Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

επρεπε να κανεις μια σταση στην nx300 .Τζαμπα τη προτεινω κοντα ενα χρονο τωρα?

 

Kαι fuji X-m1 ειναι καλη λυση...και σε dslr πας canon αν οχι 100δ (nai...αυτη τη πλαστικη)..σε 70δ ..7δ2.

 

 

Εχει και κατι 3d η νικον ..δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.Δοκιμασε τα.Μη μεινεις μονο στην εστιαση (κεντρικου) σημειου.Εχει-ειχε καμποσο εξελιγμενο συστημα εστιασης για την εποχη της.

(σαν εστιαση στον sensor παλι λιγες φωτος θα ειναι..αλλα οκ.Το θεμα ειναι να μην ειναι τελειως οut of focus.

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να κανεις μια σταση στην nx300 .Τζαμπα τη προτεινω κοντα ενα χρονο τωρα?

 

Να ειχε και eye detection τι καλα που θα ηταν...

Εχει η ST93 μηχανη των 100Ε (πριν 3 χρονια) και δε βαλανε στην nx ? ΕΛΕΟΣ.

Νταξ δε λεω, πας το παπαρακι οπου θες με το δακτυλο η τα βελακια αλλα θελει χρονο που πολλες φορες δεν εχεις...

 

Βεβαια πιστευω οτι μπορει να μπει με ενα fw update αλλα σιγα μη κατσει να ασχοληθει η samsung.

Link to comment
Share on other sites

@έχει ανακοινωθεί τίιποτα νεότερο από την "γρια" nx300;

στα 370 ευρώ κιτ είναη η καλύτερη επιλογή (φθηνότερη τιμή που έχω δει είναι 320 ευρώ προσφορά από eshop). Την ψάχνω και εγω σε αυτό το εύρος τιμής 320€ και περιμένω μπας και βρει κάποια χριστουγεννιάτικη προσφοράς

Link to comment
Share on other sites

καποιες φημες λενε για nx400 αλλα μαλλον θα αργησει λιγο γιατι εχουν πεσει οι απαντες με τα μουτρα στη ΝΧ1.

 

εγω τη δικη μου τη πηρα 345Ε απο το eshop με τον 18-55.

 

αλλα και στα 370 τελικα δεν ειναι καθολου ασχημη επιλογη.

 

το καλο παντως ειναι οτι μπορεις να βρεις φθηνους τους φακους της, πριν λιγες μερες στο amazon.it ειχε τον 30mm, 45mm και τον 20mm στα 189Ε εκαστος.

εξαφανιστηκαν σε λιγοτερο απο 24 ωρες :p

πριν κανα μηνα στο amazon.es ειχε τον 16mm και τον 45mm στα 200Ε.

Link to comment
Share on other sites

αν ψαχνεις καλυτερη μηχανη δες τη sony a5100.

Εχει 450€ πλεον..χωρις φακο ..και παρε sigma  DN ..(19-30-60)

(ομοιως "καλυτερη" η α6000 αν ανεβεις σε λεφτα..με περισσοτερα κουμπακια και EVF)

 

Αλλιως την χ-ε2 (αυτην ηθελα να γραψω και πιο πριν) που εχει 520 λιρες μονο το σωμα και ~800λιρες με τον XF φακο.

Link to comment
Share on other sites

@panoc

 

@ βρακετ [ member ...=' ονομα χρηστη' ]

(κατι space κλπ μπηκαν απλα για να μην "πιασει"..

 

Δε πηγα σε διπλασια τιμη..απλα εξηγω να μη ζητατε την αρτα και τα γιαννενα με ~350€ γιατι και αυτα που προσφερει η nx300 ειναι παρα πολλα.

Αντιστοιχες μηχανες εχουν αρκετα παραπανω.(και οκ ..οι fuji εχουν και xtrans ..και η ε2 xtrans 2 και ΧΦ φακο.)

Link to comment
Share on other sites

ε καλα, εγω το μονο που ζητησα να ειχε ειναι eye detection, που βασικα οτι compact ειχα το ειχε :p οχι τοσο φοβερη ελειψη αλλα ελειψη :p

 

το δευτερο προβλημα που εχω εντωπισει ειναι στην οθονη υπό λιακαδα, δε βλεπεις Χριστό... βεβαια λενε οτι λυνεται το προβλημα με ενα τετοιο

 

τριτο θεμα αλλα οχι προβλημα, ειναι το φλας, νταξ, ειπαμε ειναι μικρο, φθηνο και πολυ βασικο, αλλα να ειναι τοσο κατευθυντικο ; το κανει σχεδον αχρηστο ! πιο ωραιες φωτογραφιες βγαινουν εαν του χωσεις ενα κοματι ριζοχαρτο μπροστα :p

 

και τεταρτο θεμα, θα τους ηταν τοσος κοπος να αφησουν ανοιγμα του κλειστρου για περισσοτερο απο 30 δευτερα ; θα μου πεις με με τα remote μεχρι 4 λεπτα παει, αλλα αλλο 4 λεπτα αλλο 30 δευτερα.

 

απο την αλλη παιζοντας μαζι της ενθουσιαζομαι ακομα περισσοτερο. με τα μεγαλυτερο πολιτισμικο σοκ να το εχω παθει οταν ανακαλυψα οτι μπορω να εστιασω στο θεμα χωρις αυτο να ειναι στο κεντρο :p (νταξ λιγες ωρες μου πηρε απο οταν την αγορασα αλλα συνιθισμενος στις φθηνες compact...)

Link to comment
Share on other sites

Σε ολες τις μηχανες τα συναντας αυτα που ειπες.

 

Εδω και σε FF των 2-3 χιλιαδων ευρω παιζεις παλι με 30 sec...

 

 

Το φλας ειναι το ιδιο παντου.Και με ξεχωριστο να παιξεις πανω σε hot shoe αν δε το ξερεις να το χειριστεις ιδιες και χειροτερες θα βγαζεις.

(γενικα το λεω...οχι για σενα προσωπικα).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το 30 με τρωει :) αλλα το καταπινω, καποια στιγμη θα παρω και το remote :)

 

Για το φλας προφανως εχει δικιο, δε το κατεχω, ενα metz που εχει η αδελφη μου,δε καταφερα να το κανω να δουλεψει με την nx300, βασικα δε το εβλεπε καθολου οποτε και το αφησα μη χαλασω αυτο και τη μηχανη μαζι.

Με το μικρο φλασακι που εχει ειναι μονο για εκτακτες αναγκες, για κοντινες ληψεις και με ριζοχαρτο :)

 

Μιας και πιασαμε τη κουβεντα εχω μια αλλη απορια, εαν εχω καταλαβει σωστα δηλαδη.

 

Εχουμε λοιπον συνθηκες χαμηλου φωτισμου (πχ εσωτερικος χωρος).

Για να μεγαλωσουμε τη φωτεινοτητα της φωτογραφιας εχουμε 3 επιλογες,

1. τα f

2. ταχυτητα κλειστρου

3. iso

 

εαν υποθεσουμε οτι δε θελουμε τεραστιο iso πχ να το περιοριζουμε στο 800.

επισης επειδη κραταμε τη μηχανη στο χερι δε μπορουμε να παιξουμε στο 1/15 -1/60

αρα μας μενει το f το οποιο το παμε στο μεγαλυτερο αποδεκτο για το δεδομενο εστιακο μηκος.

σωστα?

 

εαν τα παραπανω ειναι σωστα και εχουμε πχ μια οικογενιακη φωτογραφια με 2 σειρες (μπρος πισω) ή 2 παιδιακια που απλα παιζουν και το ενα ειναι πιο μπροστα απο το αλλο τοτε εαν εστιασω στα ματια του μεσαιου μπροστινου, οι πισω βγαινουν λιγο εκτος, οχι πολυ (αναλογα την αποσταση) αλλα το καταλαβαινεις, λογικο αποτελεσμα του μικρο f, αρα τι σκατα κανουμε ;

το μονο λογικο ειναι οτι εφοσον ειναι ανθρωποι το θεμα και ειναι λιγο απιθανο να παιξεις με 1/15 πχ μεγαλωνεις το Iso ;

 

ελπιζω να βγαζουν νοημα αυτα που λεω...

Link to comment
Share on other sites

Για το flash που δοκιμασες το γυριζεις ΟΛΑ manual ,,ουτε Αv ουτε Τν ουτε κατι αλλο περα απο manual.

 

Ομοιως και το φλας οπου οριζεις απλα την ενταση (1/2 1/4 1/64 κλπ).

 

 

 

 

Στο αλλο που ρωτας ...καλως ηλθες στο μαγικο κοσμο της φωτογραφιας οπου τα παντα ειναι συμβιβασμος.

α)παιρνεις μηχανη που να σηκωνει αβερτα ισο..

β)μαθαινεις να τραβας με χαμηλο κλειστρο (αν ειναι στατικοι οι αλλοι..,no kids allowed)

γ)τραβας με μικροτερο εστιακο μηκος.Αν πας για καδρο @100μμ px...τοτε αδειασε το καδρο σου και και  μεινε κατω απο 70mm (50-60)

ΚΑι λεω "αδειασε " γιατι οταν κατεβεις πχ απο τα 100 στα 60μμ δε πρεπει να πλησιασεις ουτε εσυ ουτε αυτοι.

Μπχ να χεις να κοβεις μετα.Με τα 16 που εχεις πλεον δεν εχεις θεμα αν δεν θες να εκτυπωσεις σε Α3.

6-8μπχ ειναι καλα  για Α4 εφοσον εχεις παρει σωστη ληψη.Οτι "ελάττωμα" βγει στη ληψη θα βγει και στην εκτυπωση.

 

 

Το βαθοε πεδιου δλδ

οριζεται απο τη μεταξυ σας αποσταση

απο το εστιακο μηκος στο φακο.(εμμεσα εκει παει και το μεγεθος του σενσορα.Για αυτο πχ βλεπεις τα κινητα/compact με μεαλο βαθιος πεδιου).

και τελος απο το διαφραμα.

 

 

Αφου κανεις οτι περιορισμο θελεις για τη φωτεινοτητα, στο χρονο /iso ...,εχεις και αυτα για να "παιζεις" :p

Link to comment
Share on other sites

ολα manual για το φλας ε? θα το ξαναδοκιμασω μολις εχω την ευκαιρια, θα κοιταξω και το μοντελο.

 

για το δευτερο σκελος το περιμενα οτι κατι τετοιο θα μου ελεγες αν και δε μου αρεσει να το ακουω.

μιλωντας παντα για την nx300, μπορω να πω οτι μεχρι τα 1600 στο φωτισμο που εχω στο σπιτι το θεωρω αποδεκτο, στα 3200 ειναι αυτη

15747821046_5d04d7072d_n.jpg10140001-p by panoc_, on Flickr που εχω ξαναδειξει με φωτισμο μια λαμπα οικονομιας αντιστοιχια σε πυρακτωσεως 40W αριστερα οπως βλεπουμε τη φωτογραφια και καταλαβαινουμε απο το φωτισμο και μια λαμπα οικονομιας 20W η οποια ειναι τερμα πισω δεγια περιπου 4-5μ απο τη κοπελα.

Προσωπικα θεωρω οτι η φωτογραφια βγηκε και φαινεται κατορθωμα για μενα :p

 

αλλα ειναι 1/15, απιθανο για παιδια.

 

οποτε εδω μπαινει ο 45/30 (θα δειξει) που θελω να παρω οι οποιοι ειναι πολυ πιο φωτεινοι, αλλα για low light καταστασεις θα πρεπει να συμβιβαστω με το dof. Ας εχει, ετσι κι αλλιως μεχρι τωρα ειχα συμβιβαστει στο καθολου φωτογραφιες μεσα στο σπιτι :p

Link to comment
Share on other sites

τα εχω "δει" καπως με το νεο φορουμ...:p

 

 

Μην εχεις φοβο με το crop..

Ξεκινωντας με 20mpx εχεις αρκετα να "σφαξεις".

Me 300dpi θες 8-9 Mpx για να καλυψεις μια Α4.

ΣΕ περιπτωση που δε εχεις συνδιασεις μπχ με μεγεθος ...ειναι 3600 χ 2400.

 

Σπανια χρησιμοποιεις για ιντερνετ τετοιες αναλυσεις εε?

 

 

 

 

(και 300dpi ειναι καλα για εκτυπωση ..και με 150 ειναι do-able...οπου εκει θελει καλη ληψη.)

 

 

 

Τα περι της εικονας ωραια τα περιεγραψες αλλα εκατσε στραβη και καθομαι σε λαπτοπ 10-ετιας με χαλια ΤΝ οποτε δεν μπαινω καν στη διαδικασια να χωσω τη μουρη μου στην οθονη.

 

 

Να θυμασαι γενικα οτι ο καλυτερος συμβιβασμος "κερδιζει"¨..οποτε μην αποριπτεις "ευκολιες" ..ιδιως αν δε τις δεις στη πραξη.

Και για noise reduction εχε απο κονα το Noiseware της imagenomic.

Το εχει πει και ο @GoMaR...(απλα για το μεντιον τον ανεφερα:p)

Link to comment
Share on other sites

εκανα ενα γρηγορο δοκιμαστικο με το Noise ninja, Noiseware, CC, DXO

λοιπον,

κανονικη φωτο
15747821046_5d04d7072d_n.jpg10140001-p by panoc_, on Flickr

το καλυτερο που μπορεσα με το cc
15585737889_d59a93b4fc_n.jpg10140001-p-n by panoc_, on Flickr

dxo 10
15151582824_82a945a079_n.jpg10140001_DxO-1 by panoc_, on Flickr

ninja
15624383779_039c17bd7d_n.jpg10140001_v2 by panoc_, on Flickr


Noiseware
15826278872_b39df33646_n.jpg10140001-stronger-color-1 by panoc_, on Flickr

κατεβασε τις εικονες, κοιτα τες 100% και επικεντρωσου στα μαγουλα και στο τοιχο αριστερα.

τα DXO και ninja εγιναν με deafult ρυθμισεις, prime το πρωτο και ninja 4 το δευτερο, το Noiseware με stronger color και αυτο γιατι ηταν το μονο που τα μαγουλα κρατουσαν την υφη τους.

Φυσικα φανταζομαι οται εαν παιξεις με ολα τα προγραμματα θα εχεις πιο αποδεκτα αποτελεσματα, αλλα το DXO δειχνει να "καταλαβαινει" που χρειαζεται περισσοτερο και που λιγοτερο denoise.

προφανως το ιδιο μπορεις να κανεις και στο Photoshop παιζοντας πχ με 2 Layers, ενα για το background οποτε κανεις ποιο agreesive denoise και ενα για το θεμα που το πας πιο ηπια, αλλα οσο και να δοκιμασα τη ποιοτητα της συνολικης εικονας του DXO δεν την εβγαλα.

βεβαια ειμαι και νιουφης αλλα εαν εχεις πχ πολλες φωτογραφιες σε μεγαλα iso που θελουν denoise και δεν υπαρχει χρονος να κατσεις να παιξεις με τη καθε μια χωριστα τοτε με ενα batch στο dxo ξεμπερδευεις γρηγορα και αναιμακτα και ξεκινας απευθειας στο lr/cc/psp/whatevar.
 

Ολα τα Jpg βγηκαν απο photoshop αφου πρωτα ειχαν βρει απο το καθε προγραμμα σαν tiff. Αυτο που μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση ειναι οτι το jpg που βγηκε απο το tiff του noiseware ηταν πολυ πολυ πιο μικρο απο τα αλλα. Σαν ασχετος εμενα μου λεει οτι εχει χαθει αρκετη πληροφορια, μπορει να σημαινει κατι αλλο ;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου έκανε μπαμ μιας και Είμαι από κινητό(μονο απο τα previews ετσι), είναι πως το αποτέλεσμα του ninja είναι το χειρότερο.έχει μειώσει τα highlights! lol

πες μου λίγο όμως πως ανοίγεις τα αρχεία; έχεις το raw και το ανοίγεις με κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά; τι μηχανή έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Nx300. Το αρχείο ανοιχτηκε αρχικά από CC. Αποθηκεύτηκε χωρίς καμία μεταβολή σε tiff και αυτό ανοιχτηκε από το κάθε πρόγραμμα. Μετά αποθηκεύτηκε πάλι σαν tiff με διαφορετικό όνομα, εισαγωγή του tiff αυτού στο CC εξαγωγή σε jpg.

Link to comment
Share on other sites

ό CC. Αποθηκεύτηκε χωρίς καμία μεταβολή σε tiff και αυτό ανοιχτηκε από το κάθε πρόγραμμα. Μετά αποθηκεύτηκε πάλι σαν tiff με διαφορετικό όνομα, εισαγωγή του tiff αυτού στο CC εξαγωγή
 

 

Tα εχουμε ξαναπει...αν ειναι να εχεις dxo στο pc...ανοιγε και σωσε σαν tiff απο εκει.

Εχω αποριες να θεσω..κυριως για το που εφυγε χρωματικα η καθε φωτο αλλα ειναι αρκετα περιπλοκο να λυθει απο δυο μακρινους υπολογιστες.:p

 

Aν και εφοσον θες να δεις πως γινεται το denoise απο καθε προγραμμα..σωσε το κατευθειαν σαν jpg..αφου προσεξεις ποιο προγραμμα σωζει μετα σαν adobe και ποιο σαν srgb..(ωστε να τα κανεις ολα ...-κατα προτιμηση- srgb, που με βολευει.Αν σε βολευει adobe..κανε μια εξαιρεση :p)

 

Αυτο φυσικα αν ψηνεσαι καντο για σενα..Ο καθενας οσο καιρο ασχολειται "φτιαχνει" δικο του workflow...οποτε δε θα το κανεις για να πεισεις καποιον.Εκτος ισως απο αυτους που ξεκινανε.

Link to comment
Share on other sites

Τη παραπάνω διαδικασία την έκανα μόνο για το τεστ ώστε να εξαιρέσω το ενδεχόμενο να γίνει κάτι διαφορετικό στη μετατροπή σε JPEG. Τις λίγες φωτογραφίες που θέλω να κάνω denoise τις ρίχνω απευθείας στο dxo από το lr και μετά πάλι πίσω αφού η διαδικασία γίνεται από plugin.

Link to comment
Share on other sites

Οι εικονες ειναι διαφορετικες μεταξυ τους...Ειτε το ηθελες ειτε οχι ..εγινε κατι παραπανω απο απλα  denoise.

 

 

Απορω που δε το βλεπεις κιολας..Οι δυο πρωτες ειναι οι πιο διαφορετικες μεταξυ τους και οι υπολοιπες κυμαινονται ενδιαμεσα..με το Noise ninja να προσπαθει να σωσει και τα highlights.Aρκετα πιθανο εως σιγουρακι το dxo βελτιωνει και το microcontrast.

 

Γενικα ναι...to dxo αν και αρκετα εξειδικευμενο -οταν το πρωτοδοκιμασα τουλαχιστον- ειναι το πιο καλοδουλεμενο προγραμμα.Αλλα μεχρι εκει.

Απλα εκανες τα αδυνατα δυνατο για να βγαλεις οτι πιο χαλια αποτελεσμα μπορεις στο cc :p.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.