Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

με ολιγη απο google θα πρεπει η τζαπανεζα να ειναι κορη-γυναικα του διευθυντη της sony.

κόρη καλύτερα, μπας και πάρει και προίκα το παιδί. Αλλά γιατί; Δηλαδή αν είναι καμία από τα προάστια του Τόκυο δε θα μπορέσει να καταλάβει τι γράφει στα γιαπωνέζικα η κάμερα; Αφού της Ιαπωνίας έχει μόνο γιαπωνέζικα, όπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα Lens Baby αξίζουν?

Θα αγοράσω τον Prime 50 άρι f/1.8 ένα 100 άρικο και δίνουν 20 ευρω πιστωτικό για την αγορά και λέω να δώσω και άλλο ένα 50 άρικο να πάρω και τα Lensbaby γιατί είναι φθυνά.. από Sparkle..

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο νου σου ότι ο 50αρης σε crop sensor είναι ουσιαστικά 80mm σε canon, x1.6. (75mm σε DX Nikon).

Εγω γι αυτό το λόγο πήρα 35mm και όχι 50mm.

Ωστόσο είναι πιο ακριβος ο 35mm της canon και δεν ξέρω για τη χρήση τον θες.

Προσωπικα πιστευω πως 75-80mm δεν είναι για γενική χρηση, και ειδικα για εσωτερικους χωρους.

Link to comment
Share on other sites

Έχε στο νου σου ότι ο 50αρης σε crop sensor είναι ουσιαστικά 80mm σε canon, x1.6. (75mm σε DX Nikon).

Εγω γι αυτό το λόγο πήρα 35mm και όχι 50mm.

Ωστόσο είναι πιο ακριβος ο 35mm της canon και δεν ξέρω για τη χρήση τον θες.

Προσωπικα πιστευω πως 75-80mm δεν είναι για γενική χρηση, και ειδικα για εσωτερικους χωρους.

x1.6 είναι για Canon? γιατί νόμιζα ήταν 1.5.. Βασικά θέλω να πάρω κάτι.. Μπορώ να πάρω όπως είπα και παραπάνω τον Tamron αλλά περιμένω ακόμα..

Τώρα λέω να πάρω τον 50άρι γιατί είναι 100 ευρω να παίξω λίγο με αυτόν να μάθω και τίποτα παραπάνω να δω λίγο άλλο φακό.. κάποια σιγκεκριμένη χρήση δεν θα κάνω.. Σιγουρα δεν θα πάω για Landscapes με τον συγκεκριμένο :p και λέω να πάρω και τα Lens baby επειδή βγαίνουν τσαμπέ.. θα δώσω ένα 150 άρι σύνολο..

Ελεγα να έρπερνα και κανα Zoom 70-200 - 70-300 αλλά τώρα τι να πώ δεν ξέρω.. δεν με κόβω να κάθομαι και να τραβάω τίποτα λουλούδια κτλπ..

Link to comment
Share on other sites

μ'αρεσει ο τροπος που "διαχωριζεις" τους φακους σου..

Δειξε και μια το λινκ απο το lensbaby να ξερουμε τι να περιμενουμε :p

Πω.. Sparkle έγραψα :p τίιιιιιιι είιιιιναι κάρτααα γραφικών?

Spark

Link to comment
Share on other sites

ωραια..δε προκειται να σε αποτρεψω να τον αγορασεις...αλλα οταν τον δοκιμασεις..γραψε μας μια τα συναισθηματα σου για τον φακο.

Υποθετω ξερεις τι κανει ..(επισης να υποθεσω εχεις δει πως ειναι στη χρηση?)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]

Αν πρέπει να παρεις κατι έτσι κι αλλιως, πιστευω ενας prime με 1.8 διαφραγμα είναι καλή επιλογή.

Θα προτιμουσα 35mm (λογω του ότι γίνεται ~50mm σε crop sensor) αλλά αυτό είναι δική σου επιλογή.

Πιστευω πως με prime φακο σκέφτεσαι περισσοτερο το κάδρο σου και πως θα φωτογραφισεις γενικά, γιατί δεν εχεις την ευκολία του zoom και συνεπως κερδίζεις κάτι απ αυτό.

*Προσωπικα τον 35mm τον εχω 4 μήνες και τον ξεκουμπωσα απ τη μηχανη για μια μέρα, μονο και μόνο γιατι ήθελα να φωτογραφίσω μέσα σε θέατρο μια παρασταση της αδερφής μου και δεν μπορούσα να κινούμαι.

Μπορεις να δοκιμάσεις με τον 18-55 που έχεις τωρα πως είναι τα 35mm και 50mm, να δεις τι σε βολευει περισσοτερο και να αποφασίσεις αναλογα.

Δεν θα έχεις βέβαια το φ1.8 αλλα θα δεις τουλάχιστον το field of view που εχει κάθε εστιακή απόσταση.

Για τον lensbaby συμφωνω με αυτό που λεει ο voudas. (δεν έχω δοκιμάσει, το λεω μονο απ αυτα που έχω δει και διαβάσει)

Επίσης συμφωνω πως ο 50άρης είναι πολύ καλός για πορτρέτα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει lensbaby, βλέπεις τις φωτογραφίες στο λινκ που μας παρέθεσες; Ε, καμία σχέση!!

Όπως λέει ο Βούδας, μισή μερά και μετά άντε γεια!

Μια ψευτιά και μισή οι βλακιούλες αυτές.

Τυχαία έχουνε 1000+ ευρώ οι φακοί tilt/shift ? ;)

Link to comment
Share on other sites

o 50ρης είναι ότι πρέπει για πορτραίτα. ο άλλος έιναι ότι πρέπει για να χαζολογήσεις μισή μέρα και να τον βάλεις στην άκρη
εγω με τον 50αρη εβγαλα μια ντουζινα φωτογραφιες στο εξωτερικο απο τοπια πυργους πανοραματα και οτιδηποτε αλλο φανταζεσε. δε θα καταλαβω ποτε γιατι ολοι δινουν τοσα λεφτα για ζοουμ εκτος αν πανε να τραβηξουν φωτογραφιες στη φορμουλα ενα.
Link to comment
Share on other sites

Καλα και με κινητο -που επισης εχει fixed focal length- μπορεις να βγαλεις μια ντουζινα απο το οτιδηποτε οπουδηποτε...αλλα δε το κανουμε θεμα ουτε με βαση αυτο κρινουμε τα υπολοιπα.

Το συγκεκριμενο lensbaby ειναι φτηνο γιατι ειναι δυσχρηστο και πλαστικο.Ακομα και το "τζαμακι".Το μονο που θα σου μεινει παντως δεν θα ειναι το τζαμακι ..αλλα το δυσχρηστο της υποθεσης.

Προφανως σαν απλος 50αρης ειναι no-go..ελεω πλαστικου τζαμιου..και μονιμου διαφραγματος.

To composer pro με τον 35αρη και τον 80αρι ειναι σε καλυτερη μοιρα αλλα απο θεμα οξυτητας παραμενουν απο κατω απο τους αντιστοιχους canon prime(μιας και εχεις canon).

Για selective focus ..μια χαρα ειναι.(τα τελευταια που ανεφερα).

Aν τους θες για οτιδηποτε αλλο περα απο αυτο οχι οτι ειναι τελειως χαλια ..καλυτερα να παρεις τον αντιστοιχο prime.

Link to comment
Share on other sites

Canon 50mm f/1.8

50mm

Iso 100

f/5.6

2.5 sec

VKaN53X.jpg

50mm

Iso 100

f/1.8

1/3

qMLbfS6.jpg

55mm (Δεν μπόρεσα να το βάλω 50 και άμα ήταν 50 θα ήταν και πολύ μεγαλυτερο το Field of View αλλά θα περάσω Magic Latern σε λίγο και θα το δω ακριβώς)

Και το EXIF είναι το ίδιο με τον 50 άρι..

58pdXPs.jpg

Το Lensbaby δεν το πήρα επειδή δεν το είχε διαθέσημο :p

P.S το Focus Point είναι το ίδιο σε όλα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.