Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Για εχτρα reach απο croparisma θες να θυσιασεις και πολλα μπχ.

Οποτε για ff ψιλοπρουποθεση ειναι τα 36μπχ.Ψιλοtrendy γινεται 4/3 @16μπχ..και η ορθολογικη σκεψη το ενδιαμεσο aps-c με 24mpx.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Νίκος. Στην 610 (φυσικά όχι 600 τώρα ειδικά με το θέμα με το λάδι) χάνεις πολλά MP

Επίσης ο Πέτρος για κάποιο λόγο ενώ έχει δώσει 381381371343 € σε φακούς σε σώμα δεν δίνει :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να πω κι εγώ ή το καλύψατε το θέμα;;;:upside:

Δεν έχω 80-200 2.8. Ενός φίλου είναι, τον παίρνω δανεικό όποτε χρειαστώ κάτι αλλά τον επιστρέφω.

Δεν έχω 300 2.8, αν είχα δε θα ήθελα να πάρω κάτι άλλο. (300 f/4 έχω)

Είναι και στο πρόγραμμα μια 800άρα, κάποια στιγμή.

Μη ξανακούσω στην ίδια πρόταση Πέτρος και 4/3.

Άμα ήθελα μόνο το τρελό crop factor, θα έπαιρνα μια 7100 (που δεν ακούγεται και τόσο κακή επιλογή)

400 2.8 ψάχνω εδώ και αρκετά χρόνια αλλά ποτέ δε βρίσκω σε λογική τιμή. Είναι πολύ ακριβός για τη χρήση που θα του κάνω, δε θα κάνει απόσβεση ποτέ. Επίσης είναι πολύ βαρύς

500 σίγμα, πολύ μεγάλος.

Φωτογραφίζω και πουλιά και αεροπλάνα, οπότε χρειάζεται κάτι που να κρατιέται στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

πουλι+χερι μπαινει ανετα στην ιδια προταση και χωρις context φωτογραφια.

Ειναι λιγο πολυ αυτο που κανουμε κοιτωντας αυτους τους φακους :p

Παντως ο 500αρης ειναι 6cm μεγαλυτερος απο τον 120-300 S-series και ελαφρυτερος κατα ~200γρ.

Xωρια οτι δεν θες μια περιουσια σε φιλτρα ..αν μπουν ποτε δλδ..

500mm F4.5 EX DG APO (HSM)* | Sigma Corporation of America

SIGMA 120-300mm F2.8 DG OS HSM | Sport - Telephoto Zoom Lenses - SigmaPhoto.com

edit

:D (olympus omd +canon 500mm f4.5 L fd)

8208276321_bfe42aafbe_b.jpg

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Καταλάθος, πήρα 5 τετοια. και η πλάκα είναι πως η 1100 δεν έχει καν θηλιά κάτω για να χρησιμοποιήσω έστω το ένα. :suicide:

0

Ξεχασα την ερώτηση,

με κάτι τέτοιο θα είναι εντάξει?

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

μα τι βρίσκουν και τα κάνουν. Αυτή η μέθοδος χρησιμοποιείται πολλάαααααα χρόνια τώρα, και ξαφνικά μπορεί να την πατεντάρει κάποιος; Δηλαδή μπορώ να πάω κι εγώ να πατεντάρω το βράσιμο του αυγού;

Link to comment
Share on other sites

Με λάθος έννοια το πήρες. Θέλω να πω ότι εφόσον τους τα αποδέχονται όλα, ποιος ο λόγος να μην το κάνουν;

Δεν φταίνε αυτοί κατά την γνώμη μου αλλά εκείνοι που αποδέχονται και τους κατοχυρώσουν τις πατέντες...

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερουσα αποψη γυρω απο την "υποθεση" amazon.

(τα bold δικα μου για να μη τρομαξετε να διαβασετε 5-10 σειρες : p)

Just for people who don't like to read long texts but do like pitchforks (/u/SolidBrowser cough cough;) - Amazon didn't patent white seamless in general, but their own very specific studio setup to achieve this effect.

Why would they do that? They have a catalogue of the odd million or so products they sell worldwide. For many of those products they have shot the white seamless product photos you can see when browsing your local amazon. They are afraid that some outside patent troll would patent their method (or something similar) for shooting product photos first and then sue them for patent breach with a damage claim for the millions of product photos amazon made. It's a patent for protection and not unusual especially with large tech companies.

Will this somehow limit the way you do your white seamless setups? Nope. Generally I don't have a couple of amazon reps and lawyers with me in the studio and I do believe the same goes to most of us here. ;)

λινκυ

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιόν λόγο να μπορείς να πατεντάρεις κάτι τέτοιο γενικά?

Είτε είσαι άμαζον, είτε ο καραμήτρος και θες να γαμ#@$@#$% την άμαζον. ΓΙΑΤΙΙΙΙΙΙ να στο επιτρέπουν????????

Link to comment
Share on other sites

Eχει παρει τα πανω της η λιρα η απλα εχει πεσει το yen?

Με 1250€ παιρνεις ολοκαινουρια 6δ απο uk :flag: :cry:

(ψιλονορμαλ...τωρα που το βλεπω..εδω εχει 1.5Κ...αρα μαλλον επεσε το yen)

Eπισης να θυμηθω να δω ποσο θα ληξει αυτο

Canon EOS-1D X Digital SLR Camera (Body Only) From Japan Free Shipping!! 8714574578330 | eBay

:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για τις d7000/ d7100 τι γνωμη εχουμε; Ψαχνω καποια βασικη μηχανη να εχω σαν 2η την nx300 μου και δεν ξερω ακομα αν θα επιλεξω τον παραπανω δρομο με καποιον ευρυγωνιο καθως και εναν "φωτεινο" φακο στο ευρος 18-50 η να ακολουθησω τον δρομο της nx30 και καποια στιγμη να αποκτησω τον 16-50m 2.0-2.8 OIS.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.