Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

55-250 αποκαλείται Nifty two fifty.

Εδώ θα δεις πληροφορίες και για τρία μοντέλα: mkI, mkII -που κοιτάς εσύ- και STM που για μένα είναι πάρα πολύ καλό αλλά νομίζω ξεφεύγει από το μπάτζετ σου. Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS - Nifty Two-Fifty - Canon Digital Photography Forums

Πάντως με τον mkII που είχα παίξει λίγο, μου είχε φανεί αρκετά καλός. Προφανώς δε συγκρίνεται με τον 70-200 f/4, αλλά είναι και στα 2/5 των χρημάτων. Και το IS αν και δεν είναι απολύτως απαραίτητο, είναι χρήσιμο. Εμένα μου ψιλολείπει από τον 70-200.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] μια χαρά φωτογραφίες είδα (εκτός κι αν είναι τόσο φτιαγμένες με ps:unsure:) Για τα λεφτά του μάλλον καλή επιλογή είναι ο 55-250, μιας και χρειάζομαι το IS.
κ ομως πολοι δε ξερουν οτι ακομα κ το φτιαξιμο φωτογραφιων στο ps εχει μεγαλη διαφορα απο μηχανη σε μηχανη πχ εμενα μου εχει τυχει σε φωτογραφια απο την ελβετια να προσπαθω να βγαλω ενα γκρι χρωμα κ να βγαινει μια γκριπρασινο κ μια γκρι μπλε κ οταν το κανω εντελως γκρι να φαινετε χαλια κ με αλλη μηχανη να βγαινει γκρι χωρις να προσπαθησω καθολου να βελτιωσω το χρωμα απλα να το φωτησω...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το ήξερα αυτό και ευχαριστώ που το ανέφερες [MENTION=30414]Lord_mystery[/MENTION]. Κάποια στιγμή πρέπει να μάθω και τα βασικά στο ps... Άρα φαίνεται -απ΄ αυτά που διαβάζω - τίμια επιλογή για τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται νέα medium format Pentax στα 7000κάτι euro.

Καλή για φτωχός συγγενής Phase One λογικά.

Αλλά... δεν είναι Nikon, ούτε Phase One :(

Mιας και το κατεχεις το θεμα...για πες και μια τι περιλαμβανεται στα ~7Κ στη pentax και τι περιλαμβανει η τιμη των ~25Κ της iq250 που μαλλον θα εχουν τον ιδιο αισθητηρα(sony)??

To μονο που πρεπει ειναι canon/nikon(και σονυ βεβαιως βεβαιως) να βγαλουν medium format σε σωμα τυπου leica s2..

Link to comment
Share on other sites

Mιας και το κατεχεις το θεμα...για πες και μια τι περιλαμβανεται στα ~7Κ στη pentax και τι περιλαμβανει η τιμη των ~25Κ της iq250 που μαλλον θα εχουν τον ιδιο αισθητηρα(sony)??

To μονο που πρεπει ειναι canon/nikon(και σονυ βεβαιως βεβαιως) να βγαλουν medium format σε σωμα τυπου leica s2..

Η διαφορά ( τουλάχιστον έτσι φαίνεται από τα γραπτά στα news ) είναι ότι στα 7k η Pentax είναι κομπλέ ( camera body & sensor/digital back ) και σου λείπει ο φακός.

Η φθηνή iq250 θέλει και σώμα, πες το 645DF της μαμάς PO...

Μια medium format Nikon D900 δεν θα ήταν καθόλου άσχημη πάντως :p

Link to comment
Share on other sites

ποια μαμα Phase one?

Μια rebadged mamiya ειναι..

Γενικα ειναι καλο βημα (η πενταξ)..και ας μην αποτελεσει την κορυφη στα φωτογραφικα δρωμενα -ιδιως κατα τον τροπο με τον οποιο την οριζει ο καθενας μας.

Δωστε μεσαιο φορμα στο λαο!!!

Link to comment
Share on other sites

ποια μαμα Phase one?

Μια rebadged mamiya ειναι..

Γενικα ειναι καλο βημα (η πενταξ)..και ας μην αποτελεσει την κορυφη στα φωτογραφικα δρωμενα -ιδιως κατα τον τροπο με τον οποιο την οριζει ο καθενας μας.

Δωστε μεσαιο φορμα στο λαο!!!

Αν μπούνε στο παιχνίδι και άλλες θα πέσουνε κάτι τις οι τιμές ( εκτός και αν τα κάνουνε μιλητά και παραμείνουνε ως έχουν :p ).

Το IQ280 παρέα με έναν LS 28mm Schneider Kreuznach και ένα ταξίδι σε καμμιά Νέα Ζηλανδία για landscape & nightscape πρέπει να σκοτώνει... αλλά πολλά τα λεφτά καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

ποια μαμα Phase one?

Μια rebadged mamiya ειναι..

Γενικα ειναι καλο βημα (η πενταξ)..και ας μην αποτελεσει την κορυφη στα φωτογραφικα δρωμενα -ιδιως κατα τον τροπο με τον οποιο την οριζει ο καθενας μας.

Δωστε μεσαιο φορμα στο λαο!!!

φτηνές 1dx θέλουμε, όχι μεσαίο φορμάτ. μην μπερδεύεσαι :p

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να παρω τον 20mm f/2.8 D για χρήση σε DX? Τον βρίσκω κοντα στα 300€ μτχ.

Θέλω καλό/φθηνό ευρύ prime, κατα προτιμηση και με af.

Σε ποιά DX ?

Γιατί σε μηχανή δίχως built-in focus motor ο συγκεκριμένος δεν κάνει AutoFocus.

Στα 30mm δεν τον λες και πολύ ευρύ ( 1.5x crop factor Nikon DX έχεις προφανώς :p )

Και για τι είδους χρήση ψάχνεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά DX ?

Γιατί σε μηχανή δίχως built-in focus motor ο συγκεκριμένος δεν κάνει AutoFocus.

Στα 30mm δεν τον λες και πολύ ευρύ ( 1.5x crop factor Nikon DX έχεις προφανώς :p )

Και για τι είδους χρήση ψάχνεσαι ?

D7000, προβλημα με το af δεν θα εχω μιας και εχει built-in motor.

Πολυ ευρυς δεν ειναι, και θεωριτικα κανω και τη δουλεια μου με τον κιτ (18-105) αλλα ειναι πολυ πιο βαρυς και οχι τόσο γρηγορος.

Χρήση ελεγα για landscape και θελω να ασχοληθω και με street σε κάποια φάση.

Αν οχι τον 20mm σε τι να κοιτάξω?

Link to comment
Share on other sites

D7000, προβλημα με το af δεν θα εχω μιας και εχει built-in motor.

Πολυ ευρυς δεν ειναι, και θεωριτικα κανω και τη δουλεια μου με τον κιτ (18-105) αλλα ειναι πολυ πιο βαρυς και οχι τόσο γρηγορος.

Χρήση ελεγα για landscape και θελω να ασχοληθω και με street σε κάποια φάση.

Αν οχι τον 20mm σε τι να κοιτάξω?

Για landscape δεν χρειάζεσαι γρήγορο φακό, ούτε γρήγορο af ( εφόσον δουλεύεις με live view ).

Για landscape θες έναν καλό wide και καλός θα ήταν και ένας ultra-wide ( ειδικά σε φάσεις με προβλήτες, βραχάκια, κτίρια, αρχιτεκτονική, ο ultra-wide είναι μανούλα ).

Σε DX δηλαδή θες κάτι σε φάση:

11-16mm για ultra-wide

και κάτι να καλύπτει γαμάτα το range 16-35mm.

Μπορείς να δείς π.χ. τους Nikkor 10-24 & 12-24.

Και για τα περαιτέρω να χρησιμοποιείς τον 18-55 που μια χαρά την βγάζει σε landscape.

Link to comment
Share on other sites

Αν με το street εννωείς κινητά subjects εκεί αλλάζει το πράγμα γιατι τότε ναι θες γρήγορο φακό για να μην είσαι με τίποτα 6400 ΙΣΟ καρφωμένα κατά καιρούς.

Για καθαρά landscape όντως δεν σε απασχολεί καθόλου και δεν υπάρχει λόγος να ξηλωθείς για γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.