Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Παίδες θέλω να μου προτείνεται Upgrade από το 18-55 Kit Lens..

Μου προτείνουν ανεπυφίλχτα με κλειστά μάτια να πάρω τον 17-50 Tamron 2.8

Χθες Επεσα και σε κάτι αντίστοιχους τις Sigma ενας 17-50 και αυτός και 17-70 που είναι και "zoom" και από εκεί και πέρα δεν ξέρω..

Θέλω κάτι να αντοικαταστισω τα Kit Lens.. Και να εχω καλύτερη ποιότητα και Sharpness για Tamron με κοβω αλλά λέω ας ποστάρω και εδώ μπας και μας υπάρχει καμια καλύτερη ιδέα..

Και αυτό που με ενοχλεί είναι ότι δεν είναι και Full Frame Compatible..

(όχι ότι θα πάω το φθυνοτερο Body είναι της D600 (1500) και άμα πάρεις και Canon ##)

Αλλά γιατί να μην το έχει και αυτό μέσα αλλά Anyway.. Δεν ξέρω και πόσο εύκολα πουλιούντε αυτά τα πράγματα..

Link to comment
Share on other sites

Σε τι σε περιορίζει ο 18-55;

Ο 17-70 ωραίος φακός. Μοναδικό μείον ότι δεν έχει σταθερό διάφραγμα. Για τους άλλους δεν ξέρω από προσωπική εμπειρία.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

Κοίταξε όχι ότι βλέπω να με περιορίζει σε κάτι γιατί δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο για να ξέρω..

Απλώς θέλω κάτι καλύτερο και σαν ποιότητα εικόνας και σαν ποιότητα κατασκευής από τα Kit Lenses.. Καταρχήν τον γυρνάω από τα 24 στα 18mm και ψιλοκολάει στο γυρισμα.. Αλλά δεν είναι κάτι ουσιώδης..

Και μίλαγα με φιλο και μου είπε καταρχήν πέτα την πλαστικούρα που έχεις πάνω άμα θες να δείς σωστή φωτογραφία..

Και μου είπε πιο πολύ για τον Tamron που πήρε πριν μια βδομάδα..(έχει άλλα 6-7 Lenses) Ότι είναι πιο Sharp στην εικόνα.. Έχει 2.8 που μπορείς να ανεβάζεις πιο πολύ το Shutter Speed θα σου παγώνει ότι θες και θα βγαίνει σωστή φωτογραφια.. (Με βάση τον φωτισμό) Μετα μιλαγε για κάτι μηχανικά που έχεις μεσα κάτι γυαλια.. Μετα κάτι μεταλλικα δαχτυλιδια που δεν τα ξέρω εγώ αυτά..

Και είναι και σαν ποίοτητα εικόνας καλύτερος και συν το ότι μου λεει να φανταστείς ότι εγώ με 600D μου βγάζει Noise από τα 3200 και μετά ενώ με τους Kit από τα 800 έλεγε βλέπω κουκιδες..

Ολα αυτά εμένα + μου φάνηκαν από τα Kit Lenses :hehe: αλλά λεω να παρω και μια γνώμη παραπάνω άμα είναι να δώσω 300 ας δωσω 400 που λεει ο λογος να παρω τπτ καλυτερο η ξερω εγώ κάτι άλλο αυτό λέω για αυτό το γράφω..

Και να πάρω και μια δευτερη άποψη γιατί δεν είναι 100 ευρώ άλλη μια Canon 1100D πέρνω..

Αφού λέω να πουλήσω και να παω σε 600D η Καμια Nikon άμα είναι έτσι.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου χρειάζεται το f/2.8, που δε νομίζω να σου χρειάζεται, πάρε τον 18-105.

Α, όπα δεν έχεις NIKON. Δεν ξέρω η CANON αν έχει κάτι σε αυτά τα mm.

To αυτο..

Μεχρι στιγμης σε οτι εχεις ανεβασει δεν χρειαστηκες ποτε ανοιχτο διαφραγμα..(εκτος αν μου ξεφυγε καμμια οσο ελειπα).

"Αντιστοιχος" που να αξιζει αγορας σαν το 18-105 της nikon ειναι ο 18-135 στμ..κυριως λογω ευρους.Παλι διαφραγμα δεν "παιρνεις".

B)μπορεις αν θες να επενδυσεις 1000αρικα σε φακους και να πας καποτε σε ff ..ειναι και αυτο μια λυση και μαλλον η πιο συνηθες.Πιο γρηγορη και πιο αποτελεσματικη ειναι να πας εξαρχης σε ΦΦ(ακομα και nikon(μιας και ξεκινησες με canon) αν πιστευεις οτι θα σε βοηθησει) και να παρεις φακους εκ των υστερων.

Με ενα 50αρη στη FF δε προκειται να παρεις καλυτερο αποτελεσμα σε cropped σωμα οσα λεφτα και να δωσεις.

(απο θεμα ευκρινειας μιας και φαινεται να ειναι το πρωτο που σε βασανιζει.Απο θεμα προοπτικης, δημιουργικοτητας κλπ ..θα πρεπει να πας και σε αλλα χιλιοστα περα απο ενα απλο 50αρη των 100Ε.)

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι άσχετο.

Ξέρει κανεις ποια ειναι η καλύτερη ώρα για φωτογράφιση της σελήνης απόψε ;

Αν την θες όσο πιο κοντά γίνεται χτύπα τοποθεσία στο stellarium και παίξε με την ώρα να δείς πότε εμφανίζεται ολόκληρη στο μέρος που θες και ποιά στιγμή είναι πιο χαμηλά ή στο σημείο που την θες.

Αν θες help για αυτό στείλε μου fb/skype.

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

Κοίταξε όχι ότι βλέπω να με περιορίζει σε κάτι γιατί δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο για να ξέρω..

Απλώς θέλω κάτι καλύτερο και σαν ποιότητα εικόνας και σαν ποιότητα κατασκευής από τα Kit Lenses.. Καταρχήν τον γυρνάω από τα 24 στα 18mm και ψιλοκολάει στο γυρισμα.. Αλλά δεν είναι κάτι ουσιώδης..

Και μίλαγα με φιλο και μου είπε καταρχήν πέτα την πλαστικούρα που έχεις πάνω άμα θες να δείς σωστή φωτογραφία..

Και μου είπε πιο πολύ για τον Tamron που πήρε πριν μια βδομάδα..(έχει άλλα 6-7 Lenses) Ότι είναι πιο Sharp στην εικόνα.. Έχει 2.8 που μπορείς να ανεβάζεις πιο πολύ το Shutter Speed θα σου παγώνει ότι θες και θα βγαίνει σωστή φωτογραφια.. (Με βάση τον φωτισμό) Μετα μιλαγε για κάτι μηχανικά που έχεις μεσα κάτι γυαλια.. Μετα κάτι μεταλλικα δαχτυλιδια που δεν τα ξέρω εγώ αυτά..

Και είναι και σαν ποίοτητα εικόνας καλύτερος και συν το ότι μου λεει να φανταστείς ότι εγώ με 600D μου βγάζει Noise από τα 3200 και μετά ενώ με τους Kit από τα 800 έλεγε βλέπω κουκιδες..

Ολα αυτά εμένα + μου φάνηκαν από τα Kit Lenses :hehe: αλλά λεω να παρω και μια γνώμη παραπάνω άμα είναι να δώσω 300 ας δωσω 400 που λεει ο λογος να παρω τπτ καλυτερο η ξερω εγώ κάτι άλλο αυτό λέω για αυτό το γράφω..

Και να πάρω και μια δευτερη άποψη γιατί δεν είναι 100 ευρώ άλλη μια Canon 1100D πέρνω..

Αφού λέω να πουλήσω και να παω σε 600D η Καμια Nikon άμα είναι έτσι.. :hehe:

Αυτό με το noise είναι μεγάλη μπαρούφα... εξαρτάται σχεδόν αποκλειστικά από την μηχανή.

Πολλούς φακούς μπορεί να έχει ο τυπάς... για τεχνικές γνώσεις αμφιβάλλω.

Επίσης δεν πιστεύω να περιμένεις οι φωτογραφίες με έναν άλλο φακό να είναι μέρα με την νύχτα με αυτές που τραβάς τώρα... γιατί απατάσαι οικτρά ( ακόμα και να πας και δώσεις και 1000€ για φακό... )

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION]

[MENTION=4802]PetrosD[/MENTION]

Κοίταξε όχι ότι βλέπω να με περιορίζει σε κάτι γιατί δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο για να ξέρω..

Απλώς θέλω κάτι καλύτερο και σαν ποιότητα εικόνας και σαν ποιότητα κατασκευής από τα Kit Lenses.. Καταρχήν τον γυρνάω από τα 24 στα 18mm και ψιλοκολάει στο γυρισμα.. Αλλά δεν είναι κάτι ουσιώδης..

Και μίλαγα με φιλο και μου είπε καταρχήν πέτα την πλαστικούρα που έχεις πάνω άμα θες να δείς σωστή φωτογραφία..

Και μου είπε πιο πολύ για τον Tamron που πήρε πριν μια βδομάδα..(έχει άλλα 6-7 Lenses) Ότι είναι πιο Sharp στην εικόνα.. Έχει 2.8 που μπορείς να ανεβάζεις πιο πολύ το Shutter Speed θα σου παγώνει ότι θες και θα βγαίνει σωστή φωτογραφια.. (Με βάση τον φωτισμό) Μετα μιλαγε για κάτι μηχανικά που έχεις μεσα κάτι γυαλια.. Μετα κάτι μεταλλικα δαχτυλιδια που δεν τα ξέρω εγώ αυτά..

Και είναι και σαν ποίοτητα εικόνας καλύτερος και συν το ότι μου λεει να φανταστείς ότι εγώ με 600D μου βγάζει Noise από τα 3200 και μετά ενώ με τους Kit από τα 800 έλεγε βλέπω κουκιδες..

Ολα αυτά εμένα + μου φάνηκαν από τα Kit Lenses :hehe: αλλά λεω να παρω και μια γνώμη παραπάνω άμα είναι να δώσω 300 ας δωσω 400 που λεει ο λογος να παρω τπτ καλυτερο η ξερω εγώ κάτι άλλο αυτό λέω για αυτό το γράφω..

Και να πάρω και μια δευτερη άποψη γιατί δεν είναι 100 ευρώ άλλη μια Canon 1100D πέρνω..

Αφού λέω να πουλήσω και να παω σε 600D η Καμια Nikon άμα είναι έτσι.. :hehe:

ξερεις τι σημαινει διαφραγμα ; ξερεις τι σημαινει 1stop φωτεινοτητας ; Ξερεις ποια η διαφορα απο F2.8 σε F4 στην πραξη ;

η θες να ακουσεις τον φιλο σου με τους πολλους φακους και οχι εμας που σου φωναζουμε καιρο τωρα να μην παρεις ;

πραγματικα θα σκεφτω σοβαρα να σε ξαναβοηθησω στο μελλον.Γιατι νιωθω οτι απο το ενα μπαινουν και απο το αλλο βγαινουν

Link to comment
Share on other sites

επειδή ειμαι δουλεια τωρα, και μετα θα τρεχω σε άλλες δουλειες αν ευκαιρεί κάποιος ας μου πει γιατι δεν παίζει να προλαβω :p

Σε ποιό μέρος θες να πας περίπου ?

Link to comment
Share on other sites

κανα λόφο Φιλοπάπου έλεγα αλλά αν δεν προλάβω μάλλον θα περιοριστώ στο μπαλκόνι μου στο Μοσχάτο :p

Φιλοπάππου 21:00 θα είναι χαμηλά, γύρω στις 9 μοίρες elevation από τα ψηλότερα σημεία στο λόφο Φιλοπάππου. ( με νυχτερινό ουρανό ).

Λογικά πιο καλή λήψη θα βγάζεις κατά τις 20:20 που θα είναι πιο χαμηλά και ταυτόχρονα θα είναι ο ουρανός πρός το νύχτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν πιστεύω να περιμένεις οι φωτογραφίες με έναν άλλο φακό να είναι μέρα με την νύχτα με αυτές που τραβάς τώρα... γιατί απατάσαι οικτρά ( ακόμα και να πας και δώσεις και 1000€ για φακό... )

[γενικα quoteαρω]

Καλο το 2.8 αλλα τι να το κανεις στη τελικη αφου αποκλιστικα και μονο για το DOF/ bookeh αξιζει ,οι μηχανες βαρανε με ευκολια 3200, 6400 ISO.

Μιλαω γενικότερα, αν θελεις να ψαχτείς με φακους δες 70-200 L f/4 και κανα 18-105 is για αργότερα. Προσωπικά με αυτούς θα ειμουν μια χαρά για ολες μου τις δουλείες και θα ηξερα οτι δεν υπαρχει περιπτωση να με κρατησουν πισω, εκει δεν θα εχεις δικαιολογιες. ;):p

Ξαναλεω οπως ολοι , εχεις κολλήσει πολυ στο τεχνικό θεμα, ενας καλος φακος θα αναδείξει μια καλή φωτογραφία και οχι μια κακή. (δεν λεω πως βγαζεις κακες φωτογραφίες αλλα ακομα δεν εχεις και money shot που λενε)

Link to comment
Share on other sites

κανα λόφο Φιλοπάπου έλεγα αλλά αν δεν προλάβω μάλλον θα περιοριστώ στο μπαλκόνι μου στο Μοσχάτο :p

Mη πας ψηλα .Χαμηλα πηγαινε...και μακρια.

Με τη βοηθεια του πετρου (οχι του αγιου) παρε οτι εχεις πιο πολυ σε τηλεφακο ,παρε καi extender και βαλε foreground κανενα αξιοθεατο (ή οτι αλλο νομιζεις οτι αξιζει φωτογραφισης) και background το φεγγαρι.

Σκετο φεγγαρι φαγαμε και παλιοτερα :p

Αν πλησιασεις τα 500mm εχε υποψιν οτι θα πρεπει να πεσει καμποσο crop..οποτε πηγαινε ακομα πιο πισω απο το οποιο αξιοθεατο:p

Aναλογα και τι σκοπο εχεις να κανεις βεβαια οσο αναφορα το ποσο μεγαλο θες να ειναι το φεγγαρι σου σε σχεση με το foreground.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.