Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Ε ναι, μιας και είναι όλοι εδώ μαζεμένοι οι "'εχω δώσει 400 ευρώ για 3ποδο + 200 για κεφαλή απο μανφρότο" και σας κακόπεσε για 30€.

Εμένα μια χαρά είναι ακόμα, και ξαναλέω για την τιμή του.

Δεν νομίζω κανείς να περιμένει ποιότητα απο αυτό, αλλά δεν νομίζω να πει και κανείς πως για τα λεφτά του δεν κάνει την δουλειά του.

"******* το yaris δεν μπαίνει σαν το Μ3".

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] το έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο που λέμε η λες λόγια του αέρα τώρα?? :happy:

Ποιό λες.

Το Benro ή το Hama.

Hama είχα παλιότερα ένα, γύρω στα 25€ είχε, έσπασε σε σύντομο διάστημα και δίχως να κάνω racerιές.

Το Benro το είχα χρησιμοποιήσει που το είχε ο Αντρέας και ήταν πολύ καλό ακόμα και με την D600 πάνω.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Για το Hama λέω εγώ, μια χαρά στιβαρό είναι και αντέχει ακόμα (Το δικό μου τουλάχιστον) με d600 και 70-200 του Gomar δεν κουνάει ρούπι, είμαι πολύ ευχαριστημένος που με τόσα χρήματα πήρα κάτι τόσο αξιόλογο, του ΙάσΩν δεν ξέρω τι έπαθε και τα πλαστικά clips θρυμματιστήκανε !!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Για το Hama λέω εγώ, μια χαρά στιβαρό είναι και αντέχει ακόμα (Το δικό μου τουλάχιστον) με d600 και 70-200 του Gomar δεν κουνάει ρούπι, είμαι πολύ ευχαριστημένος που με τόσα χρήματα πήρα κάτι τόσο αξιόλογο, του ΙάσΩν δεν ξέρω τι έπαθε και τα πλαστικά clips θρυμματιστήκανε !!

Στα φθηνά πράγματα γενικά, η μεγάλη διαφορά είναι στον ποιοτικό έλεγχο των πρώτων υλών αλλά και του τελικού προϊόντως.

Στα δικά σου μπορεί να έχουνε κάτσει καλά κομμάτια και να κρατήσουνε για χρόνια πολλά, στου γομαριού μπορεί να του έκατσαν κακή παρτίδα και για αυτό να λακίσανε εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, μιας και είναι όλοι εδώ μαζεμένοι οι "'εχω δώσει 400 ευρώ για 3ποδο + 200 για κεφαλή απο μανφρότο" και σας κακόπεσε για 30€.

Εμένα μια χαρά είναι ακόμα, και ξαναλέω για την τιμή του.

Δεν νομίζω κανείς να περιμένει ποιότητα απο αυτό, αλλά δεν νομίζω να πει και κανείς πως για τα λεφτά του δεν κάνει την δουλειά του.

"******* το yaris δεν μπαίνει σαν το Μ3".

Φιλε μου καλε , καλε μου φιλε τα "ανοιγματα" που εχει κανει το τριποδο σου ειναι ειναι το 1/100 σε σχεση με το δικο μου..

για μια στο τοσο καλο ειναι.

αλλα δυστηχως μετα απο πολυ χρηση το τριποδο βγηκε off.

ουτε εγω περιμενα να χαλασει :(

Link to comment
Share on other sites

πάντως παίζει ρολο και το ειδος χρήσης που κάνει κανείς.

Πχ αν το βουτάς σε θάλασσα και δε του κάνεις ένα ξέπλυμα μετά λογικο ειναι να έχει περισσότερη φθορά από κάποιο που χρησιμοποιείται μεν πολύ αλλά σε λιγότερο αντίξοες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

πάντως παίζει ρολο και το ειδος χρήσης που κάνει κανείς.

Πχ αν το βουτάς σε θάλασσα και δε του κάνεις ένα ξέπλυμα μετά λογικο ειναι να έχει περισσότερη φθορά από κάποιο που χρησιμοποιείται μεν πολύ αλλά σε λιγότερο αντίξοες συνθήκες.

τα πραγματα μου παντα τα προσεχω γιατι τα σεβομαι.

μετα απο καθε ασχημη χρηση (θαλασσες χιονια , βροχες αστραπες , ερημους )

παντα το πλενα με καθαρο νερο.

Link to comment
Share on other sites

πεστε μου τωρα καποιο τριποδακι στα ~50Ε.

https://uk.hama.com/004214/hama-traveller-compact-pro-tripod

αυτο ειχα το οποιo με καλυπτε για τα βασικα.Και ηταν στα 40Ε.

οποτε βασει χαρακτηριστικων να ψαξουμε.ballhead κατα προτιμηση

Link to comment
Share on other sites

Φιλος φωτογραφος πηρε αυτο:http://www.ebay.com/itm/LETU-LM-5-Professional-Foldable-MINI-Tripod-Monopod-Kit-For-Canon-Nikon-Sony-/400379193827?pt=AU_TripodsMonopods&hash=item5d3875a9e3προσφατα για καθημερινη χρηση.

Πολυ στιβαρο,ελαφρυ και μικρο στην αποθηκευση.

Το μονο μειον οτι εχει υψος 520mm.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.