Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Για αυτό θέλω κάτι καλύτερο από τα Kit Lens και είναι και All Around και Wide και Zoom..

Για αυτό ρώταγα και για τον Sigma 17-70 αλλα και για τον Tamron..

Επικαιρο :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=iXn8d3Znb1U]RANT: Your camera is not BROKEN, it's you. - YouTube[/ame]

Πραγματικα ΔΕΣ ΤΟ

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] απ'ότι θυμάμαι έχεις την 1100D. Εγώ με την 400D (τι θυμήθηκα τώρα... ISO μέχρι 400.) είχα βγάλει αστέρια, σε πόλη και μάλιστα με φωτεινό ουρανό

5405928352_342f3264f1_b.jpg

Zurich by dionysisk, on Flickr

Settings: 20 sec ƒ/8 ISO 200 17 mm

Έχω και με milky way έχω και με φεγγάρι και να φαίνονται αρκετά αστέρια (αυτές όχι σε πόλη, προφανώς)

ΔΕ φταίει η μηχανή σου. Το ότι δεν ξέρεις να τη χρησιμοποιείς φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Επικαιρο :p

Πραγματικα ΔΕΣ ΤΟ

Δεν συμφωνώ με τον τύπο.

1:56 Δε χρειάζεται να υποθέσει τίποτα για το φακό, υπάρχουν πληροφορίες στο EXIF που λένε ακριβώς ποιος είναι.

2:17 ΔΕΔΟΜΕΝΑ:Ταχύτητα 1/100 sec. στα 11mm, f/5.6 και ISO 6400.

2:29 Λέει να ρίξουμε το f στο f/4 και στη συνέχεια λέει στο 2.8 (2:51). Μα τότε δεν είναι ίδια φωτό, χάνουμε βάθος πεδίου. Θα μου πεις 11mm είναι (3:45), πάλι θα έχει πολύ. Θα έχει όμως αρκετό να φαίνονται όλα net; Και πες ότι έχει, είναι 2 ακόμα σημαντικότερα θέματα του φακού που πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν:

α) Είμαστε σίγουροι ότι ο φακός δεν κάνει βινιέτα στο 2.8;

β) Είμαστε σίγουροι ότι δεν χάνουν τα άκρα σε οξύτητα στο 2.8; Το κέντρο στο 2.8;

Για αυτό καλύτερα να το αφήσουμε στο 5.6 (και 8 λέω εγώ, βλέπε παρακάτω).

Τι θα έκανα;

Στα 11mm είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσα στο χέρι να πάρω ακούνητη εικόνα με ταχύτητα 1/20 (μη πω και μικρότερη, ας το αφήσουμε 1/20). Άρα μάνι-μάνι μπορώ με f/5.6 να βάλω ISO 1250. Και αν ήθελα να βάλω και f/8 που έλεγα παραπάνω, θα μπορούσα να βάλω ISO 2000 και να ρίξω λιγάκι την ταχύτητα στο 1/16 και να ήμουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπει αστέρια.. Κατράμι σκοτάδι ο ουρανός στο LiveView να κάνεις χ10 και να βρεις ένα αστέρι (εκτός φεγγάρι)

Δεν το βλέπεις στην οθόνη.. (ασε που δεν κάνει εστιαση ούτε σι άλλος..)

Από Viewfinder δεν το συζητάω για κανένα λόγο..

Και έτσι τι εστιάζεις κανα φως.. για AUTO Focus..

Αλλά και Manual να το κάνεις δεν έχω Full HD από πισω για να κατάλαβεις αν έχει έρθει στα ισια του..

(κοιτάω να είναι όσο πιο μικρό γίνεται)

Και είμαι στην πολή άμα ήμουν σε κανα βούνο άντε ψάξε χωριό με φώτα.. για να κάνεις Φοκους και ότι Focus θες και Auto και Manual

θες να μας δώσεις το μυαλό στο χερι σήμερα εσυ.

Που ξεχωρίζεις καλύτερα τα αστερια..

Iso 100.. 30 SEC F 5.6 55mm

f5dPAKJ.jpg

Iso 1600.. 30 SEC F 5.6 55mm

5rFYmsK.jpg

...

Αυτό λέμε ότι το Κιτ Lens δεν έχει Infinity άμα είχε δεν θα κάναμε αυτήν την συζήτηση..

Τωρα για τα άλλα είναι υποκιμενικό ναι δεν πας στην πολη για να κανεις Milky Way..

αλλά εγώ στην προκειμένη περίπτωση εκεί ήμουν δεν μπορούσα ούτε να φύγω ούτε να πάρω τα βουνα..

To απάντησες μόνος σου έχεις Star Trails..

E Κοιτα εσύ αυτές τις φωτό και πες μου..

Και ξαναλέω είμαι μέσα στην πόλη αυτήν την στιγμή από κάτω έχει ταπα φως..

Φακός που να είναι ultra wide πολύ sharp και γρήγορος και να κάνει και "zoom" όπως το εννοείς ( εννοείς zoom σαν έναν 200mm, αλλά αυτό δεν γίνεται )

Και πάμε ήδη στα 1000 ευρω φακούς για την Canon 1100D από έναν 17-50 στα 250 ευρώ και άμα πάρω και έναν 70-300 κάποια στιγμή για Macro Zoom που δεν είμαι αυτού του τυπου σε αλλα 200

που Ultra wide φακος κάτω από 450 δεν πας.. και για Zoom και εκεί άμα θες καλή ποιότητα στα πολλά mm ένα από τα ίδια είναι..

ενταξει αυτο το να φαινονται ακομα και τα αστερια δεν ειναι εξωφρενικη λεπτομερεια
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εσυ ειχες τον 17-70 και οχι τον κιτ λενς :dance3:

(λολ)

Την ίδια περίοδο είχα βγάλει φωτογραφίες στη Ζυρίχη και με την 1000D (της αδερφής μου) και τον 18-55 μου και πάλι φαίνονταν αστέρια. Δεν την έχω πρόχειρη όμως.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

H φωτογραφία διονύση είναι Βέλγιο ? Στο Ghent ???

Ok να κάτσω να ψάξω φωτογραφία από την olympus 730 UZ ( νομίζω αυτή είχα ) !

Ζυρίχη είναι ρε, αφού το λέει και κάτω από την φωτογραφία :-P

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2:29 Λέει να ρίξουμε το f στο f/4 και στη συνέχεια λέει στο 2.8 (2:51). Μα τότε δεν είναι ίδια φωτό, χάνουμε βάθος πεδίου. Θα μου πεις 11mm είναι (3:45), πάλι θα έχει πολύ. Θα έχει όμως αρκετό να φαίνονται όλα net; Και πες ότι έχει, είναι 2 ακόμα σημαντικότερα θέματα του φακού που πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν:

α) Είμαστε σίγουροι ότι ο φακός δεν κάνει βινιέτα στο 2.8;

β) Είμαστε σίγουροι ότι δεν χάνουν τα άκρα σε οξύτητα στο 2.8; Το κέντρο στο 2.8;

Για αυτό καλύτερα να το αφήσουμε στο 5.6 (και 8 λέω εγώ, βλέπε παρακάτω).

Σκεψου μονο οτι αυτο το ειπε για τους νουμπς που ακομα δε γνωριζουν καλα καλα τις παραμετρους της εκθεσης.

Αφορμη ηταν ενας που τον ρωτησε γιατι η d7000 σε iso 6400 ειχε κοκκο και θορυβο, jebous christ δλδ.

Εσυ που γνωριζεις τεχνικα θεματα του εξοπλισμου σου και εχεις εμπειρια εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION] απ'ότι θυμάμαι έχεις την 1100D. Εγώ με την 400D (τι θυμήθηκα τώρα... ISO μέχρι 400.) είχα βγάλει αστέρια, σε πόλη και μάλιστα με φωτεινό ουρανό

5405928352_342f3264f1_b.jpg

Zurich by dionysisk, on Flickr

Settings: 20 sec ƒ/8 ISO 200 17 mm

Έχω και με milky way έχω και με φεγγάρι και να φαίνονται αρκετά αστέρια (αυτές όχι σε πόλη, προφανώς)

ΔΕ φταίει η μηχανή σου. Το ότι δεν ξέρεις να τη χρησιμοποιείς φταίει.

αυτη η φωτογραφια βγηκε τελεια παντος σπανια βλεπω φωτογραφιες που να μου αρεσουν πολυ
Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι 100% σιγουρος οτι χρειαζεσαι την ταχυτητα του AF και γενικα το κατι παραπανω στο ΑΦ.. τοτε 5δ3.

γραψε μια και τι αλλο εξοπλισμο εχεις..

Σε μια τετοια μεταβαση αν δεν σε "βαραινει" ο ηδη υπαρχων εξοπλισμος καλο ειναι να δεις σαν αγορα και τις Δ600/Δ800Ε

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι 100% σιγουρος οτι χρειαζεσαι την ταχυτητα του AF και γενικα το κατι παραπανω στο ΑΦ.. τοτε 5δ3.

γραψε μια και τι αλλο εξοπλισμο εχεις..

Σε μια τετοια μεταβαση αν δεν σε "βαραινει" ο ηδη υπαρχων εξοπλισμος καλο ειναι να δεις σαν αγορα και τις Δ600/Δ800Ε

Eos 650 D, 18 135 IS STM, 580 Ex II Flash, Canon F4 L 24 - 105

Εναν 75-300 επισης. 4.5-5.6 USM

Και φυσικα τριποδο

Link to comment
Share on other sites

Δεν δινω Flash & 24-105 F4 L με την καμια. δεν υπαρχει λογος :dance3:

Αυτο που ειδα στα διαφορα Reviews & Youtube, ΘΑΒΟΥΝ??? την 6D σε σχεση με την 5D ? Mark III ειδικα στα AF Points. Μπορει λεει να μην εχει η 5 Wifi & Gps(καλα για το Gps.....δεν με νοιαζει καν), αλλα τα AF & Dual Cards, ειναι οτι καλυτερο, αν εξαιρεσει κανει και τη διαφορα του βαρους.......

:eek::eek::eek:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα υπαρχει λογος και λεγεται d800E...αλλα οκ...γουστα ειναι αυτα.

Αν και μερικα σχολια σιγουρα θα ειναι υπερβολικα απο οσα διαβασες η διαφορα στον AF sensor μεταξυ τους με σκαψιμο-θαψιμο καλυπτεται:p

(οκ ..υπερβαλλω και εγω)

H 5δ3 εχει οτι πιο σοφιστικε κυκλοφορει στη canon και η 6δ ...ειναι χειροτερη και απο την 7d.

(υποθετω ηθελαν να το κανουν ξεκαθαρο στη canon την οποια διαφορα τους αλλα το παρακαναν).

Στη πραξη δε ξερω κατα ποσο θα σε απασχολησει.

Αν σε ενδιεφερε θα ειχες στραφει στην 7δ ...και οχι στην 650d ..οποτε..καθαρα δικια σου η επιλογη.

Για κοντα 3Κ που θελει η 5δ3..η 800Ε ειναι πολυ καλη εναλλακτικη.Αν τη βρεις κοντα στα ~2200 ..οπου και θα επρεπε να κανει (παιζει να τη βρεις βεβαια) τοτε πασο.

edit

Σε περιπτωση που νομιζεις οτι χρειαζεσαι την 5d3 για τον ΑΦ σενσορ ..διαβασε το παρακατω :p

http://cpn.canon-europe.com/files/education/technical/inside_canon_eos_5d_mark_iii/AF_guide_EOS5D_MarkIII_eng_January2013.pdf

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.