Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Το καλύπτει η εγγύηση αυτό?

3URMqrN.jpg

Από τον κατερέλο το αγόρασα..

10 μέρες το έχω από τις 25 του μηνός

Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε έξω ήμουν το βράδυ για το Milky Way..

Το ζόρισα? Το έσφιξα? Το στράβωσα και ράγισε?

Δεν ξέρω..

Σε κάποια φάση δεν έσφυγγε και λέω τι γίνεται ρε γαμώτο και ρίχνω φως και να..

Και άμα το καλύπτεί η εγγύηση τι του γράφω του κατερέλου?

Γεια σας ράγισε να η εικόνα αλλαξε το?

Η του γράφω για Γεια σας ραγισε σου το στέλνω?

Και ΟΚ 35 ευρώ έκανε αφού λέω να μην μπω στο κόπο και να πάρω και ένα καινούριο πιο στιβαρό και να πάρω και μια κεφαλή καινούρια για το συγκεκριμένο (μοντέλο Cullmann Primax 150) άλλη του 10 ευρου.. αλλα για το γαμώτο ρε παιδι μου..

Μας την έπαιξε πολύ περίεργα το τρίποδο..

Και πραγματικά δεν το ζόριζα..

ακριβως στο ιδιο σημειο μου, εσπασε πριν κανα μηνα, ενα φτηνιαρικο benro που ειχα, το σημειο αυτο ειναι καθαρα απο σφηξιμο, καθ 'οτι το υλικο ειναι πλαστικο, λιγο παραπανω δυναμη απο οσο πρεπει, και προκαλειται αυτο!!

Δυστηχως οτι πληρωνεις παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος πιστευω οτι το συγκεκριμενο τριποδο η ηταν μεταχειρισμενο η ηταν αρχαιο η και τα δυο... για παραδειγμα θυμαμαι καποτε που αντιμετωπισα ενα προβλημα με ενα εκτυπωτη ισως εφταιγα και εγω σε αυτο γιατι του εβαζα οτι μελανια να ναι καπια στιγμη χαλασε εντελως και μας ειπαν απο το σερβις οτι θα μας δωσουν καινουριο σε χαμιλοτερη τιμη.ελα ομως που εγω παρατηρισα οτι ο εκτυπωτης αυτος ειχε σημαδια απο κατσαβιδι στις επαφες του εκει που ανειγε.αρα αυτο σημαινει οτι καινουριος δεν ηταν.παρολα αυτα λειτουργουσε τελεια και ακομα λειτουργει ενω ηταν ανακατασκευασμενος..πχ εχω παρατηρισει οτι πολα μαγαζια φωτογραφικων εχουν χιλιαδες προιοντα στα μαγαζια τους που τα βλεπω εδω και δεκα χρονια στη βιτρινα αρα εμεις πως ξερουμε τι αγοραζουμε? ειναι το ιδιο πχ να αγορασεις ενα προιον καινουριο και το ιδιο να αγωρασεις ενα προιον που ηταν απουλητο δεκα χρονια σε μια αποθηκη? θυμαμαι καποτε που πηγα σε ενα πασιγνωστο μαγαζι ηλεκτρονικων να αγορασω καρτα μνημης cf και παρατηρισαι οτι η συγκεκριμενη καρτα ηταν μεσα σε ενα αντικλεπτικο κουτι ασφραγιστη χυμα και μαλιστα και με μισοκλισμενο το πλαστικο της καλυμα αυτο σημαινει οτι σε αυτη τη καρτα θα μπωρουσαν να εχουν συμβει τα παντα απο το να ειναι ελατοματικη χαλασμενη αρχαια η να τη χρησιμοπουησε καπιος αλλος και να την εκαψε... ειναι δυνατον εγω να δωσω 50 ευρω και να αγορασω καρτα ασφραγιστη χυμα και με στραβοκλησμενη τη θηκη της? αυτο ειναι η απολυτη ασεβεια για ενα πελατη και μαλιστα η εξηγιση του πολιτη ηταν οτι ακουσον ακουσον ηρθε ετσι απο το εργοστασιο και του ειπα εγω χυμα προιοντα δεν αγοραζω και μου ειπε θα μου φερει αλλη συσκευασμενη. και ετσι την αγορασα... και μαλιστα αυτο το φαινομενο το εχω δει σε πολα μαγαζια που αυτο ειναι προτακουστο αφου αυτες οι καρτες μνημης θα μπωρουσε καπιος να την εχει χρησιμοποιησει σε μια ψηφιακη που δεν ηταν συμβατη με αυτη και να καταστραφικε για αυτο το λογο αν προσεξετε ολος η καρτες cf ειναι φραγισμενες απο το εργοστασιο για να προστατεψουν τους πελατες τους απο τετοια φαινομενα...

:wassat::blink:Σπάστο ρε φίλε σε προτάσεις/παραγράφους.

Τελείως φιλικά.

__________________________________________________________________

[MENTION=14068]ts0gl1s[/MENTION] Για να εστιάσεις στο άπειρο θες αντάπτορα με γυαλί, που βρίσκεις μεν φτηνά αλλά θα έχει αντανακλάσεις και για να πάρεις εικόνα της προκοπής θα πρέπει να κατεβαίνεις πολύ σε διάφραγμα.

Για την γλώσσα του διαφράγματος, δοκίμασες να κολλήσεις ταινία απο την πλευρά που βιδώνει ο φακός? Πρέπει να παίξει έτσι.

Έγινε επεξεργασία από soulclaimer
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παίδες τα είπαμε αυτά..

Αλλά δεν μου δίνετε και καμια λύση..

Βρείτε μου κανα τρίποδο και καμια κεφαλί για το συγκεκριμενο..

[MENTION=30414]Lord_mystery[/MENTION]

Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει..

Και ας είναι και 10 και 20 χρόνων από την στιγμή που χαλάσει όμως εντός εγγύησης θέλω άμεση αλλαγή πιστωτικό..

Τώρα για το συγκεκριμενο φαίνεται η πλαστικούρα, ήταν και 35 ευρώ δεν με νοιάζει..

Εδώ δεν έχω ασχοληθεί με ακρυβότερα..

Αλλά άμα είχα δώσει 100 ευρώ λέμε τώρα και έσπαγε η πάθενε κάτι μέσα στο 10 ήμερο από της 8 το πρωί στα τηλέφωνα θα ήμουνα..

Αλλά με αυτούς τους σκατοέλληνες και τα ελληνικά μαγαζιά που να βρεις άκρη..

Για αυτό ψωνίζω και από έξω και γενικά κανω υπομονή

αλλά τώρα μας έπιασε στην ανάγκη το τρίποδο..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το τρίποδο είναι πάνω κάτω σαν το τροφοδοτικό, ή την οθόνη ενός PC, δηλαδή το παίρνεις και συνήθως το παντρεύεσαι ( μέχρι να το σπάσεις :p ) θα έλεγα να πάρεις κάτι καλό ή και πολύ καλό ( αν βλέπεις στο μέλλον να παίρνεις πιο καλή κάμερα, και μεγαλύτερους φακούς ).

Π.χ. ένα Manfrotto -> MK 293 A4 - A3 RC1 Alum.Tripod + 3 Way Head / / Manfrotto /

Link to comment
Share on other sites

Αλλά με αυτούς τους σκατοέλληνες και τα ελληνικά μαγαζιά που να βρεις άκρη..

πρώτα από όλα καλό θα ήταν να προσέχεις τους χαρακτηρισμούς σου. :)

Και δεύτερον δεν φταίει το μαγαζί στην τελική. Στα δικά σου χέρια έσπασε. Αν στο έδιναν σπασμένο θα είχες καθε δίκιο να βρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Και δεύτερον δεν φταίει το μαγαζί στην τελική. Στα δικά σου χέρια έσπασε. Αν στο έδιναν σπασμένο θα είχες καθε δίκιο να βρίζεις.

Ναι ρε μάνα μου..

Αλλά μην μου κάνεις και την ζωή δύσκολη για να μου αλλάξεις η να στήλεις ένα πράγμα στην εγγύηση..

Από την στιγμή που είναι στην εγγύηση και είναι αγορασμένο 10 ημερών..

Και να ψάχνεις ένα σωρό δικαιολογιές ή να ρίχνεις φταιξίματα..

(Καλα όχι ότι μου έχει απαντήσει ο κατερέλος και μου έχει πει όλα τα παραπάνω ακόμα περιμένω)

Αλλά κουβέντα να κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4655]racer[/MENTION] γράφω από πάνω κουβέντα να κάνουμε..

Αμα μου απαντήσει σε 10 λεπτά από τώρα ξέρεις τι δεν το δεχόμαστε..

Τι θα μου πεις δικαιώνεσαι?

Και ότι δεν μου έχει απαντήσει ακόμα μπορώ να τον κατηγορώ..

Τα τηλέφωνα υπάρχουν..

Link to comment
Share on other sites

εγω θα επερνα αυτο βασικα.... Tr

είναι το ίδιο το Cullman 150 είχα εγώ το 180 μου βάζεις εσύ..

Έχουν την ίδια κεφαλή.. Κάτι ενετλώς διαφορετικό λίγο πιο στιβαρό με μεταλική κεφάλι ψάχνω κιόλας και λέω να πάω από SONY μεριά..

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 έχω καταλήξει αυτήν την στιγμή..

Slik Pro 340 DX | Παπαδάκης Φωτογραφικά

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=p1Z9hDrsgM0]Slik 340DX Pro AMT Camera Tripod Review - YouTube[/ame]

Τρίποδα :: SLIK :: Slik PRO 700 DX -

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ARpdVqu61FE]Slik Pro 700dx Tripod - YouTube[/ame]

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]το HAMA κάνει 67 εδώ και 50 ευρώ επάνω και έτσι για 14 ευρώ που κάνει πάμε σε κάτι παραπάνω..

Τώρα ακόμα ψάχνω αλλά σήμερα θα φήγει παραγγελία..

Έγινε επεξεργασία από sfirculitu
Link to comment
Share on other sites

Σε 3 έχω καταλήξει αυτήν την στιγμή..

Slik Pro 340 DX | Παπαδάκης Φωτογραφικά

Τρίποδα :: SLIK :: Slik PRO 700 DX -

Slik Pro 700dx Tripod - YouTube

[MENTION=5513]GoMaR[/MENTION]το HAMA κάνει 67 εδώ και 50 ευρώ επάνω και έτσι για 14 ευρώ που κάνει πάμε σε κάτι παραπάνω..

Τώρα ακόμα ψάχνω αλλά σήμερα θα φήγει παραγγελία..

Όταν στο βίντεο σου λέει ότι τα threads φαγώθηκαν στις πρώτες 5-6 φορές, δεν το λες καλό οιωνό για την ποιότητα υλικών και κατασκευής.

Πριν λίγες μέρες τρελλαινόσουνα να αλλάξεις κάμερα και φακό.

Αυτό ήταν τρέλλα.

Τρέλλα δεν θα έλεγα όμως το να πάρεις μια και καλή ένα καλό τρίποδο ( που να βγάλει και 2-3-4 χρόνια, όχι στο χρόνο ή και νωρίτερα να πάει στον κάδο ).

Για αυτό και θα ξαναπώ, καλύτερα να δώσεις 120-150 για ένα Manfrotto παρά να δώσεις 60-70-80 για ένα άλλο το οποίο δεν ξέρεις πόσο στιβαρό, πόσο καλό είναι και πόσο θα αντέξει ειδικά.

Link to comment
Share on other sites

Άμα λες για τον ανταπτορα όχι δεν έχει

Αν δεν κάνω λάθος αυτή είναι η αιτία του θέματος με την εστίαση.

Θέλει και οπτικό στοιχείο για να εστιάζει παραπάνω ή ακόμη και στο άπειρο.

Ο Πέτρος λογικά θα επιβεβαιώσει.

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λίγη θεωρία:

Η μοντούρα της NIKON απέχει από το φιλμ-αισθητήρα ακριβώς 46.50 mm. Αυτό λέγεται "Flange focal distance". Αυτή η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη για SLR-DSLR, οπότε οποιονδήποτε φακό θες να βάλεις από άλλη μάρκα με αντάπτορα, πρέπει να έχει φακουδάκι μέσα για να εστιάζεις στο άπειρο, επειδή η flange focal distance στις άλλες μάρκες είναι μικρότερη (π.χ. Canon 44.00 mm, Minolta 44.50 mm, Pentax K mount και M42 45.46 mm)

Για αυτό και όταν βάζει κανείς NIKON φακό σε CANON σώμα (βλέπε angel_f) είναι πιο εύκολο.

Έχω τέτοιο ανταπτοράκι με φακουδάκι μέσα, αν θες στο δανείζω για λίγο, να κάνεις μια δοκιμή. Αν θυμάμαι καλά, κάνα 10ευρω το είχα πάρει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=324]billpeppas[/MENTION] Ναι βρε Bill εσύ λες τούτο εδώ..

->Manfrotto MK 293 A4 - A3 RC1 Kit Aluminium Short - www.katerelos.gr

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WPqgE_0PaPQ]Manfrotto 293A3 KIT (MK293A3-A3RC1) - YouTube[/ame]

εγώ λέω καθαρά για το DX700 DX500

το DX340 είναι η φθυνότερη λύση σε περίπτωση που δεν βγώ για τα λεφτά γιατί θέλω να πάρω και ένα Lumia 620 τώρα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Λίγη θεωρία:

Η μοντούρα της NIKON απέχει από το φιλμ-αισθητήρα ακριβώς 46.50 mm. Αυτό λέγεται "Flange focal distance". Αυτή η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη για SLR-DSLR, οπότε οποιονδήποτε φακό θες να βάλεις από άλλη μάρκα με αντάπτορα, πρέπει να έχει φακουδάκι μέσα για να εστιάζεις στο άπειρο, επειδή η flange focal distance στις άλλες μάρκες είναι μικρότερη (π.χ. Canon 44.00 mm, Minolta 44.50 mm, Pentax K mount και M42 45.46 mm)

Για αυτό και όταν βάζει κανείς NIKON φακό σε CANON σώμα (βλέπε angel_f) είναι πιο εύκολο.

Έχω τέτοιο ανταπτοράκι με φακουδάκι μέσα, αν θες στο δανείζω για λίγο, να κάνεις μια δοκιμή. Αν θυμάμαι καλά, κάνα 10ευρω το είχα πάρει.

Optical M42 Lens to Nikon F Mount Adapter with Focus Infinity | eBay

αυτος ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.