Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

[MENTION=3673]hayabusa[/MENTION]

Όπως είπα να ξοδευτούμε..

Αλλά ακόμα σκεφτομαι γιατί καταρχήν εκτος την κάμερα είναι και πάρα πολλά που θέλω να πουλήσω να αλλάξω από PC μεριά..

Αλλά μέχρι και τώρα που ήμουν για καφέ σκεφτόμουνα να πουλήσω την 1100D

και να πάω σε τίποτα 600D ή 5100 Μεριά και ότι θα χάλαγα για

Tamron

Τριποδο

2 SD καρτες μια 32 μια 16

και άλλη μια μπαταρια

Να τσοντάριζα για άλλη κάμερα..

Αλλά ακόμα δεν ξέρω..

Γενικά είναι πολλά

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις όλα αυτά τα πράγματα για την 1100D ούτε που να το σκέφτεσαι.

Για να πάρεις φακό πρέπει να κατασταλάξεις πρώτα στο τι πράγμα γουστάρεις να φωτογραφίζεις.

Να πάρεις καλό φακό για την 1100D ( λέγοντας καλό φακό εννοώ οτιδήποτε της προκοπής με κόστος αγοράς πάνω από 350€ ) το βρίσκω λάθος.

Ειδικά όταν κωλοτρίβεσαι να αλλάξεις μηχανή, ειδικά αν είναι να αλλάξεις και στρατόπεδο και να πας σε Nikon την επόμενη φορά.

Η βιασύνη μόνο σε λάθη οδηγεί, και έτσι όπως πας τώρα θα καταλήξεις απλά να έχεις ξοδέψει αρκετά λεφτά σε λάθος πράγματα τα οποία δεν αποκλείεται πολύ σύντομα να σου είναι και "άχρηστα".

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION]

Τα SD Cards χρειάζονται SDHC είναι Φορματ που όλες οι DSLR είναι έτσι..

Και σε περιπτωση πολλών κάδρων χρειάζονται.. και είναι και φθυνές

Τώρα για την μπαταρία ναι είναι μόνο για 1100D αλλά κάνει 30 ευρώ και έχω και 1 Grip της κουμπώνω και τις 2 και είμαι μπαμ..

Τώρα το τριποδο ανεξαρτήτως κάμερας θα το πάρω..

Αλλά τα παραπάνω είναι γενικά δεν κάνουν πάνω από 150 ευρώ όλα μαζι..

Έχουμε χάσει ένα σωρο λεφτά γενικός..

Εδώ πήρα HOYA 58mm ND Βυδωτό και Battery Grip στις αρχές.. στα άλλα θα κολλήσουμε που βοηθάνε και χρειάζονται κιόλας..

Τώρα για την κάμερα..

Ξαναλέω ότι η 1100D σαν κάμερα δεν με χαλάει, προσωπικά μου φαίνεται μέχρι στιγμής πολύ Okey 27 του μηνώς κλείνω 2 μήνες με την κάμερα.. Ότι φωτογραφία έχω βγάλει δεν είχα κανένα απολύτως παράπονο..

Ναι μερικές ήταν κουνημένες άλλες ήταν Blured αλλά το σίγουρο είναι ότι η κάμερα δεν έφτεγε για αυτό..

Τώρα κάποιος μπορεί να πει για το Sharp κτλπ..

Αυτά τα πράγματα δεν τα έχω ψάξει αλλά και πάλι στο μάτι μου δεν καταλαβαίνω διαφορές..

Αμα θελώ να την κάνω Sharp π.χ 2 Sliders στο Lightroom είναι και τελείωσε..

Εκει που ένιωσα πίσω είναι πχ..

Εδώ..

https://youpic.com/image/327747

Θα ήθελα να έβγαζα κάτι τέτοιο αλλά δεν μπορώ..

Αυτός βάζεις την κάμερα κάθετα και βλέπεις μέχρι ουρανό..

Αλλά έχει και 1500 κάμερα Body και ποιος ξέρει τι Lens..

ή Τετοια για παράδειγμα..

500px / Bobbio double face by Umberto Moroni

Και επίσης το άλλο - όταν προσπάθησα για Milky Way..

Μιλάω για αυτήν εδώ..

500px / Milky Way by Kyriakos Dallas

Άμα έιχα Tamron ή ότι άλλο θα έκανα Φοκους στο άπειρο και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα εστίασης..

Εκεί το έβαζα στο Manual σημάδευα φώτα να είναι όσο πιο μικρα με Live View..

και μετά το ISO αλλά ΟΚ έχω κάμερα 350 ευρώ και στην συγκεκριμένη είναι 1600

Πιστέω άμα είχα άλλα Lenses η συγκεκριμένη θα έβγαινε καλύτερη από όλες τις απόψεις..

Link to comment
Share on other sites

Αμα θελώ να την κάνω Sharp π.χ 2 Sliders στο Lightroom είναι και τελείωσε..

Για αυτό τις κάνεις με Halo γύρω γύρω.

Και επίσης το άλλο - όταν προσπάθησα για Milky Way..

Μιλάω για αυτήν εδώ..

500px / Milky Way by Kyriakos Dallas

Άμα έιχα Tamron ή ότι άλλο θα έκανα Φοκους στο άπειρο και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα εστίασης..

Λάθος. Ποιος σου είπε να κάνεις manual εστίαση; Ας έκανες auto πάνω σε ένα αστέρι.

Εκεί το έβαζα στο Manual σημάδευα φώτα να είναι όσο πιο μικρα με Live View..

και μετά το ISO αλλά ΟΚ έχω κάμερα 350 ευρώ και στην συγκεκριμένη είναι 1600

Ας έβαζες 100 ή 200, λάθος επιλογή το 1600. Α, και μη μου πεις εδώ ότι δε σου έφταναν μετά τα 30 sec. που έχει χρόνο έκθεσης η μηχανή, δώσε <6 ευρώ και πάρε ένα ντεκλασέρ, πιο απαραίτητο θα σου είναι από έναν άλλο φακό.

Πιστέω άμα είχα άλλα Lenses η συγκεκριμένη θα έβγαινε καλύτερη από όλες τις απόψεις..

Και να είχες, με τις ίδιες ρυθμίσεις, πάλι ίδια θα έβγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό τις κάνεις με Halo γύρω γύρω.

Εεε Χαίρω πολύ με εμένα μιλάς.. άμα ήξερα να τα χρησιμοποιώ και σωστά δεν θα έβλεπες κανένα Halo γυρω γυρω..

Γενικά στο Photoshop κάνω υπερβολλες αλλά και Halo να υπήρχε πάλι το βγάζεις..

Αλλά είπαμε με εμένα μιλάς..

Λάθος. Ποιος σου είπε να κάνεις manual εστίαση; Ας έκανες auto πάνω σε ένα αστέρι.

Η καμερά μου δεν βλέπει αστέρια..

Ας έβαζες 100 ή 200, λάθος επιλογή το 1600.

Άμα έβαζα 100 δεν θα έβλεπες καθόλου Milky Way μια μαυρίλα θα ήταν εκεί πάνω..

Είσαι άτυχος που μου κλάταρε το USB σήμερα και δεν έχω το Back Up αλλά πιστεύω αύριο κάτι θα κάνω..

Να σου έδειχνα το ίδιο κάδρο με 400 και με 1600..

Και να είχες, με τις ίδιες ρυθμίσεις, πάλι ίδια θα έβγαινε.

Εδώ δεν ξέρω να σου απαντήσω δεν είχα κάτι παραπάνω για να δω τι θα έβγαινε..

Επίσης τώρα που μου έσκασε φλασιά γιατί το έχεις πει αμέτριτες φορές και δεν είναι σωστό..

Για να πάρεις φακό πρέπει να κατασταλάξεις πρώτα στο τι πράγμα γουστάρεις να φωτογραφίζεις.

Αμα σου πω αυριο το πρωι Billlllll Αδεφεεεεε! Τελειωσε Landscaper θα γίνω θα πάρω τα βουνά για Landscapes..

Και ερθει ενα τουναρος και μου πει θέλω να μου βγάλεις 5 πορτρέτα τι θα της πω εγώ?

ΟΟΟΟχχχιιι! Είμαι Landscaper! έχω φακούς μόνο για Landscape?

Και φυσικά όχι..

Για αυτό θέλω κάτι καλύτερο από τα Kit Lens και είναι και All Around και Wide και Zoom..

Για αυτό ρώταγα και για τον Sigma 17-70 αλλα και για τον Tamron..

Link to comment
Share on other sites

Εεε Χαίρω πολύ με εμένα μιλάς.. άμα ήξερα να τα χρησιμοποιώ και σωστά δεν θα έβλεπες κανένα Halo γυρω γυρω..

Διάβασες τα 2 λινκς που πόσταρα προχτές πάνω στο θέμα του sharpening και σε καθοδηγούν να το κάνεις σωστά; Μάλλον όχι.

Η καμερά μου δεν βλέπει αστέρια..

Γιατί; Τί πρόβλημα έχει; Όλες βλέπουν αστέρια.

Άμα έβαζα 100 δεν θα έβλεπες καθόλου Milky Way μια μαυρίλα θα ήταν εκεί πάνω..

Κάνεις λάθος. Να μου έλεγες "Άμα έβαζα f/16 ή f/22 μια μαυρίλα θα ήταν εκεί πάνω" θα σε πίστευα. Τώρα όχι.

Είσαι άτυχος που μου κλάταρε το USB σήμερα και δεν έχω το Back Up αλλά πιστεύω αύριο κάτι θα κάνω..

Να σου έδειχνα το ίδιο κάδρο με 400 και με 1600..

Εδώ θα είμαι και αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Η καμερά μου δεν βλέπει αστέρια..

Βλέπει αν το κάνεις σωστά από θέμα ρυθμίσεων.

Για milky way & astrophotography θέλει manual exposure και infinity focus και φυσικά, σκοτεινό ουρανό.

Άμα έβαζα 100 δεν θα έβλεπες καθόλου Milky Way μια μαυρίλα θα ήταν εκεί πάνω..

Είσαι άτυχος που μου κλάταρε το USB σήμερα και δεν έχω το Back Up αλλά πιστεύω αύριο κάτι θα κάνω..

Να σου έδειχνα το ίδιο κάδρο με 400 και με 1600..

ISO 100 και 60s exposure αν είσαι σε καλό ουρανό βγάζεις milky way.

Θα έχεις βεβαίως star trails και δεν θα είναι το ίδιο "καρφωτό" από ότι με 400 ISO π.χ. και λιγότερα sec.

Αν ήσουν σε καλό ουρανό δεν θα ήταν απαραίτητο το 1600 ISO, έπαιζες και με χαμηλότερο ( 1000, 800 ).

Αμα σου πω αυριο το πρωι Billlllll Αδεφεεεεε! Τελειωσε Landscaper θα γίνω θα πάρω τα βουνά για Landscapes..

Και ερθει ενα τουναρος και μου πει θέλω να μου βγάλεις 5 πορτρέτα τι θα της πω εγώ?

ΟΟΟΟχχχιιι! Είμαι Landscaper! έχω φακούς μόνο για Landscape?

Και φυσικά όχι..

Ο φακός κιτ που έχεις μια χαρά σου αρκεί να βγάλεις τον τούναρο.

Φακός που να είναι ultra wide πολύ sharp και γρήγορος και να κάνει και "zoom" όπως το εννοείς ( εννοείς zoom σαν έναν 200mm, αλλά αυτό δεν γίνεται )

Κρατάς τον φακό του κιτ, για all around ( portraits, street photography, "macro" )

και αγοράζεις είτε έναν ultra wide για να βαράς τοπία, είτε έναν τηλεφακό ( 200mm - 300mm ) για να βαράς ζώα/sports/κτίρια-αρχαία φωτογραφίες τύπου καρτ ποστάλ, απομονωμένο από το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Τί πρόβλημα έχει; Όλες βλέπουν αστέρια.

Δεν βλέπει αστέρια.. Κατράμι σκοτάδι ο ουρανός στο LiveView να κάνεις χ10 και να βρεις ένα αστέρι (εκτός φεγγάρι)

Δεν το βλέπεις στην οθόνη.. (ασε που δεν κάνει εστιαση ούτε σι άλλος..)

Από Viewfinder δεν το συζητάω για κανένα λόγο..

Και έτσι τι εστιάζεις κανα φως.. για AUTO Focus..

Αλλά και Manual να το κάνεις δεν έχω Full HD από πισω για να κατάλαβεις αν έχει έρθει στα ισια του..

(κοιτάω να είναι όσο πιο μικρό γίνεται)

Και είμαι στην πολή άμα ήμουν σε κανα βούνο άντε ψάξε χωριό με φώτα.. για να κάνεις Φοκους και ότι Focus θες και Auto και Manual

Κάνεις λάθος. Να μου έλεγες "Άμα έβαζα f/16 ή f/22 μια μαυρίλα θα ήταν εκεί πάνω" θα σε πίστευα. Τώρα όχι.

Εδώ θα είμαι και αύριο.

θες να μας δώσεις το μυαλό στο χερι σήμερα εσυ.

Που ξεχωρίζεις καλύτερα τα αστερια..

Iso 100.. 30 SEC F 5.6 55mm

f5dPAKJ.jpg

Iso 1600.. 30 SEC F 5.6 55mm

5rFYmsK.jpg

Βλέπει αν το κάνεις σωστά από θέμα ρυθμίσεων.

...

Για milky way & astrophotography θέλει manual exposure και infinity focus και φυσικά, σκοτεινό ουρανό.

Αυτό λέμε ότι το Κιτ Lens δεν έχει Infinity άμα είχε δεν θα κάναμε αυτήν την συζήτηση..

Τωρα για τα άλλα είναι υποκιμενικό ναι δεν πας στην πολη για να κανεις Milky Way..

αλλά εγώ στην προκειμένη περίπτωση εκεί ήμουν δεν μπορούσα ούτε να φύγω ούτε να πάρω τα βουνα..

ISO 100 και 60s exposure αν είσαι σε καλό ουρανό βγάζεις milky way.

To απάντησες μόνος σου έχεις Star Trails..

Θα έχεις βεβαίως star trailsκαι δεν θα είναι το ίδιο "καρφωτό" από ότι με 400 ISO π.χ. και λιγότερα sec.

Αν ήσουν σε καλό ουρανό δεν θα ήταν απαραίτητο το 1600 ISO, έπαιζες και με χαμηλότερο ( 1000, 800 ).

E Κοιτα εσύ αυτές τις φωτό και πες μου..

Και ξαναλέω είμαι μέσα στην πόλη αυτήν την στιγμή από κάτω έχει ταπα φως..

Φακός που να είναι ultra wide πολύ sharp και γρήγορος και να κάνει και "zoom" όπως το εννοείς ( εννοείς zoom σαν έναν 200mm, αλλά αυτό δεν γίνεται )

Κρατάς τον φακό του κιτ, για all around ( portraits, street photography, "macro" )

και αγοράζεις είτε έναν ultra wide για να βαράς τοπία, είτε έναν τηλεφακό ( 200mm - 300mm ) για να βαράς ζώα/sports/κτίρια-αρχαία φωτογραφίες τύπου καρτ ποστάλ, απομονωμένο από το περιβάλλον.

Και πάμε ήδη στα 1000 ευρω φακούς για την Canon 1100D από έναν 17-50 στα 250 ευρώ και άμα πάρω και έναν 70-300 κάποια στιγμή για Macro Zoom που δεν είμαι αυτού του τυπου σε αλλα 200

που Ultra wide φακος κάτω από 450 δεν πας.. και για Zoom και εκεί άμα θες καλή ποιότητα στα πολλά mm ένα από τα ίδια είναι..

Link to comment
Share on other sites

(κοιτάω να είναι όσο πιο μικρό γίνεται )

Ένα λάθος εδώ.

Δεν θες μικρό αστέρι για να κάνεις το focus to infinity.

Θες μεγάλο ( που σημαίνει έντονα να φαίνεται, φωτεινό δηλαδή ).

θες να μας δώσεις το μυαλό στο χερι σήμερα εσυ.

Που ξεχωρίζεις καλύτερα τα αστερια..

Iso 100.. 30 SEC F 5.6 55mm

f5dPAKJ.jpg

Iso 1600.. 30 SEC F 5.6 55mm

5rFYmsK.jpg

Edit: και για ποιό λόγο βαράς εκεί για milky way στα 55mm ?

Και οι 2 για τα κλάμματα για τον λόγο ότι δεν είναι χρησιμοποιήσιμες γιατί ο ουρανός υπερφωτίζεται στην μια, ενώ στην άλλη ο χρόνος έκθεσης σου με αυτό το ISO δεν επιτρέπει στον σένσορα να πιάσει πολλά πράγματα ( σε συνδυασμό και με το διάφραγμα σου που δεν είναι τέζα ανοιχτό ).

Δεύτερον και βασικότερο... έτσι όπως τα βλέπω στην φωτό σου, και D800E να είχες και τον 14-24 F/2.8 πάλι δεν θα έβγαζες τίποτα της προκοπής εκεί γιατί δεν έχεις καλό ουρανό και δεύτερον έχεις και φώτα στο πεδίο σου.

Το θέμα milky way το πας πολύ λάθος.

Σου είπαμε πολλές φορές.

Θες ΠΟΛΥ ΣΚΟΤΕΙΝΟ ουρανό, και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις φώτα όχι καν κοντά σου, αλλά ούτε καν τριγύρω.

Τι νομίζεις ότι σου φωτίζει τόσο τον ουρανό στο 1600 ISO ?

Έναν αναπτήρα να ανάψεις και να τον έχεις οριακά κάτω δεξιά στο κάδρο σου, με 1600 ISO και 30s exposure θα φωτίσει τόσο που ίσως βγεί και όλη η φωτό καμμένη, ένα λευκό σεντόνι...

Milky way δεν βαράς ώπου θέλεις.

Βαράς ώπου αυτό δύναται να βγεί.

Και take my word for it, ούτε με D800E + 14-24 έβγαινε έτσι όπως δείχνεις εκεί.

αλλά εγώ στην προκειμένη περίπτωση εκεί ήμουν δεν μπορούσα ούτε να φύγω ούτε να πάρω τα βουνα..

Όπως είπα από πάνω.

Το milky way καθορίζεται σχεδόν αποκλειστικά από τον ουρανό και τα φώτα.

Αν έχεις σκοτεινό ουρανό και όχι φώτα θα βγεί και με compact cam.

Αν έχεις φώτα το ξεχνάς.

Αν έχεις μέτριο ουρανό χωρίς φώτα τριγύρω βγαίνει αχνά.

Αν έχεις μέτριο ουρανό αλλά έχεις και φώτα στο κάδρο σου ή τριγύρω σε απόσταση 5-10χλμ. το ξεχνάς απλά.

To απάντησες μόνος σου έχεις Star Trails..

Για αυτό παίζεις με το focal range, ISO & διάφραγμα σου για να βγάλεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Και αρκετές φορές αυτό για να βγεί όπως το βλέπεις σε photos και τρελλαίνεσαι, αρκετές φορές είναι και "πολλαπλά περάσματα", πολλαπλά exposures που έγιναν έπειτα stack σε μια photo.

Τα startrails τα μικραίνεις ή και εξαφανίζεις αλλάζοντας τα παραπάνω που σου είπα.

Για τους φακούς κλπ.... είπαμε η φωτογραφία είναι ΑΚΡΙΒΟ hobby ( όπως και τα περισσότερα βεβαίως ).

Αν είναι να μεταβείς σε άλλη μη συμβατή κάμερα ( δηλαδή είτε σε Canon FX [ full frame ] είτε σε άλλη μάρκα [ DX/FX δεν παίζει ρόλο, έχουνε διαφορετικό lenses mount ] ) δεν σκάς λεφτά τώρα για φακούς.

Αν αποφασίσεις να μείνεις σε DX & Canon παίρνεις ότι θες. Όσα γουστάρεις να δώσεις.

Αλλά μην περιμένεις τζάμι τέζα εικόνα και ελάχιστες παραμορφώσεις σε "all around" φακούς και ειδικά χαμηλού κόστους.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21436]sfirculitu[/MENTION]

Πέρα από την πλάκα τωρα, καταλαβαινω οτι εισαι πάνω στη "φούντωση" σου και θες να πάρεις ξαφνικα τα πάντα αλλά ακομη και αν δεν το καταλαβαίνειε το μόνο στο οποίο θα σε οδηγήσει αυτό ειναι μια ασκοπη σπαταλη χρηματων και τιποτα άλλο.

Όλοι έχουμε περάσει πάνω κάτω από μια τέτοια φάση, αλλά δεν εχεις υπομονή δεν πρόκειται να κάνεις τίποτα.

Στο έχω ξαναπει και στο λέω πάλι για τελευταία φορά. Αυτό που σου χρειάζεται ειναι να μάθεις τον εξοπλισμό σου σε πρώτη φάση και τιποτα περισσότερο.

Ειμαι στη δουλεια τώρα και δεν μπορώ να στα γράψω πολυ αναλυτικά αλλά για παράδειγμα, το οτι λές πως ο φακός σου έχει εστίαση στο άπειρο ειναι απλά αστείο.

Το ίδιο και το ότι η κάμερα σου δε βλέπει αστέρια με τιποτα κλπ. Δεν υπάρχουν αυτά που λες.

Για να το καταλάβεις και μονος σου μπες σε αυτό το προφίλ του ΦΒ και δες τι τραβάει ο άνθρωπος. https://www.facebook.com/KonstantinosBasilakakosPhotography?fref=ts

Με μια D5100 τραβάει σε περίπτωση που θα ρωτούσες.

Από εκεί και πέρα δεν έχω να σου πω κάτι άλλο. Κάνε ο,τι καταλαβαίνεις :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.