Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

μονο σωμα?Η και φακο?

Η δ3000 παραειναι παλια για τα σημερινα δεδομενα.Τη δουλεια της κανει βεβαια ..δεν αντιλεγω...και 200€ ..ψιλοδελεαστικα..αν και απεχω απο τα μεταχειρισμενα.

Καλυτερα θα ηταν να παει σε νεα canon 1100d που ειναι στα ιδια με την d3100 αλλα φθηνοτερη ..και παιρνει magic lantern με την οποια αποκτα καποιες δυνατοτητες παραπανω.

(βλεπε focus peaking με το οποιο με εχει πιασει μια εμμονη τωρα με manual φακους που κοιταζω).

Link to comment
Share on other sites

και τι έγινε ρε παιδια που ειναι παλιά ;

Για την χρηση που θα θελήσει να κανει αυτός ο άνθρωπος υπάρχει κάτι που δεν θα τον καλύψει ; Αν ναι, κοιταμε κατι άλλο οκ.

Αλλά μια μηχανή δεν απορρίπτεται επειδή ειναι μοντέλο του 2010 και μονο αυτό. Για ονομα...

Link to comment
Share on other sites

και τι έγινε ρε παιδια που ειναι παλιά ;

Για την χρηση που θα θελήσει να κανει αυτός ο άνθρωπος υπάρχει κάτι που δεν θα τον καλύψει ; Αν ναι, κοιταμε κατι άλλο οκ.

Αλλά μια μηχανή δεν απορρίπτεται επειδή ειναι μοντέλο του 2010 και μονο αυτό. Για ονομα...

Ποιανου ονομα?Το δικο μου?:p

Aφου ξερεις οτι το τελευταιο που με ενδιαφερει σε μια μηχανη ειναι το ποτε βγηκε.Το μονο που κοιταζω ειναι το τι προσφερει στα λεφτα που ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Nαι ρε συ, αλλά σημασία βασικα έχει το τι προσφέρει σε συνάρτηση με το τι ζητάει αυτός που θα τη χρησιμοποιήσει, και εν προκειμένω αυτόν τον παράγοντα (τον δευτερο) κανεις δε θεώρησε σκοπιμο να τον βάλει στη συναρτηση :p

Link to comment
Share on other sites

Απλα το παιδι τωρα αρχισε να τον ενδιαφέρει το αντικειμενο και είπε να παρει μια απλη/φθηνη και στη συνέχεια θα δείξει.

Πιστευω θα τον καλύψει τελικα η Δ3000, κι αυτός το ίδιο πιστευει.

Link to comment
Share on other sites

H μηχανη δε προσφερει τιποτα.

Ας βρει μια δ60 με 100Ε αν ειναι και δε το λεω για πλακα.Τα ιδια πραματα πανω κατω.

Δε θα εχει 7000κλικς βεβαια..αλλα 100Ε στη τσεπη ειναι πιο σημαντικα για μια ασημαντη-ανουσια αγορα.

ΟΤαν μαθει τι και πως ..τα δινει για καμμια αντιστοιχη d5200 (ο,τι κυκλοφορει τοτε που θα ξαναψαξει) ή καποια καλυτερη-ανωτερη.

Και η nikon 1 j1 εχει πιο λογικη σαν αγορα ..μιας και αυτη θα τη κουβαλαει και αργοτερα οταν βαρεθει το μεγεθος της d3000.(και οχι ..δεν απεχουν χιλιομετρα οι 2 τους).

(oooυπς.Αυτη δεν εκανε 199Ε μερικα φεγγαρια πριν?..τωρα ειδα τιμες)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Για την εποχη τους μια χαρα entry level ηταν.

Παιζει στο dpgr και μια δ80 στα 180Ε ..λογικα θα πεσει ανετα στα 150Ε που το μονο που εχει να προσφερει παραπανω απο τις d60/d3000 ειναι ποιοτητα κατασκευης και κουμπωμα οποιαδηποτε φακου χωρις να τον απασχολει το AF ..και bracketting ..και δευτερη lcd για οποιον του ειναι απαραιτητη.

Παιζει και μια epm2 @280 που ειναι super must :p ..

(δινει και τον πανασονικ 20μμ φ1.7 που ειναι παρα πολυ καλος συνδιασμος..προφανως οχι μεσα στα αρχικα 280:p)

Link to comment
Share on other sites

:hehe:

Μου θυμίζεις και τον πατέρα μου..

-Σου αρέσει που είναι θολά όλα πίσω;

-Για τη θολούρα δίνουμε τόσα λεφτά

-Τι να σου πω εμένα μου αρέσουν πιο πολύ του κινητού που είναι όλα καθαρά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί που να νοικιάζει εξοπλισμό, με έδρα την Αθήνα, πέρα από το Rentphotovideo ;;; Δε μου κάνει αυτό, γιατί δεν έχει το φακό που θέλω (Canon 24-70 f/2.8 II).

Τον έχει ένα άλλο που βρήκα PhotoPro: Ενοικίαση Φωτογραφικού Εξοπλισμού Canon, Nikon, Hasselblad, Manfrotto το οποίο, όμως, είναι Σαλονίκη, και επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στα κούριερ, θα προτιμούσα να το αποφύγω (μην πληρώνω για φακό που δε θα κρατήσω :p)

Κάτι άλλο έχουμε υπ'όψιν; Δεν το βιάζομαι, σε περίπου ένα μήνα χρειάζομαι το φακό.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση γιατι αναγκαστικα τον 2 ; τι σκεφτεσαι ;

ειδες γτ δεν πρεπει να εχεις canon ? αν ειχες nikon υπηρχαν τοσοι που θα μπορουσαν να σου δανεισουν τον 24-70 :D

Ρε Μητσο , και teleconverter και crop 1.6 που θα πας , αφρικη να μας φωτογραφισεις ;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τον 2 εναντι του 1...αλλα δε συμφωνω για τον 2 :p

2much€€

canon 24-70 f4 is και o νεος tamron 24-70 φ2.8 vc usd (Model A007) πολυ καλες εναλλακτικες στα μισα λεφτα του 2 ..(και καλυτερες επιλογες εναντι του 1)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.