Jump to content



Περί φωτογραφικών μηχανών, φακών και λοιπών αξεσουάρ


Recommended Posts

Τι ακριβως ψαχνεις να βρεις??

Βγηκε το 11 ..και λογικα θα εκανε κανενα 700-750..

Μετα (4/12) αντε να ηταν πιο κοντα στα 700..

Η τιμη θα επεσε οταν ηρθε η 650αρα..(και ομοιως πιο προσφατα που ηρθε η 700αρα).

πληροφοριακά..

Να ρωτήσω κάτι ακόμα..

Wide Angle Lens.. (Ultra?)

Αξίζουν?

Δεν ξέρω πως δουλεύουν η αν μπαίνουν πάνω στα υπάρχον Lens και κουμπώνουν στο Τελος

η είναι ξεχωριστά.. αλλά πακέτο και Macro και Wide..

Για Close Up αλλά και για Landscape.. είδα Photo με και χωρίς και πραγματικά έχει πολύ διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με το Auto Distortion Control της μηχανής?

Είναι καλύτερα να το έχω on ή off?

To auto distortion control λειτουργεί μόνο με τους original nikon φακους που το υποστηρίζουν (αυτόυς που λεει στο link)?

Link to comment
Share on other sites

Η Σίγμα λέγεται ότι ετοιμάζει 24-70 f/2.0 os hsm, σαν το αντίστοιχο μοντέλο του 18-35 αλλά για full frame. Εφόσον αληθεύουν οι φήμες, ο φακός θα παρουσιαστεί στη Photokina 2014, του χρόνου το Σεπτέμβριο.

Οπότε φακό σε αυτά τα χιλιοστά θα πάρω σε περίπου 14 μήνες :p

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Link to comment
Share on other sites

Το breathing υπάρχει όπως λέει ο Νίκος στα κοντά.

Μακριά δεν έχεις θέμα.

Πόσο συχνά παίρνεις στα 200, σε απόσταση <3 μέτρα?

Η τιμή είναι όπως είναι σε ανάλογους φακούς που παίρνεις ότι καλύτερο παίζει. Δεν έχει κάτι στραβό, εκτός του ότι πληρώνεις παίρνεις.

Δεν νομίζω πως αν κανείς θα έψαχνε σε 2ο χέρι VR1 (για FX) αν μπορούσε να πάρει τον VR2.

πιστεψε με αρκετα συχνοτερα απο οσο νομιζεις..

οχι πως δε θα μπορουσα να συμβιβαστω με το προβλημα , σαφως και ναι αλλα γενικοτερα με τηλεφακο μπορεις να παιξεις με πολλους τροπους

μην συνδιαζουμε δλδ τον τηλεφακο με μακρινες αποστασεις μονο

και παντα μιλαμε για ΦΦ

[MENTION=20642]andreas_a[/MENTION] ο vr1 μονο used..~900-950 τον βρισκεις.Αλλα μπορεις να βρεις και σπανια vr2 ~1200 αλλα συνηθως παιζουν στο 1400-1500 used και σαφως πιο λιγοι

αν μπορεις τα παραπανω δωστα για να λες οτι εχεις οτι καλυτερο.

ναι μπορει να λεμε οτι ειναι καλυτερος και πιο οξυς αλλα στα "χαρτια" μονο.

Θελω να σου πω οτι γενικα οπτικα θεωρουνται ιδιοι..θα δεις διαφορες μονο αν θες να δεις

Τι εννοω..οτι ειτε τον βρ1 παρεις ειτε τον βρ2 , θα ξενοιασεις απο φακο.Αν ειχες πχ τον 80-200 θα σου λεγα οτι κατι σου λειπει...

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα τον 24 - 105 F4 L της Canon.

Πολυ γρηγορη εστιαση, απιστευτο Face Detection, και ευτυχως δεν δειχνει το βαρος του.

Συνδυασμος με ενα HD φιλτρο μπροστα, και παμε για δοκιμες :) :jump1::jump1::jump1::jump1:

Link to comment
Share on other sites

To φακό τον έχω μαζί με την 5d II εδώ και 5 χρόνια.

Έχουν πέσει ότι θες από ποτά πάνω,νερά,μπύρες σαμπάνιες,λικέρ βότκες κλπ και έχει φάει και τη μισή σκόνη του ακρόπολις και μερικές πέτρες.

Σκυλί μαύρο.

Αν έπεφτε και στα 2.8 δε θα ζητούσα ποτέ τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια. Να ειστε καλα. Τωρα για κοντινες, ποιοτικες, πεντακαθαρες ληψεις, ποιον προτεινουμε σε Canon ??? Αντικειμενα, φυση κλπ. :) αντε και κανα Καδρακι θα ηθελα :)

Link to comment
Share on other sites

πιστεψε με αρκετα συχνοτερα απο οσο νομιζεις..

οχι πως δε θα μπορουσα να συμβιβαστω με το προβλημα , σαφως και ναι αλλα γενικοτερα με τηλεφακο μπορεις να παιξεις με πολλους τροπους

μην συνδιαζουμε δλδ τον τηλεφακο με μακρινες αποστασεις μονο

και παντα μιλαμε για ΦΦ

[MENTION=20642]andreas_a[/MENTION] ο vr1 μονο used..~900-950 τον βρισκεις.Αλλα μπορεις να βρεις και σπανια vr2 ~1200 αλλα συνηθως παιζουν στο 1400-1500 used και σαφως πιο λιγοι

αν μπορεις τα παραπανω δωστα για να λες οτι εχεις οτι καλυτερο.

ναι μπορει να λεμε οτι ειναι καλυτερος και πιο οξυς αλλα στα "χαρτια" μονο.

Θελω να σου πω οτι γενικα οπτικα θεωρουνται ιδιοι..θα δεις διαφορες μονο αν θες να δεις

Τι εννοω..οτι ειτε τον βρ1 παρεις ειτε τον βρ2 , θα ξενοιασεις απο φακο.Αν ειχες πχ τον 80-200 θα σου λεγα οτι κατι σου λειπει...

Ειδικά στα < 3 μέτρα κάνεις 2 βήματα κυριολεκτικά και δεν το λες καν συμβιβασμό, δεν είσαι στην άκρη του γκρεμού.

Και επίσης μην γίνουμε το ΜΟΝΟ φόρουμ στον πλανήτη που βγάζει ισάξιο τον 2 με τον 1.

Στο 2.8, ειδικά στα άκρα, και ειδικά σε ΦΦ που λες ΕΧΟΥΝ διαφορές, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το μπρίκι σου (που ΕΓΩ σε έπρηξα να πάρεις αν θυμάσε) είναι "κακό" στο 2.8.

Αν τραβάει όλη την ώρα ανοιχτό διάφραγμα τελείως ο 2 θα είναι καλύτερος (και δεν έχει θέμα με το breathing).

Και ναι είτε τον 1 είτε τον 2 να πάρει προφανών ξενοιάζει, απλά γίνομαι Ιάσονας και λέω πως ΙΔΙΟΙ δεν είναι. :kiss3:

Link to comment
Share on other sites

Γινεσαι κλεισθενης και θες ΠΑΝΤΑ να διαφωνεις μαζι μου.

Ειπα ΓΕΝΙΚΑ ειναι ιδιοι.Διαφορες υπαρχουν αλλα ΠΡΑΚΤΙΚΑ θεωρουνται ιδιοι.

πιο ευκολα κανεις αναβαθμιση απο 80-200 σε 70-200 βρ1 παρα απο βρ1 σε βρ2.αυτο θελω να πω.

τωρα ναι στα ακρα το 2.8 ειναι καλυτερο αλλα ποσο καλυτερο ; Τοσο που αξιζει να δωσεις 500-600 ευρω παραπανω ;

Ναι εχει λιγοτερη βινιετα..Αλλοι την θελουν ομως..

θελω να πω..πως οι διαφορες πχ στους φακους 24-70 σιγμα και 24-70 νικον ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερες στο 2.8 που τις βλεπεις αμεσα και ο πιο ασχετος παρα η διαφορα στους βρ1/βρ2

τωρα απο εκει και περα επειδη εχεις λεφτα παρε τον βρ5

Υ.Γ και μη ξεχνας οτι εχω εμπειρια και απο τους 2 φακους

Link to comment
Share on other sites

Γινεσαι κλεισθενης και θες ΠΑΝΤΑ να διαφωνεις μαζι μου.

Ειπα ΓΕΝΙΚΑ ειναι ιδιοι.Διαφορες υπαρχουν αλλα ΠΡΑΚΤΙΚΑ θεωρουνται ιδιοι.

πιο ευκολα κανεις αναβαθμιση απο 80-200 σε 70-200 βρ1 παρα απο βρ1 σε βρ2.αυτο θελω να πω.

τωρα ναι στα ακρα το 2.8 ειναι καλυτερο αλλα ποσο καλυτερο ; Τοσο που αξιζει να δωσεις 500-600 ευρω παραπανω ;

Ναι εχει λιγοτερη βινιετα..Αλλοι την θελουν ομως..

θελω να πω..πως οι διαφορες πχ στους φακους 24-70 σιγμα και 24-70 νικον ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερες στο 2.8 που τις βλεπεις αμεσα και ο πιο ασχετος παρα η διαφορα στους βρ1/βρ2

τωρα απο εκει και περα επειδη εχεις λεφτα παρε τον βρ5

Υ.Γ και μη ξεχνας οτι εχω εμπειρια και απο τους 2 φακους

Δεν ειναι παντα τα λεφτα, λεφτα μπορει να εχεις, το θεμα ειναι αν αξιξει να δωσεις αυτα τα 5-6 κατοσταρικα παραπανω!! Τα χρηματα κανεις δεν τα βρισκει στο δρομο, ολοι κατι κανουμε, αλλοι απλα τα βγαζουν πιο ευκολα και αλλοι πιο δυσκολα.

Θεωρω οτι απο ενα σημειο και μετα, ολες οι κατασκευαστριες εταιριες, δινουν ελαχιστα και το πληρωνεις χρυσαφι. Αξιζει λοιπον ενας vr2 εναντι vr1 βαζοντας τον παραγοντα των 5-6-7 κατοσταρικα παραπανω(μιλαμε για ενα μηνιατικο ετσι)

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις λεφτα δε σκεφτεσαι το VFM.παντα παιρνεις το καλυτερο.

Αν τα 500-600ευρω θες εναν χρονο να τα μαζεψεις , οχι δεν αξιζει.

αν θες 1 μηνα και δε σου ειναι κοπος , τα δινεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.