Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Είναι κατά κόρον "δημιουργικά" βοηθήματα.

Μπορούνε να χρησιμοποιηθούνε σε ένα σωρό φάσεις.

Από απλά πράγματα ( π.χ. θες να τραβήξεις μια κοπέλα και το background σου είναι ένας απλός άσπρος τοίχος [ ίσως και βρώμικος π.χ. :p ] ή ένα απλό άσπρο backdrop... μπορείς να κοπανήσεις επάνω το blue gel π.χ. και έτσι να κάνεις το background σου μπλέ... μπορείς να βάλεις και συνδυασμό gel είτε το ένα πάνω στο άλλο, είτε λίγο overlapped είτε μισά μισά, και να βγάλεις αντίστοιχα background & light colors )

Μέχρι και πιο "πολύπλοκα" ( π.χ. να φωτογραφίσεις κάποιον σε εξωτερικό χώρο ένα ψιλοσυννεφιασμένο μεσημεράκι και με τη βοήθεια του gel και του photoshop να το γυρίσεις σαν να τραβήχτηκε νύχτα δίχως να φαίνεται ότι έχεις κάνει τέτοια τσαπερδονιά.

ένα google του στυλ "tricks with flash gels" θα σου βγάλει ένα κάρο ιδέες & χρήσεις :)

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Canon EF Extender 1.4x III

Θα κερδισω κατι, εκτος απο ζουμ?

θα εχω απωλεια-stretch(παραμορφωση εικονας), διαφορα στα χρωματα, στη λειτουργια της μηχανης κλπ κλπ ?

Γενικα, τι θετικα, και τι αρνητικα εχει ενα τετοιο ''μαραφετι'' που κανει και 450+ Ευρω???

Link to comment
Share on other sites

Είναι φθηνότερο από το να πάρεις έναν καλό τηλεφακό.

Χαμηλώνει την ποιότητα ( sharpness, resolution, chromatic aberration, lens flare, ghosting, light transmission, κόβει stop, δυσκολεύει περισσότερο το AF [ δεν είμαι απόλυτα σίγουρος σε αυτό, θεωρητικά πάντως ναι ] ).

Αν μπορείς να πάρεις ( οικονομικά δηλαδή αν σε παίρνει ) να πάρεις π.χ. έναν μεγάλο prime ( 400mm π.χ. ) δεν παίρνεις teleconverter για κανέναν λόγο.

Αν δεν μπορείς να δώσεις 3-4-5-6-7-8 χιλιάρικα για μεγάλο τηλεφακό, είναι η μόνη σου λύση ( *εκτός και αν βολευτείς με τον Tamron 150-600 ο οποίος φαίνεται αρκετά καλός για αυτά που ζητάει, γύρω στο χιλιάρικο, και είναι καλύτερη λύση από έναν 70-300 + teleconverter από ότι φαίνεται )

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το πουλανε βασικα για να κερδισεις μονο στο ζουμ.

Οτιδηποτε αλλο ειναι απωλεια..

Αλλα αναλογα το φακο(ους) που εχεις ειναι και η μονη λυση.

Eπισης TC θα παρεις οτι και να εχεις ..εφοσον αυτο που εχεις δε σε βολευει και θες μεγαλυτερο.

Δλδ και 500αρη να εχεις (10k φακο) παλι εκει θα καταφυγεις αν αυτος στη πραξη σου ειναι πλεον "κοντο".

Στο φακο του deninho πχ το εχει ενσωματομενο.

(εχει καθιερωθει με αυτο το ονομα ο 200-400)

Καθε αλλο παρα απαγορευτικο ειναι δλδ σε μεγαλους τηλεφακους.

Αναλογα την αναγκη παει ...

Link to comment
Share on other sites

Το adorama είναι καλό μαγαζί η τρολια? Σκεφτομαι να πάρω ένα πράγμα και έχει αρκετη διαφορα στην τιμη.
αν το πληκτρολογισεις στο skroutz ολο κ καπιο δευτερο καταστημα θα σου βγαλει για να διαλεξεις
Link to comment
Share on other sites

Το adorama είναι καλό μαγαζί η τρολια? Σκεφτομαι να πάρω ένα πράγμα και έχει αρκετη διαφορα στην τιμη.

λινκ βαλε..και ανεφερε τι εννοεις τρολια...

Σαν ονομα ειναι γνωστο σε ολο το κοσμο (δεν εννοω το ελληνικο μαγαζι).

Αλλα παιζει να εχεις πεσει σε κακο "κλωνο".

Πχ παιζει να σου βρω αμα ψαξω (που δε προκειται) 6δ @700€ απο την canon.

Δε ξερω αν με πιανεις...

Link to comment
Share on other sites

Τραβηξα βιντεο με την D7000, και προσπάθησα να το ανοιξω με windows movie maker για πολυ βασικο edit.

Εχω ήχο και δεν εχω εικόνα, τα βγαζει όλα μαυρα (και υποτίθεται πως υποστηρίζει .mov αρχεία)

Ξέρει κανεις τι παιζει?

Η κάποιο αλλο free προγραμμα για video edit?

Link to comment
Share on other sites

Moνo jpg.:happy2:

Σε τι θα με ωφελήσει η 6D έναντι της Ε2? Πες ότι παίρνω μαζι και 24-105.

Mια ερωτηση εκανα.Δε το ειπα με την εννοια οτι θα σε ωφελησει ή οχι καπου.

Τοσα λεφτα, υπεθεσα οτι τα δινεις εφοσον εχεις κατασταλλαξει καπου για συγκεκριμενους λογους.

υ.γ

Δε πιστευω να εννοεις τον canon (24-105)..κριμα ειναι.

Η αυτον Sigma 24-105mm F4 DG OS HSM (Canon) | Skroutz.gr

ή αυτον Tamron SP 24-70mm F/2.8 Di VC USD (Canon) | Skroutz.gr

Aπο την αλλη δεν υπαρχει τιποτα κακο στην fuji.Ακομα και ο xf φακος ειναι παραπανω απο αρκετος.

(οι παραπανω δυο ειναι οι top of the top βεβαια)

υ.γ2

Δοκιμασε raw (raf) και silkypix.

Προγραμμα της fuji ειναι ...δε χανεις κατι αν αυτο πιστευεις.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

@NTG

Την Ε1/Ε2 την σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό γιατί θέλω κάτι πιο συμπαγές με καλή ποιότητα εικόνας και σαν δευτερεύουσα απαίτηση, να έχει φιλικό προς MΦ viewfinder.

H e2 στα 1150 που είναι τώρα, είναι tick σε όλα και έχει και καλούς/σχετικά φτηνούς native φακούς.

Η 6d για να λάμψει, θέλει φακούς, και γώ δεν έχω. Με τον 50 και τους M42 τζάμπα shuttercount θα καίω.

Η άλλη, οικονομικότερη επιλογή, είναι να πάρω τώρα 1 καλό γενικής χρήσης ζούμ και την 6d κάποια στιγμή αργότερα.

Αλλά 24-ΧΧx στην 1100 είναι pointless.

Δεν την ξέρω καλά την μπαλίτσα και στο πίσω μέρος του μυαλού μου φοβάμαι μη το μετανιώσω με την Ε2...

Για δώσε την σοφία σου.

Link to comment
Share on other sites

Η 6d για να λάμψει, θέλει φακούς, και γώ δεν έχω.

υπερβολές...

https://secure.flickr.com/photos/everydaygetaway/10655535204/

Γενικότερα κοίτα το flickr account του τύπου, και στις περισσότερες με την 6D που δεν αναφέρει το εξιφ τι φακό έχει πάνω είναι manual. Αυτή είναι η συλλογή του. Yashica ML 50/1.4 // EF 35/2 // V3 Vivitar S1 70-210/2.8-4 // Rokinon 85/1.4 // Yashica ML 28/2.8 // Sears MC 135/2.8

ΥΓ Κάπου έχω μια φωτογραφική, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που την έχω παρατήσει...

ΥΓ2 Αν είσαι Αθήνα, μπορούμε να κανονίσουμε καφέ (την άλλη Κυριακή, 23/2, πουχου), να δεις πως πάει η 6Δ με τους φακούς που έχεις. Εάν τη βρω μέχρι τότε :p

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

η 6d θα ελεγα ειναι μια αρκετα καλη μηχανη συμφωνω κ εγω οτι ειναι υπερβολες οστοσο αυτο που θα ηθελα ειναι να εχει περισσοτερα σημεια εστιασης απο 11.εδω φτηνοτερες μηχανες της canon εχουν 19 για παραδειγμα

Link to comment
Share on other sites

@NTG

Την Ε1/Ε2 την σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό γιατί θέλω κάτι πιο συμπαγές με καλή ποιότητα εικόνας και σαν δευτερεύουσα απαίτηση, να έχει φιλικό προς MΦ viewfinder.

H e2 στα 1150 που είναι τώρα, είναι tick σε όλα και έχει και καλούς/σχετικά φτηνούς native φακούς.

Η 6d για να λάμψει, θέλει φακούς, και γώ δεν έχω. Με τον 50 και τους M42 τζάμπα shuttercount θα καίω.

Η άλλη, οικονομικότερη επιλογή, είναι να πάρω τώρα 1 καλό γενικής χρήσης ζούμ και την 6d κάποια στιγμή αργότερα.

Αλλά 24-ΧΧx στην 1100 είναι pointless.

Δεν την ξέρω καλά την μπαλίτσα και στο πίσω μέρος του μυαλού μου φοβάμαι μη το μετανιώσω με την Ε2...

Για δώσε την σοφία σου.

Για αρχη σοφια, δεν εχω να δωσω ..Ουτε εγω δε προλαβα να παρω οταν μοιραζαν.Αποψεις ...ευχαριστως.

Θιγεις αρκετα σημεια προς συζητηση το πιο πιθανων εν αγνοια σου και αν τολμησω να απαντησω θα πρεπει να απαντηθει σε στυλ review 6-7 σελιδων με 2-3 παραγραφους τη καθε μια σελιδα.Κοινως το "σεντονι" αδυνατει να περιγραψει το μεγεθος της οποιας απαντησης :p

ΠΡοφανως και για δυσνοητους λογους δε θα το κανω. :p

Περιληπτικα

..συμπαγες ,καλη ποιοτητα εικονας και mf-friendly μια σελιδουλα.

Εντυπωση μου κανει που αναφερεις mf-friendly απο το evf..Σε χαλαει το liveview και magnify που προσφερουν πλεον ολες??Δε λεω ..ουτε εμενα θα με χαλαγε το focus peaking ..αλλα στο ΕVF?(προφανως σε evf αναφερομαστε).

Και στην οθονη μια χαρα ειναι.Εχει digital prism η fuji..Υποθετω ξερεις απο που προερχεται εε?(ποσο παλιο ειναι δλδ σαν ιδεα εφοσον το θες στο (e)VF.

Μετα στα περι φακων..Η φuji δεν εχει τελειους φακους..εχει ανω του μετριου εως πολυ καλους και ειναι οι xf που κοστιζουν πανω απο 500-700€.Θα ασχοληθεις με αυτους?Η θα κυνηγας manual των 20-50€ μιας και εχεις mf-friendly μηχανη?

Eiναι το αντιστοιχο παραδοξο "πληθωρα φακων στην canon/nikon και τη βγαζω με τους χαλια ζουμ των 100-200€"

Πχ και ο ταμρον και ο σιγμα που ανεφερα πιο πανω ειναι οντως φακοι που αξιζουν να εχεις για οσες μηχανες αγορασεις απο εκει και επειτα μεχρι να σου χαλασουν.

Καμμια μηχανη δεν θελει φακους για να λαμψει.Φωτογραφο θελει ..και τουλαχιστον ενα φακο απλα για τη ληψη.

Ο 50αρης canon ειναι μια χαρα αν θες Af ..αλλα μη περιμενεις αποτελεσμα στο 1.8.Δεν ειναι για εκει.Προσπερνα το..βαλε 2.8 -4-5.6 να παρεις τα μεγιστα οπως λιγοι ακριβοι φακοι θα σου δωσουν.

Αποδιδει χαλια ουτως η αλλως στο 1.8 και το πιο πιθανο ειναι να εχεις μικρο βαθος πεδιου αν θες κατι συγκεκριμενο.(2 φορες χαλια δλδ..)

Mf που να αξιζουν θελουν και αυτοι τα λεφτα τους...περνανε το 100ευρω..και αν ειναι να κανεις συλλογη παρε μια καλη ενα συγχρονο καλο να εχεις και AF.

(μη κοιτας τον 44μ(7)..ειναι ο μοναδικος φθηνος που αξιζει..αν και πλεον το πηρανε χαμπαρι και ακριβυνε και αυτος σε σχεση με παλιοτερα.)

Στα περι φακων..το τι αξιζει ..

Με ενα καλο φακο ..και εννοω οντως καλο φακο ..οχι απλα επειδη εχει διαφραγμα πχ...αλλα να αποδιδει εκει οπως ελαχιστοι ή κανενας αλλος το κρατας μεχρι να σου λιωσει.

Και ο ταμρον και ο σιγμα που αναφερα πιο πριν ..ειναι παραπανω απο μια χαρα.Overkill θα μπορουσες να πεις στην 1100δ αλλα ακομα και 6δ να ειχες πιο γρηγορα θα εδιωχνες το σωμα απο οτι τους φακους.

Αυτη ειναι και η λογικη στον εξοπλισμο.Μενεις με τους καλους φακους και αλλαζεις σωμα οποτε αυτο χρειαζεται.

Τελος με την x-e2 θα απογοητευθεις εφοσον δεν ξερεις τι να περιμενεις απο αυτην και πως να το παρεις.

Οπως και με οποιαδηποτε αλλη μηχανη.Δεν εχει να κανει με μαρκα ουτε μοντελο κλπ.

Μη περιμενεις να σε αντικαστησει στο θεμα "καλη φωτογραφια".Δε προκειται να το κανει..Να σε βοηθησει μονο εφοσον ξερεις πως να κινηθεις.

Για δικη μου χρηση το ειχα πει και θα το πω και παλι..αν επαιρνα μηχανη θα επαιρνα ειτε την x-e2 ειτε την σονυ α7ρ με 2-3 prime που εχω κατασταλλαξει σε διαφραγματα και εστιακο μηκος που χρησιμοποιω.Αλλα ξερω απο πριν τι να περιμενω απο τον εξοπλισμο μου και δεν περιμενω να ειναι καλυτερη η fuji η σονυ ή η οποια αλλη.

Ανα χρονο oυτως η αλλως θα βγαινουν καλυτερες μηχανες, το θεμα ειναι τι μπορεις να κανεις εσυ (γενικα μιλωντας για τον εκαστοτε χρηστη) με αυτες.

Σε περιπτωση που απορησετε αυτη ειναι η πιο συμπυκνωμενη απαντηση που μπορουσα.

5-6 σελιδες τις πιανω στο χαλαρο.: p

y.g

Απλα για το twisted της υποθεσης και με το σκεπτικο mf-friendly...σκεψου το ενδεχομενο να παρεις με ~900€ μια 5d2 με 20-50Κ ληψεις και περνα της magic lantern.

υγ2

Τελος, επειδη αναφερθηκε να δεις εικονες απο αλλους φακους , ο,τι εικονα και να δεις οπουδηποτε ειναι συνηθως απο ανθρωπους που ξερουν τι κανουν και μπορουν να παρουν εικονα απο τον εξοπλισμο τους οποιος και αν ειναι αυτος.Και μεσα σε αυτο βαζω και την ωρα της φωτογραφισης συν ενα μερος το οποιο το ξερουν απ'εξω και ανακατωτα.Δλδ δεν μιλαμε για καποιον τυχαρπαστο που βρεθηκε πρωτη φορα σε ενα μερος και πηρε μια τυχαια αδιαφορη εικονα μεσημεριατικα.

Περα απο αυτο αν δε το δηλωσουν ..ολες οι εικονες εχουν περασει απο επεξεργασια επισης απο καποιον που ξερει τι κανει ωστε απλα να τονισει (ελαφρως) καποια πραματα και οχι να καταφυγει σε υπερβολες.Απλα να μοιαζει φυσικη δλδ χωρις να φαινεται το pp.

Δλδ και τον 135αρη που εχεις μπορω να στον κανω "διαμαντακι" στην 5δ αλλα κατα βαση ειναι για πεταμα.:p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.