Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Απο nikon μερια οι φακοι ειναι πανακριβοι για εμενα.

παραδειγμα ο 100αρης μακρο 800 vs 500 και ο 70-200 φ4 που παιζει μονος στη τιμη αυτη.

Την 700D την ειδα σημερα ελαχιστα στο mediamarkt και την D7100. Η D7100[και αρα D7000] (στα 500 κοντα παιζει στην αγορα) ηταν σαφως καλυτερη απο την 700αρα η οποια μου εδινε το feel "πισω στα ιδια -400D εποχη".

Γενικα το μονο κακο πιστευω για εμενα ειναι η (οχι 3d ) εστιαση+ το 9 point (στο βιντεο αλλα με το magic lantern κατι κανεις )[που και παλι δε ξερω αν ποτε μου χρειαστει, δεδομενου πως δεν προκειτε να χασω λεφτα απο λαθος εστιαση] και οτι ο αισθητηρας καλος μεν αλλα δε φτανει την 7000 -πλησιαζει νομιζω-, δε με χαλαει το αποτελεσμα που βγαζει ομως.

Στα ίδια λεφτά πάνω κάτω δεν παίζουνε ο Nikon 70-200 f/4G με τον Canon 70-200 f/4L ?

Και ο Nikon είναι πιο sharp σε πιο μεγάλο focal length από τον Canon.

Nikkor AF-S NIKKOR 70-200mm f/4G ED VR on Nikon D600 versus Canon EF 70-200mm f/4L IS USM on Canon EOS 6D - Side by side lens comparison - DxOMark

Macro -> Nikon 85mm @ 500 USD [ είσαι σε 1.5x crop, οπότε είσαι στα 127.5mm @ 35mm equiv., αρκετά καλά ]

Κοιτάς FF ( Full Frame ) φακούς μόνο βλέπω.

Θα πας σε FF στο μέλλον ?

Link to comment
Share on other sites

Απο nikon μερια οι φακοι ειναι πανακριβοι για εμενα.

παραδειγμα ο 100αρης μακρο 800 vs 500 και ο 70-200 φ4 που παιζει μονος στη τιμη αυτη.

Την 700D την ειδα σημερα ελαχιστα στο mediamarkt και την D7100. Η D7100[και αρα D7000] (στα 500 κοντα παιζει στην αγορα) ηταν σαφως καλυτερη απο την 700αρα η οποια μου εδινε το feel "πισω στα ιδια -400D εποχη".

Γενικα το μονο κακο πιστευω για εμενα ειναι η (οχι 3d ) εστιαση+ το 9 point (στο βιντεο αλλα με το magic lantern κατι κανεις )[που και παλι δε ξερω αν ποτε μου χρειαστει, δεδομενου πως δεν προκειτε να χασω λεφτα απο λαθος εστιαση] και οτι ο αισθητηρας καλος μεν αλλα δε φτανει την 7000 -πλησιαζει νομιζω-, δε με χαλαει το αποτελεσμα που βγαζει ομως.

Eχεις το ιδιο προβλημα με τον peppa.Συγκρινεις ανομοια πραματα. : p

Yπαρχουν 2 100αρηδες (και 105 για την νικον).Ενας με is(vr) και ενας χωρις.

Περα του σταθεροποιητη απεχουν (επιτηδες το ρημα "απεχουν") και στο οπτικο αποτελεσμα.

500 κανουν και οι δυο χωρις τον σταθεροποιητη και 800 και οι 2 με is/vr

ΣΑφως και εννοειται στα 500€ παιρνεις τον νεο ταμρον 90mm VC...ειτε σε canon ειτε σε νικον.

Σε 70-200 δυσκολα θα βρεις αντιστοιχο σε νικον ..αλλα παιζει ο κλασσικος af-s(θες με s) 80-200 φ2.8 που κερδιζεις στα χαρτια ενα στοπ..και δεν ειναι και χαλια.Μια χαρα αποτελεσμα δινει.(Σαφως και "ανεβαινει" κατηγορια ενα στοπ πανω..

Tην 7000 ξεχνα τη ..δε καταλαβα που κολλαγε το "αρα" που εβαλες..περα αποκλειστικα και μονο στη ποιοτητα κατασκευης οντας hiend crop οταν ειχε βγει.

Τα 9-points της 60αρας αλλα και της 700αρας ειναι ολα cross type οπως επισης και απο την 5200δ(αλλα και 7000 που εχουν τον ιδιο) απο τα 39 που εχει ..μονο τα 9 ειναι cross type.Γενικα εχουν διαφορες στο τροπο εστιασης και δεν θα πρεπει να μενουμε μονο στο αριθμητικο 9-39 κλπ.Αλλα οκ.

Anyway ..η 7100 ειναι οντως καλυτερη της 700αρας (αλλα και αλλων) η 7000 απλα παλιωσε και δεν υπαρχει λογο να την κοιτας πια μιας και υπαρχουν αρκετες αλλες που προσφερουν περισσοτερα.(κατι αντιστοιχο με την 60αρα στη canon).Ξαναλεω δε με ενδιαφερει προσωπικα το "feel"..Εχουμε ξεφυγει απο το πλαστικο της 400αρας ουτως η αλλως ..αν και στη φωτογραφια το τι πιανουν τα χερια μας ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να μας ενδιαφερει και οχι το πρωτο.Προεχει το τι θα δουν τα ματια μας και το τι feautures χρειαζομαστε να εχει.

Αν στηριζεσαι -λεμε τωρα- στο ML..παρε καποια mirrorless.Στα δινουν ολα με μαμα firmware.

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

Παιζει να εχεις παρει καρε με τον 300αρη στην 7100?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μεγιστο budget για σωμα 500ευρω , δε μπορω-θελω να ξεφυγω απο αυτο γιατι μετα δεν θα εχω καλο φακο. [αρα περιορίζομαι σε 100D, 700D, 60D, D7000, εκτος αν ξεχασα καμια αλλη, mirrorless τελικα δε θελω, το feel toy κλειστρου/καθρεφτη ...:smoke:)

Ενδιαφέρουσες οι συμβουλες σου παντως σε ευχαριστω θα το ξανακοιταξω :)

Το feel καλως ή κακως το ανεφερα γιατι δε θελω να παω σε "consumer" καμερα (d5xxx/ xxxD), ειναι σα την οθονη-ποντικη-πληκτρολογιο ενα πραγμα αυτο ειναι το interface του χρηστη με τον υπολογιστη, θελω να δειχνει "σοβαρο".

Στο ML δε βασιζομαι καθως γενικα το βιντεο δε με απασχολει ιδιαιτερα ( με λιγα λογια δε θα ανεβαζω βιντεο στο youtube ) απλα προσθετει καποια features [και στο Shooting mode] που οπως και να το κανεις βοηθανε (peaking mode πχ).

Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι να ξεχασω οριστικα τη D7000 :p ασχετως ηλικιας παραμενει μια αρκετα καλη μηχανη

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει μεγιστο budget για σωμα 500ευρω , δε μπορω-θελω να ξεφυγω απο αυτο γιατι μετα δεν θα εχω καλο φακο. [αρα περιορίζομαι σε 100D, 700D, 60D, D7000, εκτος αν ξεχασα καμια αλλη,

Το feel καλως ή κακως το ανεφερα γιατι δε θελω να παω σε "consumer" καμερα (d5xxx/ xxxD), ειναι σα την οθονη-ποντικη-πληκτρολογιο ενα πραγμα αυτο ειναι το interface του χρηστη με τον υπολογιστη, θελω να δειχνει "σοβαρο".

Στο ML δε βασιζομαι καθως γενικα το βιντεο δε με απασχολει ιδιαιτερα ( με λιγα λογια δε θα ανεβαζω βιντεο στο youtube ) απλα προσθετει καποια features [και στο Shooting mode] που οπως και να το κανεις βοηθανε (peaking mode πχ).

Ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι να ξεχασω οριστικα τη D7000 :p ασχετως ηλικιας παραμενει μια αρκετα καλη μηχανη

Τα ξεκιναω αναποδα.

Η δ7000 ηταν καλη μηχανη.Δε χαλασε..απλα εχουν βγει καλυτερες-προσφερουν περισσοτερα.

focus peaking τι να το κανεις?Θα εστιαζεις χειροκινητα?Θα παιξεις με manual φακο?Αρα στα μυδια σου και ο καθρεφτης αφου θα εισια με liveview.Σαφως και προτιμοτερο να πας σε μιρρορλες μιας και ειναι καλυτερες σε αυτο το τομεα και σου προσφερουν αρκετα βοηθηματα σε θεμα χειροκινητης εστιασης(μην αναφερω και το video σε μερικες ..αλλα δε μας νοιαζει).Χωρια τα high burst speed που προσφερουν εναντι δσλρ με καθρεφτη.

Απο την αλλη αναφερεις φακους που θα αγορασεις χωρις να μπορω να διακρινω την αναγκη σου για αυτα (τα βοηθηματα εστιασης).

Το feeling που κοιτας ειναι σαν να θες να παρεις μια TN που απλα να εχει ωραια σχεδιαση ωραια πλαστικα κλπ κλπ.

Η φωτογραφια ειναι αυτο που παιρνεις απο τον εξοπλισμο ..οχι ο εξοπλισμος.Σαφως και "σοβαρο" θα πρεπει να δειχνει αποκλειστικα η φωτογραφια που θα παιρνεις.Δεν ειναι κοσμημα να ενδιαφερεσαι πρωτιστος στο να "δειχνει" μονο πριν τη πιασεις στα χερια σου.Ξεκολλατε με αυτα τα χαζα..Κριμα να δινετε τοσα λεφτα για να εχετε απλα ενα μπιζουδακι.

Τελος ..στα λεφτα που θες να δωσεις για σωμα ειναι μονο(για μενα) 700δ και 5200δ με προτιμηση στη νικον εφοσον δε καιγεσαι τοσο πολυ για video.(βασικα για smooth af sto video χωρις να "πεφτεις" σε focus hunting)

@NTG, σορρυ που σας βγάζω απ΄το κλιμα λίγο....

βγήκε η sony a6000 ....πολύ ακριβή δεν είναι [650 ευρά] χωρίς φακούς; δεν θα την προτιμούσες σε καμμιά περίπτωση;

Οχι ..μια χαρα τη βρισκω.Απλα ενωσε τις παλιες κατηγοριες σε ενδιαμεσες τιμες.

Eiχε κατι ξεχασμενες νεχ6 και πιο παλια νεχ7 που μαλλον αραχνιαζαν σε αποθηκες .

Δες την σαν νεα nex 6 και οχι συνεχεια της 5τ.

Θα την προτιμουσα αν με ρωτας ..και για αυτα που προσφερει αλλα κυριως και για καποιους φακους που εχει η συγκεκριμενη μοντουρα.

Aν δε καιγεσαι να ξεφυγεις απο τον μαμα φακο ..δες και την samsung nx300 αν το θεμα ειναι οικονομικο.

Προσωπικα δε θα με χαλαγε (ουτε καν η νχ1000) με 2-3 vintage prime που εχω σταμπαρει.Να ναι καλα τα βοηθηματα στην εστιαση που προσφερουν by default : p

Σας λατρεύω τους εναλλακτικούς αλλά με τόσες επιλογές απο Νικον / Κανον και τόσους φακούς δεν ξέρω αν σας καταλαβαίνω κιόλας :)

Δε πολυκαταλαβα για τι το γραφεις..

Σημασια δεν εχει η ποικιλια αλλα με τι φακο και ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις προκειμενου να καλυφθεις.

Και συ δλδ..ασχετως το ποσα εδωσες, με 2 φακους εισαι νομιζω..(δεν θυμαμαι οντως να εχεις τριτον).

Miα χαρα παιζει και με το παραπανω παιζει η σιγμα (60αρης κυριως) και ολες οι εκδοσεις samyang θα βγουν για τη μοντουρα και παιζουν και cz ..και εντελει σιγα σιγα η ιδια πληθωρα θα υπαρχει και σε ολες τις μιρορλες.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ με 2 είμαι και δεν θα αλλάξω μάλλον ποτέ. (εννοώ πως άντε να πάω σε κάνα μάκρο ή σουπερ εύρη κάποτε).

Το σχόλιο πάει σε κάποιον που θέλει σονι και ντε σονι.

Δεν το λέω χαιρέκακα, απλά σε μια αγορά που οι άλλοι 2 έχουν τα πάντα, τα κοάλα, και ότι άλλο ζώο μπορείς να φανταστείς, σε σώματα και ειδικά φακούς, στο κεφάλι μου φαντάζει λίγο παράξενο να ΘΕΣ να πας σε Σόνι πχ εκτός αν σου δίνει κάτι ασύγκριτα καλύτερο απο τους άλλους 2 σε φθηνή τιμή.

μαι 2 σεντς.

Link to comment
Share on other sites

Που να κοιταγες σε pentax δλδ που μπορεις να κουμπωσεις μαμα φακο 40 χρονια πισω!: p

(και εχεις και τις αλλες εταιριες)

Ξαναλεω ..δεν εχει σημασια η πληθωρα.Λιγοι φακοι ξεχωριζουν.Με εξαιρεση τους επαγγελματιες ελαχιστοι αγοραζουν αυτους που πραγματικα αξιζουν και αλλαζουν πχ τον 70-200vr1 για τον 70-200 vr2 κλπ.

Οι περισσοτεροι παραμενουν σε 70-300 ..η στη χειροτερη σε κανενα 18-200 και τελος.

Σε sony (και ντε) παιζει η σειρα dn απο σιγμα που ειναι κοψοχρονια για αυτα που προσφερει.Kαι παιζoυν ξαναλεω και οι carl zeiss σε πιο ακριβα βαλαντια..αν και απο τον 60αρη dn δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο.

Ο 14αρης samyang πχ που εχει ο γομαρης βγαινει και για mirrorless.

Το μελλον ειναι οι μιρορλες.Το ξερουν οι εταιριες και θα προωθησουν τα μοντελα τους με αντιστοιχους φακους.Εταιριες που βγαζουν μονο φακους αναγκαστικα θα πρεπει να μπουν στο παιχνιδι.(που μπαινουν).

Ουσιαστικα συγκρινεις αυτο που υπαρχει πανω κατω 20-30 χρονια (αντε 40 στη πενταξ) με κατι που ξεκινησε πριν περιπου 5 χρονια με olympus/panasonic κυριως.

Μια εταιρια που εκ των πραγματων λογω σενσορα δεν μπορει να δει στα ισια ΦΦ canon nikon που πλεον κοιταζουν πολλοι αρκετα ευκολα.

Τωρα εχουν αρκετες εταιριες..σονυ προσφερει και ff πλεον.Λες να μη προσφερει αντιστοιχους φακους με αυτους που εχεις εσυ στη κατοχη σου?

(ναι..γνωριζω-θυμαμαι τι εχεις)

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι σε χαλασε στην α7 αλλα μου κανει εντυπωση το ποσο απαιτητικος ειναι ο απλος νεοεισερχομενος χρηστης που τα θελει ολα στο ελαχιστο δυνατο κοστος.

Που να ειχες πιασει και καμμια δ50 προ 10ετιας τοτε που δεν διαφαινοταν η οποια τεχνολογικη εξελιξη.

(την αναφερω σαν απο τις πρωτες φθηνες dslr για το ευρυ κοινο).

Τιμη τοτε κοντα στα 600ευρω..αν δεν απατωμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις... άσχετη:) Έχω μια cannon 1000D με τον φακό του kit 18-55 και σκέφτομαι την αγορά αυτού του φακού για καλύτερο zoom.

Ρυθμίσεις αυτόματες και ως επί το πλείστον οικογενειακές φωτογραφίες, κάνα τοπίο άντε και το ανήψι να παίζει μπάλλα... Budget βαριά 200. Για πείτε τη γνώμη σας παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτησις... άσχετη:) Έχω μια cannon 1000D με τον φακό του kit 18-55 και σκέφτομαι την αγορά αυτού του φακού για καλύτερο zoom.

Ρυθμίσεις αυτόματες και ως επί το πλείστον οικογενειακές φωτογραφίες, κάνα τοπίο άντε και το ανήψι να παίζει μπάλλα... Budget βαριά 200. Για πείτε τη γνώμη σας παρακαλώ...

EF 75-300mmf/4-5.6 III / Zoom Lenses / Canon /

Ειχα αυτον μια περιοδο λιγο που ασχοληθηκα "καλος" ηταν

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.