Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

με το συμπαθειο ..αν και ειναι ευκολο να υπερθαμετολογησεις υπερ της d7100..εχω ενα μικρο προβλημα στο να αντιληφθω για ποιο λογο ψαχνεις

α)δευτερο σωμα (το οποιο θα γινει πρωτο οπως λες)

β)κοιτας τις μηχανες που κοιτας

Ο μονος λογος ειναι το κομπλεξ που νιωθεις για το κομπλεξ οσων σε κοιτανε που δεν εχεις dslr??

Kαι θες να παρεις ...καποιον ultra wide (ακα ενα 300αρι αν οχι 500αρι?) ,ενα φθηνο tilt shif (απλα λολ...φθηνο??O πιο φθηνος που αξιζει ειναι ο νεος samyang κανενα 800αρι) και ολο αυτα για να τα κουμπωσεις στη crop που δεν θα σου προσφερει το παραμικρο για αυτα που θες εναντι της νχ300 που ηδη εχεις ?

(ομοιως και η νχ30 που θελει αλλο ενα 800αρι?)

Συμπαθα με και μενα ..αλλα πεταμενα λεφτα...στο δρομο που σκεφτεσαι να βαδισεις οτι και να παρεις.Ακομα και η nx30...

Aν ειναι απλα για το κομπλεξ που ελεγα πιο πριν τοτε πουλα οτι εχεις και παρε μτχ δ600/δ610 και αντι για το σουπερ wow φακιν οσομ 35 που θες να βαλεις στη dx παρε τον σχεδον απαρατηρητο 50αρη που ειναι κοψοχρονια τιμη στην FF.

Και δεν θα χρειαστεις να ψαχνεις super ultra wide στο 500αρι για dx..και με ενα tokina rmc 17mm f3.5 με ελαχιστα ευρουλακια κανεις ανετα δουλεια για φ8-φ11-φ16 που θα παιζεις.

Το μονο σημαντικο κοστος ειναι o TS...εκτος αν κανεις καμμια πατεντα με bellows.

Kαι ενα τελευταιο..απλα για να μου φυγει η απορια

Προς το διαδραστικο κομπλεξ?Πληρωνεσαι για τις φωτος που βγαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Kαι θες να παρεις ...καποιον ultra wide (ακα ενα 300αρι αν οχι 500αρι?)

Πιστεύω μπορεί να ξεκινήσει από κάποιον ultra wide 300άρη, αν δει και δεν τον καλύπτει να πάει σε έναν normal 400άρη (λίγο τσιμπιμένη τιμή βέβαια) και στη συνέχεια αν δει ότι χρειάζεται και κάτι ακόμα να πάει σε κάποιο μικρό τηλεφακό, πχ 500άρη. Μεσαίους tele στα 800 και πάνω καλύτερα να τους αποφύγει.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι δεν μπορουσε να βαλει manual τη μηχανη(canon 5d3) και το φλας :p

leaf shutter παντως δεν εχουν μονο οι μεσαιου φορμα μηχανες.

Αρκετες fixed prime mirrorless εχουν επισης leaf shutter.(px fuji x100(s) ,sigma dp(1-2-3) , sony RX1R ).

Βεβαια και αυτες εχουν ενα μικρο περιορισμο ως προς το διαφραγμα και την ενταση του φλας αλλα καμμια σχεση με focal plane κλειστρο.

Επισης..αν εισαι τυχερος και εχεις ηλεκτρονικο κλειστρο σε συνδιασμο με ccd (οχι cmos) τοτε μια χαρα κανεις δουλεια και εκει.

(βλεπε [MENTION=1446]Dolly[/MENTION] d50 ,εχει και σε αλλα μοντελα βεβαια).

Στο παραπανω βαλτε και οτιδηποτε compactoειδες κυκλοφορει εκει εξω με ccd (και hot shoe :p)

Link to comment
Share on other sites

υποθετω ειναι αστειο δεδομενου οτι το γραφεις εσυ ...αλλα για οσους μπερδευτουν μιλαω για λεφτα που προκειται να δαπανησει..

Αστείο είναι!!:p

(Αν και για μένα ψιλοϊσχύει...)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] (και όποιος άλλος ασχολείται με το άθλημα), έχω εδώ έναν φακό skywatcher 130/900 eq2. Έχεις καμιά ιδέα τι χρειάζομαι για να τον βιδώσω στην κάνον; επίσης, έχεις καμιά ιδέα τι παίζει με μοτέρ;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION] (και όποιος άλλος ασχολείται με το άθλημα), έχω εδώ έναν φακό skywatcher 130/900 eq2. Έχεις καμιά ιδέα τι χρειάζομαι για να τον βιδώσω στην κάνον; επίσης, έχεις καμιά ιδέα τι παίζει με μοτέρ;

T-RING ADAPTOR FOR CANON EOS - by OVL

Δεν είδα/ξέρω αν είναι στο μέγεθος του mount του συγκεκριμένου που έχεις, ψάξτο πρωτού παραγγείλεις, αλλά αυτό είναι ο τύπος του μαραφετιού που χρειάζεσαι :p

Link to comment
Share on other sites

Το παρακανα; Ναι... θα το χαρω πολυ; Ωωω ναι!

14065836488_0aa172798e_c.jpg

Οπως βλεπετε μετα την αναζητηση μου στα προηγουμενα μηνυματα τελικα βρηκα τις μηχανες που εψαχνα, ειδικα η αριστερη μου εχει κλεψει την καρδια και την εχω μονο 10 λεπτα στα χερια μου. Κατι μου λεει πως οι επομενοι μηνες θα ειναι ακρως φωτογραφικοι.

(ο δεξια φακος δανεικος του [MENTION=8745]Jason[/MENTION])

Link to comment
Share on other sites

X100 βλεπω?

Πως και δε πηρες χ100s?

Διαβαζα οτι ο νεος επεξεργαστης εβγαζε ενα ας πουμε πιο "πλαστικο" look στις φωτογραφιες, επισης για την x100s θα επρεπε να δωσω τα 2πλα χρηματα και ολοι λενε οτι το τελευταιο firmware update ηταν πολυ καλο και δεν αξιζει αυτη η διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.