Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Χρειάζομαι την βοήθεια των ειδικών, για μια αγορά που θέλει να κάνει μια φίλη μου, η οποία είναι αρχάρια στην φωτογραφία, αλλά έχει κόλλημα με τα προϊόντα της Sony.

Της έχει κολλήσει, λοιπόν, τώρα τελευταία, να αγοράσει την Αlpha 5000 (λινκ).

Υπάρχει κάτι καλύτερο, στα ίδια ή και σε λιγότερα χρήματα;

Να αναφέρω πως θέλει μια μηχανή που να είναι απλή στη χρήση, design-άτη (κλασσικές γυναίκες), και να συνδέεται με wi-fi.

Eννοείται πως ψάχνει κάτι που να είναι κοντά στις επιδόσεις αυτής της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Και ο 10-22 efs είναι, αλλά δε μας νοιάζει τον βάζουμε και σε ff

Kαταλαβαινω (μαλλον) οτι το λες εντελως ακαδημαικα...αλλα y no samyang που τον αγοραζεις καινουριο στα περιπου ιδια λεφτα με τον μεταχειρισμενο εφ-σ?

Καλησπέρα σε όλους.

Χρειάζομαι την βοήθεια των ειδικών, για μια αγορά που θέλει να κάνει μια φίλη μου, η οποία είναι αρχάρια στην φωτογραφία, αλλά έχει κόλλημα με τα προϊόντα της Sony.

Της έχει κολλήσει, λοιπόν, τώρα τελευταία, να αγοράσει την Αlpha 5000 (λινκ).

Υπάρχει κάτι καλύτερο, στα ίδια ή και σε λιγότερα χρήματα;

Να αναφέρω πως θέλει μια μηχανή που να είναι απλή στη χρήση, design-άτη (κλασσικές γυναίκες), και να συνδέεται με wi-fi.

Eννοείται πως ψάχνει κάτι που να είναι κοντά στις επιδόσεις αυτής της Sony.

Στα ιδια λεφτα υπαρχει κατι καλυτερο ..samsung nx300.

Eναλλακτικα μπορει να βγει στη γυρα να δει ποσο χαμηλα μπορει να παρει την παλαιοτερη sony 5t.

O μονος λογος για να παει στην a5000 ειναι ΕΝ ΓΝΩΣΗ της να εγκαταλειψει το phase detect.Που ως αρχαρια ψιλοαμφιβαλλω αν θελει ..και στα λεφτα που δινει ..βρισκει τη samsung.

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαινω (μαλλον) οτι το λες εντελως ακαδημαικα...αλλα y no samyang που τον αγοραζεις καινουριο στα περιπου ιδια λεφτα με τον μεταχειρισμενο εφ-σ?

Δεν τον αποκλείω τον σαμγιανγκ

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και εδώ αυτό.

Nikon Normal AF Nikkor 50mm F 1 8D Autofocus Lens for Nikon DSLR Digital Camera | eBay

Γιατί είναι δωρεάν.

Αυτος δεν ειναι ο φακος στο σκρουτζ; Επειδη σε εμενα μου τον βγαζει στα 100 ευρω περιπου στο ebay και προσπαθω να καταλαβω αν μου ξεφυγε κατι.

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτος ειναι , μην τον παρεις ομως σε DX δε βολευει..πολυ στενος σε ευρος.

Οχι ενταξει δεν ειχα τετοιο σκοπο απλα ειδα το γιατι ειναι δωρεαν και λεω θα δω καμια τρελη διαφορα στην τιμη οποτε ηθελα να το επιβεβαιωσω μηπως μου διεφυγε κατι. Στοχος ειναι ο 85αρης στο μελλον για λιγο πιο τηλεφακος μιας και στα αλλα ειμαι καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και εγώ πάντως, όσο τον ευχαριστιέμαι σε FX τόσο δεν με είχε πωρώσει σε DX που και τότε τον είχα πάρει....

Πάντα είναι υποκειμενικό, αλλά η χρήση του στην θεωρία είναι πολύ πιο πολύ για FX παρά DX, εξού και έχει βγεί και ο 35άρης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με αυτή τη λογική και οι 35άρηδες άχρηστοι ειναι, και γι'αυτό βγάλανε 24άρηδες και πάει λέγοντας :)

Το point μου προφανώς είναι πως δεν υπάρχει χρήσιμος και άχρηστος φακός. Υπάρχει καλός, μέτριος, άριστος κλπ (ώς προς την ποιότητά του) και, αυτός "που μου κανει για τη δουλεια που θέλω" ή "αυτός που δεν μου κάνει για τη δουλειά που θέλω"

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτός δεν κάνει για καμία δουλειά. Για γενική χρήση είναι πολύ τελε, για τελε είναι πολύ ευρυγώνιος. Για πορτραίτα τα mm είναι λίγα, για σπορ είναι λίγα (ή πολλά, ανάλογα τι θες) και το AF αργό, για τοπία τα mm πάλι είναι.. λίγα ή πολλά. Κάθε κάδρο με τον 50άρη είναι συμβιβασμός. Μιλάω πάντα για DX. Σε FF είναι μια χαρά φακός γενικής χρήσης.

Εγώ προσωπικά αν με ρωτήσει κάποιος με DX για φακό, θα του πω ναι για 24, 35, 85.. αλλά όχι για 50.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. 50 σε FF είναι 75. Ο 85άρης.. είναι 85. Αυτά τα 10mm κάνουν διαφορά. Στις περισσότερες φώτο κροπάρω λίγο για να φέρω πιο κοντά το θέμα, έτσι όμως χάνεις ανάλυση. Αν ήταν 58-60mm θα ήταν ΟΚ. Πχ Nikon AF-S Nikkor 58mm f/1.4G review: Digital Photography Review. Δεν είναι τυχαία τα mm..

Link to comment
Share on other sites

Όπα κατσε. Ο 50mm σε FF απο πότε ειναι 75?? 75mm γίνεται σε DX όχι σε FX.

Ακομα πως γινεται ο 50 να γινεται 75 και ο 85 να μενει 85?

Ο 85 σε DX γινεται 127mm, σε FX παραμενει το ιδιο, όπως και ολοι οι φακοι σε FF. Η αναγραφόμεη εστιακη αποσταση αναφερεται σε FF.

Έγινε επεξεργασία από apostolis159
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.