειλει τον 45mm ΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟ, θα τον φερει φιλος απο Καναδα οταν κατεβει για τις γιορτες, 190Ε καινουργιος :)

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω και για το 16 αλλά κυρίως για το γεγονός ότι ο 16-50 είναι motorized και κατα συνέπεια έχει σχεδόν μισό μήκος από τον 18-55(όταν είναι μαζεμένος)

Ναι αλλά δεν έχει ois :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.