Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Όπως πολύ σωστά είπε ο ΝTG, επειδή δεν υπήρχε budget

attachment.php?attachmentid=63339&stc=1&d=1406840266

3 παρατηρήσεις μεσα στο τεταρτο που την εχω στα χερια μου.

1) Ξενερωμα τα πλαστικα δαχτυλιδια του φακου, χαλανε ολη την οπτικη αισθηση που σου κανει σαν ποιότητα.

2) ΠΟΛΥ πιο στιβαρή και ποιοτική απο τη NEX-C3

3) ΠΟΛΥ πιο γρήγορη απο την C3 σε όλα της. Αναμα, νεταρισμα, ληψη. Τα παντα. Επισης το κλειστρο κανει λιγοτερο θόρυβο.

imho, well spend. μέχρι 330€ που έκανε. Όχι για παραπάνω.

Υ.Γ: έχει μια πολύ μεγάλη μαγκιά μέσα στο κουτί. Έχει ενα χαρτάκι με τους φακούς και ενδεικτική φωτογραφία με τη χρήση που προορίζεται. Για κάποιον που δεν ξέρει πολλά από φακούς, είναι τρελό ++ Σε κατευθύνει στο τι θες και τι πρέπει να πάρεις.-

Υ.Γ2: Επιτέλους θα σταματήσω να βγάζω με τη δανεική compact. :hehe:

post-124-1416078641,3373_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

εδω και λιγο καιρο εχω αρχισει να ψαχνω dslr για να ξεφυγω απο τις compact. Δεν ειμαι κανας δεινος

φωτογραφος, αν και εχω μια αλφα σχεση, ουτε σκευτομαι να το προχωρησω σε επαγγελματικο επιπεδο

(να ζω απο αυτο δλδ).

Η χρηση που τη θελω ειναι απλη με σειρα προτεραιοτητας: α) οικογενειακες φωτογραφιες και β)video (1080) εσωτερικου/εξωτερικου χωρου,

γ) πορτρετα προσωπω σε -και μονο - τοπια σε καθε εποχη (γαρ λιμνη Πλαστηρα κοντα) και δ) κοντινες σε

διαφορα αντικειμενα (αρκετα του χωρου των υπολογιστων και οχι μονο). Λιγο απο ολα δηλαδη :)

Δεν σκευτομαι να παρω φακους πολλους. Εναν που θα εχει το κιτ, κι αντε εναν ακομη με πολυ-πολυ μετρια προοπτικη...

Δεν με ενδιαφερει δλδ το τρελλο ζουμ ουτε η τρελλη λεπτομερεια ενος πολυ καλου φακου!! Δεν θα κανω εκτυπωσεις

σε πανο ή ποστερ, ουτε κανα επαγγελματικο video για πωληση.

Νομιζω σας καλυψα με τις απαιτησεις μου, αν υπαρχει κατι που μου διαφευγει παρακαλω διαφωτιστε με !! :)

Προχωρω σε αυτες που βρηκα πιο κοντα στις απαιτησεις μου χωρισμενες σε 2 κατηγοριες (διορθωστε αν κανω λαθος):

1) Nikon D3100/3200, Canon EOS 1100D

2) Nikon D5100, Canon EOS 1200D

Μεχρι εκει ειμαι, με τιμολογιο κομμενο κανονικα.

Παραπανω δε θελω να παω, α) για οικονομικους λογους και β) γιατι πραγματικα πιστευω οτι δεν μου χρειαζεται.

Καλυτερα να παω σε Nikon ή Canon ? (Καλυτερα να απαντησουν οσοι εχουν δουλεψει και με τις 2 εταιρειες).

Την 3100 την εχω αποκλεισει απο μονος μου και κοιταω περισσοτερο προς 3200 και 5100 ειναι η αληθεια,

αφηνοντας την Canon εκτος. Αξιζουν τα χαρακτηριστικα της 3200 τοσο πολυ ωστε να μη παω στη 5100?

Απο την αλλη διαβαζω οτι η 5100 σε καλυπτει περισσοτερο ακομη και οταν εχεις ανεβει καποια επιπεδα. Για τις

αναγκες μου που θα πρεπει να στραφω καλυτερα? Δεδομενου οτι δεν προκειται να αγορασω νεους φακους για

αλλες χρησεις, να προτιμησω Nikon ή οχι ? (καπου διαβασα οτι στις Canon εχεις περισσοτερες aftermarket επιλογες

για φακους ενω στη Nikon οχι, ισχυει?) Για βιντεο ειναι καλυτερη η 3200 απο οτι καταλαβαινω σε σχεση με τη 5100,

αλλα, η διαφορα σε ενα βιντεο για χρηση καθαρα οικιακη θα φαινεται τοσο πολυ η διαφορα αναμεσα τους?

Ελπιζω να βοηθησα, να τα εχω καπως ξεκαθαρα στο μυαλο μου και αν οχι να με διαφωτισετε εσεις.

Για οποια αλλη ερωτηση θελετε να μου κανετε για να τη διευκρινησω παρακαλω ελευθερα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Θέλω να αγοράσω άμεσα μια ψηφιακή, μέχρι τώρα χρησιμοποιουσα το κινητό μου και χρειάζομαι κάτι πιο ποιοτικό για διακοπές και οικογενειακή στιγμές.

Αυτα που θέλω είναι:

Μικρή σε μέγεθος, πολύ βασικο

Όσο το δυνατόν περισσότερα καλούδια, WiFi κτλ

Όσο πιο value for money

Budget μεχρι 600

Με τα παραπάνω χαρακτηριστικα έχω ξεχωρίσει τις παρακάτω

Sony a5000

Panasonic gm1

Η Sony μου φάνηκε αρκετά βολική.

Πέτυχα μια ευκαιρία την Sony με 2 φακούς (16-50, 55-200) στα 450. Την έχω παραγγείλει και την περιμένω αλλά διαβάζω όχι τόσο καλά για την a5000 και δεν είμαι σίγουρος.

Θα ήθελα την βοήθεια σας και την γνώμη σας.

Σας ευχαριστώ

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον παράγγειλες την Α5000, τι ακριβώς θες να σου πούμε;

Πάντως πρόσεχε με την Α5000 γιατί σε λίγες μέρες βγαίνει Α5100. Εϊναι η πρώτη φορά που αντικαθιστούν μοντέλο σε λιγότερο απο 6 μήνες.

Και εγώ για την Α5000 πήγαινα και τελικά πήγα για ΝΧ300.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν την έχω πάρει ακόμα, ούτε πληρώσει και έχω ακόμα περιθώριο ήθελα να ξέρω αν όντως αξίζει.

Γτ αλλιώς να πάω αλλού.

Η Samsung έχει καλή τιμή αλλά μου φαίνεται λίγο μεγάλη.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα Σάββατο τελικά, είχαμε μπερδέματα με την αποστολή αλλά λύθηκε το θέμα με 3 μέρες καθυστέρηση.

Boxes, lots of boxes! :D

IMG_20140802_102525.jpg

O 17-55 και η 70D:

IMG_20140802_175120.jpg

Και ο 70-200:

IMG_20140802_175205.jpg

Τσαντούλα ταμάμ:

IMG_20140802_180432.jpg

IMG_20140802_180524.jpg

Πρώτες εντυπώσεις:

H 70D πραγματικά έχει τις Παναγιάς τα μάτια απο features πάνω.

Tο build in WiFi δε, είναι πολύ πρακτικό αλλά κάπως αργό.

Δε ξέρω αν φταίει το φτηνιάρικο ZTE όμως που έχω προσωρινά για modem/router.

Μεταφέρει φωτό με 2MB/s και για raw των 20MB έκαστο, είναι λίγα...

Άψογη οθόνη, καλή μπαταρία, φοβερά γρήγορο focus, burst πολυβόλο.

Ολίγον τι απογοήτευση η αίσθηση στο χέρι όμως, δείχνει φτηνή με τόσο πλαστικό.

Το μέγεθος επίσης για τα χέρια μου είναι λίγο ποιο μικρό απο αυτό που θα με βόλευε απόλυτα.

Παλεύετε άνετα φυσικά, αλλά την ήθελα λίγο ποιο μεγάλη. (sic)

Επίσης τα κουμπιά είναι όπως τα λέει και ο Χονγκοκέζος στο review, "spongy".

Θα έπρεπε να είναι ποιο tactile αλλά δεν είναι κάτι τραγικό, απλά το αναφέρω.

Η ποιότητα του αισθητήρα είναι επίσης αναμενόμενα άριστη για την κατηγορία της.

Ο 17-55 είναι πραγματικά φανταστικός φακός για τα δεδομένα μου, σε συνδυασμό με το CA reduction της μηχανής, δε βλέπεις ίχνος μωβίλας! Sample ολίγον τι υποφωτισμένο αλλά βιαζόμουν να τα δοκιμάσω όλα.

Γρήγορος, φωτεινός, σχετικά οξύς τα πάντα όλα για all around zoom lens. :T:

Βέβαια έχει κ ένα μειονέκτημα, ειναι βαρύς! Είναι πολύ βαρύς πραγματικά!

Με ένα χέρι δε τραβάς το ξεχνάς, ακόμα και με 2, πόνεσαν τα δάχτυλα του δεξιού μου χεριού μετά απο 100-150 φωτο!

Ο 70-200 απ την άλλη με εξέπληξε πολύ ευχάριστα, δε περίμενα να είναι τόσο οξύς!

Διαστημικά πορτρέτα, για τα δεδομένα μου πάντα, και ποιο μαζεμένος απ'οτι τον περίμενα.

Επίσης πεντακάθαρος απο CA ( Sample ), τπτ ιδιαίτερο απο παραμορφώσεις, ότι δίνεις παίρνεις στη ρημαδοζωή... :p

Φυσικά βαρύς και αυτός, αλλά οκ tele είναι, το περίμενα.

Αυτά τα ολίγα, φωτογραφίες προσεχώς στο διπλανό θρετ!

Ευχαριστώ όσους κάναν προτάσεις για τους φακούς, πραγματικά βοήθησαν! :T:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω το εξής. Αξίζει να μπώ στον κόπο να βρώ να δώσω τον κιτ 1855 της ΝΧ300 και να πάω σε κάτι τέτοιο; Samsung 16-50mm f/2-2.8 S ED OIS

Γενικά στην αγορά η τιμή του παίζει κοντά στα 600€. Αλήθεια ο κιτ φακός πόσο μπορεί να φύγει με τη λογική πως είναι ο OIS III και έχει Ελλάδα 250€;

Έγινε επεξεργασία από NoDsl
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ολίγα, φωτογραφίες προσεχώς στο διπλανό θρετ!

Δε περνας και μια βολτα απο καστρο μερια :p

Oχι τιποτα αλλο...να δεις αμα σου κανει ο 50 1.4 usm εκτως των αλλων:p

btw στο ψιλοασχετο..αλλα για 3ημερο δεν πηρα τον 17-40..Προτιμησα 50αρη σαν πιο "wide" ..και 70-"~200" σαν δευτερο (ή πρωτο?) φακο.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα δώσεις.

Δεν αξίζει.

Στα 60-80s η max λήψη, έπειτα το tracking ξεφεύγει και έχεις trails.

Καλύτερα υπομονή, μάζεμα ρευστού και να πάρεις κάτι της προκοπής.

Δεν είναι και φθηνό το Polarie άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

ενας γνωστος μου εκανε ληψη 390 δευτερολεπτα και ουτε ιχνος star trail

Με τι μηχανή επάνω ?

Με την D600 πάνω μετά τα 80 περίπου s σε 100% μεγέθυνση είδα trailing.

Όπως ήρθε έφυγε.

Και άλλοι στο εξωτερικό που έχουνε πάθος με την αστροφωτογραφία είχανε θέματα με το συγκεκριμένο "gadget" και το έδωσαν για να πάνε σε καλύτερο εξοπλισμό όπως το Orion Sirius EQ-G.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.